Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 kwietnia 2020, 11:41

autor: Smoczy

AMD Ryzen 5000 - przecieki o nowych procesorach

W sieci pojawiły się informacje o serii procesorów AMD Ryzen 5000. Przecieki mówią o APU z układem graficznym RDNA2 i architekturą Zen 3.

AMD Ryzen 5000 - przecieki o nowych procesorach - ilustracja #1
Nadchodzący produkt AMD może być znaczącą konkurencją dla Intela.
W SKRÓCIE:
  1. wyciekły dokumenty dotyczące nadchodzących notebooków Della;
  2. planowane urządzenia mają być wyposażone w AMD Ryzen 5000;
  3. APU na pokładzie laptopów opatrzone jest nazwą Cezanne;
  4. procesory wyposażone będą w układ graficzny RDNA2.

Ostatni czas obfituje w przecieki. Zaledwie kilka dni temu donosiliśmy o możliwych cenach nowych CPU od Intela, a dzisiaj przedstawiamy garść nowinek dotyczących AMD Ryzen 5000. Wszystkie informacje pochodzą z wycieku dokumentów Della. Firma planuje wyprodukować notebooki, które wyposażone mają być w AMD Ryzen 5000. Według doniesień, ich premiery możemy spodziewać się w przyszłym roku. Warto wspomnieć, że procesory z poprzedniej serii - Ryzen 4000 - dopiero zaczynają pojawiać się na rynku mobilnym, więc odstęp czasu jest niewielki.

AMD Ryzen 5000 - przecieki o nowych procesorach - ilustracja #2
Przeskok wydajności pomiędzy architekturami może być naprawdę wysoki.

Nadchodzące procesory mają być oparte o architekturę Zen 3, więc produkowane będą w litografii 7nm. Rozwiązania AMD mają prowadzić do wzrostu wydajności, jak i mniejszego zużycia energii, co w procesorach mobilnych jest podstawą.

Według planów AMD, procesory Ryzen 5000 mają być wyposażone w układ graficzny oparty na architekturze RDNA2. Możemy mieć więc nadzieję, że otrzymamy obsługę ray tracingu, gdyż wspomniana architektura wprowadza sprzętową obsługę śledzenia promieni. Byłaby to bardzo dobra wiadomość, szczególnie że po pojawieniu się serii Ryzen 5000 na rynku mobilnym, procesory zostaną udostępnione także w wersji desktopowej.

AMD Ryzen 5000 - przecieki o nowych procesorach - ilustracja #3
Plany AMD na 2021 rok, zapowiadają się naprawdę ciekawie.

Dell planuje przygotować 4 warianty notebooków wyposażonych w omawiane układy. Mają one posiadać matryce o wysokich częstotliwościach odświeżania (od 120 do 360 Hz), co może sugerować ich potencjał gamingowy. Należy oczywiście pamiętać, że są to przecieki i nie ma całkowitej pewności, że przedstawione informacje są zgodne z prawdą. Niemniej, wiele z nich pokrywa się z tym, co zapowiadało AMD. Pozostaje nam jedynie czekać.

  1. Strona główna AMD