Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2020, 10:16

autor: Aquma

Nvidia szykuje kolejny wariant GeForce GTX 1650 – Ultra

Karta produktu odkryta w jednym z chińskich sklepów sugeruje, że firma Nvidia może wprowadzić na rynek kolejne GPU dedykowane mało wymagającym użytkownikom – GeForce’a GTX 1650 Ultra. Układ będzie miał gorszą specyfikację od GTX-a 1650 Super.

Nvidia szykuje kolejny wariant GeForce GTX 1650 – Ultra - ilustracja #1
Kolejna karta graficzna Nvidii – niestety niezbyt emocjonująca.

W SKRÓCIE:

  1. Nvidia może szykować kolejną kartę graficzną w niskim segmencie wydajnościowym – GeForce’a GTX 1650 Ultra;
  2. sprzęt będzie miał mniejszą liczbę rdzeni CUDA oraz niższe taktowanie (i zapewne wydajność) od GTX-a 1650 Super.

Pewien użytkownik Twittera odkrył na stronie chińskiego sklepu SZGalaxy kartę produktu nowego układu graficznego Nvidii – GeForce’a GTX 1650 Ultra (a konkretniej wariantu stworzonego przez firmę Galax).

Sprzęt najprawdopodobniej będzie posiadał 896 rdzeni CUDA i 4 GB pamięci GDDR6 ze 128-bitową szyną (w tweecie jest informacja o 6 GB, ale specyfikacja na stronie sklepu wspomina o 4 GB). GPU ma być taktowane zegarem 1590 MHz. Taka specyfikacja czyni z tego modelu dość słabą konstrukcję – będzie miał mniej rdzeni CUDA i gorsze taktowanie od GTX-a 1650 Super (w przypadku tamtej karty jest to odpowiednio 1280 rdzeni i 1725 MHz).

Trudno nie odnieść wrażenia, że rozszerzanie oferty o jeszcze jedną kartę z niskiego segmentu wydajnościowego nie jest najlepszym pomysłem – ruch Nvidii może utrudnić odbiorcom zorientowanie się w rynku GPU, który i tak jest ostatnio wyjątkowo zawiły (to w końcu już czwarty wariant tego GPU, obok bazowego, Ti i Super).

Nie da się jednak wykluczyć, że celem „zielonych” jest wykorzystanie możliwie jak największej liczby wytworzonych chipów TU106 – wychodzące z fabryki płytki krzemowe, którym nie udało się przejść kontroli jakości (tym samym nie mogą zostać wykorzystane przy produkcji GeForce’ów RTX 2060 i 2070), po przystosowaniu (m.in. wyłączeniu / wymontowaniu rdzeni Tensor i RT) zostaną sprzedane jako inny produkt. Wilk syty, owca cała – i tylko klient nieco zagubiony. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć omawianego układu.

Nvidia szykuje kolejny wariant GeForce GTX 1650 – Ultra - ilustracja #2
Nvidia szykuje kolejny wariant GeForce GTX 1650 – Ultra - ilustracja #3
Nvidia szykuje kolejny wariant GeForce GTX 1650 – Ultra - ilustracja #4
GeForce GTX 1650 Ultra w sklepie SZGalaxy.
  1. Nvidia – strona oficjalna