Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Assassin's Creed Odyssey - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Walka i bitwy w Assassin's Creed Odyssey Assassin's Creed Odyssey poradnik, solucja

W trakcie przechodzenia Assassin's Creed: Odyssey nie możesz przez całą grę prowadzić działań z ukrycia i po cichu eliminować wrogów. W niektórych sytuacjach przystąpienie do bezpośrednich walk jest obowiązkowe. Na stronie zestawiliśmy wszystkie informacje jak przygotowywać się do potyczek, jak wygrywać walki i jak utrzymywać bohatera przy życiu.

Poziom doświadczenia

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na poziom trudności każdej potyczki jest poziom doświadczenia przeciwnika - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na poziom trudności każdej potyczki jest poziom doświadczenia przeciwnika:

  1. Jeśli przeciwnik znajduje się na takim samym poziomie doświadczenia, co bohater, lub na niższym, to masz duże szanse na odniesienie zwycięstwa.
  2. Jeśli przeciwnik znajduje się na poziomie o 1 wyższym od bohatera, to szanse na pokonanie go są mniejsze. Mogą one jeszcze bardziej zmaleć jeśli jest to jakiś elitarny przeciwnik, który dysponuje unikalnymi atakami czy ciężką zbroją.
  3. Jeśli przeciwnik przewyższa bohatera o 2 lub więcej poziomów doświadczenia, to szanse wyeliminowania go są bardzo niewielkie. Walk z tego typu oponentami najlepiej całkowicie unikać omijając ich lub im uciekając.

Poziom doświadczenia wrogów domyślnie wyświetlany jest nad ich głowami i dodatkowo czerwonym kolorem oznaczani są wrogowie ze znacznie wyższych poziomów doświadczenia. O ile tylko jest to możliwe zawsze warto wykonywać zwiad z powietrza Ikarosem, dzięki czemu będziesz mógł z wyprzedzeniem odczytać poziomy przeciwników i nie przystępować w ogóle do walk z nimi jeśli okażą się zbyt silni.

Ekwipunek

Inna ważna kwestia związana z przygotowaniami do walki to poziom i statystyki przedmiotów używanych przez bohatera - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Inna ważna kwestia związana z przygotowaniami do walki to poziom i statystyki przedmiotów używanych przez bohatera. Jeśli bohater znajduje się np. na 10 poziomie doświadczenia, ale używa broni czy pancerza z 5 poziomu, to może mieć spore problemy z atakowaniem przeciwników, którzy również znajdują się na 10 poziomie doświadczenia. Ataki bohatera mogą być zbyt słabe, a zadawane przez wrogów obrażenia zbyt silne.

W miarę możliwości staraj się żeby we wszystkich slotach w inwentarzu bohatera znajdowały się przedmioty na poziomie jak najbardziej zbliżonym do jego aktualnego poziomu doświadczenia. Różnica poziomów nie powinna przekraczać dwóch-trzech. Wszystkie przedmioty możesz ulepszać odwiedzając dowolnego kowala, ale jest to niestety kosztowne i wymaga dysponowania surowcami. Najlepiej jest w ten sposób ulepszać jedynie najważniejsze przedmioty z inwentarza (np. główną broń), a pozostałe rzeczy na bieżąco podmieniać z nowo pozyskiwanym lootem.

Rodzaj broni

Następna ważna sprawa to dobór broni - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Następna ważna sprawa to dobór broni. Bronie do walki wręcz występują w przeróżnych odmianach, przy czym generalnie można je podzielić na dwie główne kategorie - na wolne i szybkie bronie. W większości sytuacji lepiej sprawdzają się szybkie bronie, takie jak miecze czy sztylety. Możesz dzięki nim sprawniej reagować na poczynania przeciwników i łatwiej szukać okazji do zadawania im obrażeń. Silne, lecz powolne bronie, dobrze sprawdzają się przy atakowaniu większych i lepiej opancerzonych przeciwników.

Problem doboru broni jest częściowo rozwiązywany w dalszej części gry. Po awansowaniu na 15 poziom doświadczenia automatycznie zdobędziesz zdolność Druga broń (Man at Arms). Odblokowuje ona drugi slot w menu ekwipunku. Od tej pory możesz wciśnięciem jednego klawisza podmieniać broń. Warto wtedy mieć wybraną jedną szybką broń i jedną powolną broń i używać ich w zależności od specyfiki każdej potyczki.

Podczas rozgrywania walk możesz też używać łuku, przy czym najlepiej sprawdza się on w cichym eliminowaniu wrogów oraz w zaskakiwaniu ich. Możesz wtedy starannie celować w słabsze punkty na ich ciele i wspomagać się zdolnościami pozwalającymi na zadanie dodatkowych obrażeń. W trakcie bezpośrednich walk łuk może przydać ci się gdy wróg jeszcze nie zbliżył się do bohatera lub jeśli z jakiegoś innego powodu w danym momencie nie chcesz go atakować w zwarciu (bo np. oczekujesz na odnowienie się paska zdrowia bohatera).

Lekki i silny atak

Dwa podstawowe rodzaje ataków w grze to lekki atak i silny atak i aktywuje się je oddzielnymi przyciskami - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Dwa podstawowe rodzaje ataków w grze to lekki atak i silny atak i aktywuje się je oddzielnymi przyciskami. Ataki te w większości przypadków warto łączyć w proste kombinacje i np. rozpocząć od wykonania jednego lub dwóch silnych ataków i następnie od razu wyprowadzić kilka lekkich ataków. Może się to zmieniać w zależności od przeciwnika. Przykładowo walcząc ze zwinną najemniczką czy drapieżnikiem lepiej polegać wyłącznie na lekkich atakach, a staczając pojedynek z wrogiem w silnym pancerzu możesz stosować głównie silne ataki.

Dodatkowym zastosowaniem silnych ataków jest to, że możesz dzięki nim przełamywać gardę jeśli wróg chowa się za tarczą. Wykonanie silnego ataku odsłoni wtedy przeciwnika na kolejne ciosy (przykład na obrazku). Atak ten poprawnie zadziała tylko na tych przeciwników, którzy używają małych i średnich tarcz. Nie możesz w ten sposób przebijać się przez duże tarcze (polegaj wtedy np. na opisanym poniżej parowaniu ciosów).

Blokowanie kamery, uniki i parowanie ciosów

W prawiej każdej potyczce bardzo przydaje się funkcja zablokowania kamery na przeciwniku - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

W prawiej każdej potyczce bardzo przydaje się funkcja zablokowania kamery na przeciwniku. Znacząco może ci to ułatwić unikanie jego ataków oraz wyprowadzanie własnych ciosów. Bardzo często jest tak, że musisz walczyć z grupą wrogów, ale możesz wtedy używać prawej gałki analogowej żeby łatwo się między nimi przełączać. Używaj tej opcji gdy np. pierwotnie namierzony przeciwnik oddalił się i jeden z jego kolegów stanowi obecnie większe zagrożenie.

W Assassin's Creed: Odyssey bardzo ważne są uniki - to podstawowa metoda na utrzymywanie bohatera w dobrym stanie zdrowia. W większości sytuacji w zupełności wystarczają zwykłe uniki aktywowane pojedynczym wciśnięciem przycisku. Możliwe jest także wykonanie uskoku w bok poprzez przytrzymanie tego samego klawisza. Używaj tego ruchu jeśli przeciwnik wykonuje jakiś silniejszy atak, np. potężne zamachnięcie czy szarżę.

Uniki to nie jedyna technika obrony, gdyż alternatywnie możesz decydować się na parowanie ciosów. Domyślnie jest ono aktywowane poprzez wciśnięcie L1+R1 (PS4) lub LB+RB (Xbox) i musisz je odpalić w momencie gdy przeciwnik rozpoczął wykonywanie swojego ataku. Poprawne parowanie przerywa atak przeciwnika i wystawia go na ataki ze strony bohatera. Jest ono ponadto sygnalizowane pojawiającymi się na ekranie iskrami (przykład na obrazku). Zawsze wykorzystuj okazję do tego żeby odpalić kilka własnych ataków na bezbronnym chwilowo przeciwniku.

Uniki oraz parowania ciosów mogą okazać się niewystarczające w przypadku staczania walk z wrogimi łucznikami. Warto w miarę możliwości szybko docierać do nich i zabijać ich w pierwszej kolejności, zwłaszcza jeśli dysponują strzałami mogącymi zatruć lub podpalić bohatera. Niektórzy wrogowie mogą też dokonywać podmiany broni w trakcie walki. Jeśli nie chcesz żeby nagle zaczęli używać łuku to nie oddalaj się od nich.

