World of Tanks [PC]

World of Tanks to wyprodukowana i wydana przez studio Wargaming.net sieciowa gra akcji, w której gracze mają okazję dowodzić rozmaitymi rodzajami czołgów. Rozgrywka łączy elementy zręcznościowe, symulacyjne oraz taktyczne. Twórcy zadbali o wysoki realizm modeli dostępnych pojazdów oraz widowiskowe starcia, w których uczestniczyć może nawet kilkadziesiąt czołgów. Alias: WoT.

wersja językowa:
polska i angielska

World of Tanks data premiery gry na PC:

12 sierpnia 2010 ( światowa data premiery )

12 kwietnia 2011 ( data wydania w Polsce )

12 kwietnia 2011 ( premiera w USA )

gry podobne do World of Tanks:

Armored Warfare
Crossout
Steel Fury: Kharkov 1942
Zagraj za Darmo

Symulacje, czołgi, zagraj za darmo, multiplayer, kooperacja, strzelanki

World of Tanks to dystrybuowana w modelu free-to-play strzelanina MMO, w której gracze walczą ze sobą zasiadając w kokpitach tytułowych czołgów. Za powstanie gry odpowiada chicagowski oddział studia Wargaming.net, znanego wcześniej za sprawą takich gier, jak Order of War czy seria Massive Assault. Pierwsza wersja gry pojawiła się wiosną 2011 roku na komputerach PC, jednak wobec ogromnego sukcesu przygotowano także edycje konsolowe, dostępne na platformach siódmej i ósmej generacji. W późniejszym czasie powstała również nieco uproszczona odsłona mobilna World of Tanks Blitz oraz łączące elementy strategii i gry karcianej World of Tanks Generals.

Mechanika

Istotę rozgrywki w World of Tanks na platformie PC Windows stanowią starcia pomiędzy graczami, mające postać krótkich minikampanii oraz turniejów, jak również pojedynczych bitew, toczonych w jednym z szerokiej gamy trybów rozgrywki. Akcja gry ukazana jest z perspektywy trzecioosobowej, a fundament stanowi tu symulacja, uzupełniona elementami akcji, strategii oraz RPG. Produkcja studia Wargaming.net oferuje graczom możliwość pokierowania jednym z ponad 300 czołgów i pojazdów opancerzonych (w pierwotnej wersji ok. 150), pochodzących z różnych okresów historycznych – od czasów I wojny światowej aż po okres tzw. zimnej wojny. Poszczególne maszyny pochodzić mogą z kilku różnych krajów (Stany Zjednoczone, ZSRR, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Japonia i Chiny) i podzielone zostały pięć głównych klas: czołgi lekkie, średnie i ciężkie, niszczyciele czołgów oraz działa samobieżne. Każdy z nich przypisany został ponadto do jednego z dziesięciu poziomów (ang. Tier), określających stopień zaawansowania pojazdu.

Przystępując do rozgrywki, otrzymujemy do dyspozycji wyłącznie pojazdy pierwszego poziomu, zaś dostęp do kolejnych, poukładanych w oddzielne dla każdego państwa drzewka technologiczne, uzyskujemy wraz z postępami rozgrywki i zdobywaniem doświadczenia. Ponadto, za zarabiane podczas zabawy kredyty możemy kupować szereg ulepszeń, obejmujących np. silnik, wieżyczkę, podwozie, działo oraz system radiowy. Co ciekawe, wszystkie one mają swoje historyczne uzasadnienie i istniały jako prototypy lub zostały wprowadzone w rzeczywistości. Nabywać możemy także masę przydatnych gadżetów, takich jak kamuflaż, nowoczesne systemy naprowadzania, zestawy naprawcze czy apteczki, za pomocą których możemy leczyć rannych członków załogi. Warto także odnotować, że wraz z postępami rozgrywki doświadczenie zdobywa także załoga naszego czołgu, co przekłada się także na jej wydajność na placu boju.

