futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 27 listopada 2013, 12:37

autor: Paweł Orzoł

Polecane wentylatory i obudowy do 400zł

W dzisiejszym tekście zajmiemy się wentylatorami i obudowami komputerowymi. Obudowa wraz z wentylatorami wpływa na temperatury całego komputera, czyli pośrednio na jego stabilność, awaryjność i możliwości podkręcania.

Dzisiaj zajmiemy się wentylatorami i obudowami komputerowymi.

Obudowa wraz z wentylatorami wpływa na temperatury całego komputera, czyli pośrednio na jego stabilność, awaryjność i możliwości podkręcania.

Zapraszam, jak zawsze, do dyskusji i komentowania pod tekstem.

Kilka istotnych informacji

Obudowy, ogólnie rzecz biorąc, podzielone są na dwa rodzaje - pierwszy ma za zadanie w jak najlepszy sposób umożliwić schłodzenie podzespołów oraz drugi, który ma za zadanie w jak najlepszy sposób wyciszyć znajdujące się w środku wentylatory.

Pierwszy rodzaj obudów charakteryzuje się dużą ilością miejsc na montaż wentylatorów oraz dużą powierzchnią blach o strukturze plastra miodu - umożliwia to swobodny przepływ powietrza. Przykładem takiej obudowy może być seria 690 czy też HAF firmy Cooler Master.

Drugi rodzaj obudów jest często odwrotnością pierwszego - nie posiadają zbyt wielu miejsc na montaż wentylatorów, mają dużo 'płaskich' blach bez żadnych dziurek oraz często są wyposażone w specjalne maty wyciszające. Dobrym przykładem takiej obudowy jest Fractal Design Define.

Istotną sprawą jest też rozmiar obudowy. Standardowe obudowy obsługują płyty główne w formacie microATX i ATX. Są też mniejsze, obsługujące tylko microATX czy też Mini-ITX albo większe (tzw. Big Tower czy też Full Tower), obsługujące oprócz wymienionych wcześniej także formaty takie jak Extended-ATX. Kupując komputer, musimy o tym pamiętać. Przykładowo, wybierając małą obudowę w formacie microATX musimy wybrać także płytę główną w tym rozmiarze.

Ważną informacją jest także sposób montażu zasilacza. Najlepiej wybrać zasilacz montowany na dole obudowy - jego wentylator nie pobiera wtedy ogrzanego powietrza z wnętrza obudowy, tylko chłodne, zza obudowy (od spodu) i odrazu 'wyrzuca' je na zewnątrz. Niskie temperatury dla zasilacza są bardzo ważne (dla elektroniki w ogóle - im wyższe temperatury tym krótsza żywotność), w ten sposób poprawiamy warunki, w jakich dana jednostka zasilająca pracuje, a to ma z kolei wpływ na resztę podzespołów.

Wentylatory możemy podzielić na więcej kryteriów, jest to m.in. wielkość (średnica), zastosowania (może nam zależeć tylko na chłodzeniu albo na bezwzględnej ciszy), wygląd (z oświetleniem czy też bez) itp.

Polecane wentylatory

Najpopularniejsze są wentylatory o średnicy 120mm. W niektórych przypadkach mogą nam się przydać 140mm (niektóre obudowy oraz chłodzenia CPU/GPU).

Jednymi z najtańszych wentylatorów godnych polecenia są Silentium PC Mistral oraz Zephyr. Różnią się one wydajnością oraz głośnością. Mistral kręci się z szybkością 1500 RPM (obrotów na minutę) natomiast Zephyr kręci się z szybkością 1100 RPM. Jeżeli wolimy większą wydajność, lepszym wyborem będzie Mistral, zaś jeżeli wolimy cichszy wentylator, lepszy będzie Zephyr. Jednakże nie spodziewajmy się niczego nadzwyczajnego - są to bardzo tanie konstrukcje (10-15 zł) i w obu tych zastosowaniach nie sprawdzą się idealnie.

