Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 29 kwietnia 2019, 09:39

autor: Aquma

Intel: niedobory produkcji procesorów potrwają do Q3 2019

W czasie rozmowy konferencyjnej prezes firmy Intel – Robert Swan – przyznał, że problemy z podażą procesorów produkowanych przez koncern utrzymają się do trzeciego kwartału tego roku.

Intel nadal nie rozwiązał problemów z produkcją. - Intel: niedobory produkcji procesorów potrwają do Q3 2019 - wiadomość - 2019-04-29
Intel nadal nie rozwiązał problemów z produkcją.

Od połowy 2018 r. firma Intel ma problemy z dostarczaniem na rynek wystarczającej liczby procesorów. Niestety, jak donosi portal Tom’s Hardware, sytuacja ta utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. W czasie rozmowy telefonicznej prezes koncernu – Robert Swan – przyznał, że pomimo wielkich inwestycji w proces produkcyjny 14nm (wydano na ten cel 1,5 mld dolarów), niedobory CPU mogą potrwać do trzeciego kwartału tego roku. Firma jest zdeterminowana, by w przyszłości nie popełniać tych samych błędów.

Ograniczenia w dostawach miały destrukcyjny wpływ na naszych klientów i ekosystem. Zobowiązaliśmy się, że nigdy więcej nie będziemy ograniczać możliwości rozwoju naszych użytkowników. Zwiększyliśmy produkcję, by poprawić swoją sytuację w drugiej połowie (roku - przyp. red.), chociaż dostępny asortyment produktów będzie nadal stanowić wyzwanie w trzecim kwartale, w czasie gdy nasze zespoły będą dostosowywały dostępną podaż do popytu – powiedział Robert Swan.

Warto przypomnieć, że obecnie Intel rozwija także proces produkcyjny 10nm – pierwsze wykonane w nim procesory dedykowane komputerom osobistym teoretycznie powinny trafić na rynek pod koniec tego roku. Niestety, ostatnie przecieki wskazują, że może to być jedynie myślenie życzeniowe ze strony koncernu. W najbliższych latach nadal będzie on uzależniony od litografii 14nm, w której produkowane mają być jednostki z linii Comet Lake-S (2020 r.) oraz Rocket Lake-S (2021 r.). Przeskok na 10nm prawdopodobnie dokona się dopiero za trzy lata, wraz z premierą procesorów z rodziny Ocean Cove.

Niedobór podaży stanowi duży problem dla Intela, zawyżając ceny produkowanych przez firmę jednostek obliczeniowych. Fakt, że sytuacja będzie się utrzymywała także w lecie tego roku na pewno nie jest dobrą informacją – warto przypomnieć, że właśnie w tym czasie na rynku pojawi się kolejna generacja procesorów AMD.

  1. Intel – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.