futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 13 grudnia 2021, 13:03

GeForce RTX 4090 Ti i Radeon RX 7000 zauważone u „górników”

Karty graficzne RTX 4090 Ti i RX 7000 mają się pojawić dopiero w 2022 roku, tymczasem wiele wskazuje na to, że „górnicy” już je testują. Czy to prawdziwe urządzenia, czy jednak fałszywki?

W SKRÓCIE:
  • GeForce RTX 4090 Ti i Radeon RX 7000 testowane przez farmy kryptowalutowe?
  • to wygląda raczej jak dowcip.

Zarówno Nvidia, jak i AMD przygotowują nowe generacje kart graficznych. Pierwsze urządzenia z serii GeForce RTX 4000 i Radeon RX 7000 mają się pojawić najwcześniej w drugiej połowie 2022 roku. Tymczasem w serwisie grupy kryptowalutowej Flexpool pojawiły się ciekawe dane. Patrząc po nazwach w jednej z farm, można by przypuszczać, że „górnicy” przedpremierowo dostali w swoje ręce RTX 4090 Ti i nowiutkie Radeony.

„4090TI-Overclock-Test” i „RX7000-Overclock-Test” – takie pozycje widnieją na liście w jednej z potężnych farm. Całość produkuje 2,47 TH/s, a konstrukcja złożona z domniemanych RTX 4090 Ti aż 1,2 TH/s. By osiągnąć taką wydajność, potrzeba niemal 10 tys. kart GeForce RTX 3090. Jeśli kopacze faktycznie dostali do testów karty graficzne nowej generacji, to oznaczałoby to, że ich producenci faworyzują firmy kryptowalutowe zamiast graczy.

GeForce RTX 4090 Ti i Radeon RX 7000 zauważone u „górników” - ilustracja #1
Bardzo zabawne, naprawdę... Źródło: WCCFtech

Sadzę jednak, że to tylko zwykły dowcip, utrzymany w podobnym stylu, jak ustawianie „5G Full Power” w nazwie sieci WiFi. Nawet jeśli ktoś dostałby prototypowe układy na testy, to na pewno nie w tysiącach egzemplarzy. A tyle kart byłoby potrzebnych, by osiągnąć taki hashrate. Dodatkowo w nazwie GPU Nvidii jest literówka – „i” w „Ti” powinno być małe, bo to nie skrótowiec. Zdaje się, że „górnikom” nie brakuje poczucia humoru i robią sobie „bajojajo” z graczy.

Hashrate – jest to ogólna miara mocy obliczeniowej sieci kryptowalutowej i koparek. Podczas wydobywania bloki zweryfikowanych transakcji muszą zostać „zahaszowane” przed dodaniem do stale rosnącego łańcucha bloków. Hashrate wydobycia jest też kluczowym wskaźnikiem bezpieczeństwa. Im większą moc obliczeniową ma sieć, tym większe jest jej bezpieczeństwo i ogólna odporność na ataki. W zależności od wydajności koparek czy całych farm, możemy mówić o wartościach rzędu mega- i giga-, np. karta RTX 3060 ma wydajność 47 MH/s, a RTX 3090 125 MH/s.

Jeden z najpopularniejszych komunikatorów testuje płatności kryptowalutowe:

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej