Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Skradanie się w Assassin's Creed Odyssey Assassin's Creed Odyssey poradnik, solucja

Skradanie się jest w grze Asssassin's Creed: Odyssey jednym ze sposobów na eliminowanie przeciwników lub na omijanie ich w drodze do celów misji czy ważnych lokacji. Gra bardzo rzadko wymusza skradanie grożąc zawaleniem misji w przypadku wykrycia bohatera. Nie oznacza to, że powinieneś ignorować ten temat, gdyż dzięki prowadzeniu działań z ukrycia można często łatwiej wykonać otrzymane cele misji. Na stronie zamieściliśmy sporo informacji jak przygotować się do skradania, jak unikać wykrycia przez wrogów i jakimi zdolności pomagać sobie w pozostawaniu w ukryciu.

Przeprowadzenie zwiadu

Zwiad w grze Assassins Creed: Odyssey przeprowadza się w taki sam sposób jak w AC: Origins, a więc z powietrza - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Zwiad w grze Assassin's Creed: Odyssey przeprowadza się w taki sam sposób jak w AC: Origins, a więc z powietrza. Służy do tego oswojony orzeł Ikaros, którego możesz przyzwać pojedynczym wciśnięciem przycisku. Jest to możliwe o ile tylko bohater nie przebywa aktualnie w grobowcu, jaskini czy innej podziemnej lokacji.

Na przywołanie orła zdecyduj się zawsze przed wkroczeniem do lokacji z przeciwnikami, tzn. gdy znajdziesz się w odległości kilkudziesięciu metrów od niej. To bezpieczna odległość na to żeby wykonać zwiad samemu pozostając nadal niezauważonym.

Podczas "skanowania" okolicy orłem oznaczaj przede wszystkim kolejnych przeciwników. Ułatwi ci to później przekradanie się pomiędzy nimi, ale pomaga to też przy ustaleniu z kim ma się do czynienia i czy wśród przeciwników znajdują się dobrzy "kandydaci" do rekrutacji. Oprócz odnajdywania wrogów możesz też zaznaczać z pomocą orła unikalny loot oraz cele misji. Wszystko to przydaje się już po wkroczeniu na wrogi obszar.

Pole widzenia wrogów, stany zaalarmowania, kryjówki

Podstawy skradania się w Assassins Creed: Odyssey nie wyróżniają się niczym szczególnym - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Podstawy skradania się w Assassin's Creed: Odyssey nie wyróżniają się niczym szczególnym. Każdy przeciwnik ma ograniczone pole widzenia oraz określony zasięg słuchu - może zareagować gdy usłyszy lub zauważy coś podejrzanego. Przeciwnik najpierw przechodzi w żółty stan i może wtedy wyruszyć w podejrzane miejsce. Co ciekawe wrogowie pozostają w "żółtym stanie" nawet jeśli natrafią na zwłoki kolegi czy na ślady sabotażu. Przystąpią oni jednak wtedy do sprawdzania najbliższej okolicy i może to utrudnić pozostawanie w ukryciu.

Podczas skradania się warto polegać przede wszystkim na różnego rodzaju zasłonach w postaci murków, ścian budynków czy dużych przedmiotów. Bardzo pomocna jest także opcja przekradania się nad przeciwnikami, która może znacząco ułatwi dotrarcie do celów misji. Unikalną "kategorią" kryjówek są różnego rodzaju krzaki. Możesz w nich schować i nawet po znalezieniu się w polu widzenia wrogów bohater nie zostanie wykryty. Ryzyko wykrycia pojawi się tylko jeśli wrogowie rozpoczną aktywne przeszukiwanie okolicy (w tym również krzaków).

W prowadzeniu działań z ukrycia pomocna jest również znana z AC Origins opcja zmiany pory dnia. Możesz po przytrzymaniu odpowiedniego przycisku doprowadzić do przyśpieszenia upływu czasu i nastania nocy. Pola widzenia wrogów w godzinach nocnych są bardziej ograniczone i dodatkowo część z nich udaje się na odpoczynek. Ułatwia to znacząco omijanie lub zaskakiwanie strażników.

