ocena redakcji
9.0
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja LittleBigPlanet na konsolę PlayStation Vita

Chociaż kolejną przenośną odsłoną LittleBigPlanet zajęły się studia Double Eleven i Tarsier, a nie twórcy pierwowzoru, nowym przygodom Sackboya niczego nie brakuje. Wręcz przeciwnie – właśnie na Vitę powstała najlepsza część serii!

26 września 2012 9.0/10
• strony :12
PLUSY:
  1. wciągająca i urozmaicona kampania;
  2. sprytne wykorzystanie paneli dotykowych;
  3. ogrom zróżnicowanych minigier;
  4. jeszcze bardziej rozbudowany edytor;
  5. świetna grafika rodem z PS3;
  6. DLC kompatybilne z innymi odsłonami.
MINUSY:
  1. niektóre samouczki nie wyczerpują danego tematu;
  2. kampania mogłaby być nieco dłuższa;
  3. brak możliwości importu poziomów stworzonych w innych częściach.

Jak na pozycję, która miała nigdy nie doczekać się kontynuacji (twórcy obawiali się, że kolejne odsłony podzieliłyby społeczność fanów), LittleBigPlanet zdołało przerodzić się w zaskakująco rozbudowany cykl gier. Choć każda z dotychczasowych części spotkała się z jak najbardziej ciepłym przyjęciem, to mocno zastanawiało mnie, czy czwarta już wizyta w Imagisferze nie okaże się wtórna i mało interesująca. Optymizmem nie napawała zwłaszcza zmiana dewelopera – ojcowie serii, Media Molecule, sprawowali jedynie pieczę na projektem, podczas gdy faktyczne prace powierzono studiom Double Eleven oraz Tarsier. Na szczęście nowa ekipa stanęła na wysokości zadania i LittleBigPlanet na PlayStation Vitę to nie żaden bezduszny port z PS3, a pełnoprawna odsłona przygód Sackboya – do tego najlepsza spośród dotychczasowych.

Główna idea tej produkcji pozostała nietknięta – to wciąż wyjątkowa platformówka, w której równie ważne jak oddawanie kolejnych skoków nad pełnymi kolców przepaściami jest wyrażanie własnej osoby poprzez modyfikację wyglądu bohatera, a nawet całego otaczającego go świata. Celem przechodzenia kolejnych etapów jest więc nie tyle samo ich zaliczanie, co zbieranie (częstokroć dobrze ukrytych i trudno dostępnych) znajdziek z najróżniejszymi ubrankami dla Sackboya, naklejkami do upiększania poziomów i naszej tekturowej bazy wypadowej, a także elementami otoczenia, które służą potem do tworzenia własnych gier i światów.

Zdecydowana większość zmian ma charakter ewolucyjny. Idąc tropem „dwójki”, twórcy rozbudowali chociażby fabułę przygotowanej przez nich kampanii. Tym razem dzielny Szmatek musi oswobodzić Karnawalię, jedną z planet Imagisfery, z rąk złego Lalkarza i jego bezdusznych lalek Wydrążków. Opowieść ta jest oczywiście dość pretekstowa i nie oferuje jakiejś głębszej treści, ale dobrze, że coś spina poszczególne etapy w sensowną całość. Przez grę przewija się zresztą kilka interesujących postaci, a kolejne przerywniki filmowe potrafią zaskakująco dobrze zmotywować do działania (czego bardzo brakowało w pierwszej odsłonie serii), więc ogólnie opowiedzianą w tej części historię trzeba zaliczyć tej pozycji jak najbardziej na plus.

Akcja polonizacji gier wydawanych przez Sony nie mogła ominąć oczywiście jednego z najważniejszych tytułów na PS Vitę. W polskiej wersji głosów bohaterom użyczyli Paweł Szczęsny, Wojciech Machnicki, Joanna Pach, Agnieszka Żulewska, Jacek Kopczyński, Andrzej Blumenfeld i Mirosław Wieprzewski. Chociaż dubbing wyszedł w sumie całkiem nieźle, to niektóre kwestie Pawła Szczęsnego, który wcielił się w narratora, brzmią nieco sztucznie. Wynika to najprawdopodobniej z próby wiernego oddania specyficznego stylu oryginalnego tekstu (czytanego przez Stephena Frya), pełnego przeróżnych neologizmów i zabawnych powiedzeń.

Prawdziwa siła kampanii leży jednak w świetnym tempie wprowadzania nowych mechanik do rozgrywki. Stopniowo jesteśmy zapoznawani ze wszystkimi gadżetami, interaktywnymi elementami poziomów czy umiejętnościami głównego bohatera. Powracają bodaj wszystkie ciekawsze rozwiązania z poprzednich części: linki z hakiem, woda, w której da się pływać, czy też rozmaite pojazdy. Znacznie bardziej interesujące są jednak faktyczne nowości, które spotkamy jedynie w wersji na Vitę. Największą atrakcję zdecydowanie stanowią bloki reagujące na dotyk, którymi poruszamy, przesuwając palcem po ekranie, dzięki czemu tworzymy kładki i przejścia dla Sackboya bądź uruchamiamy przeróżne mechanizmy. Działalność ta nabiera rumieńców, kiedy pojawia się również opcja wypychania brył z głębi krajobrazu przy użyciu tylnego panelu dotykowego. Biorąc pod uwagę, że cały czas sterujemy też Gałgankiem, mechanika ta przełamuje na swój sposób czwartą ścianę, co moim zdaniem świetnie pasuje do gry, która de facto jest niczym innym, jak elektroniczną zabawą szmacianymi lalkami.

