ocena redakcji
6.5
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry How to Survive - jak przeżyć na wyspie pełnej zombie?

Tak, to kolejna gra o zombie. Ale How to Survive stara się nauczyć przetrwania, każe spać, jeść i robić własną broń. Pytanie brzmi - czy da się w to grać?

2 listopada 2013fsm (gry-online.pl) 6.5/10
• strony: 12

Wypocznij na plaży, słonko cię usmaży!

1
2
3
4
5
6
7
8
PLUSY:
  • niezłe wykorzystanie mechaniki survivalowej;
  • prosty, ale satysfakcjonujący system tworzenia przedmiotów;
  • kooperacja zarówno online, jak i przy jednej maszynce;
  • ładna grafika;
  • sporo rodzajów przeciwników (tak, są emu-zombie!).
MINUSY:
  • błędy techniczne;
  • na dłuższą metę trochę nuży;
  • niewykorzystany aspekt RPG (rozwój postaci i questy);
  • nie obsługuje wszystkich padów (przynajmniej na razie).

How to Survive to gra będąca wynikiem wrzucenia do jednego worka prostej RPG-owej mechaniki, otwartego świata, motywów survivalowych oraz mody na zombie, a następnie silnego potrząśnięcia zawartością. Efekt końcowy jest zaskakująco przyjemny, choć nie należy nastawiać się na produkcję wyjątkową czy przełomową.

Jeśli w jakimś popkulturowym dziele miejsce akcji stanowi wyspa (lub mały archipelag tychże), to wypada spodziewać się, że autorzy wykorzystają jeden z popularniejszych motywów, który tak pięknie wiąże się z otwartą, ale de facto zamkniętą przestrzenią. Czy na wyspie jest bunkier i pradawna moc? A może szalony naukowiec przeprowadza odrażające eksperymenty? Istnieje też szansa, że tropikalny raj jest domem dla dinozaurów. How to Survive stawia na inny złoty przebój, mianowicie żywe trupy. Skąd się tam wzięły – nie wiadomo. Wiadomo, że są głodne i nieustępliwe, a zadanie gracza to przetrwać w tym niegościnnym środowisku.

Gramy w How to Survive - sztuka przetrwania

Gramy w How to Survive - sztuka przetrwania [12:57]

Jak to zwykle bywa, przetrwanie w How to Survive wymaga znalezienia broni, pożywienia i innych tego typu rzeczy. Hed odkrył jednak głębszą prawdę - najważniejszy jest towarzysz, który w nieprzyjemnych czasach posłuży pomocą, albo rzuci suchym żartem. I właśnie takiego kompana znalazł.

Zabawa wygląda następująco: jako jedna z trzech postaci (osiłek Jack, uniwersalny Kenji lub zwinna Abby) rozbijasz się na malowniczej wyspie, której złote plaże usiane są zmaltretowanymi zwłokami. Po krótkiej rozmowie z innym rozbitkiem dowiadujesz się, że zombie tu, zombie tam, zombie na całej wyspie dla Ciebie mam. Umierający facet daje Ci w nagrodę kijek i mówi, byś miał się na baczności i poszukał niejakiego Kovaca, twardziela, który zna się na survivalu oraz zabijaniu nieumarłych. Idziesz więc, walisz po pysku paskudy, trafiasz na jakieś graty, owoce i miejscami zabawne fragmenty poradnika (gdy jesteś niewyspany, jesteś mniej sprawny w walce, gdy znajdziesz odpowiednie części, możesz zbudować broń lub nie jedz za dużo owoców, bo dostaniesz sr...). Kiedy docierasz do Kovaca, otrzymujesz nowe zadanie. A potem idziesz w jeszcze inne miejsce i tam siedzi kolejny zleceniodawca. I tak przez kolejne 8 godzin potrzebne na zaliczenie fabuły.

Morza szum, zombie śpiew, złota plaża pośród drzew... - 2013-10-31
Morza szum, zombie śpiew, złota plaża pośród drzew...

