Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Vampyr - poradnik do gry

Vampyr - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Lista trofeów | Trofea w Vampyr Vampyr poradnik, solucja

Na stronie jest zestawienie wszystkich osiągnięć dostępnych w grze Vampyr. W wersjach na PC (Steam) oraz na Xboksa One do zdobycia jest 28 osiągnięć, wersja na PS4 oferuje z kolei możliwość odblokowania 29 trofeów (jedno z nich to platyna). Do opisów osiągnięć dodaliśmy komentarz jak najłatwiej je odblokować. Trudniejsze trofea dokładniej omówione zostały na kolejnych stronach tego rozdziału.

Apetyt na krew (A Taste for Blood)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz ukończyć grę.

Komentarz: Trofeum otrzymuje się za ukończenie głównego wątku fabularnego gry Vampyr. Nie musisz zajmować się pobocznymi questami.

Anarchy in the UK

Rodzaj trofeum: srebrne - Lista trofeów | Trofea w Vampyr - Vampyr - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz przyznać dzielnicy status wrogiej.

Komentarz: Aktualny stan czterech głównych dzielnic w grze Vampyr możesz sprawdzać z poziomu menu pauzy - przykładowe tego typu okno podglądu dzielnicy prezentuje powyższy obrazek. Na potrzeby opisywanego osiągnięcia musisz doprowadzić do tego żeby lewy pasek "stanu zdrowia" dowolnej dzielnicy spadł poniżej 50%. Najłatwiej to osiągnąć zabijając unikalnych mieszkańców dzielnicy. Alternatywnym pomysłem jest unikanie podawania leków chorym osobom i częste udawanie się na odpoczynek (gra dokonuje wtedy "przeskoku" o jeden dzień). Mieszkańców sama chrooba nie może zabić, przy czym rozprzestrzeniające się w kolejnych dniach choroby będą doprowadzały do stopniowego obniżania się paska zdrowia dzielnicy.

Ważna uwaga - Przyczynienie się do śmierci niewinnych mieszkańców dowolnej dzielnicy oznacza zablokowanie sobie możliwości zdobycia trofeum "Ani razu", które przyznawane jest za ukończenie gry bez zabijania cywilów. W przypadku grania na PC lub na PS4 warto wcześniej wykonać kopie zapasowe aktualnych sejwów. Dodatkowo musisz wiedzieć, że w momencie "utraty" dzielnicy (tj. przyznania jej statusu wrogiej) giną jej mieszkańcy (ci, z którymi mogłeś się wcześniej spotykać) i w konsekwencji blokowany jest dostęp do wszystkich pobocznych questów w jej obrębie. Po wypełnieniu założeń trofeum możesz usunąć aktualne sejwy i wgrać utworzone wcześniej kopie. Pozwoli ci to uchronić dzielnicę przed upadkiem i śmiercią jej mieszkańców.

O brzasku do wioseł (At Dawn We Row)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz udać się na przejażdżkę z doktorem Swansea.

Komentarz: Trofeum to automatycznie zdobędziesz w trakcie zaliczania pierwszego rozdziału gry Vampyr. Do przeprawy łodzią w towarzystwie doktora Swansea (celem podróży jest lokalny szpital) dochodzi niedługo po zlokalizowaniu Williama Bishopa.

Krwawe korzenie (Bloody Roots)

Rodzaj trofeum: złote

Sposób odblokowania: Musisz znaleźć wspomnienia Paulusa Aurelianusa.

Komentarz: To bardzo skomplikowane trofeum, które wymaga rozwiązania jednej z zagadek w grze Vampyr. Ostatecznym celem jest zagwarantowanie sobie dostępu do sekretnej lokacji pod kościołem w dzielnicy West End gdzie do zabrania jest unikalny miecz. Odblokowaniem osiągnięcia możesz zająć się dopiero podczas rozgrywania szóstego rozdziału gry i musisz wykonać wszystkie kroki zanim przystąpisz w rozdziale 6 do pojedynku z bossem Katastrofa (pojedynek ten blokuje możliwość dalszego swobodnego podróżowania po świecie gry!).

