Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 września 2021, 20:14

Bitcoin szybuje w dół; kryptowaluty nielegalne w Chinach

Chiny fundują kryptorynkowi kolejny cios. Ludowy Bank Chin ogłosił, że wszelkie transakcje wykonywane w kryptowalutach uznaje za nielegalne. Kursy notują spore spadki.

W SKRÓCIE:
  • Ludowy Bank Chin uznał kryptowaluty za nielegalne;
  • kurs BTC i innych kryptowalut zanotował znaczny spadek.

Jeden z największych kryptowalutowych rynków właśnie zalicza potężne trzęsienie ziemi. Ludowy Bank Chin ogłosił, że uznaje wszelkie transakcje i działalności wykonywane w kryptowalutach za nielegalne. Tym samym serwuje im kolejny potężny cios, po zakazie handlu i wydobywania (w niektórych prowincjach). Niedługo po opublikowaniu zawiadomienia kurs m.in. bitcoina poszybował w dół.

Kryptowaluta nie ma takiego samego statusu prawnego jak fiducjarny środek płatniczy. Bitcoin, Ethereum i inne wirtualne waluty mające główne cechy środków niepieniężnych – wykorzystanie technologii szyfrowania i rozproszonych kont lub podobnej technologii, forma cyfrowa i tak dalej – nie są legalne, nie powinny i nie mogą być używane jako waluty w obiegu rynkowym. Działalność gospodarcza związana z kryptowalutami jest nielegalna pod względem finansowym.

Z poprzednimi zakazami osoby mieszkające w Chinach radziły sobie, wymieniając kryptowaluty na giełdach zagranicznych. Jednak w nowych ustaleniach i to zostało zakazane:

Nielegalne jest również świadczenie usług poprzez zagraniczną wymianę wirtualnych walut na rzecz mieszkańców Chin za pośrednictwem Internetu.

Ponadto osoby, które nadal będą procesować „wirtualne waluty”, od teraz będą obserwowane przez wymiar sprawiedliwości i mogą odpowiedzieć karnie. Bank argumentuje wprowadzenie nowych zakazów zagrożeniami płynącymi z kryptowalut:

Wzrost wirtualnej spekulacji zakłóca porządek gospodarczy i finansowy, hoduje nielegalną i przestępczą działalność, taką jak gry hazardowe, nielegalne gromadzenie funduszy, oszustwa, piramidy finansowe i pranie brudnych pieniędzy, oraz poważnie zagraża bezpieczeństwu własności prywatnej.

Ludowy Bank Chin uważa też, iż ograniczenie aktywności kryptowalut zmniejszy emisję dwutlenku węgla, a warto wiedzieć, że pod tym względem Państwo Środka jest jednym z największych trucicieli. Jeszcze w kwietniu tego roku w Chinach koncentrowało się 46% światowego wydobycia bitcoina (BTC). Nadal, mimo zakazów, chińscy „górnicy” odpowiadają za 8,5% produkcji Ethereum (ETH).

Spadek kursu BTC w wyniku ogłoszenia zakazu w Chinach. Źródło: Tradingview

Niedługo po opublikowaniu stanowiska banku kurs BTC wręcz poszybował w dół. Spadł o niemal 10% z ok. 45 tys. dolarów (176 tys. zł) do poziomu 40,9 tys. dolarów (160 tys. zł). Niemal 12% straciło na wartości Ethereum – z 3115 dolarów na 2774 dolary. Choć obecnie kursy się stabilizują, takie wydarzenie na pewno odciśnie piętno na kryptowalutach.

Bitcoin szybuje w dół; kryptowaluty nielegalne w Chinach - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej