filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Spider-Man: Into the Spider-Verse, reż. Phil Lord, Sony Pictures 2018; Winnie-the-Pooh: Blood and Honey, reż.: Rhys Frake-Waterfield, Jagged Edge P., Altitude Film Distribution 2023
i
Filmy i seriale 9 lutego 2023, 09:30

autor: Marek Jura

Najdziwniejsze alternatywne wersje znanych bohaterów

Choć odpowiedzialny za rozwój MCU Kevin Feige wprowadził multiwersum do popkulturowego obiegu stosunkowo niedawno, tak naprawdę istniało ono w wielu franczyzach dużo wcześniej. A niektóre wersje znanych bohaterów były… dziwne.

Spis treści

Godzilla

Godzilla

Godzilla Power Hour, twórcy: Dick Robins i Duan Poole, Hanna-Barbera Productions 1978 - Najdziwniejsze alternatywne wersje znanych bohaterów - dokument - 2023-02-08
Godzilla Power Hour, twórcy: Dick Robins i Duan Poole, Hanna-Barbera Productions 1978
  1. Najbardziej pokręcona wersja: dobroduszna i pomocna wersja Godzilli, przybywająca zawsze na wezwanie naukowców z serialu animowanego
  2. Kto wymyślił oryginał? Tomoyuki Tanaka, Ishiro Honda, Eji Tsubaraya
  3. Kto wymyślił tę wersję? Dick Robins, Duan Poole
  4. Tytuł tej wersji: Godzilla Power Hour (1978–1981)
  5. Gdzie ją można zobaczyć/przeczytać/obejrzeć? DVD i archiwalne nagrania TVP z lat 90-tych

Godzilla przeszła długą drogę od niszowego horroru kaiju (czyli skupiającego się na losach nienaturalnie wielkich potworów) do marki znanej na całym świecie. Na długo przed pojawieniem się jej w uniwersum potworów obok King Konga zaliczyła ona debiut w animacji przeznaczonej dla dzieci.

Studio Hanna-Barbera postawiło na prostotę. Animacja pokazała potwora bez wizualnych udziwnień charakterystycznych dla produkcji japońskich. W przeciwieństwie do oryginału Godzilla pomagała ludzkości nie tylko sporadycznie – stała się etatowym obrońcą cywilizacji.

Przyznam szczerze, że właśnie ta animacja była moim pierwszym spotkaniem z olbrzymim zmutowanym gadem. Co więcej, nie wiedziałem nawet wówczas o istnieniu innej wersji i wydawało mi się, że potwór nazywa się Godżillo (nie pytajcie, to było naprawdę dawno). Podobnie myślało wielu młodych widzów, w tym polskich, bo serial był emitowany również w naszym kraju.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej