Problem z procesorami Intela powraca. Tym razem winne są letnie upały, odkryła to Mozilla
Błąd procesorów Intela ponownie daje o sobie znać. Tym razem problem objawia się, gdy temperatury latem są zbyt wysokie.

W 2024 roku problemy procesorów Intela 13. i 14. generacji nadwyrężyły reputację firmy. Wadliwy mikrokod sprawił, że do CPU trafiało zbyt duże napięcie, co kończyło się ich degradacją. Latem, rok temu, firma wypuściła stosowną łatkę i pracowała nad naprawieniem procesorów, które nie wykazywały objawów zepsucia.
Po miesiącach spokoju problem powrócił. Tym razem przyczyną są zbyt wysokie temperatury, które wpływają na napięcie idące do jednostek Intela. Wadę wskazali inżynierowie Mozilli (vide The Guru of 3D).
Procesory Intela crashują przez letnie upały
W ostatnim czasie część użytkowników mogła doświadczyć crashowania przeglądarki internetowej. Problemowi postanowił przyjrzeć się inżynier Mozilli, Gabriele Svelto. Zdradził, że z powodu natłoku raportów firma musiała wyłączyć bota od zgłoszeń technicznych, bo praktycznie wszystkie dotyczyły tego samego problemu i było ich zbyt dużo. Svelto przybliżył w mediach społecznościowych, co udało mu się odkryć.
Jeśli masz PC z Intelem Raptor Lake i znajdujesz się w północnej hemisferze, to jest szansa, że twój komputer crashuje częściej przez letnie upały. Wiem o tym, bo dosłownie widzę, które państwa europejskie są pod wpływem upałów. Oceniam to na podstawie tylko tego, z których części świata napływają raporty o crashach przeglądarki z komputerów z procesorami Raptor Lake.

Zbyt duże skoki napięcia, które wpływają na procesory Raptor Lake, zdarzają się częściej, jeśli temperatura powietrza jest wyższa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie działań na komputerze, które w większym stopniu obciążają procesor. Poza tym serwis The Guru of 3D poleca wziąć pod uwagę kilka innych aspektów:
- monitorowanie temperatur procesora: przy wykorzystaniu oprogramowania, np. HWMonitor, żeby mieć oko na temperatury, zwłaszcza w „upalnych” godzinach;
- poprawienie przepływu powietrza w komputerze: usunięcie kurzu z wnętrza obudowy, filtrów i wentylatorów (w skrajnym przypadku wymiana tych elementów);
- aktualizację oprogramowania: dotyczy aktualizacji BIOS-u lub mikrokodu procesora.
Ostatni krok jest istotny, ale czasami jest już na niego za późno. Intel mówił o tym już w 2024 roku. Tamtejsza aktualizacja mikrokodu nie pomagała procesorom, które już problem dotknął. Jeśli teraz przeglądarka nam crashuje, to może oznaczać, że do degradacji procesora już doszło. To fizyczne uszkodzenie i nowsza wersja oprogramowania nie pomoże. Mimo wszystko warto ją zrobić i obserwować, jak rozwija się sytuacja.