Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 października 2016, 12:25

PC Gamer udostępnia regulamin Wczesnego Dostępu Steam

Serwis PC Gamer opublikował pełną wersję regulaminu usługi Wczesnego Dostępu Steam. Jak wynika z tekstu, Valve tradycyjnie stosuje swobodne podejście do kwestii nadzoru produkcji wydawanych w Early Access.

Po ponad trzech latach od uruchomienia usługi Steam Early Access innowacja firmy Valve Software jest powszechnie wykorzystywana przez twórców gier, a produkcje wydane za jej pomocą nierzadko okazują się sporym sukcesem. Nie da się jednak nie zauważyć, że co i rusz Wczesny Dostęp staje się źródłem kontrowersji. Dość wspomnieć niedawną aferę z płatnym DLC do ciągle powstającego ARK: Survival Evolved, nie mówiąc o licznych produkcjach, które nigdy nie wyszły poza Early Access. Pewnym wyjaśnieniem są pełne zasady tej usługi, które opublikował serwis PC Gamer. Zdają się one wskazywać na dość swobodne podejście Valve w kwestii odpowiedzialności twórców.

Wczesny Dostęp ma na swoim koncie kilka perełek, ale nie zabrakło też wielu rozczarowań. - PC Gamer udostępnia regulamin Wczesnego Dostępu Steam - wiadomość - 2016-10-04
Wczesny Dostęp ma na swoim koncie kilka perełek, ale nie zabrakło też wielu rozczarowań.

Owszem, w tekście napomniano, by nie namawiać do kupna poprzez niepewne obietnice na temat przyszłości danej produkcji („Klienci powinni kupować waszą grę w oparciu o jej obecny stan, nie obietnice, które mogą bądź nie mogą zostać zrealizowane w przyszłości”), jest też nakaz zamieszczenia informacji o Early Access na stronach niepowiązanych ze Steam. Szkopuł w tym, że nie ma żadnej wzmianki o wyciąganiu konsekwencji co do deweloperów niestosujących się do regulaminu. Teoretycznie każda gra musi zostać zatwierdzona przez Valve, ale zabrakło punktów dotyczących dalszego rozwoju gry (poza ogólnikowym przypomnieniem o upewnieniu się co do możliwości ukończenia gry przy słabszej sprzedaży). Nie ma też zastrzeżenia co do maksymalnego okresu, w jakim gra może być dostępna we Wczesnym Dostępie.

Oczywiście nie ma nic dziwnego w tych doniesieniach. Firma niezbyt chętnie podchodzi do kwestii kontroli na swojej platformie, o czym świadczy usługa Greenlight (de facto przenosząca decyzję na temat wydania projektów z Valve na użytkowników Steam), a poniekąd też sprawa agresywnych komentarzy (vide: afera z Digital Homicide). Niemniej kontrowersje i ogromna liczba produkcji przebywających – nierzadko od dawna, jeśli nie wręcz na stałe – w Early Access (obecnie 346) skłania wielu do negatywnej oceny tej usługi, co widać po ankiecie PC Gamer (dzięki, NeoGAF), w której aż 40% głosujących uznało Wczesny Dostęp za negatywne zjawisko. Z drugiej strony wypada zauważyć, że obowiązkowe zamieszczenie informacji o stanie gry pozwala, przy odrobinie dociekliwości, na dokładne sprawdzenie każdej produkcji przed zakupem, a zakaz składania niepewnych obietnic jasno sugeruje, że nabywcy płacą za tytuł w jego obecnej formie i nie powinni sugerować się potencjalnymi planami twórców. Być może więc należałoby jedynie rozwiązać kwestię płatnych DLC do – jakby nie patrzeć – niewydanych produkcji.

DayZ to jedna z wielu produkcji, które utknęły we Wczesnym Dostępie Steam. - PC Gamer udostępnia regulamin Wczesnego Dostępu Steam - wiadomość - 2016-10-04
DayZ to jedna z wielu produkcji, które utknęły we Wczesnym Dostępie Steam.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej