Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Statek i zarządzanie załogą w Assassin's Creed Odyssey Assassin's Creed Odyssey poradnik, solucja

Statek Adrestia to najważniejszy okręt w grze Assassins Creed: Odyssey, a to dlatego, że po zaliczeniu kilku początkowych głównych zadań bohater przejmie dowództwo nad nim i jego załogą - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Statek Adrestia to najważniejszy okręt w grze Assassin's Creed: Odyssey, a to dlatego, że po zaliczeniu kilku początkowych głównych zadań bohater przejmie dowództwo nad nim i jego załogą. Pozwoli ci to podróżować swobodnie po całym świecie gry, wykonywać morskie kontrakty, a także atakować inne statki. Na stronie zamieściliśmy informacje jak rozgrywać bitwy na morzu, jak ulepszać Adrestię oraz jak rekrutować nowych członków załogi (przybocznych - poruczników).

Jak uzyskać dostęp do Adrestii?

Nie musisz na szczęście długo czekać aż otrzymasz własny statek - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Nie musisz na szczęście długo czekać aż otrzymasz własny statek. Dochodzi do tego po około 60-90 minutach od momentu rozpoczęcia gry i jeszcze przed opuszczeniem startowej lokacji, czyli Kefalonii. Musisz rozgrywać w tej lokacji kolejne główne misje aż otrzymasz quest Wielki przełom (The Big Break).

W ramach misji Wielki przełom musisz najpierw spotkać się z budowniczym statków, a następnie rozprawić się z Cyklopem, czyli potężnym najemnikiem zastraszającym lokalną ludność. Po dotarciu do wskazanej wioski załączy się walka z Cyklopem oraz jego ludźmi. Należy w niej odnieść zwycięstwo.

Po wygranej bitwie dotrzyj do więźnia Barnabasa i uwolnij go - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Po wygranej bitwie dotrzyj do więźnia Barnabasa i uwolnij go. Odeskortuj go w bezpieczne miejsce i porozmawiaj z nim. Dowiesz się, że Barnabas jest kapitanem statku Adrestia, przy czym będzie chętny do tego żeby przekazać dowództwo w Twoje ręce.

Dotrzyj do portu w Sami gdzie jest zacumowana Adrestia. Możesz już odpłynąć z Kefalonii kończąc tym samym pierwszy epizod (rozdział) gry.

Podróżowanie po świecie gry

Od momentu przejęcia kontroli nad Adrestią możesz teoretycznie dotrzeć w dowolne miejsce w świecie gry - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Od momentu przejęcia kontroli nad Adrestią możesz teoretycznie dotrzeć w dowolne miejsce w świecie gry. Pamiętaj jednak o tym, że regiony na mapie świata oznaczone są sugerowanymi poziomami doświadczenia. Dopłynięcie w pobliże jednego z wysokopoziomowych regionów może wiązać się z ryzykiem zostania zaatakowanym przez bardzo silny wrogi okręt.

Osobny przycisk jest odpowiedzialny za rozwinięcie żagla. Zdecyduj się na jego wciśnięcie jeśli chcesz szybciej dopłynąć w jakieś miejsce czy łatwiej zgubić wrogie jednostki. Sam nie możesz atakować innych okrętów dopóki żagiel nie zostanie zwinięty. Warto zaznaczyć, że statek porusza się z identyczną prędkością niezależnie od wraunków pogodowych. Nie przejmuj się jeśli wpadłeś w sztorm. Nie musisz zmieniać kierunku podróży ani wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

Podczas żeglugi rozglądaj się za łupami - wystarczy podpłynąć do skrzynek i wcisnąć przycisk interakcji żeby je zebrać (zazwyczaj jest to drewno oliwne). Możesz też dopływać do pytajników na wodzie, które zazwyczaj sygnalizują miejsca występowania podwodnych skarbów (np. leżące na dnie wraki).

W trakcie podróży do innych lokacji rozglądaj się za przystaniami gdzie można zadokować Adrestię. Są to neutralne strefy, tzn. nic ci w nich nie grozi. Dodatkowo warto wiedzieć, że Adrestia jest "mobilnym" punktem szybkiej podróży. Możesz ją wybrać z poziomu mapy świata i szybko się do niej przenieść.

Walka na morzu

Zanim jeszcze zbliżysz się do innego statku możesz wykonać szybki zwiad Ikarosem - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Zanim jeszcze zbliżysz się do innego statku możesz wykonać szybki zwiad Ikarosem. Po namierzeniu okrętu otrzymasz informacje pod jaką banderą on pływa. Jest to przydatne gdy np. otrzymałeś quest dotyczący zatapiania statków określonej nacji czy jeśli chcesz uniknąć problemów wynikających z wpadnięcia na piratów.

Walka z innym okrętem możesz zostać zainicjowana przez Ciebie lub możesz zostać zaatakowany jeśli to statek piracki. Zawsze sprawdź poziom doświadczenia załogi drugiego statku. Jeśli przewyższa on poziom doświadczenia bohatera to najlepiej jest uciec.

