Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 września 2020, 11:26

autor: Bartłomiej Sagan

Ryzen 5800X szybszy od i9-10900K w pierwszych testach

W sieci pojawiły się nowe doniesienia na temat nadchodzących procesorów od AMD opartych o architekturę Zen 3. Szykuje się wzrost wydajności, ale czy pozwoli wyprzedzić Intela w grach?

Ryzen 5800X szybszy od i9-10900K w pierwszych testach - ilustracja #1
AMD wróci po latach na sam szczyt?

Wczoraj w bazie benchmarków gry Ashes of Singularity pojawiły się wyniki procesora oznaczonego jako Ryzen 5800X. Osoba, która pochwaliła się znaleziskiem, zestawiła osiągnięcia nadchodzącego CPU od AMD z topową konsumencką jednostką Intela, i9-10900K. Efekt? Posiadający 8 rdzeni Ryzen wygrywa z 10-rdzeniowym flagowcem konkurencji, oferując o 16% większą wydajność.

Niestety ten test nie może być uznany za w pełni miarodajny. Procesory sprawdzano na nieco innym sprzęcie. Pomimo wykorzystania tej samej karty graficznej, zastosowano inną pamięć RAM (zestaw z CPU AMD miał jej 32 GB, a z Intelem o połowę mniej). Nieznane jest też taktowanie rdzeni Ryzena 5800X. Zaskakujący jest również wybór rozdzielczości, gdyż z niezrozumiałych przyczyn testy przeprowadzono w 4K zamiast FullHD. Pozostaje więc zastanowić się, jak wyglądałyby wyniki, gdyby zminimalizować wpływ GPU na rezultaty osiągane przez procesor.

Oficjalna prezentacja nowych jednostek AMD Ryzen odbędzie się 10 października bieżącego roku. Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać z nadzieją na bardzo wydajne i oby atrakcyjne cenowo produkty.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.