Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Eksploracja świata gry w Shadow of the Tomb Raider Shadow of the Tomb Raider poradnik, solucja

Na stronie są różnorakie informacje i podpowiedzi na temat eksploracji świata w grze Shadow of the Tomb Raider. Zawarte w tym rozdziale porady dotyczą między innymi wspinaczki, podróżowania po głównych lokacjach, badania najbliższej okolicy oraz zagrożeń, z którymi może spotkać się bohaterka.

W grze Shadow of the Tomb Raider najwięcej czasu spędza się na eksploracji map i bardzo często wiąże się to ze wspinaczką mającą na celu docieranie w pozornie niedostępne miejsca - Eksploracja świata gry w Shadow of the Tomb Raider - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

W grze Shadow of the Tomb Raider najwięcej czasu spędza się na eksploracji map i bardzo często wiąże się to ze wspinaczką mającą na celu docieranie w pozornie niedostępne miejsca. Lara od samego początku gry dysponuje czekanem i to on jest wykorzystywany do większości ruchów. Czekany powiązane są z interaktywnymi ścianami wspinaczkowymi, ale należy tu przypomnieć o tym, że Lara nie użyje automatycznie czekana po doskoczeniu do ściany wspinaczkowej. Musisz sam nacisnąć przycisk wbicia się czekanem do ściany. W przeciwnym razie bohaterka odbije się od niej i spadnie w przepaść.

Czekan ma więcej niż jedno zastosowanie, przy czym niektórych z nich używa się dopiero w dalszych lokacjach. Po wbiciu się do ściany czekanem możesz opuścić się na linie. Po zjechaniu na linie (zazwyczaj całkiem na dół) pojawiają się dwa nowe zastosowania - możesz rozhustać się na linie w celu doskoczenia do nowej półki lub zacząć biegać po ścianie. Pewnej precyzji wymaga korzystanie z czekana z liną. Lara może go używać po to żeby chwytać się górnych zaczepów lub rzucać nim w stronę bardziej odległych ścian wspinaczkowych. W obu przypadkach musisz dobrze wymierzyć rzut czekanem, bo w przeciwnym razie Lara go nie wypuści lub nie trafi on w cel i spadniesz w przepaść. W późniejszej fazie gry zdobędziesz także sprzęt wspinaczkowy, w skład którego wchodzą m.in. buty do wspinaczki. Mogą one "współpracować" z czekanem i pozwalać Larze na wspinanie się po pochylonych ścianach. Ogólne zasady wspinaczki pozostają wtedy niezmienione, ale trudniej jest z orientacją i odnajdywaniem kolejnych interaktywnych miejsc, do których Lara może dotrzeć.

Inny ważny gadżet będący na wyposażeniu Lary to strzały z liną. Strzałami możesz trafiać w te obiekty, które otoczone są zwojem liny (Lara automatycznie użyje odpowiedniej strzały). Ma to różne zastosowania - możesz przyciągać do siebie przedmioty (np. wagoniki) czy dźwignie albo łączyć ze sobą liną dwa różne obiekty. W tym drugim przypadku w celu połączenia dwóch obiektów liną Lara w momencie oddawania strzału musi stać przy jednym ze zwojów lin.

Bardzo pomocny w grze jest instynkt przetrwania (Survival Instinct), przy czym jest on dostępny tylko podczas gry na niskim lub normalnym poziomie trudności - Eksploracja świata gry w Shadow of the Tomb Raider - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Bardzo pomocny w grze jest instynkt przetrwania (Survival Instinct), przy czym jest on dostępny tylko podczas gry na niskim lub normalnym poziomie trudności. Jeżeli masz możliwość korzystania z tego trybu to jak najczęściej go załączaj, bo jest to "darmowe". Instynkt przetrwania może ci pomagać w odnajdywaniu surowców, dzikich zwierząt, przeciwników, celów misji, interaktywnych mechanizmów czy sekretów.

Jeżeli grasz na wyższych poziomach trudności to gra oprócz wyłączenia instynktu przetrwania nie podpowiada jak dotrzeć na nową półkę i nie oznacza w żaden sposób interaktywnych krawędzi i ścian do wspinaczki. Możesz być w lepszej sytuacji jeśli grę przechodzisz po raz drugi, bo powinieneś pamiętać wtedy najważniejsze fragmenty wspinaczki. Niezależności od tego czy jest to Twoja pierwsza czy kolejna wizyta w lokacji nie warto się śpieszyć. Dokładnie sprawdź gdzie chcesz doskoczyć i ustaw Larę w poprawnej pozycji do skoku. Bądź też zawsze gotowy do ewentualnego wciśnięcia przycisku interakcji jeśli Lara nie chwyci się poprawnie nowej półki i zawiśnie nad przepaścią na jednej ręce. Tylko szybka reakcja uchroni ją wtedy przed spadnięciem w przepaść.