Twórcy mieli zresztą więcej podobnych pomysłów, z czego część wcale nie wpływa na samą rozgrywkę. Niekiedy musimy przechylać konsolkę, żeby zmienić ułożenie pewnych obiektów na planszy, a dla własnej przyjemności możemy zagrać palcem dowolną melodię na ogromnych klawiszach mijanych w pewnym momencie przez Sackboya. Co najważniejsze, wszystkie te urozmaicenia zostały płynnie wplecione w klasyczne sekwencje platformowe, działają bardzo sprawnie i nie robią wrażenia wymuszonych, w przeciwieństwie do tego, co możemy zobaczyć w większości tytułów obecnie dostępnych na Vitę.

Multiplayer różni się od trybu dla jednego gracza jedynie radosnym chaosem panującym na planszy.
Tekst przygotowany na podstawie wersji PSV.
inne
LittleBigPlanet - recenzja gry

LittleBigPlanet - recenzja gry

LittleBigPlanet ma duże szanse stać się nieśmiertelnym. Ci, którym wydaje się, że w grach wideo widzieli już wszystko, powinni sięgnąć po ten tytuł.  recenzja gry

Recenzja gry Goat Simulator - dobry żart i beznadziejnie głupia gra

Recenzja gry Goat Simulator - dobry żart i beznadziejnie głupia gra

Najtrudniejsza recenzja w życiu każdego krytyka najczęściej odnosi się do dzieła, którego ten ni w ząb nie potrafi zrozumieć. Symulator kozy powstał dzięki żarcikowi i ma szansę nawet przez kilkadziesiąt minut spełniać swą rozrywkową funkcję.  recenzja gry

Recenzja gry Angry Birds Star Wars – Imperium Rovio kontratakuje

Recenzja gry Angry Birds Star Wars – Imperium Rovio kontratakuje

Darth Vader to świnia – co do tego nie ma wątpliwości. Studio Rovio potraktowało to jednak dosłownie, łącząc swój megahit Angry Birds z Gwiezdnymi wojnami. W recenzji Angry Birds Star Wars sprawdzamy, czy moc jest sprzymierzeńcem Finów.   recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246685LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246684LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246683LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246682LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246681LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246680LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246679LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246678LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246677LittleBigPlanet - screen - 2012-09-13 - 246676

komentarze czytelników


stefm007  2012-09-26 - 12:48

szkoda, że na vite jest tak mało gier bo niestety nawet lbp nie jest tak dobre, żeby dla niej jednej kupić konsole

ozoq  2012-09-26 - 13:14

Im więcej osób myśli w ten sposób co Ty, tym mniej ciekawych gier na tą konsolkę powstanie. LBP, Uncharted, Gravity Rush, Little Deviants, Tearaway, Assassin's Creed 3: Liberation, Sound Shapes - Już samo to wystarczy, by mnie przekonać do zakupu. Czekam na białą Vitę i kupuję. Nie wiem czego WY oczekujecie? Że nagle Valve zapowie Half-Life 3 na Vitę? Gier jest dosyć i ciągle są zapowiadane nowe. Niech każdy zdecyduje czy woli grać w Angry Birds na smartfonie i twierdzić że to jest to samo lub w mario na 3ds'a.

Niezmordowany  2012-09-26 - 14:12

Vita nie ma nawet roku życia na koncie i już tak dobra lista gier. To nic, że prócz świetnych exclusive'ów jak Vipeout, Lumines, Stardust, Uncharted, Gravity czy właśnie LBP są też świetne porty (vide Mortal Kombat, Rayman czy Fifa). Ludzie - porty będą częścią tej konsoli i nie wiem co komu to przeszkadza. Na multiplatformy też psioczycie? To, co zawsze wyróżni te porty to fakt, że będą miały ficzery jakich nie ma nikt inny. PRZENOŚNOŚĆ i wykorzystanie dotyków, akcelerometru i tak dalej.

Dawid98vita  2012-09-26 - 15:19

Fajna recka :D. Zgadzam się z użytkownikiem ozoq-ma racje:). Konsola ma niecały rok a niektórzy oczekują od niej tyle co od Xboxa 360 i PS3 razem wziętych. Moim zdaniem Vita i tak ma masę ciekawych gier Np: Uncharted:ZO , Without 2048 , Rayman Origins , Mortal Kombat, Fifa, Gravity Rush ,Resistance:Burning Skies, Little Big Planet ,(zapowiedziane) Assassin's Creed 3 Liberation, Ratchet & Clank Załoga Q , Need for speed: Most Wanted, Tearaway ,Call of duty black ops 2 declassified i Killzone: Mercenary. To powinno wystarczyć jak na początek ;)

Nolifer  2012-10-10 - 00:56

Gdyby wyszła na steam i na steamwork , to dopiero byłoby tych poziomów , a było :)