Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 listopada 2013, 21:20

PlayStation 4 – problemy z dostępnością konsoli w kraju i jej wnętrze w prezentacji Sony

Sony zaprezentowało wnętrze konsoli PlayStation 4. Możemy przekonać się jak inżynierowie firmy rozplanowali poszczególne podzespoły urządzenia. W kraju natomiast niektóre sieci sprzedaży i sklepy ostrzegają, że liczba chętnych na zakup konsoli przewyższa ilość egzemplarzy, które otrzymają od producenta w dniu premiery.

Specjalnie dla serwisu Wired, Yasuhiro Ootori, dyrektor działu inżynieryjnego w Sony Computer Entertainment, rozebrał przed kamerą na części konsolę PlayStation 4. Dzięki krótkiemu klipowi wideo gracze mogą przekonać się w jaki sposób projektanci japońskiej firmy zaplanowali wnętrze urządzenia. Zobaczymy zarówno system chłodzenia, jak i konstrukcję płyty głównej, na której zintegrowane zostały procesor, układ graficzny oraz kości pamięci. Przekonamy się też gdzie umiejscowiono dysk twardy, który podobnie jak w przypadku PlayStation 3, będziemy mogli wymienić na inny model dostępny w zwykłych sklepach komputerowych.

Warto zwrócić uwagę również na jednostkę zasilającą, która w przeciwieństwie do Xboksa One, została umieszczona we wnętrzu konsoli. Dopiero czas pokaże czy kompaktowe wymiary PlayStation 4 oraz w pełni zagospodarowane wnętrze jego obudowy rzeczywiście nie będą powodowały problemów z przegrzewaniem się jej podzespołów, jak zapewniają twórcy systemu

Wiwisekcja PlayStation 4

Do premiery PlayStation 4 w naszym kraju zostało już niewiele czasu. Chociaż system będzie kosztował na starcie grubo ponad półtora tysiąca złotych i oferował niewielką liczbę tytułów startowych, chętnych do jego kupna w Polsce jest bardzo dużo. Serwis Polygamia donosi o potencjalnych problemach z dostępnością sprzętu w europejskich oraz rodzimych sklepach. Zarówno sklepy Muve jak i Ultima informują klientów składających pre-ordery o tym, że najpewniej nie otrzymają oni konsol w dniu premiery. W przypadku drugiego sprzedawcy gwarancje dostawy na czas mają jedynie osoby, które złożyły zamówienie przed 20 czerwca. Sieć RTV EURO AGD twierdzi natomiast, że pod koniec listopada systemu raczej nie dostaną osoby, które wcześniej nie wykupiły przedpremierowego kuponu, wartego 100 zł. Podobne problemy z zaopatrzeniem mają także inne sklepy, choć część zapewnia, że mają jeszcze dostępne zamówienia, które na pewno zostaną zrealizowane przed końcem miesiąca.

Ilość konsol przeznaczonych na polski i europejski rynek zależy od Sony. Nie jest tajemnicą, że gigantowi w tej chwili zależy najbardziej na klientach w USA, gdzie musi konkurować z Microsoftem. Przedświąteczny okres jest także czasem najintensywniejszych zakupów za oceanem, a więc japońska spółka stara się, by jak najwięcej egzemplarzy PlayStation 4 trafiło na tamtejsze półki. Niewykluczone więc, że w kraju może rzeczywiście zabraknąć konsol dla wszystkich chętnych. Sprzedawcy uspokajają jednak, że do końca roku sytuacja powinna się ustabilizować, a wszystkie pre-ordery zostaną ostatecznie uhonorowane.