Grand Theft Auto V [PC]

Kolejna odsłona bestsellerowej gangsterskiej serii studia Rockstar North, rozgrywająca się w olbrzymim, otwartym świecie miasta Los Santos oraz w jego okolicach, wzorowanych na krajobrazach Los Angeles oraz południowej Kalifornii. Twórcy rozbudowali tytuł pod względem fabuły i jej bohaterów, dodali wiele nowych elementów rozgrywki, a także sprawili, że świat gry zaczął naprawdę żyć własnym życiem. Alias: GTA V, GTA 5.

wersja językowa:
polska i angielska

Grand Theft Auto V data premiery gry na PC:

14 kwietnia 2015 ( światowa data premiery )

14 kwietnia 2015 ( data wydania w Polsce )

14 kwietnia 2015 ( premiera w USA )

gry podobne do Grand Theft Auto V:

Mafia III
Just Cause 3
Saints Row IV

Akcji, FPP, TPP, samochodowe, gangsterskie, sandbox, FPS, TPS

Grand Theft Auto V – kolejna odsłona kultowej serii gangsterskich gier akcji studia Rockstar North – ponownie zabiera nas do świata wzorowanego na Kalifornii. W uniwersum Grand Theft Auto stan nosi nazwę San Andreas i składa się między innymi z miasta Los Santos, które stanowi główne miejsce akcji „piątki”. Tworząc swój świat Rockstar jeszcze raz postanowił sparodiować znaną nam rzeczywistość, ośmieszając ideologie, produkty, zjawiska i zachowania ludzi. Jednocześnie twórcy GTA V postarali się o rozbudowanie swojej produkcji pod każdym względem w stosunku do poprzednich odsłon cyklu.

W Grand Theft Auto V wcielamy się w trzech całkowicie odmiennych bohaterów: Michaela – byłego rabusia banków ze wschodniego wybrzeża, objętego ochroną w ramach programu ochrony świadków, Trevora – pilota wojskowego w stanie spoczynku, cierpiącego na zaburzenia psychiczne oraz Franklina – chłopaka z getta, odzyskującego samochody od niewypłacalnych klientów lokalnego armeńskiego dilera. Każdy z nich pochodzi z innych środowisk społecznych, które szczegółowo odwzorowano w grze. Twórcy tak skonstruowali fabułę i system rozgrywki, aby w niemal każdej chwili można było przełączać się między trójką protagonistów za pomocą jednego przycisku i w ten sposób szybko poznać świat Los Santos oraz zawsze być w samym środku akcji.

Główna metropolia Grand Theft Auto V oraz jej zróżnicowane okolice, na które składają się góry, pustynie, urwiska, pola uprawne, doliny, bazy wojskowe, a nawet strefa brzegowa Los Santos z podmorskimi kanionami i rafą koralową, są największym światem, jaki kiedykolwiek stworzyli spece z Rockstar North. Jest on owocem niezliczonych wypraw w teren doprawionych danymi statycznymi na temat społeczeństwa zamieszkującego Kalifornię. Pozwoliło to tchnąć życie w każdy element miasta – od zachowania poszczególnych przechodniów po rodzaje samochodów występujące na ulicach i system zarządzania ruchem ulicznym.

Nasze niczym nieskrępowane przemierzanie świata Grand Theft Auto V urozmaicone jest dużą liczbą minigier (jak choćby tenis, yoga lub golf), lecz jej sedno stanowią misje, w których możemy sterować jednym, dwoma lub całą trójką bohaterów. Wśród nich dużą rolę odgrywają napady na banki i sklepy, a także przypadkowe misje, na jakie można losowo trafić w poszczególnych lokacjach. Niektóre z nich są powiązane z przyjaciółmi bohaterów lub członkami ich rodzin, przez co pozwalają na lepsze poznanie protagonistów i pogłębienie ich wątków fabularnych. I tak, Michael musi rozwiązać problemy natury rodzinnej ze swoją żoną Amandą oraz dziećmi – Tracy i Jimmym, Trevor zadaje się ze zwolennikiem teorii spiskowych Ronem, natomiast Franklin musi znosić towarzystwo szalonych kumpli, wśród których prym wiedzie niejaki Lamar.

Twórcy jak zwykle oddali do dyspozycji graczy całe multum pojazdów – od rowerów po skutery wodne, samoloty i helikoptery. Ulepszeniu uległ system prowadzenia samochodów, bardziej przypominający gry wyścigowe. W grze ponownie pojawia się sieć sklepów z bronią Ammu-Nation, a na znaczeniu zyskała także walka wręcz. Jednocześnie autorzy postanowili wrócić do motywu modyfikowania statystyk postaci – wykonując odpowiednie czynności bohaterowie stają się lepsi w poszczególnych czynnościach (np. strzelaniu lub prowadzeniu pojazdów). W dalszym ciągu gromadzimy też pieniądze i możemy wydać je na sprzęt, ciuchy, samochody, jachty, a nawet wybrane nieruchomości. Ciekawym dodatkiem do systemu ekonomicznego jest gra na giełdzie, z którą powiązano kilka misji fabularnych.

