Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2020, 12:12

autor: Adrian Werner

Płatność dłonią, tak się wkrótce będzie płacić w sklepach

Firma Amazon rozpoczęła testy nowej technologii, która pozwoli dokonywać płatności za pośrednictwem urządzenia skanującego dłoń.

Płatność dłonią, tak się wkrótce będzie płacić w sklepach - ilustracja #1
Na razie technologia testowana jest w dwóch sklepach w Seattle.

Przyzwyczailiśmy się już do płatności zbliżeniowych, ale firma Amazon chce pójść jeszcze dalej, abyśmy nie musieli w ogóle wyjmować z kieszeni karty lub telefonu. Korporacja rozpoczęła w kilku swoich sklepach testy biometrycznej technologii, w przypadku której do zapłacenia za zakupy wystarczy skan dłoni.

Rozwiązanie nazwane zostało Amazon One i wpierw zostało wprowadzone w dwóch fizycznych sklepach Amazon GO zlokalizowanych w Seattle. Urządzenia płatnicze są w stanie potwierdzić naszą tożsamość po zeskanowaniu dłoni, ale wcześniej wymagana jest rejestracja, którą można dokonać na miejscu. W jej trakcie tworzony jest wzór skanu ze znakami charakterystycznymi, który zostaje powiązany z kartą kredytową.

Płatność dłonią, tak się wkrótce będzie płacić w sklepach - ilustracja #2
Amazon prowadzi rozmowy z innymi firmami zainteresowanymi wykorzystaniem tej technologii.

Jeśli uznamy, że nie chcemy już korzystać z tej technologii, to będziemy mogli udać się na stronę Amazonu i skasować wszystkie dane biometryczne.

Wiele innych firm eksperymentuje obecnie z podobnymi rozwiązaniami bazującymi na rozpoznawaniu twarzy. Amazon zdecydował się jednak na skany dłoni, gdyż takie podejście zapewnia większą prywatność klientom. Ponadto wymaga, aby użytkownik sam wykonał odpowiedni gest, podczas gdy rozpoznawanie twarzy może być automatyczne, co stwarza większe zagrożenia.

Korporacja Jeffa Bezosa chce podzielić się technologią Amazon One z innymi sklepami, biurami i obiektami masowymi, choć na razie nie ujawniono, czy znaleziono już chętnych partnerów. Na oficjalnym blogu zapewniono jedynie, że prowadzone są rozmowy z wieloma zainteresowanymi podmiotami.

  1. Amazon – strona oficjalna