Podstawy walki na morzu możesz poznać w trakcie rozgrywania głównego zadania Podstawy żeglugi. Do atakowania innych okrętów możesz początkowo używać strzał oraz oszczepów. W obu przypadkach staraj się dokładnie wycelować żeby jak najwięcej tych obiektów doleciało do celu. W dalszej części gry możesz też odblokować płonące pojemniki (Fire Brazier) i uzyskać dzięki temu możliwość posyłania w stronę wrogich jednostek płonących strzał i oszczepów.

Nie musisz ograniczać się wyłącznie do wymienionego wyżej arsenału. Możesz także podjąć próbę staranowania wrogiego statku, przy czym wydaj wcześniej rozkaz szybszego wiosłowania żeby nabrać prędkości.

Walki na morzu nie są oczywiście jednostronne - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Walki na morzu nie są oczywiście jednostronne. Musisz liczyć się z tym, że wrogie statki również mogą atakować Adrestię. Reaguj przede wszystkim na sygnały, że wrogi statek przygotowuje się do ostrzału. Przytrzymuj wtedy odpowiedni przycisk (Brace) żeby zminimalizować jego efekty. To samo tyczy się sytuacji, w której widzisz, że wroga jednostka dąży do staranowania Adrestii.

Często jest tak, że walczy się jednocześnie z kilkoma wrogimi statkami. Atakuj je wtedy koniecznie po kolei rozpoczynając od tych okrętów, które są najsłabsze i które najłatwiej jest zatopić lub unieruchomić.

W dalszej części gry możesz zakupić ulepszenie statku o nazwie Kosze z węglem (Fire Braziers) - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

W dalszej części gry możesz zakupić ulepszenie statku o nazwie Kosze z węglem (Fire Braziers). Jest ono bardzo przydatne i nie powinieneś długo wstrzymywać się z jego odblokowaniem. Pozwala ono na atakowanie innych statków płonącymi strzałami i oszczepami.

Z koszów z węglem nie możesz niestety korzystać bez żadnych ograniczeń. Po tym jak je odblokujesz u dołu ekranu pojawi się dodatkowy pasek. Musisz go ładować w taki sam sposób jak adrenalinę na suchym lądzie, tj. wykonując standardowe ataki statkiem. Po tym jak zapełni się co najmniej jeden segment tego żółtego paska możesz wcisnąć przycisk lub kombinację przycisków do wypuszczenia płonących strzał lub oszczepów. Udany atak wywoła pożar na wrogim statku i szybciej pozbawi go punktów energii.

Zakończenie bitwy morskiej

Każda bitwa morska może zakończyć się na trzy sposoby i dwa z nich są rekomendowanymi działaniami - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Każda bitwa morska może zakończyć się na trzy sposoby i dwa z nich są rekomendowanymi działaniami.

Pierwszy z rekomendowanych sposobów zakończenia bitwy to przepołowienie wrogiej jednostki. Musisz ją wcześniej pozbawić paska energii, dzięki czemu znajdzie się na skraju zniszczenia. Nakieruj wtedy własny okręt w taki sposób żeby uderzyć w bok wrogiego statku. Tuż przed uderzeniem przytrzymaj przycisk szybszego wiosłowania (Ramming Speed), dzięki czemu siła uderzenia będzie większa.

Drugi z rekomendowanych sposobów zakończenia bitwy to dokonanie abordażu - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Drugi z rekomendowanych sposobów zakończenia bitwy to dokonanie abordażu. Musisz w tym celu podpłynąć do osłabionej jednostki i przytrzymać przycisk abordażu. Wejdź na pokład wrogiego statku i zabijaj kolejnych marynarzy. Przydaje się tu Spartański kopniak, dzięki któremu możesz spychać wrogów do wody. Po wygranej bitwie przeszukaj dodatkowo skrzynię na statku.

Obie opisane powyżej metody pozwolą ci zdobyć więcej lootu oraz odnowić część paska energii Adrestii.

Ostatni sposób dotyczy dalszego ostrzeliwania wrogiego statku z użyciem strzał lub oszczepów - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Ostatni sposób dotyczy dalszego ostrzeliwania wrogiego statku z użyciem strzał lub oszczepów. Doprowadzi to do zatopienia statku. Na powierzchni pozostanie wtedy mniej skarbów i nie odnowi się pasek energii Adrestii.

Ulepszanie statku

Adrestię możesz ulepszyć w dowolnym momencie gry wybierając z menu pauzy zakładkę Statek (Ship) - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Adrestię możesz ulepszyć w dowolnym momencie gry wybierając z menu pauzy zakładkę Statek (Ship). Ulepszenia dzielą się na trzy główne grupy:

  1. Arsenał (Arsenal) - Możesz zwiększać częstotliwość ataków (np. dwie salwy jedna po drugiej).
  2. Obrażenia od broni (Weapon Damage) - Możesz zwiększać siłę swoich ataków.
  3. Wytrzymałość statku i załogi (Ship & Crew Endurance) - Możesz poprawiać obronność statku oraz wytrzymałość członków załogi.

