futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 2 lipca 2025, 11:05

Psychoza po nadużywaniu ChatGPT. Coraz więcej osób trafia do szpitali psychiatrycznych po kontakcie z chatbotami

ChatGPT może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne. Coraz częściej pojawiają się przypadki psychoz i zachowań paranoidalnych w związku z używaniem chatbotów.

Źródło fot. Growtika; Unsplash.com; 2023
i

Boimy się, że AI odbierze nam pracę lub negatywnie wpłynie na nasz rozwój. Pojawia się jednak dodatkowa kwestia, której mają doświadczać kolejne osoby. Chodzi o psychozę, załamanie nerwowe i urojenia, w jakie mogą popadać osoby korzystające z chatbotów. Coraz więcej przypadków potwierdza, że problem może dotknąć każdego, nawet osoby dotychczas prowadzące zwykłe życie (vide Futurism).

Chatboty niszczą nasze zdrowie psychiczne

Jak donosi serwis Futurism, jesteśmy świadkami niebezpiecznego trendu, który może zniszczyć życie zwykłych ludzi. Takie osoby w krótkim czasie mogą popaść w stan urojeń i załamania nerwowego. I to wyłącznie przez kontakt z chatbotami. W jednym przypadku pewien mężczyzna w zaledwie 2,5 miesiąca dostrzegł u siebie masę niepokojących zmian.

ChatGPT miał tylko pomóc przy projekcie konstrukcyjnym i permakulturowym. Szybko jednak wszedł w dysputy filozoficzne. W efekcie mężczyzna zaczął głosić, że stworzył świadomą sztuczną inteligencję i złamał znane nam zasady matematyki i fizyki. Teraz jego zadaniem miało być uratowanie całego świata. Został zwolniony z pracy i ostatecznie trafił na oddział psychiatryczny, a od tragedii uchroniła go żona. Wcześniej próbował namawiać ją do swoich racji, ale kobieta na szczęście zachowała zdrowy rozsądek.

Mówił do mnie: „porozmawiaj z nim [ChatGPT] i zobaczysz, o co mi chodzi”. Na ekranie widziałam coś, co wyglądało, jak kupa zgadzającego się ze wszystkim, sykofanckiego p*********a.

Chatboty wpływają także na osoby, które prowadzą aktywne leczenie. Ludzie potrafią odstawić leki i pogłębić stany swoich chorób. Jedna z kobiet zaczęła myśleć, że jest prorokinią zdolną leczyć ludzi. Odcięła od siebie wszystkich wątpiących w jej nowe przeznaczenie i umiejętności. Natomiast pewien mężczyzna wszedł w miłosną relację z Copilotem.

Ufamy chatbotom bezgranicznie

Wydaje się, że głównym problemem chatbotów, takich jak ChatGPT i Copilot, jest sposób ich działania. Futurism przekazuje, że często zgadzają się z użytkownikiem i odpisują w sposób, jakiego dana osoba oczekuje. Nieważne, jakiego tematu dotyczy dyskusja. Jeśli podejmuje kwestie teorii spiskowych, mistycyzmu lub innych rzeczywistości, to ChatGPT poprowadzi taką osobę ku niestabilnej „króliczej norze”, która tylko pogłębi zły stan człowieka.

Psychiatra Joseph Pierre z Uniwersytetu Kalifornia w San Francisco uważa, że urojenia to poprawny termin dla stanów ludzi po kontaktach z chatbotami i warto skupić się na tym elemencie. Najbardziej niebezpieczna jest jednak wiara w AI.

Najbardziej fascynuje mnie wiara i zaufanie, jakie ludzie pokładają w chatbotach. Prawdopodobnie nie zrobiliby tego w przypadku drugiego człowieka. Wokół AI krąży mit, że można na nich polegać i są lepsze od rozmów ze zwykłymi ludźmi. To jest ta niebezpieczna część: jak bardzo ufamy tym maszynom.

W mediach społecznościowych coraz częściej można spotkać się z opiniami, że chatbot sprawdzi się lepiej w terapii niż profesjonalista. Wystarczy „odpowiedni prompt”, żeby zdziałać cuda. Patrząc jednak na to, jak AI lubi zgadzać się z użytkownikiem, to trudno się z tym zgodzić. Chatbotom brakuje krytycznego myślenia, które potrafi rozdzielić zdrowe i rozsądne myśli od urojeń.

Jeśli potrzebujesz pomocy psychiatrycznej, listę numerów telefonów i punktów pomocy znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej