Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS
Słownik gracza 25 kwietnia 2017, 16:14

grind

grindowanie

Proces polegający na wykonywaniu przez gracza powtarzalnych czynności w celu zdobycia wymiernych korzyści, na przykład w postaci waluty lub punktów doświadczenia. Grind najczęściej polega na zabijaniu przeciwników kontrolowanych przez sztuczną inteligencję.

Grind jest obecny w większości MMORPG-ów. Na zdjęciu – Lineage II, czyli jedna z najpopularniejszych gier tego typu. - 2017-04-25
Grind jest obecny w większości MMORPG-ów. Na zdjęciu – Lineage II, czyli jedna z najpopularniejszych gier tego typu.

Konieczność grindu jest charakterystyczna dla wielu gier MMORPG, co doprowadziło do powstania nielegalnych skryptów i botów mających zautomatyzować ten proces i niejako wyręczyć gracza. Zazwyczaj tego typu praktyki są jednak solą w oku wydawców i deweloperów, a gracze korzystający z tego typu ułatwień otrzymują mnie lub bardziej dotkliwe kary. Niemniej, czynność ta towarzyszy również wielu klasycznym RPG-om, pozycjom z otwartym światem i produkcjom wzbogaconym o elementy RPG. Grindowanie pojawia się także w wielu tytułach free-to-play, w których gracze mogą pominąć ten proces, wydając prawdziwe pieniądze.

Grind jest od wielu lat przedmiotem dyskusji wśród graczy – zjawisko to ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, głównie ze względu na fakt, że stosowanie tego typu rozwiązań przez twórców jest jednym ze sposobów na sztuczne przedłużenie czasu rozgrywki.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz