Grand Theft Auto V [PC]

Kolejna odsłona bestsellerowej gangsterskiej serii studia Rockstar North, rozgrywająca się w olbrzymim, otwartym świecie miasta Los Santos oraz w jego okolicach, wzorowanych na krajobrazach Los Angeles oraz południowej Kalifornii. Twórcy rozbudowali tytuł pod względem fabuły i jej bohaterów, dodali wiele nowych elementów rozgrywki, a także sprawili, że świat gry zaczął naprawdę żyć własnym życiem. Alias: GTA V, GTA 5.

wersja językowa:
polska i angielska

Grand Theft Auto V data premiery gry na PC:

14 kwietnia 2015 ( światowa data premiery )

14 kwietnia 2015 ( data wydania w Polsce )

14 kwietnia 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do Grand Theft Auto V:

Mafia III
Just Cause 3
Saints Row IV

Akcji, FPP, TPP, samochodowe, gangsterskie, sandbox, FPS, TPS

Grand Theft Auto V – kolejna odsłona kultowej serii gangsterskich gier akcji studia Rockstar North – ponownie zabiera nas do świata wzorowanego na Kalifornii. W uniwersum Grand Theft Auto stan nosi nazwę San Andreas i składa się między innymi z miasta Los Santos, które stanowi główne miejsce akcji „piątki”. Tworząc swój świat Rockstar jeszcze raz postanowił sparodiować znaną nam rzeczywistość, ośmieszając ideologie, produkty, zjawiska i zachowania ludzi. Jednocześnie twórcy GTA V postarali się o rozbudowanie swojej produkcji pod każdym względem w stosunku do poprzednich odsłon cyklu.

W Grand Theft Auto V wcielamy się w trzech całkowicie odmiennych bohaterów: Michaela – byłego rabusia banków ze wschodniego wybrzeża, objętego ochroną w ramach programu ochrony świadków, Trevora – pilota wojskowego w stanie spoczynku, cierpiącego na zaburzenia psychiczne oraz Franklina – chłopaka z getta, odzyskującego samochody od niewypłacalnych klientów lokalnego armeńskiego dilera. Każdy z nich pochodzi z innych środowisk społecznych, które szczegółowo odwzorowano w grze. Twórcy tak skonstruowali fabułę i system rozgrywki, aby w niemal każdej chwili można było przełączać się między trójką protagonistów za pomocą jednego przycisku i w ten sposób szybko poznać świat Los Santos oraz zawsze być w samym środku akcji.

Główna metropolia Grand Theft Auto V oraz jej zróżnicowane okolice, na które składają się góry, pustynie, urwiska, pola uprawne, doliny, bazy wojskowe, a nawet strefa brzegowa Los Santos z podmorskimi kanionami i rafą koralową, są największym światem, jaki kiedykolwiek stworzyli spece z Rockstar North. Jest on owocem niezliczonych wypraw w teren doprawionych danymi statycznymi na temat społeczeństwa zamieszkującego Kalifornię. Pozwoliło to tchnąć życie w każdy element miasta – od zachowania poszczególnych przechodniów po rodzaje samochodów występujące na ulicach i system zarządzania ruchem ulicznym.

Nasze niczym nieskrępowane przemierzanie świata Grand Theft Auto V urozmaicone jest dużą liczbą minigier (jak choćby tenis, yoga lub golf), lecz jej sedno stanowią misje, w których możemy sterować jednym, dwoma lub całą trójką bohaterów. Wśród nich dużą rolę odgrywają napady na banki i sklepy, a także przypadkowe misje, na jakie można losowo trafić w poszczególnych lokacjach. Niektóre z nich są powiązane z przyjaciółmi bohaterów lub członkami ich rodzin, przez co pozwalają na lepsze poznanie protagonistów i pogłębienie ich wątków fabularnych. I tak, Michael musi rozwiązać problemy natury rodzinnej ze swoją żoną Amandą oraz dziećmi – Tracy i Jimmym, Trevor zadaje się ze zwolennikiem teorii spiskowych Ronem, natomiast Franklin musi znosić towarzystwo szalonych kumpli, wśród których prym wiedzie niejaki Lamar.

Twórcy jak zwykle oddali do dyspozycji graczy całe multum pojazdów – od rowerów po skutery wodne, samoloty i helikoptery. Ulepszeniu uległ system prowadzenia samochodów, bardziej przypominający gry wyścigowe. W grze ponownie pojawia się sieć sklepów z bronią Ammu-Nation, a na znaczeniu zyskała także walka wręcz. Jednocześnie autorzy postanowili wrócić do motywu modyfikowania statystyk postaci – wykonując odpowiednie czynności bohaterowie stają się lepsi w poszczególnych czynnościach (np. strzelaniu lub prowadzeniu pojazdów). W dalszym ciągu gromadzimy też pieniądze i możemy wydać je na sprzęt, ciuchy, samochody, jachty, a nawet wybrane nieruchomości. Ciekawym dodatkiem do systemu ekonomicznego jest gra na giełdzie, z którą powiązano kilka misji fabularnych.

