ocena redakcji
6.5
oceń grę
więcej
zobacz więcej

Recenzja gry Spec Ops: The Line - strzelaniny z ambicjami

Gra Spec Ops: The Line zapowiadano jako przełom w gatunku strzelanin, ale po raz kolejny słowa twórców rozminęły się z rzeczywistością. Jak bardzo? Tego dowiecie się z recenzji.

26 czerwca 2012 6.5/10
• strony :123

Śmierć i zniszczenie, a to wszystko spowodowane przez naszą dzielną drużynę.

1
2
3
4
5
6
7
PLUSY:
  • solidna i dojrzała historia;
  • ciekawe postacie;
  • zniszczony Dubaj oraz atrakcyjne lokacje;
  • różnorodność dostępnego arsenału.
MINUSY:
  • tragiczna sztuczna inteligencja przeciwników;
  • ubogi system wydawania rozkazów;
  • średnia grafika;
  • krótka kampania dla pojedynczego gracza;
  • masa pomniejszych błędów i niedoróbek.

Spec Ops: The Line w zapowiedziach prezentowało się jako gra na swój sposób wyjątkowa. Taktyczny shooter TPP, w którym główny nacisk położono na fabułę, miał pokazywać, jak bardzo mogą zmienić się ludzie doświadczający okrucieństw wojny. Do tego należy dorzucić umiejscowienie całej akcji w zniszczonym przez burze piaskowe Dubaju oraz zaimplementowanie w grze systemu wyborów moralnych. Nie ma wątpliwości, że pracownikom studia Yager Developments udało się wzbudzić wśród graczy zainteresowanie najnowszym Spec Ops. Niestety to, co na papierze jawiło się jako pierwszorzędny produkt adresowany do dorosłego odbiorcy, w praktyce nie wypada już tak dobrze.

Historia przedstawiona w Spec Ops: The Line pozwala wcielić się w dowódcę trzyosobowego oddziału Delta Force, Martina Walkera. Zespół ten zostaje wysłany do dotkniętego przez kataklizm naturalny Dubaju w celu odnalezienia Johna Konrada i jego jednostki, którzy zaginęli podczas akcji ewakuacyjnej mieszkańców miasta. Z pozoru proste zadanie zamienia się w prawdziwy koszmar, odciskający piętno na głównym bohaterze i jego towarzyszach. Pod względem fabularnym gra bardzo przypomina Jądro ciemności, a sami twórcy również nie kryją się, że dzieło to było dla nich inspiracją, jednak The Line nie dorównuje poziomem swojemu literackiemu pierwowzorowi.

Spec Ops: The Line zwiastun na premierę

Spec Ops: The Line zwiastun na premierę [1:18]

Film towarzyszący rynkowej premierze gry akcjj/TPP - Spec Ops: The Line.

Dubaj to miasto znajdujące się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które uważane jest za jedną z najbogatszych metropolii na naszym globie. Jego cechą charakterystyczną są nowoczesne i niesamowite budowle, jak np. najwyższy wybudowany na świecie wieżowiec Burdż Chalifa, mierzący aż 829 metrów wysokości.

Przede wszystkim w produkcji tej kuleje szumnie zapowiadany system wyborów moralnych. Pomijając już fakt, że nie ma ich za wiele, to i za bardzo nie trzeba się martwić ich skutkami. Przykładowo w jednym z takich momentów musimy wybrać pomiędzy ocaleniem życia agenta, którego odnalezienie było celem misji, albo uratowaniem bezbronnych cywilów. Teoretycznie, poświęciwszy tego pierwszego, w dalszej części gry powinniśmy mieć o wiele ciężej, ale tak naprawdę trudno to w ogóle odczuć. Podobnie sprawa ma się z naszymi towarzyszami broni – niezależnie od decyzji podjętej w przytoczonym przykładzie tylko jeden z nich będzie zadowolony. Naturalnie powoduje to wewnętrzny konflikt pomiędzy członkami zespołu, ale nie pociąga on za sobą jakichkolwiek konsekwencji, co w znacznym stopniu mogłoby podnieść jakość rozgrywki. Niestety, twórcy potraktowali ten aspekt po macoszemu i widać, że sami do końca nie wiedzieli, jak to powinno działać.

