Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 marca 2012, 12:41

autor: mandarynek

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows

Gadżety systemu Windows kojarzą nam się z małymi, średnio przydatnymi aplikacjami, które tylko zabierają pamięć i miejsce na pulpicie. Co innego można powiedzieć o wyspecjalizowanych programach do monitorowania peceta, które dostępne są na stronie orbmu2k. Przydadzą się każdemu graczowi.

Gadżety systemu Windows to małe aplikacje, które można umieścić w dowolnym miejscu na pulpicie. Ich zadanie polega na informowaniu użytkownika o wykonywanych przez peceta zadaniach, bądź zapewnieniu szybkiego dostępu do najważniejszych ustawień systemowych. Na przykład, gadżety podają prognozę pogody, odczytują wiadomości czy wyświetlają biorytmy. Gadżety łatwo można dodawać i usuwać bez potrzeby przechodzenia przez proces instalacji.

Wśród wielu różnych gadżetów dostępnych w sieci postanowiliśmy przedstawić Wam najlepsze, a te znajdują się stronie orbmu2k i zostały zrobione przez profesjonalistów (w niektórych z nich można zainstalować dodatkowy sterownik, który zapewnia dokładniejsze odczyty). Wszystkie działają bez problemów pod Windows 7, a powinny także pod Windows Vista.

GPU Observer

Narzędzie znakomite w podawaniu szczegółowych informacji o karcie graficznej. Poza temperaturami, wyświetla aktualne informacje o obciążeniu rdzenia, wykorzystaniu pamięci czy pracy wentylatora w czasie rzeczywistym. Bardzo dobry gadżet w przypadku, gdy testujemy GPU po podkręceniu. Możemy też sprawdzić ile pamięci karty graficznej podczas zabawy zabiera dana gra. Wystarczy uruchomić ją w okienku i obserwować gadżet.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #1
  1. Pobierz gadźet GPU Observer

Intel Core Series lub Quad Core Usage

Gadżet dedykowany monitorowaniu pracy procesora. Poza informacją na temat aktualnej częstotliwości taktowania, podaje obciążenie rdzeni, a także ich aktualną temperaturę czy wykorzystanie pamięci RAM. W opcjach gadżetu Intel Core Series warto zainstalować sterownik, który gwarantuje dokładniejsze odczyty.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #2
  1. Pobierz gadżet Intel Core Series

Power Status

Gadżet dla posiadaczy komputerów przenośnych. Wyświetla szczegółowe informacje na temat poziomu naładowania baterii i podaje czas, który został nam do wykorzystania na pracę bez potrzeby korzystania z ładowarki.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #3
  1. Pobierz gadźet Power Status

Top Five

Bardzo przydatny gadżet, który podaje po pięć procesów, aktualnie zabierających najwięcej mocy procesora i pamięci operacyjnej. Dlatego, gdy jakiś program w naszym pececie przestanie odpowiadać lub nadmiernie obciąży pamięć, łatwo się o tym dowiemy bez potrzeby uruchamiania menedżera zadań.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #4
  1. Pobierz gadżet Top Five

Memory Usage

Jeśli nie jesteś zainteresowany gadżetem do monitorowania pracy procesora, a chcesz kontrolować wykorzystanie pamięci operacyjnej, zainstaluj Memory Usage. Gadżet w czasie rzeczywistym podaje informacje o obciążeniu RAM.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #5
  1. Pobierz gadżet Memory Usage

Volume Control Reloaded

Czy nie denerwuje Cię, że w celu zmiany poziomu głośności musisz klikać na ikonę paska zadań? Jeśli tak, ten gadżet jest dla Ciebie. Pozwala szybko i wygodnie sterować poziomem głośności, a także wyciszać całkowicie dźwięk. Do tego ma wbudowany prosty analizator spektrum.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #6
  1. Pobierz gadżet Volume Control Reloaded

Modem Tool i Network Traffiic

Dwa najlepsze gadżety do monitorowania stanu łącza internetowego. Pierwszy w czasie rzeczywistym podaje informacje o stanie łącz DSL, drugi natomiast monitoruje wybrane przez nas połączenie sieciowe. Informacje są wyświetlane w czytelnej formie graficznej oraz tekstowej.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #7

Speedfan

Gadżet dla miłośników podkręcania. Podobnie jak aplikacja SpeedFan, gadżet podaje aktualne napięcia, temperatury i prędkość obrotową wentylatorów w pececie. Można uruchomić benchmark w okienku i na bieżąco obserwować okno gadżetu aby sprawdzić jak zachowuje się pecet podczas obciążenia.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #8
  1. Pobierz gadźet Speedfan

NVIDIA Inspector

Poza gadżetami można pobrać dodatkowo narzędzie NVIDIA Inspector. Powinno się przydać wszystkim posiadaczom kart GeForce. Poza szczegółowymi informacjami na temat karty i sterownika, umożliwia edycje profili do gier. Dzięki temu możemy szybko poprawić ustawienia obrazu w danej grze, wymuszając lepsze wygładzanie krawędzi, filtrowanie anizotropowe czy korzystając z nietypowych ustawień, jak usuwanie schodków z obiektów z przezroczystością lub supersampling.

Wyspecjalizowane gadżety systemu Windows - ilustracja #9
  1. Pobierz gadżet NVIDIA Inspector