Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 sierpnia 2020, 09:06

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Ceny dysków SSD i pamięci RAM mogą niebawem spaść

Portal DRAMeXchange donosi, że niedługo możemy doczekać się wyraźnego spadku cen pamięci RAM i dysków SSD. Przyczyną są zapasy zalegające w magazynach wielu firm i wydajniejsza niż zakładano produkcja nowych czipów.

Ceny dysków SSD i pamięci RAM mogą niebawem spaść - ilustracja #1
Kolejne miesiące mogą sprzyjać zakupowi pamięci RAM i dysków SSD.

W SKRÓCIE:

  1. ceny pamięci RAM i dysków SSD spadają i trend utrzyma się w kolejnym kwartale;
  2. przyczyną są nadmierne zapasy poczynione przez firmy w związku z pandemią, połączone z wydajniejszą od oczekiwań produkcją czipów.

Serwis DRAMeXchange donosi, że niedługo możemy doczekać się około dziesięcioprocentowego spadku cen kości pamięci RAM oraz dysków SSD. Przyczyną jest fakt, że w ostatnich miesiącach – w związku z pandemią i obawami o jej potencjalny wpływ na rynek – firmy zaczęły gromadzić w magazynach dużą liczbę czipów NAND.

Pomimo tradycyjnego, szczytowego sezonu sprzedaży sprzętu elektronicznego oraz premiery nowych iPhone'ów od Apple w 3Q20, kwartalny spadek ASP (Average Selling Price - pol. średnia cena sprzedaży) pamięci NAND flash prawdopodobnie wyniesie 10 procent, ze względu na nadwyżkę zapasów u klientów końcowych z powodu pandemii – czytamy.

Pamięci i dyski już tanieją, a w czwartym kwartale bieżącego roku podaż sprzętu tego typu może być jeszcze większa, co pociągnie za sobą dalszy spadek cen. Ma to związek m.in. z wydajniejszą niż zakładano produkcją czipów.

Ponieważ nadmierne zapasy zostały przeniesione na ten kwartał, ceny kontraktowe nieuchronnie musiały spaść. (…) Ponadto, w związku z tym, że dostawcy nadal poprawiają wskaźnik wydajności produkcji 128L pamięci NAND flash, nadpodaż na rynku wzrośnie w 4Q20, co spowoduje jeszcze większy spadek cen – czytamy dalej.

Wygląda na to, że szykuje się dobry moment na modernizację komputera – szczególnie, że na rynku mają też zadebiutować nowe karty graficzne od Nvidii i AMD.

  1. DRAMeXchange – strona oficjalna