Recenzja gry How to Survive - jak przeżyć na wyspie pełnej zombie? - ilustracja #3Wszystkie questy pojawiają są liniowo, ale gra oferuje jeden mały „skok w bok”. Na wyspach znajduje się 12 tresowanych szympansów, które porozumiewają się ze światem za pomocą gadających papug. Małpy mają dziwne zachcianki, ale jak już przyniesie im się to, o co prosiły, nagroda zawsze jest tego warta – np. nie udało mi się w inny sposób zdobyć podpalającej amunicji do moich ręcznie robionych pukawek.

Spokojne początki przygody. - 2013-10-31
Spokojne początki przygody.

Brzmi to może niezbyt ekscytująco, ale dzięki kilku sprytnym pomysłom How to Survive okazuje się produkcją całkiem ciekawą. Każda z postaci zdobywa doświadczenie i może odblokować kolejne zdolności w prostym drzewku (robienie wybuchowych strzał, szybsze celowanie, wolniej spadający pasek pragnienia itp. – niektóre umiejętności przypisane są tylko do danej postaci). Po drugie – walka. Początkowo mało finezyjna, za sprawą nowych narzędzi mordu, które sami wykonujemy, robi się dużo ciekawsza i efektowniejsza (zaprawdę, powiadam – najlepszym przyjacielem rozbitka jest wzmocniony, zębaty bumerang, +50% do obrażeń). Plusik za ładne egzekucje, szczególnie te w wykonaniu Abby.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Inside - twórcy Limbo pokazują piekło wojny?

Recenzja gry Inside - twórcy Limbo pokazują piekło wojny?

Duńczycy z Playdead nie zasypiali przez kilka ostatnich lat gruszek w popiele i od czasu sukcesu Limbo w pocie czoła pracowali nad kolejnym tytułem. Rezultatem tych prac jest Inside – mroczna podróż małego chłopca w bezwzględny świat.  recenzja gry

Recenzja gry Ratchet & Clank - remake pierwsza klasa

Recenzja gry Ratchet & Clank - remake pierwsza klasa

Jedna z popularniejszych marek PlayStation została poddana gruntownemu przeobrażeniu. Ratchet i Clank w wersji na czwartą generację maszyn Sony to jedna z najładniejszych gier obecnych na rynku.  recenzja gry

Recenzja gry Goat Simulator - dobry żart i beznadziejnie głupia gra

Recenzja gry Goat Simulator - dobry żart i beznadziejnie głupia gra

Najtrudniejsza recenzja w życiu każdego krytyka najczęściej odnosi się do dzieła, którego ten ni w ząb nie potrafi zrozumieć. Symulator kozy powstał dzięki żarcikowi i ma szansę nawet przez kilkadziesiąt minut spełniać swą rozrywkową funkcję.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
How to Survive - screen - 2013-10-23 - 271938How to Survive - screen - 2013-10-23 - 271937How to Survive - screen - 2013-10-23 - 271936How to Survive - screen - 2013-10-23 - 271935How to Survive - screen - 2013-10-23 - 271934How to Survive - screen - 2013-10-23 - 271933How to Survive - screen - 2013-10-21 - 271866How to Survive - screen - 2013-10-21 - 271865How to Survive - screen - 2013-10-21 - 271864How to Survive - screen - 2013-10-21 - 271863
World of Tanks

World of Tanks

Zagraj za Darmo!

Royal Quest

Royal Quest

Zagraj za Darmo!

Angry Birds Space - PC - 24,90 zł

kup w sklepie

PC 24,90 zł

WWE 2K16 - PC - 89,90 zł

promocja

PC 89,90 zł

LEGO Harry Potter: Years 1-4 - PC - 39,90 zł

kup w sklepie

PC 39,90 zł

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
02.11.2013 12:21
Ebdac
37
Chorąży

Ja tam czekam na ROAM. HtS było robione w pośpiechu co widać...

24.08.2014 02:40
odpowiedz
Nolifer
86
The Highest
7.0

W co-opie świetna pozycja i godna polecenia. Ale tylko w takiej formie zabawy bo normalnie nudzi szybko...

24.08.2014 02:53
odpowiedz
.:Jj:.
85
Good Night and Good Luck
7.5

Walka na tyle mi się podobała że przebrnąłem bardzo szybko przez grę solo. Gra ma parę problemów ale mam nadzieję że pracują nad HTS2 bo potencjał jest.