Podczas rozgrywania szóstego rozdziału spotkasz Ushera Talltree pod wspomnianym kościołem w West End. Musisz zaliczyć najpierw zlecany przez niego poboczny quest Puszka Pandory (Pandora's Box), w trakcie krórego należy spełnić życzenie Ushera i nie zaglądać do odnalezionego notatnika. Po zwróceniu nieotwartego notatnika Usherowi odbierz od niego dokument z narysowanymi czterema symbolami. Zagadka z sekretną komnatą polega na odgadnięciu właściwej kolejności dotykania płyt naciskowych w miejscu gdzie przebywa Usher. Każdy symbol odpowiada płycie naciskowej, przy czym symbole z kartki od Ushera są losowo dobierane przez grę i oznacza to, że rozwiązanie zagadki jest nieco inne dla każdego gracza.

Musisz teraz kontynuować odnajdywanie w świecie gry innych dokumentów (znajdziek) i sprawdzać każdy z nich w poszukiwaniu małej kropki widocznej nad dokumentem podczas przeglądania go w inwentarzu bohatera. Tylko dokumenty z malutką kropką są powiązane z rozwiązaniem zagadki i jest ich w sumie 6 spośród 30 możliwych do odnalezienia w grze.

Na każdym z sześciu "specjalnych" dokumentów znajdują się dwie bardzo ważne podpowiedzi:

  1. Jeden z symboli z kartki od Ushera
  2. Od jednej do sześciu dużych kropek

Na tym etapie sposób rozwiązania zagadki powinien już być dla Ciebie zrozumiały - wyszukuj i zapamiętuj lub zapisuj sobie gdzieś symbole zaczynając od tego z jedną kropką i kończąc na tym z sześcioma kropkami. Musisz ustawiać się na płytach naciskowych powiązanych z kolejnymi symbolami (1, 2, 3, 4, 5 i 6). Oznacza to konieczność wykonania sześciu naciśnięć (niektóre płyty naciskowe dotkniesz więcej niż jeden raz). Po odblokowaniu sekretnego obszaru zabierz miecz żeby zdobyć osiągnięcie.

Zakop topór wojenny (Bury the Hatchet)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz pokonać McCulluma.

Komentarz: McCullum to jeden z bossów gry Vampyr i do pojedynku z nim dochodzi w piątym rozdziale kampanii. Przejdź do rozdziału Bossowie w naszym poradniku, by dowiedzieć się jak pokonać tego przeciwnika.

Śmierć na scenie (Death on Stage)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz pokonać Doris.

Komentarz: Doris to jeden z bossów gry Vampyr i do pojedynku z nią dochodzi w czwartym rozdziale kampanii. Przejdź do rozdziału Bossowie w naszym poradniku, by dowiedzieć się jak pokonać tego przeciwnika.

Pokonaj bestię (Defeat the Beast)

Rodzaj trofeum: srebrne - Lista trofeów | Trofea w Vampyr - Vampyr - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz pokonać Fergala.

Komentarz: Fergal to jeden z bossów gry Vampyr i do pojedynku z nim dochodzi w trzecim rozdziale kampanii. Przejdź do rozdziału Bossowie w naszym poradniku, by dowiedzieć się jak pokonać tego przeciwnika.

Stąd do wieczności (From Here to Eternity)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz udać się do kryjówki i odpocząć.

Komentarz: Trofeum to automatycznie zdobędziesz w trakcie zaliczania prologu gry Vampyr. Zostanie ono odblokowane po dotarciu do pierwszego pomieszczenia z łóżkiem i udaniu się na odpoczynek.

Święta Mary (Hail Mary)

Rodzaj trofeum: złote - Lista trofeów | Trofea w Vampyr - Vampyr - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: złote

Sposób odblokowania: Musisz pokonać Mary.

Komentarz: Mary to jeden z bossów gry Vampyr i do pojedynku z nią dochodzi w trzecim rozdziale kampanii. Przejdź do rozdziału Bossowie w naszym poradniku, by dowiedzieć się jak pokonać tego przeciwnika.

Przysięga Hipokratesa (Hippocratic Oath)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz uzdrowić w sumie 10 mieszkańców.

Komentarz: Trofeum to dokładniej opisane zostało na odrębnej stronie poradnika.

Wywiad z wampirem (Interview with the Vampire)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz wziąć los Dorothy w swoje ręce.

Komentarz: Osiągnięcia tego nie możesz przegapić, gdyż jest ono powiązane ze spotkaniem z Dorothy Crane w drugim rozdziale gry Vampyr. Możesz podjąć dowolną decyzję w jej sprawie.