Gdy chodzi o oprawę audiowizualną, na potrzeby gry stworzono dynamiczną ścieżkę dźwiękową, która znakomicie dostosowuje się do tempa akcji oglądanego na ekranie. Z kolei grafika powstała w oparciu o zmodyfikowaną wersję autorskiego silnika studia Rockstar Games – RAGE (Rockstar Advanced Game Engine). Umożliwia on m.in. na renderowanie bardzo dużych połaci świata gry oraz wykorzystuje bardziej zaawansowany system cieniowania i symulacji świateł. Tak jak w poprzednich odsłonach serii, twórcy zrezygnowali z fotorealizmu na rzecz grafiki przejaskrawiającej cechy współczesnej metropolii, jaką jest Los Santos.

GTA V zawiera bardzo rozbudowaną rozgrywkę sieciową, nazwaną GTA Online. W multiplayerze gracze tworzą osobne postacie i rozwijają je wykonując misje lub angażując się w pomniejsze tryby rywalizacji, czyli przede wszystkim walki gangów, wyścigi, czy skoki na spadochronie. Istotne jest to, że w jednej sesji gry może spotkać się do 16 osób, które działają w ramach wspólnego świata. Na mapie da się walczyć ze sobą, organizować napady lub podejmować zlecenia – w tych może brać od dwóch do kilkunastu osób.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  
Ocena gry 9.4 / 10 na podstawie 54 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.8 / 10 na podstawie 1884 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i5-3470 3.2 GHz/AMD X8 FX-8350 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB Geforce GTX 660 GT/Radeon HD 7870 lub lepsza, 65 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz/AMD Phenom 9850 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 9800 GT/Radeon HD 4870 lub lepsza, 65 GB HDD, Windows Vista/7(SP1)/8/8.1 64-bit

Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem

Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem (PC)

"Kiedy dwa tygodnie temu testowałem w londyńskim oddziale Rockstara grę po raz pierwszy, uruchomiono ją na naprawdę potężnym sprzęcie. Wszystko wyglądało fantastycznie, ale zastanawiałem się, jak tytuł sprawdzi się na po prostu zwykłej, przyzwoitej maszynie. Tym razem produkt testowalłem na komputerze o specyfikacjach bardzo zbliżonych do rekomendowanych. Na pokładzie znalazły się:"  więcej

Jak stworzyć film w GTA V? Testujemy edytor dostępny tylko na pecetach

Jak stworzyć film w GTA V? Testujemy edytor dostępny tylko na pecetach [10:09]

O tym, że film „Ból” nie powstawał w bólach. „Ból” to egzystencjonalna opowieść o agencie specjalnym, który tropi tajemnicze istoty zakłócające życie bogu ducha winnych mieszkańców Los Santos. To wiekopomne dzieło stworzyliśmy w edytorze filmów z Grand Theft Auto V – elemencie dostępnym tylko na pecetach. Trzeba przyznać, że narzędzia udostępnione przez Rockstara są niesamowite.

3:03

Video Grand Theft Auto V

tryb FPP

1:19

Video Grand Theft Auto V

zwiastun wersji PC w 60 fps

2:12

Video Grand Theft Auto V

Rockstar Editor

komentarze czytelników (2304)


Bibsingstut  2015-04-25 - 15:35

Witam. Chciałbym zadać kultowe już pytanie... Czy pójdzie mi GTA 5? Sprzęt nie spełnia minimalnych wymagań, ale sporo już o tym czytałem i ponoć dzięki dobrej optymalizacji gry jest możliwość gry na słabszych komputerach. Mój komputer: System: Windows 7 (64-bitowy) Procesor: Intel Core 2 Duo T6500 2.10GHz Karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 4650 RAM: 4,00 GB Byłbym wdzięczny za każdą konstruktywną odpowiedź.

tomassooo  2015-04-25 - 15:38

Intel Core i5-3230M CPU @ 2.60GHz Intel HD Graphics 4000 (2112 MB) RAM 8GB z takim sprzętem mogę startować do tej gry ?

zloteuszy  2015-04-25 - 16:16

http://goo.gl/93rj3A Nie wiem, nie sprawdzalem ale bym sprobowal jakbym musial

mdradekk  2015-04-25 - 16:18

@ozdoba50 Wiesz, nagrywanie jakby nie było spowalnia FPS. Uwierz, że ustawienia są na granicy bo odrobinę wyżej i zaczynają się ładne freezy:)

Sonic the Hedgehog Shadow  2015-04-25 - 17:24

Nie mieszkam w Polsce

renom_x  2015-04-25 - 17:31

Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 745 Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-4460 CPU @ 3.20GHz 3.20GHz RAM: 12GB System: Windows 8.1 Pójdzie mi na 60 fps w 1920x1080, chociaż na średnich detalach?

DotaFan  2015-04-25 - 19:23

AIDIDPl Gram na ustawieniach ultra które coś wprowadzają w grze a nie są zasobożernymi gówienkami jak choćby ubersampling w W2. UP Powinno.

kęsik  2015-04-25 - 19:39

Jak zarobić kasę na pole golfowe bo pokupowałem trochę biznesów zostało mi 5 milionów a pole golfowe kosztuje o zgrozo 150 000 000 Misje od Lestera i gra na giełdzie. Można tak spokojnie zarobić nawet ze 2 miliardy.

AIDIDPl  2015-04-25 - 19:49

DotaFan ---> Bzdury piszesz! Długie cienie renderują cienie budynków na dalekim dystansie, co zwiększa jakość grafiki. Cienie w wysokiej rozdzielczości wprowadzają większą rozdzielczość cieni przez co są dokładniejsze i renderują np. siatkę ogrodzenia, liści, drzew, roślin bez poszarpanych krawędzi, co zwiększa jakość grafiki. Tekstury wysokiej jakości podczas latania sama nazwa, większa jakość grafiki Rozszerzone skalowanie dystansu renderowania Renderuje więcej detali na dalszym dystansie, np. wejście werandy domu jest widoczne z większej odległości, co zwiększa jakość grafiki Zwiększona odległość cieni sama nazwa, większa jakość grafiki Trawa na opcjach b.wysokich i ultra znacznie zwiększa swoją gęstość i rzuca własny cień. na ultra ta opcja potrafi przyciąć nawet 980...A ty piszesz że na ultra masz 60fps... Wszystko co masz poniżej ustawień zmniejsza jakość grafiki i po prostu nie jest to ultra...Więc nie pitol "Ultra i 60 fps"...Bo to bzdura...

GrzecznyPan  2015-04-25 - 20:13

dodawac do online ShayHero moj nick! ! ! ! !:D

Gamex88  2015-04-25 - 21:21

Mam do was pytanko tylko prosze was bardzo o odpowiedz jak nagrywać dłuższe filmiki w tym rocksta editor bo jak nagrywam to maja one tylko po kilkanascie sekund ???? PROSZE O ODPOWIEDZ :) ???

DriftKing18  2015-04-25 - 21:45

Wie ktos jak naprawic problem z lagami po pewnym czasie gry?

Pawłoś123  2015-04-25 - 23:32

dodali wyścigi robione przez graczy ... udało się ukończyć , to jest masakra komuś się naprawdę nudziło żeby taki shit zrobić ...

FanGta  2015-04-26 - 00:30

Na sprzęcie G2030,4gb ram,gtx 660 gdzie mam 40fpsów gra zastyga w bezruchu i bezdźwięku, uprzednio spadając o kilka klatek. Jedyna opcja to ctrl+alt+delete i start od nowa z pulpitu. Jest już jakiś fix na to? Kompletnie losowo to się dzieje. Nie da sie kompletnei grac dłużej niż pare minut

Daisy93  2015-04-26 - 00:37

FanGta od początku Ci się tak dzieje? U mnie dobrze działało ale tak od 2dni nie wiadomo czemu obraz zaczął zastygać bez dzwięku jak u Ciebie. Godzinę temu naprawiłam grę i póki co dobrze działa, w końcu udało mi się przejść misję z jubilerem.

FanGta  2015-04-26 - 00:46

@Daisy93 Własnie od mniej więcej Trevora tak sie dzieje u mnie. A jak naprawiłeś? Musieli zepsuć którymś patchem to, a usunąć za bardzo patcha nie da się bo gra wogóle nie odpala wtedy

Daisy93  2015-04-26 - 01:11

Pewnie tak, przed aktualizacją było w porządku. Włożyłam 1 płytę, wyskoczyła plansza z napraw grę albo usuń. Później kazali włożyć jeszcze dwie płyty, na nowo zainstalowało mi directxa i social club. Jakieś 10min to potrwało i chyba działa, tzn grałam po tym z godzinkę i żadnych błędów nie odnotowałam :)

drewniak18  2015-04-26 - 01:17

Jak usunąć taką niebieską obwódkę ? Jak mam odpaloną grę jest na około widoczna obwódka .. nie wiem jak ją skasować .

FanGta  2015-04-26 - 01:30

@drewniak18 alt+ tab

mmaakkss  2015-04-26 - 03:04

drewniak w ustawieniach pewnie masz zaznaczone by uruchamiać grę w oknie