W Shadow of the Tomb Raider podobnie jak w dwóch poprzednich odsłonach cyklu Lara bada półotwarte mapy - Eksploracja świata gry w Shadow of the Tomb Raider - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

W Shadow of the Tomb Raider podobnie jak w dwóch poprzednich odsłonach cyklu Lara bada półotwarte mapy. Możesz zająć się wyłącznie głównym wątkiem lub dokładniej badać okolicę. W tym drugim przypadku na odkrycie czeka masa dodatkowych atrakcji - możesz polować na zwierzęta, zbierać rośliny i surowce, kolekcjonować sekrety, odwiedzać opcjonalne krypty i grobowce czy podejmować się pobocznych zadań.

Wszystkie lokacje w grze są ze sobą połączone, ale nie wszędzie możesz od razu dotrzeć. Polecamy odwiedzić stronę U kogo kupić ulepszenia sprzętu Lary? w naszym poradniku. Po zdobyciu lepszego noża, wciągarki oraz wytrychów Lara może zajrzeć do lokacji i pojemników, które domyślnie zablokowane są np. przez barykady. Do kompletu potrzebna jest jeszcze strzelba - opis jej pozyskania jest na stronie Jak zdobyć strzelbę? w poradniku.

W grze dostępny jest mechanizm szybkiej podróży, aczkolwiek nie możesz na nim polegać na samym początku gry oraz w trakcie zaliczania niektórych misji fabularnych. Jest on pomocny np. do powracania do odwiedzonych już lokacji po to żeby odnaleźć dodatkowe skarby. Szerzej opisaliśmy go na stronie Jak korzystać z opcji szybkiej podróży?

Podczas eksploracji map musisz unikać nie tylko spadania w przepaść, ale także mieć na uwadze inne potencjalne zagrożenia - Eksploracja świata gry w Shadow of the Tomb Raider - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Podczas eksploracji map musisz unikać nie tylko spadania w przepaść, ale także mieć na uwadze inne potencjalne zagrożenia. Mowa tu przede wszystkim o pułapkach. Lara odnajduje je przede wszystkim podczas badania krypt i grobowców, ale mogą się też pojawiać w wybranych głównych i pobocznych questach. Rozglądaj się przede wszystkim za linami rozwieszonymi przy podłodze (przykład na powyższym obrazku), które sygnalizują obecność pułapek. Możesz przeskakiwać nad linami lub przecinać je nożem. Inny często spotykany rodzaj pułapek to doły z kolcami i są one bardziej kłopotliwe, gdyż niektóre z nich są przykryte kamiennymi. Staraj się dokładnie rozglądać w lokacjach z pułapkami i przeskakiwać nad dołami lub w ostateczności szybko przebiegać po kamiennej podłodze zanim ta zapadnie się.

Warto zakupić umiejętność Kruczy spryt (Crow's Cunning) (jej koszt to 2 punkty umiejętności). Pozwala ona na podświetlanie pułapek w świecie gry po uaktywnieniu Instynktu przetrwania. Bardzo ułatwo ci to grę jeśli często polegasz na tym trybie podczas eksploracji okolicy.

Kolejne potencjalne niebezpieczeństwo to dzikie zwierzęta, a w szczególności wilki i jaguary - Eksploracja świata gry w Shadow of the Tomb Raider - Shadow of the Tomb Raider - poradnik do gry

Kolejne potencjalne niebezpieczeństwo to dzikie zwierzęta, a w szczególności wilki i jaguary. W trakcie walk z tego typu stworzeniami skupiaj się przede wszystkim na poprawnych unikach żeby nie dać się ugryźć. W przypadku polowań możesz je też niejednokrotnie zaatakować z odległości i tu przydaje się bardzo łuk. Dobrym pomysłem jest zakupienie umiejętności Wizja Illipy (Illipa's Sight), która podświetla w trybie instynktu przetrwania serca dużych zwierząt. Możesz dzięki temu o wiele łatwiej zabić zwierzę pojedynczym celnym trafieniem.

Zagrożenia czekają również na Larę pod wodą. Bohaterka ma przede wszystkim ograniczony zapas powietrza. Pamiętaj o tym i wypływaj na powierzchnię zanim Lara utonie lub docieraj do oznaczonych przez grę baniek powietrza. Warto zainteresować się umiejętnościami z grupy Oddech kajmana (Caiman's Breath), które pozwalają dłużej pozostawać pod wodą. Oprócz pilnowania zapasu powietrza musisz też uważać na piranie i węgorze, które napotyka się w wybranych zbiornikach wodnych. Omijaj je przy zachowaniu dużej odległości (można je wykrywać dzięki instynktowi przetrwania) lub chowaj się w roślinach rosnących na dnie.