Tylko jeden kęs (Just Take a Bite)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz zabić Claya podczas pierwszego spotkania z nim, całkowicie wysysając z niego krew.

Komentarz: Trofeum to dokładniej opisane zostało na odrębnej stronie poradnika.

Trzymaj dystans (Keep Your Distance)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz znaleźć wszystkie sztuki broni dystansowej.

Komentarz: Nowe bronie możesz pozyskiwać dzięki starannej eksploracji świata gry, pokonywaniu określonych przeciwników oraz zabijaniu wybranych niewinnych osób poprzez wysysanie z nich krwi. Ta ostatnia grupa akcji może zablokować ci możliwość zdobycia osiągnięcia "Ani razu", które przyznawane jest za ukończenie gry bez zabijania cywilów.

Zdobyciem wszystkich odmian broni dystansowej powinieneś zainteresować się podczas przechodzenia gry po raz drugi lub po wykonaniu kopii stanu gry. Jest to możliwe tylko w wersjach na PC i PS4 i świat gry możesz swobodnie eksplorować do momentu przystąpienia do pojedynku z bossem Katastrofa w szóstym rozdziale kampanii. W przypadku polegania na kopii sejwów możesz zabić wszystkich cywilów będących w posiadaniu brakujących broni i po odblokowaniu trofeum powrócić do fragmentu kampanii sprzed zamordowania ich.

London's Burning

Rodzaj trofeum: złote

Sposób odblokowania: Musisz przyznać wszystkim dzielnicom statusy wrogich.

Komentarz: To rozwinięcie osiągnięcia Anarchy in the UK - przejdź do jego opisu, by więcej dowiedzieć się na temat możliwości utraty dzielnic. W tym przypadku musisz przyczynić się do nadania najgorszych statusów wszystkich czterem dzielnicom Londynu. Tak jak w przypadku trofeum Anarchy in the UK pamiętaj o możliwości utraty szansy zdobycia osiągnięcia Ani razu i postaraj się wykonać wcześniej kopie bezpieczeństwa aktualnych sejwów.

Skarbnica ludowych mądrości (Lore Keeper)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz znaleźć wszystkie przedmioty z kolekcji.

Komentarz: Przedmioty z kolekcji to inaczej znajdźki/sekrety. W grze Vampyr przedmiotami tymi są dokumenty i na potrzeby tego trofeum musisz odnaleźć ich 30. Postępy w odnajdywaniu kolejnych dokumentów do kolekcji możesz sprawdzać z poziomu jednej z zakładek inwentarza bohatera.

Uwaga - Musisz znaleźć wszystkie dokumenty zanim w szóstym rozdziale gry przystąpisz do pojedynku z bossem Katastrofa. Po rozegraniu tej walki nie będzie już bowiem możliwe swobodne podróżowanie po świecie gry!

Litościwe uwolnienie (Merciful Release)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz oszczędzić Claya podczas pierwszego spotkania z nim.

Komentarz: Trofeum to dokładniej opisane zostało na odrębnej stronie poradnika.

Ani razu (Not Even Once)

Rodzaj trofeum: złote

Sposób odblokowania: Musisz dotrzeć do zakończenia niepotępiony.

Komentarz: Trofeum to wymusza ukończenie gry bez doprowadzenia do śmierci żadnej z niewinnych osób. Kompleksowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie Jak ukończyć grę nie zabijając? w naszym poradniku do gry Vampyr. Oto przypomnienie najważniejszych kwestii:

  1. Nie możesz wyssać krwi z żadnej z unikalnych postaci niezależnych, tj. tych, które pojawiają się w oknie dzielnicy w menu pauzy (Reid może odbywać z nimi rozmowy).
  2. Możesz śmiało zabijać łowców wampirów oraz inne wampiry.
  3. W tych scenach, w których należy podjąć jakąś decyzję, musisz wybierać warianty, które nie zakończą się śmiercią NPC-a: wypuść Claya Coxa, oszczędź Dorothy Crane, pozwól wypić krew Seanowi Hamptonowi, zamień Aloysiusa Dawsona w wampira, nie zabijaj McCulluma, ulecz doktora Swansea swoją krwią.