Tryby gry

Produkcja studia Wargaming.net oferuje niezwykle szeroką gamę trybów rozgrywki, a wraz z kolejnymi aktualizacjami gry dołączają do nich także nowe. Wśród najważniejszych wariantów zabawy wyróżnić należy przede wszystkim bitwę losową, bitwę zespołową, wojnę klanów, kompanię, szturm czy tryb twierdzy. W poszczególnych bitwach brać mogą udział dwa 15-osobowe zespoły (w wersji na PlayStation 4 liczbę tę zwiększono do 30), które dodatkowo mogą być podzielone na 2 lub 3-osobowe plutony. Jak na rasową grę MMO przystało, w World of Tanks nie zabrakło także możliwości stworzenia bądź dołączenia do klanu (max. 100 graczy) oraz międzyklanowej rywalizacji o zdobyte tereny na mapie świata.

Kwestie techniczne

World of Tanks na platformie PC Windows wykorzystuje możliwości silnika BigWorld Technology, zmodyfikowanego na potrzeby produkcji przez studio Wargaming.net. Dzięki wysokiej jakości oprawie graficznej oraz oparciu rozgrywki na mechanice symulatora, podczas zabawy możemy poczuć się jak prawdziwy dowódca czołgu. Na wyróżnienie zasługuje także zastosowany w grze, zaawansowany model zniszczeń. Zależy on od wielu czynników, takich jak kąt uderzenia pocisku, grubość pancerza itp., a obliczanie możliwości penetracji, uszkodzeń poszczególnych modułów oraz obrażeń odnoszonych przez załogę zachodzi przy wykorzystaniu wartości procentowych.

Dodatkowe informacje

World of Tanks wyróżniony została szeregiem nagród branżowych, m.in. za najbardziej innowacyjną produkcję targów E3 w 2010 roku oraz nagrodę Golden Joystick Award za najlepszą grę MMO roku 2012. Ponadto gra została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa za największą ilość graczy, zalogowanych w tym samym momencie na jednym serwerze gry MMO. 21 stycznia 2013 roku na jednym z rosyjskich serwerów zalogowane było jednocześnie 190.541 graczy.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  
Ocena gry 7.2 / 10 na podstawie 6161 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.0 / 10 na podstawie 110 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Core 2 Duo 3 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB RAM (GeForce 9800 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP/Vista/7

World of Tanks - recenzja gry

World of Tanks - recenzja gry (PC)

"Prawdopodobnie z tego powodu wprowadzono do starć element przejmowania terenu – bitwę można wygrać nie tylko poprzez eliminację wszystkich wrogów, ale i zajęcie ich bazy. Ta zwykle jest całkowicie odsłonięta i łatwo zginąć podczas jej pilnowania czy szturmowania – z drugiej strony, zupełne jej opuszczenie przez obrońców z pewnością poskutkuje ich klęską. Coś za coś."  więcej

E3: Gramy w World of Tanks na Xboksa 360

E3: Gramy w World of Tanks na Xboksa 360 [5:16]

Historia gąsienic i drążków. Free-to-playowy gigant jakim jest World of Tanks jeszcze w tym roku zadebiutuje na Xboksie 360. Na targach E3 sprawdzamy, czy pad i czołg tworzą zgraną parę.

2:10

Video World of Tanks

Rubicon

4:45

Video World of Tanks

aktualizacja v.9.9 (PL)

1:56

Video World of Tanks

gamescom 2015 - trailer

komentarze czytelników (842)


x68  2015-07-03 - 22:37

Jak ktoś chce zobaczyć jak wygląda WoT w wykonaniu najlepszych graczy polecam streamy ( język angielski przydatny ): http://www.twitch.tv/circon/ zwykle 17.00-23.00 http://www.twitch.tv/selawot zwykle 03.00 do 09.00 ( Amerykanin, więc gra "w nocy" ) Oglądanie Wot-a w ich wykonaniu to prawdziwa przyjemność: najwyższy poziom skilla + poczucie humoru

Jane_od_Batmana  2015-07-04 - 00:56

fajna gierka

tomaszek231  2015-07-11 - 11:45

czemu taka niska ocena ?