Silne ataki przeciwników

Bardzo ważną informacją związaną ze staczaniem walk są czerwone poświaty pojawiające się wokół przeciwników - przykład takiej sytuacji jest na dołączonym obrazku - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Bardzo ważną informacją związaną ze staczaniem walk są czerwone poświaty pojawiające się wokół przeciwników - przykład takiej sytuacji jest na dołączonym obrazku. Poświata oznacza wykonanie przez przeciwnika ataku, którego w żaden sposób nie można zablokować. Nie próbuj wtedy odpalać parowania ani żadnego innego ruchu. Jedynym rozwiązaniem jest szybki unik, dzięki czemu unikniesz odniesienia obrażeń.

Częstotliwość występowania tego typu nieprzerywalnych ataków różni się w zależności od "elitarności" wroga. Generalnie zawsze powinieneś być gotowy do tego żeby w razie potrzeby wykonać odskok.

Dodatkowe zdolności bohatera

W pokonywaniu przeciwników w bezpośrednich walkach bardzo mogą pomagać niektóre aktywne zdolności bohatera, których możesz używać po naładowaniu żółtego paska adrenaliny - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

W pokonywaniu przeciwników w bezpośrednich walkach bardzo mogą pomagać niektóre aktywne zdolności bohatera, których możesz używać po naładowaniu żółtego paska adrenaliny. Jeden naładowany fragment paska adrenaliny to jedno użycie dowolnej aktywnej zdolności. Adrenalinę zdobywa się z każdego udanego ataku.

Polecamy zainteresować się dwoma zdolnościami, które są dostępne do odblokowania od samego początku gry. Szarża byka (Bull Rush) to doskonała umiejętność ofensywna, dzięki której możesz wyprowadzić szarżę powiązaną z szansą przewrócenia przeciwników oraz z zadaniem im zwiększonych obrażeń wojownika. Dodatkową zaletą szarży jest to, że może ona być skuteczna nawet jeśli przeciwnik używa tarczy. Jedyna kwestia, o jaką musisz zadbać, to odpowiednie jej wymierzenie. Nie wciskaj kombinacji przycisków jeśli podejrzewasz, że przeciwnik może przemieścić się lub odskoczyć na bok, bo zmarnujesz wtedy tylko ładunek.

Druga świetna umiejętność o charakterze ofensywnym to Spartański kopniak (Sparta Kick), który odrzuca wroga i zadaje mu zwiększone obrażenia wojownika - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

Druga świetna umiejętność o charakterze ofensywnym to Spartański kopniak (Sparta Kick), który odrzuca wroga i zadaje mu zwiększone obrażenia wojownika. Zdolność ta najlepiej sprawdza się gdy przeciwnik stoi blisko krawędzi półki, gdyż po tym jak się go kopnie może spaść z dużej wysokości i w konsekwencji odnieść poważne obrażenia lub zginąć. Podobnie jak w przypadku szarży pilnuj się żeby nie "spudłować" i nie zmarnować adrenaliny. Warto tu zaznaczyć, że Spartański kopniak nie zrzuci przeciwnika z dachu czy z półki jeśli znacząco przewyższa on poziomem doświadczenia bohatera (różnica 2-3 poziomów i więcej). Zostanie on wtedy tylko nieznacznie odrzucony do tyłu, ale pozostanie na tej samej półce.

W dalszej części gry Spartański kopniak zyskuje również dodatkowe zastosowanie. Możesz mianowicie używać go do ogłuszania i werbowania przeciwników. Należy użyć kopniaka po tym jak przeciwnikowi pozostanie bardzo niewiele punktów zdrowia, dzięki czemu zostanie ogłuszony. Możesz wtedy do niego podejść i wcisnąć przycisk zwerbowania do roli przybocznego (porucznika) na statku bohatera.

Uwaga - Podczas korzystania ze Spartańskiego kopniaka możesz trochę "oszukiwać" i celowo wspinać się bohaterem na wieże obserwacyjne czy wysokie skalne półki. Możesz następnie pokazać się na chwilę przeciwnikom (lub np. zaatakować ich łukiem) i stosować na nich kopniaki gdy pojawią się obok bohatera. To doskonała metoda do zabijania najemników, dowódców fortów i innych wrogów z długimi paskami zdrowia. Nawet bardzo silny przeciwnik może zginąć na miejscu w wyniku upadku z dużej wysokości.