Gdy chodzi o oprawę audiowizualną, na potrzeby gry stworzono dynamiczną ścieżkę dźwiękową, która znakomicie dostosowuje się do tempa akcji oglądanego na ekranie. Z kolei grafika powstała w oparciu o zmodyfikowaną wersję autorskiego silnika studia Rockstar Games – RAGE (Rockstar Advanced Game Engine). Umożliwia on m.in. na renderowanie bardzo dużych połaci świata gry oraz wykorzystuje bardziej zaawansowany system cieniowania i symulacji świateł. Tak jak w poprzednich odsłonach serii, twórcy zrezygnowali z fotorealizmu na rzecz grafiki przejaskrawiającej cechy współczesnej metropolii, jaką jest Los Santos.

GTA V zawiera bardzo rozbudowaną rozgrywkę sieciową, nazwaną GTA Online. W multiplayerze gracze tworzą osobne postacie i rozwijają je wykonując misje lub angażując się w pomniejsze tryby rywalizacji, czyli przede wszystkim walki gangów, wyścigi, czy skoki na spadochronie. Istotne jest to, że w jednej sesji gry może spotkać się do 16 osób, które działają w ramach wspólnego świata. Na mapie da się walczyć ze sobą, organizować napady lub podejmować zlecenia – w tych może brać od dwóch do kilkunastu osób.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  
Ocena gry 9.4 / 10 na podstawie 93 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 8.8 / 10 na podstawie 1884 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 194,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Core i5-3470 3.2 GHz/AMD X8 FX-8350 4.0 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB Geforce GTX 660 GT/Radeon HD 7870 lub lepsza, 65 GB HDD, Windows 7(SP1)/8/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz/AMD Phenom 9850 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 9800 GT/Radeon HD 4870 lub lepsza, 65 GB HDD, Windows Vista/7(SP1)/8/8.1 64-bit

Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem

Recenzja gry GTA V na PC - Los Santos piękne, jak nigdy przedtem (PC)

"Kiedy dwa tygodnie temu testowałem w londyńskim oddziale Rockstara grę po raz pierwszy, uruchomiono ją na naprawdę potężnym sprzęcie. Wszystko wyglądało fantastycznie, ale zastanawiałem się, jak tytuł sprawdzi się na po prostu zwykłej, przyzwoitej maszynie. Tym razem produkt testowalłem na komputerze o specyfikacjach bardzo zbliżonych do rekomendowanych. Na pokładzie znalazły się:"  więcej

Najzabawniejsze mody do GTA V – latanie, strzelanie samochodami, demolka

Najzabawniejsze mody do GTA V – latanie, strzelanie samochodami, demolka [9:00]

Rockstar kocha mody? My też kochamy mody. Kiedy GTA V wychodziło na pecety, było jasne, że prędzej czy później pojawią się fanowskie modyfikacje. O ile część z nich stara się poprawić lub wzbogacić rozgrywkę, tak wiele stawia po prostu na absurdalne pomysły. Postanowiliśmy zebrać kilka najzabawniejszych modów do Grand Theft Auto V w jednym filmie.

3:03

Video Grand Theft Auto V

tryb FPP

1:19

Video Grand Theft Auto V

zwiastun wersji PC w 60 fps

1:15

Video Grand Theft Auto V

Płot i pies imieniem Skip trailer (PL)

komentarze czytelników (2821)


Lateralus  2015-06-20 - 14:39

Zrób tak jak ja. Ukończ główną fabułę, powiem Ci tyle że w ostatnim napadzie wpadło każdemu na głowę ponad 60mln $, bo w przed ostatnim napadzie wybrałem lepszych, gdybym wybrał gorszych, ktoś by zginął z nich wtedy i w ostatnim napadzie wybrałem najgorszych jacy byli z najmniejszym procentem, łącznie chyba wyszło za wszystkich coś 10-15% i sposób głośny oczywiście. Później zacząłem robić misje Lestera gdzie do przed ostatniej misji którą daje Lester miałem na każdej postaci maksymalną ilość pieniędzy, czyli 2 147 483 647 $ i nie ma co z tym zrobić bo wszystko kupione.

9.0

NudleKnorr  2015-06-23 - 06:23

Gra bardzo fajna, przyzwoicie zoptymalizowana, choć jak na mój gust na jeden raz.

Volta4K  2015-06-23 - 18:25

jak na raie 335h 153lvl ;)

Ko-o-ast-y  2015-06-24 - 07:12

I jak narazie trochę zycia, polecam :)

recpak  2015-06-24 - 07:53

witam mam pytanko czy będzie działać na takich podzespołach ; procesor i3, 4gb ram, i 2gb karta geforcy

Aksamitny12  2015-06-24 - 18:52

recpak-gram na takim samym sprzęcie gra chodzi mi mniej więcej w 30-25 fps na średnio wysokich a 30-35 na średnich niestety kiedy szybko jade tekstury mi znikaja można sprobowac zmniejszyc opcje graficzne mi mało to pomoglo lub sciagnac jakiś program do podkręcenia wydajności gry np. msi afterburner zawsze trochę pomoze.