BlackPilgrim  2015-07-11 - 13:12

1

yeeehaaaw  2015-07-11 - 13:14

Gra jest bardzo dobra a ci, którzy narzekają, to pewnie same czerwone buraki xDD

psisusrene  2015-07-11 - 20:07

@tomaszek231: ekipa WG bardzo się stara aby ta ocena była jeszcze niższa-totalny crap. @yeeehaaaw: i tu się bardzo mylisz, możesz sobie sprawdzić moje staty ;)

yeeehaaaw  2015-07-12 - 14:22

Podaj nick, zobacze sobie ;p

psisusrene  2015-07-12 - 19:54

@yeeehaaaw: jak podaj nick? psisusrene to mój nick ;)

Crod4312  2015-07-13 - 13:41

Sorry ale dla mnie to są sztucznie nabijane staty i nie mają zbyt dużego odzwierciedlenia w grze.Po za tym 1 X na 30k bitew to dla mnie też jest nie realne.

Drackula  2015-07-13 - 14:20

psisusrene - no staty imponujace, na ponad 16k bitew w T-44 nie jestes nawet w czolowce graczy tym czolgiem. Idz sie pochwal statami w watku o WoT to beda mieli sie z czego posmiac :p

demon92  2015-07-13 - 20:14

Patrząc na to, że farmisz 4 czołgi na krzyż obstawiam, że srasz goldem, a ogarnięcie ich, zajęło Ci od uja czasu, za to 400 bitew na IS-3 i 703 WN8 na prawdę pokazuje jaki z Ciebie zacny gracz.

8.5

LesnyPL  2015-07-24 - 14:34

WoT to trudny orzech do zgryzienia... W okresie wakacyjnym nie da się grać przez ilość nie doświadczonych graczy i tak zwany "MM" (MatchMaking) który tylko balansuje drużyny według tieru czołgu a już nie statystyk. Gra oferuje nam do zagrania ponad sto różnymi pojazdami, lecz zbieranie na nie kredytów jak i doświadczenia potrafi być żmudne jeśli nie posiada się konta premium i nie gra się wystarczająco dobrze. Od kiedy amunicja premium (Amunicja APCR która posiada o wiele więcej penetracji niż standardowe pociski) została wprowadzona za kredyty (standardową walutę gry), myślenie i używanie mechaniki gry nie jest już tak wymagane. Gra na prawdę potrafi irytować głupotą sojuszników przez którą często lądujemy w garażu przed końcem bitwy. Oczywiście WoT nie ma samych wad. Gra staje się o wiele przyemniejsza jeśli gra się ze znajomymi bądź jeśli gra się w klanie. Wtedy możemy doświadczyć bitw drużynowych, twierdz oraz wojn klanowych dzięki którym w przyszłości, jeżeli klan będzie grał wystarczająco dobrze i będzie posiadał prowincje, możemy zarabiać złoto (waluta premium w grze). Jako iż spędziłem już 3 lata grając w tą grę, mogę powiedzieć że jest to jedna z tych gier w które warto za ...

psisusrene  2015-07-27 - 00:45

Od kilku dni nie da się grać, dziś już całkowicie. Hordy pomarańczowych imbecyli, bezmózgich dzieci. Oby tak dalej a zostaniecie sami na serwerach szanowni panowie z WG. Ludzie którzy nawet w układanie klocków nie powinni grać , bo nie mają predyspozycji do tego, gram na niskich tierach tak dla funu i odprężenia, głupki bo inaczej ich nazwać nie można występują tam w takich ilościach ze czasami nawet napoje wyskokowe nie pomagają.I nie chodzi mi o brak nieogarnięcia gry, to rozumiem, początkujący może nie ogarniać( sam nie wszystko łapię), tylko jak nazwać gościa który jedzie obok mojego Ha Go, dojeżdżamy na górkę Himmla, kasuję Cruisera, T18( ale głupek wyjeżdża bokiem), PZ IID a gość obok mnie w PZ35T nawet się boi ruszyć ba ucieka od wyjeżdżającego PZ IID.Na PZ35T, toż to debil do entej. Do tego żeby pomóc nie trzeba wiedziec nic o grze, tylko strzelać tam gdzie ja strzelam.Patrzę potem na osiągnięcia tego tuza intelektu i załamka, 740 bitew i 70 dmg na bitwę( ale ma KW), taka właśnie zaraza niszczy grę.Taka zaraza powoduje odruch wymiotny i niechęć do wiązania się z WoTna dłużej, czytaj angażowania finansowego. Jeśli WG zrobiło by jedną prostą rzecz, najprostszą ...

