Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 25 kwietnia 2017, 16:14

grind

grindowanie

Proces polegający na wykonywaniu przez gracza powtarzalnych czynności w celu zdobycia wymiernych korzyści, na przykład w postaci waluty lub punktów doświadczenia. Grind najczęściej polega na zabijaniu przeciwników kontrolowanych przez sztuczną inteligencję.

Grind jest obecny w większości MMORPG-ów. Na zdjęciu – Lineage II, czyli jedna z najpopularniejszych gier tego typu. - 2017-04-25
Grind jest obecny w większości MMORPG-ów. Na zdjęciu – Lineage II, czyli jedna z najpopularniejszych gier tego typu.

Konieczność grindu jest charakterystyczna dla wielu gier MMORPG, co doprowadziło do powstania nielegalnych skryptów i botów mających zautomatyzować ten proces i niejako wyręczyć gracza. Zazwyczaj tego typu praktyki są jednak solą w oku wydawców i deweloperów, a gracze korzystający z tego typu ułatwień otrzymują mnie lub bardziej dotkliwe kary. Niemniej, czynność ta towarzyszy również wielu klasycznym RPG-om, pozycjom z otwartym światem i produkcjom wzbogaconym o elementy RPG. Grindowanie pojawia się także w wielu tytułach free-to-play, w których gracze mogą pominąć ten proces, wydając prawdziwe pieniądze.

Grind jest od wielu lat przedmiotem dyskusji wśród graczy – zjawisko to ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, głównie ze względu na fakt, że stosowanie tego typu rozwiązań przez twórców jest jednym ze sposobów na sztuczne przedłużenie czasu rozgrywki.