Dodatkowa uwaga: Brak możliwości zabijania postaci niezależnych oznacza, że o wiele trudniej zdobywa się XP potrzebne do awansowania na wyższe poziomy i odblokowywania nowych wampirzych umiejętności. Staraj się zaliczać wszystkie poboczne questy i szukać wszędzie okazji do przeprowadza mniejszych śledztw. Starannie zaplanuj też wydawanie punktów doświadczenia żeby nie zmarnować ich na mniej przydatne zdolności.

Deratyzacja (Pest Control)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz zjeść 10 szczurów.

Komentarz: Na szczury na bieżąco możesz wpadać w trakcie eksploracji świata w Vampyr. W całej grze natrafisz na znacznie więcej niż 10 gryzoni. W lokalizowaniu szczurów może ci znacząco pomagać tryb odczuwania (detektywistyczny). Po zbliżeniu się do jakiegoś szczura (nie powinny uciekać przed Reidem) wciśnij przycisk/klawisz wyssania z niego krwi.

Gotuj się na śmierć (Prepare to Die)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz wziąć los Aloysiusa w swoje ręce.

Komentarz: Osiągnięcia tego nie możesz przegapić, gdyż jest ono powiązane ze spotkaniem z Aloysiusem Dawsonem w piątym rozdziale gry Vampyr. Możesz podjąć dowolną decyzję w jego sprawie.

Baranek ofiarny (Sacrificial Lamb)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz wziąć los Seana w swoje ręce.

Komentarz: Osiągnięcia tego nie możesz przegapić, gdyż jest ono powiązane ze spotkaniem z Seanem Hamptonem w trzecim rozdziale gry Vampyr. Możesz podjąć dowolną decyzję w jego sprawie.

Ciężki sprzęt (Solid Metal Gear)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz usprawnić broń do poziomu 5.

Komentarz: To rozwinięcie osiągnięcia Praca w toku. Staraj się w trakcie przechodzenia gry na bieżąco ulepszać jakąś szczególnie lubianą broń. Na rozwinięcie jej na piąty poziom będziesz mógł pozwolić sobie w 4-5 rozdziale kampanii. Możesz we własnym zakresie pozyskać składniki do craftingu lub nabyć potrzebne materiały od handlarzy po tym jak znacząco wzbogacisz się.

Znacznie lepiej (That's Better)

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz usprawnić broń za pomocą modułu.

Komentarz: To rozwinięcie osiągnięcia Praca w toku i oba trofea możesz łatwo zdobyć w początkowej fazie gry. Po tym jak ulepszysz przy stole rzemieślniczym dowolną broń musisz dodatkowo odblokować jeden z dwóch dostępnych modułów(wymagane poświęcenie kolejnych materiałów do craftingu). Wybór modułu nie odgrywa żadnej roli.

Łabędzi śpiew Swansea (The Dying Swansea)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz wziąć los Swansea w swoje ręce.

Komentarz: Osiągnięcia tego nie możesz przegapić, gdyż jest ono powiązane ze spotkaniem z doktorem Swansea w szóstym rozdziale gry Vampyr. Możesz podjąć dowolną decyzję w jego sprawie.

Narzędzia pracy (The Tools of the Profession)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz znaleźć wszystkie sztuki broni białej.

Komentarz: Nowe bronie możesz pozyskiwać dzięki starannej eksploracji świata gry, pokonywaniu określonych przeciwników oraz zabijaniu wybranych niewinnych osób poprzez wysysanie z nich krwi. Ta ostatnia grupa akcji może zablokować ci możliwość zdobycia osiągnięcia "Ani razu", które przyznawane jest za ukończenie gry bez zabijania cywilów.

Zdobyciem wszystkich odmian broni białej powinieneś zainteresować się podczas przechodzenia gry po raz drugi lub po wykonaniu kopii stanu gry. Jest to możliwe tylko w wersjach na PC i PS4 i świat gry możesz swobodnie eksplorować do momentu przystąpienia do pojedynku z bossem Katastrofa w szóstym rozdziale kampanii. W przypadku polegania na kopii sejwów możesz zabić wszystkich cywilów będących w posiadaniu brakujących broni i po odblokowaniu trofeum powrócić do fragmentu kampanii sprzed zamordowania ich.

Czas jest po mojej stronie (Time is On My Side)

Rodzaj trofeum: platynowe

Sposób odblokowania: Musisz zdobyć wszystkie pozostałe trofea.

Komentarz: Trofeum to dostępne jest wyłącznie w wersji na konsolę PlayStation 4.

