Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 września 2013, 20:20

autor: Ender

Valve zapowiada nowy system operacyjny Steam OS

Firma Valve przedstawiła oficjalnie nowy system operacyjny Steam OS, który został oparty na architekturze Linuksa. Oprogramowanie zostało zbudowane wokół platformy Steam i ma pomóc graczom, chcącym bawić się z ulubionymi pecetowymi tytułami przed ekranem telewizora.

Więcej szczegółów na temat systemu powinniśmy otrzymać w kolejnych dniach - Valve zapowiada nowy system operacyjny Steam OS - wiadomość - 2013-09-23
Więcej szczegółów na temat systemu powinniśmy otrzymać w kolejnych dniach

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma Valve ujawniła pierwszą z trzech niespodzianek, związanych z przyszłością platformy Steam. Jest nią system operacyjny Steam OS, który został oparty na architekturze Linuksa. Według planów dewelopera ma być on rozprowadzany kompletnie za darmo.

Steam OS tworzony jest z myślą o osobach, które chcą bawić się ze swoimi grami przed ekranem telewizora w salonie. Dlatego też oprogramowanie zostanie wzbogacone o szereg funkcji, mających ułatwić to zadanie. Najważniejszą z nich będzie możliwość strumieniowania obrazu gier z naszego głównego komputera na sprzęt w pokoju dziennym, za pośrednictwem sieci domowej. Inną ciekawostką jest wbudowana już na starcie możliwość dzielenia się grami z innymi użytkownikami serwisu Steam (funkcjonalność ta weszła niedawno w fazę bety), a także opcje opieki rodzicielskiej, blokujące dostęp do niektórych treści młodszym graczom. Komputery z systemem będą korzystały również intensywnie z serwerów Valve, na których zapiszą nie tylko stany gier, ale również przeróżne ustawienia, które łatwo będzie można odzyskać lub przenieść na inne pecety.

Pierwszym krokiem Valve na drodze do salonów graczy było wprowadzenie opcjonalnego interfejsu Steam o nazwie Big Picture - Valve zapowiada nowy system operacyjny Steam OS - wiadomość - 2013-09-23
Pierwszym krokiem Valve na drodze do salonów graczy było wprowadzenie opcjonalnego interfejsu Steam o nazwie Big Picture

Steam OS ma być otwarty i ciągle rozwijany o nowe opcje. Deweloperzy zapowiadają, że planowany jest pod kątem jak największej wydajności, przede wszystkim na gruncie współpracy z układami graficznymi. Na razie nie znamy liczby tytułów, które będą z nim współpracować. Valve wspomina w tej chwili mało konkretnie o setkach aplikacji oraz gier, zapowiadając, że wkrótce poznamy nazwy największych produkcji, które zaoferują wsparcie w 2014 roku. Braki w tej kwestii na razie powinna zniwelować możliwość streamingu obrazu z gier, ale niestety nie poznaliśmy technicznych szczegółów, które są z nim związane.

System został zbudowany w całości wokół platformy Steam, pozwalając na błyskawiczny dostęp do jej wielu opcji społecznościowych. Nie zabraknie również w nim kompleksowego wsparcia dla Warsztatu Steam, oferującego przeróżne modyfikacje i poziomy, stworzone przez fanów. Dodajmy jeszcze, że podobnie jak producenci konsol, Valve chwali się nawiązaną współpracą z największymi dostawcami filmów, programów telewizyjnych oraz muzyki, najprawdopodobniej, takich jak niedostępne oficjalnie w naszym kraju serwisy Hulu czy Netflix.

Za dwa dni poznamy kolejną niespodziankę, związaną z przyszłością Valve i serwisu Steam. Być może tym razem będzie chodziło o legendarną już steamową konsolę, o której branża dyskutuje od kilku lat. Steam OS wydaje się idealnym rozwiązaniem dla tego typu urządzenia, prostym, przystępnym i potencjalnie bardzo atrakcyjnym.

  1. Steam OS – oficjalna zapowiedź