Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 17 marca 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Bates Motel – Norma i Norman. Najlepsze seriale o najgorszych ludziach

Już od lat Hollywood stopniowo przesuwa granice dobra i zła. W starej epoce seriali była to rzadkość, w nowej jednak każdego roku pojawia się coraz więcej wspaniałych produkcji o niezbyt wspaniałych ludziach.

Bates Motel – Norma i Norman

Bates Motel, showrunner: Carlton Curse, Kerru Ehrin, Anthonu Cipriano, Universal Telewision, A&E Networks 2013–2017 - Najlepsze seriale o najgorszych ludziach - dokument - 2023-03-16
Bates Motel, showrunner: Carlton Curse, Kerru Ehrin, Anthonu Cipriano, Universal Telewision, A&E Networks 2013–2017
  1. Premiera: 2013
  2. Kto gra: Vera Farmiga, Freddie Highmore, Max Thieriot, Olivia Cooke, Nestor Carbonell
  3. Liczba sezonów: 5
  4. Gdzie obejrzeć: SkyShowTime

Bates Motel to serial dziwny, nawet według miłośników produkcji, w którym kibicuje się tym nie do końca dobrym. W pierwszych odcinkach wszystko zdaje się wyglądać (przynajmniej jak na serial zachowujący chłodny niby-westernowy klimat) normalnie. Potem jednak z każdym odcinkiem odkrywamy, jak zaborcza jest w stosunku do jednego z synów Norma. Drugiego tylko toleruje, a wobec Normana przejawia ciągoty w zasadzie seksualne.

Kontroluje każdy jego krok, radzi mu, z kim ma się zaprzyjaźnić, a z kim związać, symuluje choroby, byle tylko mieć go jak najbliżej siebie. Na tym etapie to Norman i jego brat wydają się ofiarami, urodzonymi ku swojemu nieszczęściu nie w tej rodzinie i o niewłaściwym czasie.

Ale w końcu Norman zaczyna sobie coraz więcej przypominać. Część jego psychiki stara się wyprzeć to wspomnienie, ale gdzieś tam w środku bohater doskonale wie, że w przeszłości już [SPOILER!] kogoś zabił. A mimo to wciąż trudno nie fascynować się jego perypetiami, także w chwilach, kiedy dokonuje kolejnych czynów przekraczających jakiekolwiek normy obyczajowe i etyczne.