SilentiumPC Zephyr oraz Mistral - najtańsze z wentylatorów wartych naszych pieniędzy
SilentiumPC Zephyr oraz Mistral - najtańsze z wentylatorów wartych naszych pieniędzy

Ciekawsze konstrukcje kosztują w granicach 25-40zł. Są to m.in. SilentiumPC Sigma Evo (800-1300RPM), Enermax UCTB12 Silence (900RPM), Noiseblocker XL1, XL2 (XL1 1000RPM, XL2 - 1500RPM) oraz Scythe Slipstream (dużo różnych wersji obrotowych od 500 do 1900RPM).

Większość tych wentylatorów charakteryzuje się cichą pracą w danych przedziałach obrotowych i jednocześnie sporą wydajnością.

Wentylatorem, który nieco odstaje od reszty jest Enermax UCTB. Posiada on wysokiej jakości łożysko o najlepszym średnim czasie bezawaryjnej pracy (ang. MTBF) spośród reszty (100 000 godzin). Jest dobry zarówno do pracy w pionie, jak i poziomie. Dodatkowo posiada on możliwość demontażu wirnika, przez co m.in. łatwo go oczyścić z zalegającego kurzu.

Enermax UCTB12 Silence - najlepszy wybór wśród wentylatorów 120mm do 40zł
Enermax UCTB12 Silence - najlepszy wybór wśród wentylatorów 120mm do 40zł

Są również jeszcze droższe wentylatory, takie jak be quiet! SilentWings czy droższe modele marki Noiseblocker, ale umówmy się - mało kto jest w stanie zapłacić ponad 50zł za wentylator. Są to konstrukcje stworzone dla miłośników ciszy - jeśli dla kogoś cena nie gra roli, to może sobie taki wentylator sprawić.

Jeśli chodzi o wentylatory z podświetleniem LED - są zazwyczaj gorsze jakościowo od tradycyjnych odpowiedników. Godne polecenia są tylko Enermaxy z serii Apollish oraz Xigmateki XLF.

Obudowa do ~120zł

PLUSY :
  1. Bardzo dobry stosunek ceny do możliwości
  2. Jak na swoją cenę - bogate wyposażenie i dobrej jakości blachy
  3. Sporo miejsca w środku
  4. Montaż zasilacza na dole - rzadko spotykany w tej cenie
Minusy:
  1. Dla niektórych - wyłamywane sloty rozszerzeń.
  2. Niektórzy skarżą się na słabą jakość plastików

Najczęściej kupowanymi obudowami są tzw. Midi Tower - obsługujące najbardziej popularne formaty płyt głównych ATX oraz microATX. Część z nich jest w stanie także obsłużyć inne, jak np. Fractal Design Core 3000 (niektóre płyty Extended-ATX).

Najtańsze, porządne obudowy kosztują około 110zł. Są to produkty marki Tacens oraz SilentiumPC. Warto dopłacić kilka dyszek więcej i kupić nieco lepszą obudowę, niż męczyć się z beznadziejnie wykonanymi, najtańszymi produktami Modecom, I-box czy Tracer. Pamiętajmy, że obudowy praktycznie się nie wymienia - jest to inwestycja na lata.

Szczególnie interesującym modelem jest SilentiumPC Brutus 410. Jak na swoją cenę posiada on zaskakującą jakość blach oraz bogate wyposażenie (dwa wentylatory oraz, bardzo rzadkie w tej cenie, filtry przeciwkurzowe). Jest też dość pojemny - pomieści praktycznie każdą kartę graficzną oraz większość schładzaczy procesorów.

SilentiumPC Brutus 410 - najtańsza godna polecenia obudowa.
SilentiumPC Brutus 410 - najtańsza godna polecenia obudowa.

Obudowy do ~200zł

PLUSY :
  1. Świetny stosunek cena/jakość/możliwości
  2. Spora liczba dodatków (m.in. cztery wentylatory w zestawie)
  3. Dość ciche fabryczne chłodzenie
  4. Pomieści wysokie chłodzenia dla procesorów
Minusy:
  1. Najdłuższe karty graficzne się nie pomieszczą
  2. Przepuszcza dużo kurzu przez powierzchnię otworów wentylacyjnych na boku obudowy

W tej cenie najciekawszym produktem jest Zalman Z9/Z9 Plus (są to bliźniacze konstrukcje - wersja z plusem posiada regulator obrótów dwóch z czterech posiadanych wentylatorów, czujnik temperatury oraz nieco zmieniony wygląd). Charakteryzuje się solidną konstrukcją, stosunkowo cichym fabrycznym systemem chłodzenia oraz wysokiej jakości powierzchnią lakierniczą.

W zestawie otrzymujemy także przedłużacz EPS 12V do zasilania procesora, co jest miłym dodatkiem, szczególnie dla osób posiadających zasilacz z krótkimi kablami (np. seria OCZ StealthXStream). Nie posiada on aż tak dużej przestrzeni na karty graficzne jak Brutus 410, ale za to umożliwia montaż wyższych schładzaczy procesora.

Zalman Z9 Plus wypada bardzo dobrze w testach (link) - jak widać zapewnia on bardzo niskie temperatury jak na swoją półkę cenową.

Zalman Z9 Plus - świetna propozycja do 200zł
Zalman Z9 Plus - świetna propozycja do 200zł

Obudowy do ~400zł

PLUSY :
  1. Świetna jakość
  2. Duża ilość miejsca w środku
  3. Funkcjonalność
  4. Bogate wyposażenie
Minusy:
  1. Mimo wszystko średnia opłacalność

Interesującą propozycją w tym przedziale cenowym jest Corsair Carbide 500R.

Jest to bardzo wysokiej jakości obudowa ze świetnie przemyślaną konstrukcją. Posiada ona dużo możliwości konfiguracyjnych jeśli chodzi o wentylatory oraz obsługuje USB 3.0 na przednim panelu.

Corsair zawiera cztery wentylatory w standardzie (w tym jeden 200mm), jednak pozwala na zamontowanie w sumie aż dziesięciu wentylatorów co daje bardzo duże możliwości w schładzaniu podzespołów komputera.

Świetnie wypada także w testach (link).

Polecane wentylatory i obudowy do 400zł - ilustracja #5

Corsair Carbide 500R - świetna propozycja dla osób ceniących jakość i funkcjonalność.

Propozycja dla osób ceniących ciszę

PLUSY :
  1. Wysoka jakość i solidna konstrukcja
  2. Świetny, minimalistyczny wygląd
  3. Maty wyciszające w zestawie
  4. Trzy wersje kolorystyczne do wyboru
  5. USB 3.0
  6. Dość przestronne wnętrze
Minusy:
  1. Mimo wszystko średnia opłacalność
  2. Tylko dwa wentylatory w zestawie

Drugą propozycją, przeznaczoną dla osób szczególnie ceniących ciszę, jest Fractal Design Define R4. Jest wyposażona w specjalne maty wyciszające, które tłumią dźwięk wentylatorów ze środka. Wiele osób ceni sobie także minimalistyczny i oryginalny wygląd.

Define R4 ma jednak swoje wady - przez maty tłumiące utrudniona jest dobra przewiewność - temperatury podzespołów mogą być nieco wyższe niż w tradycyjnych obudowach. Mimo wszystko jednak jest to bardzo ciekawy produkt. Obudowa ta oferowana jest w trzech wersjach kolorystycznych - Czarna (Black Pearl), biała (Arctic White) oraz Srebrno-szara (Titanium Grey).

Fractal Design Define R4 - obudowa stworzona dla miłośników ciszy i minimalizmu.
Fractal Design Define R4 - obudowa stworzona dla miłośników ciszy i minimalizmu.