ocena redakcji
7.5
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry Borderlands 2: Sir Hammerlock's Big Game Hunt - to bagno nie wciąga

Trzecie rozszerzenie do Borderlands 2 nie miało łatwego zadania - poprzeczka ustawiona przez poprzednie dodatki była dość wysoko. Tragedii co prawda nie ma, ale do zachwytu też daleko.

20 stycznia 2013 7.5/10
• strony :12
PLUSY:
  • jak zwykle mocno rozbudowany dodatek, oferujący kilka godzin zabawy;
  • klimatyczne lokacje;
  • nowy środek lokomocji;
  • sporo premierowych przeciwników;
  • stosunkowo wysoki poziom trudności;
  • miła dla ucha, nastrojowa muzyka.
MINUSY:
  • słabiutka kampania bez polotu, najkrótsza spośród wszystkich dotychczasowych;
  • zmarnowany potencjał bohaterów niezależnych, niezbyt imponujący powrót Claptrapa;
  • nie tak efektowny w kwestii nowego sprzętu, jak poprzednicy.

Po kilku tygodniach oczekiwania, w Internecie zadebiutował trzeci z czterech planowanych add-onów do Borderlands 2. Przygotowaniem Sir Hammerlock’s Big Game Hunt zajęło się studio Triptych Games, czyli ten sam deweloper, który kilka miesięcy wcześniej opracował pierwsze rozszerzenie: Captain Scarlett and Her Pirate’s Booty. Jak na tle tego poprzedniego dzieła prezentuje się najnowsze DLC? Czy Amerykanom udało się godnie zastąpić firmę Gearbox Software w charakterze producenta dodatkowej zawartości do ubiegłorocznego hitu? Odpowiedź na te pytania nie jest taka oczywista, jak mogłoby się to wydawać.

Dodatek przenosi nas do krainy Aegrus, która umiejscowiona jest w południowej części Pandory. Obszar ten pokrywają mokradła i rozbudowane formacje skalne, przez co poszczególne tereny sprawiają dość ponure, przygnębiające wrażenie. Usiane bagnami terytoria mają specyficzną atmosferę, zwłaszcza, że wędrówkę umilają urozmaicone plemiennymi motywami utwory muzyczne, ale jestem pewny, że nie wszystkim takie klimaty przypadną do gustu. Mnie się akurat podobało, głównie dlatego, że na tle znanych już doskonale lokacji, te nowe prezentują się zaskakująco świeżo i co tu dużo mówić – oryginalnie.

Zwiastun prezentujący nowości w dodatku Sir Hammerlock’s Big Game Hunt

Zwiastun prezentujący nowości w dodatku Sir Hammerlock’s Big Game Hunt [2:12]

Sir Hammerlock’s Big Game Hunt oferuje szeroki asortyment premierowych oponentów. Już na początku zmagań natkniemy się na budzące respekt Driftery, czyli ogromne stwory, przemierzające leniwie teren na czterech, piekielnie długich odnóżach. Wrogowie Ci mieli, co prawda, swoje pięć minut w dodatku The Secret Armory of General Knoxx do „jedynki”, ale w drugiej odsłonie cyklu były do tej pory nieobecne. Miejscową faunę uzupełniają fruwające i zarazem bardzo wytrzymałe zarodniki, które raz zaatakowane, potrafią napsuć sporo krwi oraz dwie odmiany zwierząt stadnych – Boroki i przypominające skorpiony Scayliony. Oprócz tego w rozszerzeniu sporo czasu poświęcimy na eksterminację piechurów, reprezentowanych tutaj przez różnego rodzaju dzikusów. Rdzenni mieszkańcy krainy Aegrus potrafią być sporym utrapieniem w walkach na krótkim dystansie, ale prawdziwym wyzwaniem okażą się dopiero szamani, określani tutaj (podobnie zresztą jak w Diablo III) mianem Witch Doctorów. To elitarne jednostki tubylców, które w zależności od reprezentowanej klasy, dysponują zupełnie innymi zdolnościami. Na przykład „wampiry” potrafią zmienić się w rój nietoperzy i zapewnić sobie chwilową odporność na ciosy, a podczas tradycyjnego ataku faszerują bohaterów niemożliwą do wymanewrowania czerwoną wiązką ze swojej różdżki. Wysysana w ten sposób energia życiowa regeneruje im zdrowie. Starcie z tymi przeciwnikami to prawdziwy koszmar.

Hammerlock w nowej kampanii wyraźnie zawodzi – autorzy nie mieli pomysłu, jak dobrze wykorzystać znanego już z pierwowzoru bohatera. - 2013-01-20
Hammerlock w nowej kampanii wyraźnie zawodzi – autorzy nie mieli pomysłu, jak dobrze wykorzystać znanego już z pierwowzoru bohatera.

Te oraz inne atrakcje sprawiają, że dodatek charakteryzuje się zaskakująco wysokim poziomem trudności. Co prawda rozszerzenie dedykowane jest doświadczonym bohaterom (trzydziesty poziom postaci jest wymagany na starcie), ale nawet dobrze rozwinięty i uzbrojony po zęby Vault Hunter nie jeden raz będzie zmuszony uznać wyższość wrogów. Ciężko traktować to jako wadę, nie zmienia to jednak faktu, że poprzednie DLC były mniej stresogenne.

Do mocnych stron dodatku nie można za to zaliczyć części fabularnej. Studio Triptych Games nie popisało się w tej kwestii już przy okazji swojego pierwszego rozszerzenia (Captain Scarlett and Her Pirate’s Booty), ale teraz możemy śmiało mówić o kompletnej porażce. Historyjka kręci się wokół planu sklonowania Przystojnego Jacka, a celem bohatera jest sprawienie, by ów plan spalił na panewce. Zadanie sprowadza się do zniszczenia kilku pojemników zawierających DNA nieżyjącego już szefa Hyperionu, a także unicestwienie inicjatora całego zamieszania, profesora Nakayamę. Autorzy postawili przed graczem wzniosły cel, ale zapomnieli przy tym nadać odpowiedniej głębi całej opowieści, w rezultacie w ogóle nie czuje się, że bierzemy udział w jakiejś większej przygodzie.

Walka z szamanami potrafi być męcząca, a z „wampirami” wręcz irytująca. - 2013-01-20
Walka z szamanami potrafi być męcząca, a z „wampirami” wręcz irytująca.
Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Blastery? Są! Miecze świetlne? Są! Uwielbiani bohaterowie i złoczyńcy z filmowego uniwersum? Są! Niezapomniany klimat Gwiezdnych wojen? Jest! Rozrywka na setki godzin? Hmm...  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Ubisoft nie mogło pozwolić sobie na porażkę podobną, jaka miała miejsce w przypadku Assassin's Creed: Unity. Sprawdzamy, czy pecetowy port Assassin's Creed: Syndicate do czegokolwiek się nadaje.  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Tym razem Assassin’s Creed zaprasza nas do wiktoriańskiego Londynu. Sprawdzamy, czy Syndicate naprawia błędy poprzedniej części i wprowadza trochę świeżości do nieco skostniałej serii.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
Borderlands 2: Sir Hammerlock's Big Game Hunt - screen - 2013-01-14 - 254233Borderlands 2: Sir Hammerlock's Big Game Hunt - screen - 2013-01-14 - 254232Borderlands 2: Sir Hammerlock's Big Game Hunt - screen - 2013-01-14 - 254231Borderlands 2: Sir Hammerlock's Big Game Hunt - screen - 2013-01-14 - 254230Borderlands 2: Sir Hammerlock's Big Game Hunt - screen - 2013-01-14 - 254229Borderlands 2: Sir Hammerlock's Big Game Hunt - screen - 2013-01-14 - 254228

komentarze czytelników


ricopl18  2013-01-20 - 11:04

Fajnie się prezentuje :)

Kajdorf  2013-01-20 - 12:07

Co do poziomu trudności to sie zgadzam, na 50 lvl jest jeszcze gorzej. Amunicja leci jak woda. Do wyczyszczenia jednego siedliska boroków straciłem prawie 1/3 naboi do PM. Skrzynek jest mało, przedmioty wypadają takie sobie. nagrody za questy są kiepskie. Jak dla mnie problem z nagrodami w DLC jest wszędzie taki sam, mało ciekawych nagród. Bossowie na 50 lvl którzy są do ubicia po zakończeniu fabuły są dla pojedynczej osoby zbyt trudni więc kończę trzeci DLC i gra się będzie kurzyć. Jak na terremorphusa jest sposób to na innych ciężko go znaleźć gdyż to są prawie czyste areny bez żadnych przeszkód.

patafian93  2013-01-21 - 13:03

Na TVH mode z Siren 50 lvl bez jakiegoś wypasionego ekwipunku typu tarcza "Bee" i ze średnim SMG (raptem 3,5k obrażeń) na Jackensteinie myślałem przysłowiowym wyrzuceniu komputera przez okno. Poziom trudności jest rzeczywiście wysoki, co jest oczywiście plusem, ale miejscami frustrujący. W samych piechurów jakoś dziwnie headshoty nie chcą wchodzić, pewnie przez te maski, więc ulubiona przeze mnie snajperka odeszła do lamusa już na starcie. Prym tutaj wodzą strzelby i SMG. Nowych, epickich zabawek nie ma co się spodziewać, najwyżej niebieskie i fioletowe jako nagroda za przejście całego dodatku.

Grucha  2013-01-21 - 14:46

Dodatek nie jest idealny, ale jedno jest pewne - trudno jest znaleźć tak rozbudowane DLC - i za to szacun dla Gearboxu.

8.0

TobiAlex  2013-01-21 - 15:59

Grucha dokładnie. Normalna cena i tak jest adekwatna do zawartości a jak się jeszcze wyrwało Season Pass za 32 zł z GMG (ja :P to już w ogóle nie ma o czym dyskutować :D

kaczka-dziwaczka  2013-01-26 - 20:25

Borderlands 2 to gra z ogromny potencjałem na takie dlc-eki. Fajnie, że coś takiego powstaje, bo do B2 pasuje do jak do żadnej innej gry. Ja każdy nową zawartość przyjmuję z zaciekawieniem. Ten też wygląda całkiem, całkiem. Sprawdzę.

ThisPapa  2013-01-29 - 12:51

@Grucha Nie tyle dla Gearboxu co dla Triptych Games :)

Nolifer  2013-02-03 - 20:06

Może delikatnie im się noga podwinęła ale to dalej Borderlands z bardzo dobrym dodatkiem :)