Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Ancient Forge

Firma polski producent wydawca

Niezależne polskie studio deweloperskie z siedzibą w Koszalinie. Ancient Forge Studio, na którego czele stoją Maksymilian Strzelecki oraz Dushan Chaciej, tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste. Debiutanckim projektem tego zespołu było Glorious Companions, aczkolwiek na miano sukcesu zasłużyła dopiero jego druga produkcja, czyli The Tenants wydane we Wczesnym dostępie w marcu 2021 roku.

Historia

Zespół Ancient Forge Studio oficjalnie rozpoczął działalność w 2019 roku. Ekipa współpracowała jednak już wcześniej, dzięki czemu w czerwcu 2019 roku we Wczesnym dostępie zadebiutował jej pierwszy projekt. Początkowo autorzy planowali stworzyć nowy system RPG, aczkolwiek ostatecznie postanowiono uczynić z niego grę komputerową.

Mowa o Glorious Companions, czyli turowym RPG-u, który zabierał nas do fantastycznego uniwersum. Produkcja oddawała nam do dyspozycji generowany proceduralnie świat i pozwalała podejmować decyzje rzutujące na przebieg fabuły oraz losy całej krainy. W trakcie rozgrywki równie ważne, co odnoszenie kolejnych zwycięstw i realizacja zadań, było dbanie o dołączających do nas najemników oraz spełnianie ich zachcianek.

Tytuł nie doczekał się szczególnie ciepłego przyjęcia ze strony graczy; po niemal dwóch latach od jego debiutu we Wczesnym dostępie pozostawione przez graczy recenzje były jedynie „mieszane”, a liczba ocen nie przekroczyła setki. Choć autorzy nie składali broni i regularnie publikowali aktualizacje do swojego dzieła, w międzyczasie rozpoczęli pracę nad swoim drugim projektem.

Pierwszy sukces

Mowa o The Tenants, czyli grze symulacyjnej, w której gracze wcielali się we właścicieli wynajmowanych mieszkań. Tytuł zadebiutował we Wczesnym dostępie na Steamie w marcu 2021 roku i doczekał się o wiele cieplejszego przyjęcia: po nieco ponad dwóch tygodniach od premiery w Early Access otrzymał od graczy ponad 1500 recenzji, wśród których przeważały „bardzo pozytywne” opinie. Autorzy mogli więc w spokoju pracować nad rozwojem swojego dzieła, którego pełna wersja miała zadebiutować po dwunastu-osiemnastu miesiącach.


Ancient Forge: wyprodukowane gry

The Tenants

The Tenants

Glorious Companions

Glorious Companions

Gry w produkcji i planach

Glorious Companions PC2021

The Tenants PC2022

Wydawcy gier Ancient Forge

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Ancient Forge:


Frozen District / Empyrean

Plany wydawnicze na przyszłość

Glorious Companions2021