Unlife is Strange

Rodzaj trofeum: srebrne - Lista trofeów | Trofea w Vampyr - Vampyr - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz nie dać roślince zwiędnąć.

Komentarz: Roślinkę powiązaną z tym osiągnięciem możesz znaleźć w gabinecie Jonathana Reida, na pierwszym piętrze Szpitala Pembroke - pokazuje ją dołączony obrazek. Gdy wejdziesz w interakcję z kwiatkiem, Twoja postać stwierdzi, że roślina uschnie bez wody. Problemem jest jednak fakt, że nigdzie w pobliżu nie można jej znaleźć ani zakupić.

Aby podlać roślinkę, konieczna jest wizyta w West End. To ostatnia dzielnica, którą odwiedzisz w grze Vampyr i dotrzesz tam dopiero w czwartym rozdziale kampanii. Wodę możesz więc zdobyć dopiero w drugiej połowie gry, nie denerwuj się wcześniej, że coś ominąłeś. Nie martw się również tym, że kwiatek usycha, gdyż nie istnieje opcja "permanentnej śmierci roślinki".

Czystą wodę (Pure Water) do podlania kwiatka możesz odnaleźć w jednym z budynków na północ od kryjówki głównego bohatera w dzielnicy West End. Gdy zdobędziesz wodę, możesz powrócić do szpitala Pembroke i podlać kwiat.

To nie wszystko, bo musisz zaczekać aż podlany kwiatek ponownie zakwitnie. Możesz wznowić przechodzenie gry i powrócić do kwiatka w dalszej części gry lub, jeśli zależy ci natychmiastowym zdobyciu trofeum, udać się co najmniej trzy razy pod rząd na odpoczynek. Zbadaj roślinkę po tym jak rozkwitła żeby zdobyć trofeum.

Katastrofa nienaturalna (Unnatural Disaster)

Rodzaj trofeum: złote

Sposób odblokowania: Musisz pokonać Katastrofę.

Komentarz: Katastrofa (Disaster) to finałowy boss gry Vampyr i do pojedynku z nim dochodzi w szóstym rozdziale kampanii. Przejdź do rozdziału Bossowie w naszym poradniku, by dowiedzieć się jak pokonać tego przeciwnika.

Broń do wyboru (Weapons of Choice)

Rodzaj trofeum: srebrne

Sposób odblokowania: Musisz znaleźć wszystkie sztuki broni dodatkowej (off-hand).

Komentarz: Nowe bronie możesz pozyskiwać dzięki starannej eksploracji świata gry, pokonywaniu określonych przeciwników oraz zabijaniu wybranych niewinnych osób poprzez wysysanie z nich krwi. Ta ostatnia grupa akcji może zablokować ci możliwość zdobycia osiągnięcia "Ani razu", które przyznawane jest za ukończenie gry bez zabijania cywilów.

Zdobyciem wszystkich odmian broni dodatkowej powinieneś zainteresować się podczas przechodzenia gry po raz drugi lub po wykonaniu kopii stanu gry. Jest to możliwe tylko w wersjach na PC i PS4 i świat gry możesz swobodnie eksplorować do momentu przystąpienia do pojedynku z bossem Katastrofa w szóstym rozdziale kampanii. W przypadku polegania na kopii sejwów możesz zabić wszystkich cywilów będących w posiadaniu brakujących broni i po odblokowaniu trofeum powrócić do fragmentu kampanii sprzed zamordowania ich.

Praca w toku (Work in Progress)

Rodzaj trofeum: brązowe - Lista trofeów | Trofea w Vampyr - Vampyr - poradnik do gry

Rodzaj trofeum: brązowe

Sposób odblokowania: Musisz usprawnić dowolną broń.

Komentarz: To bardzo proste osiągnięcie, które możesz łatwo zdobyć w początkowej fazie gry. Musisz skorzystać z dowolnego stołu rzemieślniczego - odnajduje się je m.in. w każdej kryjówce. Wybierz dowolną broń spośród posiadanych i rozwiń ją na wyższy poziom poprzez zużycie części posiadanych składników do craftingu. Jeśli nie masz potrzebnych materiałów to zaczekaj aż je zdobędziesz np. dzięki eksploracji świata gry czy rozłożeniu na czynniki pierwsze bezużytecznych rzeczy z inwentarza.