Przeciwnicy przechodzą w pełni zaalarmowany czerwony stan dopiero po tym jak zauważą bohatera. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy ucieczka. Nawet jeśli uda ci się dość szybko zabić wartownika, który wszczął alarm, to jest duże ryzyko, że pojawią się wkrótce w tym samym miejscu jego sojusznicy. W trakcie ucieczki staraj się zniknąć wrogom z pola widzenia - mijaj po drodze duże skały, budynki i inne większe przeszkody. Nie musisz całkowicie opuszczać lokacji, którą wcześniej infiltrowałeś. Możesz np. skryć się na dachu czy w krzakach i przeczekać aż sytuacja uspokoi się i wrogowie powrócą na swoje pierwotne posterunki.

Skrytobójstwa (egzekucje) i ogłuszenia

Skrytobójstwa (Assassinations) są najbardziej oczywistą metodą cichego eliminowania wrogów i do ich wykonywania używana jest włócznia Leonidasa będąca na wyposażeniu bohatera - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Skrytobójstwa (Assassinations) są najbardziej oczywistą metodą cichego eliminowania wrogów i do ich wykonywania używana jest włócznia Leonidasa będąca na wyposażeniu bohatera. Standardowy atak skrytobójczy możesz odpalić po tym jak znajdziesz się niepostrzeżenie w pobliżu przeciwnika, tzn. za jego plecami lub bezpośrednio nad nim (np. po rozstawieniu się na dachu czy na wyższej półce).

Alternatywą dla skrytobójstwa jest ogłuszenie przeciwnika. Z opcji tej warto korzystać jeśli chcesz po ogłuszeniu danej osoby zrekrutować ją do pracy na statku bohatera (więcej na ten temat w rozdziale Statek w poradniku).

Bardzo ważną informacją związaną z atakami na przeciwników jest to, że skrytobójstwo i ogłuszenie zakończą się pełnym sukcesem tylko jeśli przeciwnik nie jest wystarczająco silny. Możesz to łatwo zauważyć obserwując pasek energii nad przeciwnikiem. Jeśli tylko częściowo zmieni on swój kolor (przykład na obrazku - fragment paska zdrowia wroga nadal jest biały) to pojedynczy atak nie będzie wystarczający żeby go od razu ogłuszyć lub zabić. Problem ten możesz rozwiązać polegając na zdolnościach wzmacniających niektóre ataki bohatera. Wymieniliśmy je w dalszej części tekstu. Przeciwnika możesz oczywiście częściowo osłabić w oparciu o skrytobójstwo czy ogłuszenie, ale przejdzie on w zaalarmowany stan i pozostaną ci ucieczka albo rozegranie bezpośredniej walki z użyciem broni białej.

Korzystanie z łuku

Użycie łuku jest ciekawym pomysłem jeśli nie możesz osobiście zbliżyć się do jakiegoś przeciwnika po to żeby odpalić skrytobójstwo lub ogłuszenie - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Użycie łuku jest ciekawym pomysłem jeśli nie możesz osobiście zbliżyć się do jakiegoś przeciwnika po to żeby odpalić skrytobójstwo lub ogłuszenie. W trakcie używania łuku zawsze celuj w głowę przeciwnika żeby zwiększyć maksymalnie zadawane obrażenia.

Niestety większość wrogów nie zginie w wyniku pojedynczego trafienia w głowę. Problem ten możesz starać się przede wszystkim rozwiązać dzięki zainwestowaniu w opisane w dalszej części rozdziału zdolności, dzięki którym wystrzeliwane strzały mogą zadawać znacznie większe obrażenia. Jeśli trafisz przeciwnika i ten nie zginie to niekoniecznie musi to być równoznaczne z przystąpieniem do bezpośrednich walk. Wrogowie mogą nadal nie znać dokładnego położenia bohatera i wyruszą na poszukiwania do miejsca, z którego oddałeś strzał. Odpowiednio wcześniej przemieść się wtedy w inne miejsce żeby nie zostać wykrytym.

Przydatną informacją jest to, że od samego początku gry strzały możesz podpalać. Wystarczy w tym celu zbliżyć się z łukiem do dowolnego źródła ognia. Po wyposażeniu bohatera w płonącą strzałę możesz podpalić trafionego przeciwnika lub wycelować w jeden z czerwonych pojemników, które odnajduje się w wielu lokacjach w świecie gry.

