Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 kwietnia 2018, 09:22

autor: ElMundo

AMD szykuje tanie GPU Navi o wydajności GTX 1080

W przyszłym roku w sklepach mają pojawić się nowe karty graficzne od AMD bazujące na architekturze Navi. W założeniach mają być to dobrze wycenione układy o wydajności topowych kart obecnej generacji.

AMD szykuje tanie GPU Navi o wydajności GTX 1080 - ilustracja #1

Ostatnie miesiące są dla AMD bardzo udane, jeśli chodzi o rynek kart graficznych – firma zyskuje kolejne fragmenty udziałów kosztem Nvidii, co spowodowane jest przede wszystkim ogromnym popytem na GPU ze strony kopaczy kryptowalut. Wydaje się jednak, że to bardzo bogate źródło wpływów zaczyna powoli wysychać, wobec czego włodarze koncernu z Sunnyvale szukają innych możliwości na zainteresowanie potencjalnych klientów swoją ofertą. Jednym z takich pomysłów jest premiera nowych kart graficznych opartych na architekturze AMD Navi.

Nowy rdzeń GPU ma zadebiutować w 2019 roku – będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie zaprojektowane w procesie technologicznym 7 nm. Najprawdopodobniej AMD wypuści dwie wersje nowego rdzenia o kodowych nazwach Navi 10 (przeznaczony dla desktopów) oraz Navi 11 (mobilna wersja dedykowana laptopom). To, o czym warto wspomnieć, to fakt, że nie będziemy mieli do czynienia z układami o topowej wydajności – wedle wstępnych informacji karta graficzna oparta na architekturze Navi ma oferować wydajność zbliżoną do GeForce GTX 1080 i być bezpośrednim następcą popularnego Radeona RX 580. To oznacza, że w momencie premiery tego modelu powinniśmy mieć do czynienia z propozycją z tzw. średniej półki, ale za to naprawdę sensownie wycenioną.

Wedle wstępnych informacji za kartę wykorzystującą rdzeń AMD Navi przyjdzie nam zapłacić około 250 dolarów – to w tym momencie poziom cenowy reprezentowany przez GeForce GTX 1050 Ti oraz najtańsze, podstawowe warianty modelu GTX 1060. To ciekawe posunięcie, zwłaszcza że w tym momencie za topowy układ Nvidii, czyli wspomniany GTX 1080, musimy zapłacić co najmniej 2,5 tysiąca złotych i raczej trudno się spodziewać, by w ciągu roku cena spadła do bariery jednego tysiąca.

„Rozkład jazdy” AMD jest bardzo klarowny i zakłada coroczne premiery nowych GPU. - AMD szykuje tanie GPU Navi o wydajności GTX 1080 - wiadomość - 2018-04-13
„Rozkład jazdy” AMD jest bardzo klarowny i zakłada coroczne premiery nowych GPU.

Co ważne, taki próg cenowy ma zostać osiągnięty nawet wobec stale rosnących cen wafli krzemowych wykorzystywanych do produkcji podzespołów komputerowych. AMD Navi, dzięki swojej architekturze oraz 7-nanometrowemu procesowi technologicznemu, ma ograniczyć ich wykorzystywanie do rozsądnego minimum, co w wydatny sposób odbije się na kosztach produkcji. Układy bazujące na nadchodzących rdzeniach mają robić użytek z pamięci graficznych HBM3 lub – w niektórych przypadkach – GDDR6. AMD obiecuje także poświęcenie sporej uwagi kwestii oszczędzania energii, co do tej pory raczej nie było domeną produktów tego koncernu.

Na koniec warto wspomnieć o dalszych planach firmy. W 2020 roku ma pojawić się kolejna architektura GPU, tym razem oparta na procesie technologicznym 7nm+. Wedle pierwszych informacji ma ona stanowić kompletnie nowe rozdanie, jeśli chodzi o karty graficzne AMD, i zaoferować wydajność kilku rdzeni graficznych pracujących jednocześnie. Oferta ma być skierowana do szerokiego grona odbiorców – od rozwiązań budżetowych dla topowych układów przeznaczonych dla graczy.