Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 28 maja 2004, 18:09

autor: Speed

Hybryda najnowszej generacji w 2005 roku?

„System konsoli gier z dyskiem twardym i z wbudowanym, w pełni funkcjonalnym komputerem klasy PC” – czyli mówiąc inaczej – Xbox Next PC, staje się wizją coraz bardziej realną! Dnia dzisiejszego Chris Morris z CNN przedstawił światu treściwy i zarazem zajmujący artykuł poświęcony temuż to tematowi.

System konsoli gier z dyskiem twardym i z wbudowanym, w pełni funkcjonalnym komputerem klasy PC” – czyli mówiąc inaczej – Xbox Next PC, staje się wizją coraz bardziej realną! Dnia dzisiejszego Chris Morris z CNN przedstawił światu treściwy i zarazem zajmujący artykuł poświęcony temuż to tematowi.

Most między Xboxem a PC

Na marcowej konferencji z producentami gier, ludzie związani z Microsoftem po raz pierwszy zapowiedzieli zmniejszanie przepaści pomiędzy ich sztandarową konsolą – Xboxem, a tradycyjnymi komputerami klasy PC. Przez ten czas - aż do dnia dzisiejszego, ludzie Billa Gatesa starali się unikać wszelkich dyskusji z tego gatunku. Prowadzili oni jednak w zaciszu cały czas badania konsumenckie, zmierzające właśnie w tym kierunku. Peter Moore, wice prezydent międzynarodowego marketingu Microsoftu, stwierdził, że temat hybrydy nowej generacji jest jednym z kilku, które w ostatnim czasie są rozważane.

Sześć stówek

Grupa B/R/S, firma bezpośrednio zajmująca się badaniem rynku konsumentów w Kalifornii, na potrzeby Microsoftu przeprowadziła szereg ankiet w sprawie maszyny nowej generacji. Najróżniejsze grupy konsumencie pytano między innymi o to, czego oczekują od nowego projektu – a przede wszystkim ile są w stanie zapłacić za takie cacko.

Na podstawie głosu ludu i wielu analiz, wykrystalizował się ogólny zarys tej konsolowo – pecetowej maszyny. Najważniejszą chyba informacją (przynajmniej dla czytelników naszego serwisu) jest to, że nowe, rzekłbym: zmiksowane, urządzenie Microsoftu ma doskonale współgrać ze wszystkimi starszymi grami komputerowymi, pisanymi jeszcze na poprzednie wersje (czyli te najbardziej aktualne na dzień dzisiejszy - Xbox i PC). Całość wyposażona miałaby zostać w system Windows (rzecz jasna!), napęd CD oraz DVD, wbudowany dostęp do usługi Xbox Live!, dysk twardy, mysz, klawiaturę oraz oczywiście kontroler Xbox. Innymi słowy mówiąc, byłby to miks peceta z konsolą, w stu procentowymi znaczeniu tego słowa.

Ustalono też wstępnie, że za to wszystko potencjalny amerykański klient zapłaci niecałe sześćset dolarów, czyli kwotę do przyjęcia – nawet jak na kieszeń typowego Jasia „Gracza z Polski” Kowalskiego.

Hybryda a gry

Taka nowoczesna platforma otwiera bardzo wiele nowych możliwości. Użytkownicy „pecetów” oraz konsolowcy wierni Xboxowi, mieliby możliwość grania w te same tytuły, ale na dwojaki sposób. Xbox next PC, w zamierzeniach jego twórców, ma być wspaniałym uzupełnieniem obu platform – przykładowo użytkownicy „pieców” stają się wirtualnymi generałami w grze strategicznej, koordynując przy tym liczne wojska – zaś zwolennicy Xboxa wcielają się w tej samej grze w rolę zwykłego żołnierza.

Na chwilę obecną jedno jest pewne – takie urządzenie stwarza dużo większe możliwości dla producentów gier, a co za tym idzie – daje nadzieje na nową jakość w grach wideo!

Kiedy to wszystko?

Peter Moore z Microsoftu jest przekonany, że Xbox next PC (nazwa robocza) to kwestia najbliższej przyszłości. Zdaniem obserwatorów, premiery tejże hybrydy należy się spodziewać już w 2005 roku. Czy za niecałe dwanaście miesięcy, gry PC będą działać bezproblemowo zarówno na komputerach klasy PC, jak i też na Xboxie? Wszystko na to wskazuje!

Tymczasem, nie wybiegając aż tak daleko w przyszłość, zachęcam do zapoznania się z pełnym artykułem na łamach CNN Money, który dostarczy Wam jeszcze kilku ciekawych i pikantnych detali.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.