Wszystkie ulepszenia są przydatne, przy czym trzy najważniejsze naszym zdaniem to:

  1. Salwy strzał (Arrow Volleys) - Każdy poziom ulepszenia dodaje nową salwę strzał. Dla przykładu na poziomie 2 możesz wystrzelić dwie serie w krótkim odstępie czasu.
  2. Kosze z węglem (Fire Braziers) - Odblokowanie pierwszego poziomu ulepszenia pozwala ci na używanie płonących strzał i oszczepów. Możesz dzięki temu sprawniej osłabiać wrogie okręty.
  3. Kadłub (Hull) - Każdy poziom ulepszenia zwiększa wytrzymałość statku oraz dodaje jeden nowy slot dla porucznika.

Ulepszaniem statku nie powinieneś zajmować się na początku gry, bo jest to bardzo kosztowne (wymagane ogromne ilości złota i surowców). Ponadto rozgrywanie bitew morskich nie jest wymagane na potrzeby zaliczania początkowych rozdziałów gry (za wyjątkiem samouczka). Tematem tym zainteresuj się dopiero nieco później.

Jak rekrutować przybocznych (poruczników)?

Specjalni przyboczni (Lieutenants) to członkowie załogi, których możesz umieszczać w aktywnych slotach na pokładzie statku - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Specjalni przyboczni (Lieutenants) to członkowie załogi, których możesz umieszczać w aktywnych slotach na pokładzie statku. Na początku gry posiadasz jeden taki slot, ale docelowo mogą być cztery. Kolejne sloty odblokowywane sa dzięki ulepszaniu kadłuba.

W każdym slocie możesz umieścić jednego przybocznego. Są to rekrutowani NPC'e, którzy decydują się podróżować z bohaterem. Pierwszą taką postać zrekrutujesz w ramach zaliczania głównej fabuły. Kolejnych kandydatów musisz już samemu wyszukiwać. Każdy przyboczny opisany jest statystykami, które "przenoszą się" na okręt. Mogą np. zostać wzmocnione określone ataki statku czy zostać poprawiona jego wytrzymałość.

Przybocznych możesz pozyskiwać na dwa główne sposoby. Niektórzy NPC-e mogą dołączać do załogi statku po wykonaniu związanych z nimi zadań. Wystarczy ich w takiej sytuacji zaprosić.

Druga metoda rekrutacji jest bardziej złożona, ale i bardziej opłacalna - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Druga metoda rekrutacji jest bardziej złożona, ale i bardziej opłacalna. Możesz ogłuszyć przeciwnika i po tym jak straci przytomność podejść do niego i zrekrutować go.

Teoretycznie możesz zrekrutować każdego NPC-a, ale warto polegać na pomocy orła Ikarosa i ich "skanować". Każdy przeciwnik oznaczony jest kolorem oznaczającym poziom jego umiejętności. Rozglądaj się przede wszystkim za fioletowymi oraz złotymi (przykład na obrazku) NPC-ami. Złotym NPC-em może być np. dowódca fortu czy najemnik polujący na bohatera.

Silniejsi wrogowie są na tyle wytrzymali, że standardowe ogłuszenie po zajściu ich od tyłu nie będzie wystarczające do tego żeby pozbawić ich przytomności - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Silniejsi wrogowie są na tyle wytrzymali, że standardowe ogłuszenie po zajściu ich od tyłu nie będzie wystarczające do tego żeby pozbawić ich przytomności. Zacznij od zaopatrzenia się w zdolność Spartański kopniak - to jedna z umiejętności 1. poziomu.

Zaatakuj upatrzonego przeciwnika w standardowy sposób (łuk, broń biała itp.) i osłab go na tyle żeby pozostało mu bardzo niewiele punktów zdrowia. Użyj wtedy Spartańskiego kopniaka, dzięki czemu przeciwnik zostanie ogłuszony i upadnie na ziemię. Możesz już podejść do pokonanego NPC-a i wcisnąć przycisk jego rekrutacji.

Skrzynia na przedmioty

Od wersji 1 - Statek i zarządzanie załogą w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Od wersji 1.0.3 gry Assassin's Creed: Odyssey możliwe jest korzystanie ze skrzyni na niepotrzebne przedmioty znajdującej się na pokładzie Adrestii. Skrzynię tę pokazuje powyższy obrazek. Możesz w niej umieszczać np. legendarne przedmioty, których w inny sposób (sprzedaż, rozmontowanie) nie można się pozbyć, czy loot z wyższych poziomów od aktualnego lvlu bohatera, którego nie można jeszcze używać. Maksymalna pojemność skrzyni to 350 przedmiotów.