To oczywiście nie wszystkie dostępne zdolności, które są przydatne w bezpośrednich starciach. Możesz zainteresować się też między innymi:

  1. Aktywną umiejętnością Zatruty atak (ataki bronią biała i dystansową zatruwają wrogów)
  2. Pasywnymi umiejętnościami Mistrzostwo broni (bronie wojownika zadają więcej obrażeń) i Mistrzostwo wyposażenia (podniesienie statystyk wszystkich elementów pancerza).

Pasek zdrowia i leczenie

W grze Assassins Creed: Odyssey pasek zdrowia bohatera nie odnawia się automatycznie w trakcie walki - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

W grze Assassin's Creed: Odyssey pasek zdrowia bohatera nie odnawia się automatycznie w trakcie walki. Oznacza to, że musisz przykładać dużą wagę do posiadania dobrych elementów pancerza, a także do uników, parowania ciosów i innych technik defensywnych. Możesz na szczęście polegać na trzech "zastępczych" metodach regeneracji zdrowia.

Pierwsza metoda jest najmniej kłopotliwa. Za każdym razem gdy uaktywnisz jakąś aktywną zdolność bohater odzyska niewielką część punktów zdrowia. Nie możesz w ten sposób łatwo i szybko w pełni wyleczyć sterowanej postaci, ale dodatkowe punkty energii życiowej pozwolą ci dłużej przetrwać na polu bitwy. Staraj się na bieżąco zużywać posiadaną adrenalinę i nie prowadzić walk z pełnym niewykorzystanym żółtym paskiem.

Druga metoda to odblokowanie aktywnej zdolności Drugi oddech (Second Wind) (musisz awansować na co najmniej 5 poziom doświadczenia). Możesz dzięki niej wydać punkty adrenaliny na natychmiastowe odnowienie części paska zdrowia bohatera. Na najniższym poziomie zdolności odnawiana jest 1/4 energii życiowej. Dobrym pomysłem jest przydzielenie tej zdolności do jednego z przycisków i używanie jej gdy tylko sterowana postać zostanie poważnie zraniona.

Trzecia metoda to ucieknięcie przeciwnikom i ukrycie się w jakimś bezpiecznym miejscu. Możesz polegać na tej technice bez całkowitego opuszczenia danej lokacji (np. fortu). Niedługo po tym jak zgubisz pościg pasek zdrowia zacznie się regenerować. Po tym jak powróci do maksymalnego stanu możesz powrócić do walk. Przeciwnicy nie powinni w międzyczasie ani powrócić do pełni sił ani zrespawnować się.

Sojusznicy na polu bitwy

W niektórych starciach na placu boju mogą przebywać sojusznicy - Walka i bitwy w Assassins Creed Odyssey - Assassins Creed Odyssey - poradnik do gry

W niektórych starciach na placu boju mogą przebywać sojusznicy. Mowa tu przede wszystkim o wielkich bitwach rozgrywanych w ramach Podbojów, aczkolwiek zaprzyjaźnione postacie mogą pojawiać się też w trakcie losowań spotkań na mapie czy rozgrywania questów.

Niezależnie od okoliczności warto wykorzystywać to, że przeciwnicy są często zajęci prowadzeniem walk z sojusznikami i wykonywać najsilniejsze ataki na tego typu oponentach. Jest znacznie większa szansa, że nie zdołają odskoczyć ani odwrócić się i zablokować tego typu silnego ataku. Bitwy oznaczają też jednak konieczność pilnowania się, bo wokół bohatera może nagle znaleźć się grupa wrogów lub może on zostać niespodziewanie zaatakowany od tyłu lub z boku. Pamiętaj o tym i staraj się nie zatrzymywać na dłużej w tym samym miejscu żeby nie dać nikomu szansy do ataku z zaskoczenia.

Uwaga - W przypadku Podbojów miej na uwadze pasek symbolizujący siłę sojuszniczych wojsk. Jeśli zostanie on wyczerpany to bitwa zakończy się porażką. Starcia w ramach Podbojów dokładniej omówiliśmy na osobnej stronie poradnika.