Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 marca 2014, 20:35

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Archival Disc – następca płyt Blu-Ray od firm Sony i Panasonic

Firmy Sony i Panasonic oficjalnie zapowiedziały kolejny krok w ewolucji formatów zapisu danych. Płyty Archival Disc, które pojawią się na rynku w 2015 roku mają być następcą technologii Blu-Ray. Na dyskach AD, przeznaczonych do użytku profesjonalnego i biznesowego, przechowywać będzie można nawet 1TB danych.

Firmy Sony i Panasonic pracowały również nad standardem Blu-Ray

Trudno w to uwierzyć, ale pierwsze prototypy płyt Blu-ray pojawiły się już w 2000 roku. Dyski, które wielu zgodnie określa mianem ostatniego powszechnie dostępnego optycznego formatu zapisu danych oraz filmów, nadal muszą konkurować z prawie dwudziestoletnią technologią DVD. Mimo to, Sony wraz z firmą Panasonic planują latem 2015 roku wprowadzenie na rynek płyt Archival Disc. Dzięki zastosowaniu nowych technik odczytu i zapisu, które wykorzystują jednak nadal standardowe lasery, dyski AD będą mogły pomieścić nawet 1TB danych. Pierwsze wersje płyt, które trafią do sprzedaży, oferować będą jednak jedynie ok 300GB wolnego miejsca. Producenci wraz z czasem wprowadzać mają bardziej pojemne płyty.

Warto zaznaczyć, że Archival Disc tworzone są w tej chwili jedynie z myślą o zastosowaniach profesjonalnych Odbiorcami technologii mają być centra informatyczne, placówki badawcze i firmy z branży IT, produkujące na co dzień ogromne ilości danych. Z dysków może skorzystać również przemysł filmowy i rozrywkowy, zwłaszcza w obliczu popularyzacji w najbliższych latach rozdzielczości 4K. Producenci podkreślają zalety AD w porównaniu z innymi metodami przechowywania informacji. Płyty mają oferować ponad 50-letnią trwałość, nie wymagać specjalnych warunków do przechowywania (wilgotność, temperatura itd.) oraz być kompatybilne z powstającymi w przyszłości nowymi metodami optycznego zapisu.

  1. Archival Disc – oficjalna informacja prasowa