Pod względem rozgrywki tytuł ten niczym nie różni się od typowej trzecioosobowej gry akcji. Mamy tu kamerę umieszczoną nad prawym ramieniem głównego bohatera, a każda strzelanina przebiega według wypracowanego w Gears of War schematu, czyli chowania się za zasłoną i ostrzeliwania zza niej przeciwników. Oczywiście, żeby zabawa nie stała się zbyt monotonna, możemy korzystać z rozmieszczonej w kilku lokacjach broni stacjonarnej, która sieje śmierć i zniszczenie w zastraszającymi tempie. Zdarza się również wcielić w operatora miniguna umieszczonego na pokładzie helikoptera czy strzelać z granatnika podczas jazdy na cysternie. Ciekawym rozwiązaniem w Spec Ops: The Line jest wykorzystanie wszechobecnego piachu. W odpowiednich miejscach możemy powodować lawiny, które w mig rozprawiają się za nas z kilkoma wrogami.

Tekst przygotowany na podstawie wersji PC.
inne
Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Recenzja gry Star Wars: Battlefront - to nie jest Battlefield w kosmosie

Blastery? Są! Miecze świetlne? Są! Uwielbiani bohaterowie i złoczyńcy z filmowego uniwersum? Są! Niezapomniany klimat Gwiezdnych wojen? Jest! Rozrywka na setki godzin? Hmm...  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate na PC - czy GTX 970 wystarczy na ultra?

Ubisoft nie mogło pozwolić sobie na porażkę podobną, jaka miała miejsce w przypadku Assassin's Creed: Unity. Sprawdzamy, czy pecetowy port Assassin's Creed: Syndicate do czegokolwiek się nadaje.  recenzja gry

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Recenzja gry Assassin's Creed: Syndicate - Święci z Londynu

Tym razem Assassin’s Creed zaprasza nas do wiktoriańskiego Londynu. Sprawdzamy, czy Syndicate naprawia błędy poprzedniej części i wprowadza trochę świeżości do nieco skostniałej serii.  recenzja gry

A jaki jest Twój werdykt?

Oceń sam tę grę
Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254921Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254920Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254919Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254918Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254917Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254916Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254915Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254914Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254913Spec Ops: The Line - screen - 2013-01-28 - 254912

komentarze czytelników (43)


Persecuted  2012-06-27 - 00:21

HUtH Nie wiem jaką metodę obrał sobie autor recenzji, ale na ogół ocenianie gier u mnie wygląda mniej więcej tak: 1. Gram i staram się ocenić jakość "doznań" płynących z obcowania z danym produktem. Odpowiedzieć sam sobie na pytanie: Podoba mi się czy nie? A jeżeli tak to na ile mi się podoba (lub nie)? 2. Wystawiam grze ocenę, czyniąc to na podstawie powyższych rozważań. 3. Staram się zracjonalizować swoją ocenę. Zebrać plusy i minusy, przedstawić na czym się oparłem w procesie decyzyjnym. Czyli wszystko jakby od końca. Z tego też względu jestem w stanie ocenić wtórne, krótkie, oskryptowane i brzydkie Call of Duty ze 2 razy lepiej niż to tutaj dzieło... Spec Ops przegrywa po prostu pierwszy etap. Obcowanie z nim nie należy do najprzyjemniejszych (z wielu różnych przyczyn), czyli zupełnie odwrotnie niż w CoDzie. Jak się człowiek zacznie zastanawiać, to spokojnie może wytknąć dowolnemu Call of Duty ze 20 mniejszych i większych wad lub niedociągnięć. Tylko co z tego, skoro gra się cholernie przyjemnie! Kontakt z grą, obcowanie z nią, płynące z niej doznania - sama przyjemność (mimo że dało by radę wszystko zrobić lepiej, mocniej i bardziej). No a Spec Ops? Że tak to ujm ...

Benek0  2012-06-27 - 00:50

HUtH ----> Fabuła to niestety nie wszystko. Specs Ops ma wiele elementów, które są zrealizowane średnio lub słabo i ma to duży wpływ na jakość zabawy. Sam przyznasz, że byłbym mało poważny wytykając w recenzji wiele błędów i aspektów, które totalnie mi się nie podobały i wystawił notę rzędu 8-9/10 tylko dlatego, że scenariusz jest dobry? A co do ocen innych gier, nie zapominaj o tym, że recenzje piszą różni autorzy i każdemu może podobać się co innego.

Franusss  2012-06-27 - 08:47

Nie ma co narzekać nie jest źle, grafika też nie straszy można na prawdę miło sobie polatać po pustyni .... Nie wiem czego więcej wymagać od gdy, która ma mały budżet ?

JaRuTo  2012-06-27 - 09:50

Czekałem na tą grę głównie ze względu na dojrzałą, zapadającą w pamięci fabułę i to dostałem, szkoda tylko że gra starcza na 5 godzin :( Zakupię przy najbliższej okazji.

knowing  2012-06-27 - 10:25

To teraz czekamy na 8/9 dla coda.

czapal  2012-06-27 - 12:36

Gra jest bardzo dobra zasługuje na 8

gameboywik  2012-06-27 - 16:46

Ta gra ma w końcu polskie napisy czy nie ? O ile dobrze pamiętam demo było PL...

Vroo  2012-06-27 - 21:38

Gra jest kapitalna. Czytając recenzje i przeglądając oceny mam wrażenie, że grałem w inny tytuł. Fabuła jest mistrzowska, gameplay cudowny, czuć trzymaną broń, a headshoty wychodzą wzorowo. Graficznie podobało mi się o wiele wiele bardziej niż w Max Paynie 3, który był pełen detali, ale strasznie szarobury. Wszystkiemu towarzyszy bardzo klimatyczna muzyka. Aha i nie zapomnijcie przeczekać napisy końcowe, bo po nich odpala się króciutki epilog, w którym możemy jeszcze podjąć jedną decyzję :) Jedyny poważny zarzut to długość. Na normalu 5,5h. Mało. Ode mnie 9/10. I nie ważne, że producent nie ma gwiazdki w nazwie.

John Terry  2012-06-27 - 21:46

Graficznie podobało mi się o wiele wiele bardziej niż w Max Paynie 3 Są gusta i guściki, ale serio to piszesz? Max Payne 3 to obecnie (pomijając Uncharted 2-3) najładniejsza gra TPP. Z kolei Spec Ops The Line wygląda co najwyżej przeciętnie.. MP3 jest szarobure bo takie są gry z tej serii.

ttwizard  2012-06-29 - 04:04

Grałem 15 minut, sam początek i bardzo mi się spodobało. Zaczyna się niezwykle obiecująco, piękna grafika i sceneria, dobrze zaczynający się wątek fabularny i zaciekawiło mnie co będzie dalej. Strzelanie bardzo przyjemne. Pogram jeszcze trochę i zdecyduję czy kupić, ale jestem na TAK.

puci3104  2012-07-07 - 12:45

Mam jedno pytanie. Czemu taka świetna gra dostaje ocenę 6.5, gdy strzelanki, które są tylko dobre (BF i CoD) otrzymują noty po 8? Nie rozumiem tej recenzji. Minusy też wzięte na siłę jakieś. 1. Tragiczna sztuczna inteligencja wrogów? Czyżby recenzent grał na najniższym poziomie trudności? Ja grałem na drugim i jakoś AI było bardzo dobre. Wrogowie zachodzili z boków i od tyłu, płynnie przechodzili pomiędzy osłonami i dawali mocny ogień przygniatający. Dlatego grając na drugim poziomie trudności ginąłem częściej niż w ostatnich Call of Duty na weteranie. 2. Ubogi system wydawania rozkazów: Rozumiem, że brakuje tutaj wydawania rozkazów w stylu pójdź, przejdź tam itd., ale nasi towarzysze działają dość płynnie przez co ja tego braku nawet nie zauważyłem. Za to przydatne były właśnie opcje ogłuszenia wrogów i oznaczenia celu snajperowi. 3. Średnia grafika? Rozumiem, że to nie BF3 albo Max Payne 3, ale mi się naprawdę grafika podobała. Bardziej pewnie przez stylistykę, ale nie zauważyłem jakoś słabszych tekstur i przynajmniej wszystko działało bardzo płynnie. 4. Krótka kampania? No to już jest totalny żart. Porównajcie sobie z innymi grami, które są dzisiaj wydawane, a ich przejście ...

Nolifer  2012-07-08 - 15:40

Widzę że multik w tej grze też nie istnieje , więc dla 5h nie opłaca się nawet gry kupić .

Marder  2012-07-20 - 18:38

Vroo "Gra jest kapitalna. Czytając recenzje i przeglądając oceny mam wrażenie, że grałem w inny tytuł. Fabuła jest mistrzowska, gameplay cudowny, czuć trzymaną broń, a headshoty wychodzą wzorowo. Graficznie podobało mi się o wiele wiele bardziej niż w Max Paynie 3, który był pełen detali, ale strasznie szarobury". Szczególnie szarobura była hawajska koszula Maxa :)

preeds  2012-07-30 - 12:12

U mnie gra zasluguje przynajmniej 8/10. Wg mnie kladzie wszystkie OSTATNIE cody czy bf3. Gra sie naprawde przyjemnie.

Tychowicz  2012-08-13 - 00:49

Właśnie udało mi się skończyć Spec Opsa i muszę przyznać,że jest to zdecydowanie jedna z najlepszych gier w jakie grałem w tym roku - graficzne i systemem rozgrywki gra nie jest ani lepsza, ani gorsza od praktycznie wszystkich współczesnych strzelanek, ale dzięki fabule wybija się zdecydowanie na wyżyny wśród gier tego z tego roku (razem z strasznie niedocenionym Binary Domain, również standardowa strzelanka z niestandardową jak na ten gatunek fabułą)! Rzadko kiedy trafia się gra, które oprócz zwykłego strzelania (CoD, BF, GoW i setki innych) potrafi zaoferować wciągająca, dojrzałą historię, która udowadnia graczowi, że niekoniecznie jest taki fajny jak myśli, że jest i że wojna to faktycznie nie jest nic miłego. 6.5 to dla tego dzieła zdecydowanie za mało, jak dla mnie koło 8ki - a nawet 8.5 za fakt, że naprawdę mało jest już gier, które próbują oddziaływać na emocję zamiast zwyczajnie opierać się na coraz większych i częstszych eksplozjach...

Voltron  2012-08-14 - 19:51

Muszę to powiedzieć. Ta recenzja to jakiś żart, a recenzent widać kompletnie nie umie sie poznać na oryginalnej grze FPS, o znakomitym klimacie i wgniatającej, mocnej, dojrzałej fabule. Gra pod względem rozgrywki i dojrzałego obrazu okropieństwa wojny, obrazu psychicznego załamania żołnierza, brutalności i całkowitego braku bohaterskich i jednoznacznych decyzji, deklasuje wszelkie dziecinne strzelanki typu CoD czy BF. Zero tutaj epickości, zero patosu, sam krwisty, okropny obraz wojny i złamanego człowieka. Zabijani cywile, żołnierze o szarych barwach, szaleństwo i chęć przetrwania, próba uratowania swojego człowieczeństwa- O TO O CZYM JEST TA GRA. Jeżeli gra ma dostać 6,5 za gorszą grafikę od wysokobudżetowych produkcji, wbijającej amerykańską papkę o bohaterstwie żołnierzy do łbów napalonych dzieciaków, to stwierdzam, ze recenzent to niedojrzały dzieciak, dla którego taka gra jak Spec Ops: The Line to zbyt poważny tytuł. Być może kiedy dorośnie i odłoży na półeczkę do bólu powielane wojenne strzelaneczki, to spojrzy na swoją recenzję z zawstydzeniem. Najlepszy FPS tego roku, bo pod względem tego co pokazuje- odrzuca od wojny, a nie pokazuje ją jako pełną akcji fajną przygo ...

Scorpi_80  2012-11-19 - 18:29

Kolejna gra, która ma zaniżoną ocenę, co raz mniej wiarygodny ten serwis się staje. Gra jest bardzo fajna,grafa ładna,klimat,fabuła. Przyjemnie się strzela, przeciwnicy nie są mięsem armatnim na najwyższym poziomie. Jedna z lepszych gier z tego roku w tej kategorii. Kolejny przykład na cienki poziom "konsolowców".

ttwizard  2012-11-19 - 21:28

Nie tylko GOL słabo ocenił Spec Ops: The Line. Wydaję mi się, że gra stanowczo przerasta tematyką standardowych graczy. Zarys psychologiczny głównego bohatera oraz ukazanie mrocznej strony wojny w sposób jaki żadna gra jeszcze nie ukazała, sprawia że gra nie do końca jest zrozumiała dla młodszego odbiorcy. Gra jest klonem Call of Duty pod względem gameplayu, ale reszta aspektów jest zbyt ambitna dla graczy. Recenzenci zdają sobie sprawe, że głównym odbiorcą gier są dzieci, więc kierują się tymi punktami, które przyciągną ich uwage, przez co Spec Ops pozostał w cieniu. Niestety to też świadczy o tym, że zabieg z poważną tematyką nie jest mile widziany.

Scorpi_80  2012-11-19 - 21:43

@up Niestety taka prawda, że gry są łatwe,dla dzieci poniżej 18,casuali - żeby więcej sprzedać. Nie testowałem multika ale sam single oceniam na 8/10 przynajmniej.

XAVI8BARCA  2014-02-03 - 22:48

W ogóle was nie rozumiem. Call of duty owszem może ma troszkę lepszy gamplay. Grafika nie jest przecież aż tak ważna póki jest przyzwoita, a w spec ops:the line daje rade. W call of duty grafika jest ciągle taka sama, dla mnie nawet gorsza niż w omawianej grze. Ale przede wszystkim ta gra wciąga fabularnie, historia jest dojrzała i chce się poznać jej koniec. Pokazuje czym naprawdę jest wojna, nie to co call of duty. Najlepszy shooter wojenny w jakiego kiedykolwiek grałem. Brawa twórcom, oby powstawało więcej takich gier. Polecam wszystkim prawdziwym graczom, którzy szukają w grach czegoś więcej niż tylko samego gampleju. Gra idealna dla pasjonatów dobrej fabuły. Ma w sobie to coś. Oby branża shooterów wojennych szła w takim kierunku. Moja ocena 10/10 PS: Szkoda tylko że będzie z tym problem, bo niestety w tych czasach większość graczy to niedzielne nooby. Trochę zwiększy się im poziom trudności i odrazu płaczą. O historii wogóle niechcą słuchać. PS II: 10/10 mógłbym wystawić tylko jeszcze gothicowi 2, mafii I, mass effectowi I i II, wiedźminowi II i GTA IV i V może jeszcze coś mógłbym sobie przypomnieć, ale takich gier nie znalazło by się już wiele. Dlatego moja ocena wiele ...