Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 czerwca 2017, 19:32

autor: Ender

SNES mini – Nintendo zapowiada nową mikrokonsolę

Zgodnie z oczekiwaniami fanów, Nintendo zapowiedziało właśnie urządzenie o nazwie SNES mini. Jest ono emulatorem konsoli Super Nintendo Entertainment System, która pierwotnie zadebiutowała w 1990 roku. SNES mini pojawi się w sklepach pod koniec września, a w jego pamięci znajdziemy w sumie 21 klasycznych gier.

W połowie kwietnia informowaliśmy o pogłoskach dotyczących rychłej zapowiedzi konsoli SNES mini, której produkcja miała wpłynąć na niespodziewane zakończenie sprzedaży konsolki NES mini, wprowadzonej na rynek w ubiegłym roku. W oficjalnej informacji prasowej, Nintendo potwierdziło właśnie istnienie urządzenia, przedstawiając jego specyfikację oraz datę premiery, wyznaczoną na 29 września. Niestety, w Europie Nintendo nie opublikowało jeszcze sugerowanej ceny konsoli. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych wyniesie ona 79,90 dolarów (ok. 305 zł).

Europejska wersja SNES mini - SNES mini – Nintendo zapowiada nową mikrokonsolę - wiadomość - 2017-06-26
Europejska wersja SNES mini

SNES mini jest niewielkim urządzeniem, wyposażonym w dwa gamepady i wyjście HDMI. Wjego środku znajduje się wyposażony w dodatkowe opcje i możliwości emulator konsoli Super Nintendo Entertainment System, która pierwotnie zadebiutowała w 1990 roku. SNES do tej pory pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się systemów firmy Nintendo. Jego obszerna biblioteka zawiera wiele ponadczasowych hitów oraz serii, które odegrały ogromną rolę w rozwoju branży elektronicznej rozrywki. W pamięci urządzenia znajdzie się 21 gier, z których praktycznie wszystkie są klasykami nieodłącznie kojarzonymi z konsolą.

SNES mini – lista wbudowanych gier:

 1. Contra III: The Alien Wars
 2. Donkey Kong Country
 3. EarthBound
 4. Final Fantasy III (tytuł org. Final Fantasy VI)
 5. F-ZERO
 6. Kirby Super Star
 7. Kirby’s Dream Course
 8. The Legend of Zelda: A Link to the Past
 9. Mega Man X
 10. Secret of Mana
 11. Star Fox
 12. Star Fox 2
 13. Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting
 14. Super Castlevania IV
 15. Super Ghouls 'n Ghosts
 16. Super Mario Kart
 17. Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars
 18. Super Mario World
 19. Super Metroid
 20. Super Punch-Out!!
 21. Yoshi’s Island

Ciekawostką na liście pozostaje Star Fox 2. Tytuł ten nigdy nie został oficjalnie opublikowany przez Nintendo, chociaż wydawca dysponował jego w pełni działającą kopią. Powodem takiej decyzji była chęć skupienia się firmy na promocji oraz produkcji nowej odsłony Star Foksa, przeznaczonej na wchodzącą wówczas do sprzedaży konsolę Nintendo 64. Mimo tego, że działające ROM-y ze Star Foksem 2 są dostępne w sieci już od długiego czasu, oficjalna obecność gry wśród wymienionych produkcji może nadal zaskakiwać.

Amerykańska edycja konsoli różni się nie tylko nazwą, ale i wyglądem, który odpowiada oryginalnej obudowie SNES-a dostępnej jedynie w Ameryce Północnej - SNES mini – Nintendo zapowiada nową mikrokonsolę - wiadomość - 2017-06-26
Amerykańska edycja konsoli różni się nie tylko nazwą, ale i wyglądem, który odpowiada oryginalnej obudowie SNES-a dostępnej jedynie w Ameryce Północnej

NES mini cieszyło się ogromnym zainteresowaniem fanów, stając się prawdziwym hitem sprzedaży. Niestety, Nintendo nie było w stanie sprostać zapotrzebowaniu konsumentów, przez co konsolka do czasu wycofania jej ze sprzedaży była niezwykle trudna do znalezienia w sklepach. Sprawiło to, że ceny urządzenia dostępnego z drugiej ręki skoczyły nawet o kilkaset procent, na czym skorzystali sprytni spekulanci z serwisów aukcyjnych. Pytaniem pozostaje to, czy w przypadku SNES mini japońska spółka odrobiła lekcje i sprosta potrzebom graczy, czy też będziemy świadkami powtórki sytuacji z tamtego roku.

O tym, że Nintendo poważnie podchodzi do problemów z zaopatrzeniem wskazuje wydane oświadczenie. Spółka nie podaje w nim konkretnych liczb, ale zapewnia, że do sklepów trafi zdecydowanie więcej sztuk SNES-a mini niż jego poprzednika. Kolejne dostawy sprzętu mają być regularnie wysyłane do sprzedawców do końca 2017 roku. Producent na razie nie zdradza jednak jaki los spotka konsolkę w przyszłym roku.

 1. Oficjalna strona internetowa konsoli SNES mini
TWOIM ZDANIEM

Zainteresował cię SNES mini?

Nie interesuje mnie SNES.
48%
Owszem, świetny pomysł Nintendo.
47%
Kupiłbym żeby sprzedać z zyskiem.
5,1%
Zobacz inne ankiety