Skradanie się w fortach i innych dużych lokacjach

Podczas przekradania się w fortach, obozowiskach i innych dużych lokacjach bohaterowi trudniej może być pozostawać w ukryciu, ale odkrywają się też przed nim nowe możliwości - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Podczas przekradania się w fortach, obozowiskach i innych dużych lokacjach bohaterowi trudniej może być pozostawać w ukryciu, ale odkrywają się też przed nim nowe możliwości. W przypadku każdej większej lokacji zajmowanej przez wrogów dokładny zwiad jest sprawą obowiązkową. Zmniejszy on ryzyko nagłego wpadnięcia na jakiegoś przeciwnika i przedwczesnego zaalarmowania całego obozu. Zawsze też zakradaj się do tych lokacji po zapadnięciu zmroku.

Wiele fortów i obozowisk znajduje się w sąsiedztwie gór. Dobrym pomysłem jest wkraczanie na ich teren właśnie od tej strony żeby zyskać przewagę wysokości i ominąć przeciwników pilnujących głównych wejść. Będąc już na terenie fortu warto sprawdzić, czy nie ma w nim ogniska, z pomocą którego wrogowie mogą wezwać posiłki (przykład na obrazku). Jeśli takowe odnotujesz to postaraj się do niego przekraść i zamontować pułapkę.

Najbardziej problematyczni w fortach są różnego rodzaju dowódcy. Są to zazwyczaj znacznie silniejsi przeciwnicy, których nie można wyeliminować z pomocą standardowego skrytobójstwa czy ataku z użyciem łuku. Najlepiej zostawiać ich sobie na sam koniec. Uważaj też na psy, które mogą zaalarmować wrogów jeśli się do nich zbliżysz. Zwierzęta te można najczęściej łatwo zabijać z pomocą łuku. Odrębną kategorią są dzikie zwierzęta więzione w klatkach. Warto je uwalniać np. trafiając w drzwi klatki z łuku. Uwolnione drapieżniki mogą zabić okolicznych wrogów lub przynajmniej odwrócić na jakiś czas uwagę. Podobnie może być z niektórymi jeńcami, którzy w drodze do wyjścia z wrogiej bazy mogą zająć się niektórymi przeciwnikami.

Zdolności pomocne podczas działania z ukrycia

Umiejętności bohatera w temacie skradania się i cichego zabijania wrogów możesz podnosić dzięki niektórym umiejętnościom kupowanym za punkty zdolności - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Umiejętności bohatera w temacie skradania się i cichego zabijania wrogów możesz podnosić dzięki niektórym umiejętnościom kupowanym za punkty zdolności. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze z nich. Są to przede wszystkim umiejętności z drzewka Zabójca, ale warto też zakupić niektóre z drzewka Łowca, które dotyczą korzystania z łuku.

Najlepsza nowa aktywna umiejętność spośród dostępnych do zakupienia to Szybkie skrytobójstwo (Rush Assassination) (zdolność 5 poziomu z drzewka Zabójca). Jej działanie polega na rzuceniu się w stronę odległego wroga i zadaniu mu Włócznią Leonidasa 100% obrażeń asasyna. Wspomniany rzut bardziej przypomina teleportację. Co więcej, po udanym ataku możesz zwrócić się szybko w stronę innego wroga i po wciśnięciu przycisku jego również zabić w ramach pojedynczej sekwencji. Ulepszanie umiejętności Szybkie skrytobójstwo zwiększa liczbę możliwych ataków (teleportacji) do wykonania w serii. Możesz dzięki temu zaatakować do czterech różnych wrogów lub przeskakiwać pomiędzy dwoma lub trzema silnymi przeciwnikami. Ta druga technika jest możliwa dopiero od momentu gdy możesz wykonać 3 lub 4 teleportacje. Zacznij wtedy od zaatakowania silniejszego przeciwnika, następnie "przeskocz" na słabszego i na koniec powróć do tego, którego nie zginął w wyniku pierwszego ataku z zaskoczenia.

Świetną cechą umiejętności Szybkie skrytobójstwo jest to, że jeśli zaatakowani przeciwnicy od razu zginęli (tj. po przebiciu ich włócznią Leonidasa) to nie zostanie wszczęty alarm. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja jeśli w pobliżu stali kolejni wrogowie i byli świadkami ataku.

