futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 15 września 2002, 20:25

autor: Wojciech Antonowicz

Pani Ania kupuje kartę graficzną.

Dostałem emailem list następującej treści (fragmenty): „Panie Soulcatcher ... mój syn ma kartę graficzną GeForce2 i prosi mnie bardzo abym kupiła mu GeForce4 ... a sprzedawca mówił że już za 400 PLN można kupić dobrego GeForce4 ... co mam zrobić Anna ...” Droga Pani Aniu, nie dajmy się zwariować, jak zapewne Pani wie większość sprzedawców odbywa specjalne szkolenia na których uczą się jak mają robić ludzi w balona, nie ma problemu, z pomocą Łosia który jest nieprzebraną skarbnicą różnego rodzaju sprzętu zrobimy sobie teścik i dowiemy się co tak na prawdę słychać w świecie tanich kart graficznych ...

Dostałem emailem list następującej treści (fragmenty):

„Panie Soulcatcher ... mój syn ma kartę graficzną GeForce2 i prosi mnie bardzo abym kupiła mu GeForce4 ... a sprzedawca mówił że już za 400 PLN można kupić dobrego GeForce4 ... co mam zrobić Anna ...”

Droga Pani Aniu, nie dajmy się zwariować, jak zapewne Pani wie większość sprzedawców odbywa specjalne szkolenia na których uczą się jak mają robić ludzi w balona, nie ma problemu, z pomocą Łosia który jest nieprzebraną skarbnicą różnego rodzaju sprzętu zrobimy sobie teścik i dowiemy się co tak na prawdę słychać w świecie tanich kart graficznych ...

Specjalnie napisałem tanich gdyż cena prawie 1800 PLN za pełnego GeForce4 czy też ponad 2000 PLN za najnowszego Radeona to raczej nie jest propozycja dla Pani, Aniu.

Do testów wzięliśmy trzy karty których cena nie przekracza 400 PLN (właściwie kosztują prawie tyle samo), a mianowicie:

GeForce 2 PRO, GeForce 4 MX i ATI Radeon 9000

Naszym komputerem testowym był 1.4 Athlon z Win XP, dosyć zaśmiecony także zapewne nie chodzący najszybciej lecz uzbrojony w najnowsze drivery do wszystkich trzech kart i mający służyć porównaniu nie zaś osiąganiu najwyższych wyników.

Nie przepuściliśmy tej okazji aby do testów nie użyć najnowszego dema UT2003 które posiada w sobie możliwość robienie bezstronnych testów. Oto wyniki :

Pani Ania kupuje kartę graficzną. - ilustracja #1

Jak Pani sama widzi Aniu wydajność (ilość klatek na sekundę) kart rekomendowanych przez twórców UT2003 jest słabsza od wydajności karty Radeon 9000.

Aby upewnić się czy coś może było nie tak zrobiliśmy testy w programie 3D Mark 2001 (który zresztą mocno posądzany jest o współpracę z NVidią), jak sama Pani widzi i tu również przewaga tego Radeona jest znaczna.

Pani Ania kupuje kartę graficzną. - ilustracja #2

Jaki z tego wniosek ?

Wiosek jest prosty, jeżeli masz kupić GeForce2 to lepiej kupić GeForce4 którego po krótkiej rozmowie z ze sprzedawcą w sklepie nie kupujemy, bierzemy natomiast ATI Radeon 9000. Kartę tanią, obsługującą już przyszłego DirectX9 (stąd numer 9000), potrafiącego zaliczyć wszystkie testy w 3D Marku 2001, dopiero topowe modele GeForce potrafią to zrobić. Kartę szybką szybszą od wszystkiego co znajdziecie w tej niewygórowanej cenie na rynku.

Droga Pani Aniu ! Proszę przekazać tam skąd Pani pochodzi że w tym przedziale cenowym nikt nie kupuje już kart GeForce. Firma NVidia leży na ziemi z poucinanymi kończynami (to taki efekt walki z ATI).

Z kart droższych NVidia wychodzi obronną ręką gdyż jej karty „drogie” są trochę tańsze niż ATI, lecz są również zdecydowanie wolniejsze. Tak, to smutne ale NVidia już wkrótce do poucinanych kończyn doda swoją głowę.

Chylę czoła przed potęgą która pokonała 3DFXa a teraz sama klęczy pokonana.

Errata: Wielu z was oburza się na to że napisałem iż Radeon 9000 obsługuje DirectX 9.0. Trzeba sobie wyjaśnić metodę nazewnictwa firmy ATI. Seria 9000 jest przeznaczona do DX9. A to czy jest to prawda czy nie to trzeba się zapytać działu marketingu firmy ATI. Rzeczywiście po sprawdzeniu specyfikacji wychodzi na to że Radeon 9000 wspomaga tylko DX8.1. Co nie zmienia postaci rzeczy że jest to świetna karta za swoja cenę.