Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 kwietnia 2020, 11:33

autor: Aquma

Panika w Sony? PS5 może mieć problemy z przegrzewaniem

Dziennikarze serwisu Windows Central donoszą, że Sony natrafiło na poważne problemy w czasie pracy nad PS5. Konsola podobno mocno się przegrzewa i nie da się wykluczyć, że zarówno jej system chłodzenia, jak i obudowa, będą musiały zostać przeprojektowane.

Panika w Sony? PS5 może mieć problemy z przegrzewaniem - ilustracja #1
Sony jest w tarapatach?

W SKRÓCIE:

  1. według dziennikarzy Windows Central PS5 ma poważne problemy z przegrzewaniem się;
  2. Japończycy mogą być zmuszeni do przeprojektowania obudowy i systemu chłodzenia, co może skutkować opóźnieniem premiery o 6-12 miesięcy;
  3. jeśli projekt konsoli nie ulegnie zmianie, sprzęt może często ulegać awarii (problemy podobne do RRoD Xboksa 360);
  4. informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone.

W ostatnim czasie poznaliśmy sporo nowych informacji na temat specyfikacji konsoli PlayStation 5, ale nadal nie znamy jej wyglądu, co jest sytuacją dość nietypową (w przypadku PS4 w analogicznym okresie wszelkie detale tego typu zostały już upublicznione). Nie da się wykluczyć, że nie jest to przypadek. Dan Rubino i Jez Corden – dziennikarze serwis Windows Central – donoszą, że obecna wersja PS5 ma poważne problemy z przegrzewaniem się. Sony może być zmuszone do przeprojektowania obudowy i systemu chłodzenia. W takiej sytuacji premiera konsoli prawdopodobnie zostanie opóźniona o 6-12 miesięcy.

Nadmierna ilość generowanego ciepła podobno ma wynikać zarówno z zaawansowanych podzespołów (nowoczesnego procesora i karty graficznej od AMD w połączeniu z superszybkim dyskiem SSD), ale też pewnych rozwiązań zastosowanych przez Sony – przede wszystkim systemu zmiennego taktowania, który powoduje, że temperatura wewnątrz konsoli jest nieco inna w przypadku każdego uruchomionego tytułu. Poradzenie sobie z tym wyzwaniem może wymagać pionowej obudowy przypominającej XSX. Jeśli inżynierom nie uda się znaleźć wyjścia, możemy mieć do czynienia z sytuacją podobną jak w przypadku awarii RRoD, na które narzekali liczni użytkownicy Xboksa 360.

Warto odnotować, że źródła tych doniesień pozostają anonimowe, a informacje stoją w sprzeczności z poprzednimi przeciekami dotyczącymi systemu chłodzenia PS5. Brak konkretów w kwestii wyglądu PS5 jest jednak nieco zastanawiający. Nie da się też wykluczyć, że Sony zostało zaskoczone świetną specyfikacją Xboksa Series X. Być może firma była zmuszona w ostatniej chwili wycisnąć ze swojego projektu zdecydowanie więcej wydajności, by uniknąć jeszcze bardziej niekorzystnych porównań z konkurencją?

Pozostaje mieć nadzieję, że Japończycy szybko zdementują plotki – najlepiej wreszcie pokazując swój sprzęt dziewiątej generacji.

  1. PlayStation 5 – strona oficjalna