Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 stycznia 2021, 11:55

autor: Aquma

Xiaomi prezentuje rewolucyjne ładowanie bezprzewodowe o zasięgu kilku metrów

Chiński koncern Xiaomi pochwalił się swoją nową technologią – tzw. Mi Air Charge umożliwia bezprzewodowe ładowanie urządzeń znajdujących się do kilku metrów od ładowarki.

W SKRÓCIE:

  1. Xiaomi stworzyło technologię umożliwiającą ładowanie urządzeń na odległość;
  2. system będzie działał w promieniu kilku metrów od ładowarki i ma być w stanie zapewnić 5 W mocy kilku urządzeniom równocześnie.

Firma Xiaomi zaprezentowała technologię bezprzewodowego ładowania Mi Air Charge, która pozwala naładować smartfona na odległość i może stać się prawdziwym przełomem. Wystarczy, że urządzenie będzie się znajdowało kilka metrów od źródła zasilania (co ważne, na drodze mogą znajdować się inne przedmioty).

Oparty na układzie licznych, niewielkich anten (144 na ładowarce i kolejne 14 w smartfonie czy innym gadżecie) system będzie potrafił zlokalizować ładowane urządzenie w przestrzeni i dzięki tzw. formowaniu wiązki przetransmitować do niego milimetrowe fale, które po odebraniu zostaną skonwertowane w energię elektryczną. Przypominająca nieco odświeżacz powietrza ładowarka będzie potrafiła zapewnić urządzeniu 5 W mocy, przy czym możliwe będzie ładowanie kilku sprzętów równocześnie.

Wygląda na to, że Xiaomi ma szansę być pierwsza firmą, która faktycznie wprowadzi na rynek technologię ładowania na odległość (warto zaznaczyć, że sam pomysł nie jest niczym nowym – pojawił się już w 2015 roku). Czas pokaże, czy faktycznie tak się stanie, bo nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Motorola, która poinformowała o tym niedługo po ogłoszeniu chińskiego koncernu. Jednak w przypadku technologii tej firmy prawdopodobnie będziemy musieli liczyć się z większymi ograniczeniami – dystans pomiędzy urządzeniem a ładowarką ma być ograniczony do 80-100 cm i w przeciwieństwie do Mi Air Charge, ładowanie będzie uniemożliwiane przez przeszkody.

Niestety, chiński producent na razie nie przekazał, kiedy pierwsze urządzenia obsługujące Mi Air Charge trafią na rynek.

  1. Xiaomi – strona oficjalna
Xiaomi prezentuje rewolucyjne ładowanie bezprzewodowe o zasięgu kilku metrów - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.