demon92  2015-07-27 - 13:44

@LesnyPL: Gratuluję, grasz 3 lata i nie masz pojęcia o tym, że gold ammo to nie tylko APCR, co więcej APCR na wielu czołgach IX/X tieru to podstawowe ammo. A jak myślisz, że gold wyłącza myślenie, to życzę szerokiej drogi w strzelaniu HEAT'ami w spaced armor. @psisusrene: Gratuluję pokazania, że jesteś kretynem. Masz ponad 30k bitew i nie ogarniasz wszystkiego? Czego w tej grze można nie ogarniać po 30k bitew, nie licząc nowych map/czołgów? A twój wymysł o minimalnym dmg na dany tier pokazuje, że nie masz za grosz pojęcia, że w takim przypadku WoT by z bety nie wyszedł, bo noobki by dawno poodchodziły, a już na pewno WG nie miało by kasy z premki i czołgów, bo noobki nie mogły by kupować prem tanków nawet od V tieru, nie mówiąc o VIII tierach.

kozi3000  2015-08-16 - 07:52

NA KONSOLI XBOX ONE JEST LEPSZA WERSJA NIZ NA PC :)

4.5

Belciarski  2015-09-09 - 07:31

Chymmm Im dalej tym trudniej ale nie ze względu na zaawansowanie graczy a ze względu na idiotyczny Matchmaking. Mam 2 czołgi z Tier 7 i granie przestało być przyjemne ciągle cię daje vs tier 8 i 9 :( Porażka. Czasami się loguje aby popykać w Tier V, VI tam można powalczyć praktycznie każdym czołgiem dalej granie to stracony czas i zero satysfakcji. Nie polecam tej gry

3.0

nocny_napoleon  2015-09-27 - 23:12

Gra nie przypadła mi do gustu a super mi się gra w rosyjską grę War Thunder :)

10

Dr_Wycior  2015-09-30 - 13:11

Wynajęcie klatki gimdebili chyba dzisiaj w promocji. WoT to szajs, ale i tak najlepsza gra na rynku.

2.0

nomik7  2015-10-02 - 19:58

Gra typu: start, rozwalają cię i tak w kółko. W zasadzie samej gry jest chwila jazdy czołgiem i tyle. Zanim się opanuje pewne standardy, zwyczajnie się odechciewa gry. Ładowanie rozgrywki też fatalne, czeka się niekiedy kilka minut, gra kilkanaście sekund...

Waking  2015-10-03 - 19:12

Jak widzę przekupna redakcja tej żałosnej strony nadal utrzymuję zawyżoną ocenę i na dodatek uwzględnia ją razem z prawdziwymi ocenami. Ocena tej gry to 5.4 a nie 7.2. "Niezależny" "ekspert" pewnie pograł sobie 5 bitew Loltraktorem i ocenił, to samo z redakcją. Żeby ocenić tą grę należy porównać ją do WT GF oraz Armoured Warfare. Wtedy można wywnioskować że WoT jest 5 razy gorszy. Gra opanowana przez podludzi o inteligencji ziemniaka. 80% bazy graczy to dzieci poniżej wymaganych +12 lat. Powszechne boty, co 2 mój znajomy używa chacków, które w tej grze są legalne i nazywane są "zaawansowanymi modami". Coraz mniej standardowych czołgów a coraz więcej premium. Dojenie kasy, nierówność pomiędzy serwerami, brak matchmakingu na podstawię umiejętności. Od 0.6.5 gra staję się coraz gorsza i coraz bardziej niegrywalna. Chcesz mieć szansę w tej grze? Płać. Chcesz wygrać 1v1 walcząc z drugim E-100? płać za lepszą pod każdym względem amunicję, chcesz żeby cię było stać na utrzymanie czołgów tieru VIII wzwyż? Płać. Chcesz Mieć 2 razy szybciej? Płać. Chcesz mieć lepsze misje? Płać. Chcesz mieć unikatowy czołg? Płać jeszcze więcej. Chcesz mieć od razu X tier? Płać i przekonwertuj wolnego expa z ...