Uwaga - Niektórzy elitarni przeciwnicy mogą przerwać bohaterowi wykonywanie serii ataków w ramach Szybkiego skrytobójstwa. Dla zapewnienia najlepszych efektów jako pierwszego zawsze atakuj włócznią tego wroga, który ma najdłuższy pasek zdrowia. Nawet jeśli seria zostanie przerwana to otrzyma on co najmniej początkowe obrażenia.

Inna bardzo pożyteczna aktywna umiejętność to Śmiertelne skrytobójstwo (Critical Assassination) (zdolność 10 poziomu z drzewka Zabójca) - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Inna bardzo pożyteczna aktywna umiejętność to Śmiertelne skrytobójstwo (Critical Assassination) (zdolność 10 poziomu z drzewka Zabójca). Pozwala ona na zużycie posiadanej adrenaliny do wyprowadzenia wzmocnionej wersji ataku skrytobójczego (domyślnie zadaje on 200% obrażeń asasyna). Możesz dzięki temu zabijać wielu tych wrogów, których zwykły atak skrytobójczy jedynie by osłabił.

Z korzystaniem ze śmiertelnego skrytobójstwa wiąże się niestety pewne utrudnienie. W celu odpalenia tej egzekucji oprócz zużycia segmentu adrenaliny musisz przytrzymać przycisk wykończenia na kilka sekund. Może to być problematyczne jeśli przeciwnik pozostaje w ruchu. Staraj się w rezultacie zachodzić od tyłu wrogów, którzy nie ruszają się z miejsca.

Kolejne trzy ciekawe aktywne umiejętności powiązane są z wykorzystywaniem łuku i są to Strzał drapieżcy (Predator Shot) (zdolność 1 poziomu z drzewka Łowca), Niszczący strzał (Devastating Shot) (zdolność 5 poziomu z drzewka Łowca) oraz Przełamujący strzał z łuku (Overpower Bow Strike) - Skradanie się w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Kolejne trzy ciekawe aktywne umiejętności powiązane są z wykorzystywaniem łuku i są to Strzał drapieżcy (Predator Shot) (zdolność 1 poziomu z drzewka Łowca), Niszczący strzał (Devastating Shot) (zdolność 5 poziomu z drzewka Łowca) oraz Przełamujący strzał z łuku (Overpower Bow Strike). Każda z tych umiejętności posiada swoje unikalne właściwości, ale ich wspólną cechą jest to, że możesz poświęcać adrenalinę na ZNACZNE zwiększanie obrażeń zadawanych przez strzały. Najbardziej "ekstremalna" jest zdolność Przełamujący strzał z łuku, która może zadać aż 1000% obrażeń łowcy. Wymaga ona niestety zużycia 3 segmentów adrenaliny i dodatkowo strzała wybucha w momencie trafienia (przykład na obrazku), a więc bohater musi przemieścić się po ataku w inne miejsce żeby nie zostać wykrytym.

Oprócz wymienionych wyżej aktywnych zdolności staraj się też na bieżąco kupować i ulepszać pasywne umiejętności, a w szczególności:

  1. Asasyn cienia (Shadow Assassin) (zdolność 1 poziomu z drzewka Zabójca) - Zwiększa ona obrażenia podczas skrytobójstw i ogłuszania wrogów (o 20 procent dla najniższego pierwszego stopnia). Każdy zakupiony poziom tej umiejętności zwiększy Twoje szanse, że uda ci się od razu zabić wroga po odpaleniu skrytobójstwa.
  2. Mistrzostwo skradania (Stealth Master) (zdolność 16 poziomu z drzewka Zabójca) - Możesz znacznie ciszej poruszać się oraz generować mniej hałasu podczas skrytobójstw. Wszystko to zmniejsza szanse nagłego wykrycia bohatera.
  3. Mistrzostwo łucznictwa (Archery Master) (zdolność 10 poziomu z drzewka Łowca) - Zwiększa ona obrażenia łowcy (o 20 procent dla najniższego pierwszego stopnia). Każdy zakupiony poziom tej umiejętności zwiększy Twoje szanse, że uda ci się zabić przeciwnika pojedynczym trafieniem z łuku.