Aksamitny12  2015-06-24 - 18:54

albo zrob jak mariuszvenom wcześniej pisal to mi pomoglo i to jak:)

U-5  2015-06-27 - 13:49

Chłopaki może ktoś wie jak zainstalować moda "Satellite View Map" w GTA V PC. Postępuję według instrukcji zamieszczonej w modzie. Tzn. Podmieniam pliki przy użyciu prg. OpenIV ale gdy, tylko uruchomię grę to Launcher aktualizuje pliki i aplikacja uruchamia się ze starą mapą. pzdr.

mmaakkss  2015-06-28 - 03:09

R* nie radzi sobie kompletnie z cheaterami, na każdym serwerze jest jakiś cheater. Ostatnio gościu nawet strzelał pojazdami jak z karabinu.

8.0

U-5  2015-06-28 - 07:58

... kolego nie cheatuje tej gierki, bo nie mam po co tego robić. Grę tą już dawno ukończyłem w trybie fabularny na PS3. Z kolei na 'piecu' podoba mnie się Satelitarna mapa 3D jest ładna bardzo plastyczna, nawet widok mapy w GTA V na PS3. jest o wiele ładniejszy niż na PC. Co do ułatwiania sobie rozgrywki to nigdy w żadnej gierce tego typu zabiegów nie stosowałem i tyle. pzdr.

polakcebulak  2015-06-28 - 14:05

Słaba gra (jak na GTA) z nieciekawą i przewidywalną fabułą. Maksymalnie 7/10.

Morningrise  2015-06-28 - 18:31

Niech się rockstar pieprznie w pusty łeb, to może wpadnie na to, żeby nie wypuszczać na rynek bubla, przy którym więcej czasu spędza się na stawaniu na głowie i wymyślaniu jak tu przejść chociaż jedną misję w trybie online bez bycia wypieprzonym z powodu nieokreślonych błędów. "Usługi sieciowe rockstar są niedostępne" to kolejny rak, który nie pozwala nawet uruchomić gry. Dodani znajomi często nie widzą, że jestem online i nie mogą mnie zaprosić do swojej rozgrywki chciaż wszyscy jesteśmy połączeni do sieci. W singlu też ładnych parę razy wyrzucało mnie do pulpitu z komunikatem o logowaniu z innego miejsca (pomimo zmiany hasła na social club 5 minut wcześniej). Tryb online najbardziej irytuje tym, że sam w sobie jest bardzo grywalny, ale sposób w jaki rozwiązane są kwestie menu, dołączania do rozgrywki etc. lepiej zaprojektowałby niedorozwinięty szympans. Postać z trybu online wybiera się dopiero po wczytaniu tej, którą graliśmy jako ostatnią co wydłuża czas dołączania do jakichś 10 minut za każdym razem. Ten komentarz to chaotyczny zlepek mojej irytacji tą grą, wniosek jest taki, że 180 zł za tę grę to nieporozumienie, bo tyle samo czasu przy tej grze spędza się podczas uruchamian ...

Volta4K  2015-06-28 - 20:33

Zdarza się ale 160 lvl udało się wbić

mmaakkss  2015-06-29 - 00:52

Morningrise - nie mam takich problemów, większym problemem jest dobranie odpowiedniej ekipy do heistów, zawsze się znajdzie jeden psuja ;)

MeefMaster  2015-06-29 - 02:09

Nie jestem jakimś wielkim fanem serii, więc do produkcji przystałem z przymrużeniem oka. Jednak po spędzeniu pierwszych paru kwadransów byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Zaczynając od pierdół jak oprawa graficzna która naprawdę odświeżona na pc daje rade, mało tego powiedziałbym wręcz że jest naprawde ładna i pozwala przykuć oko. Fabuła, majstersztyk nic dodać nic ująć świetna historia opowiedziana w perfekcyjny sposób zakończenie które osobiście wybrałem było również zadowalające, trudno by było wymagać końcówki która dałaby kisiel w gaciach po tak wielu momentach w których go otrzymaliśmy ale byłem zadowolony bo mimo braku przysłowiowego " łooooooaaaaaaaa" i wygałuszonego spojrzenia w ekran nie byłem rozczarowany ani nie posiadałem nie dosytu. Jeśli chodzi o postacie jest to ten element dzięki któremu ta gra zasłużyła dla mnie na 10, dopracowane o odmiennych charakterach pozwalające utożsamić się z nimi zrzyć się. Osobiście najbardziej przemawia do mnie Trevor jako niepoczytalny psychopata, moi znajomi nie byli zdziwieni wyboru mego faworyta. Jedyne co mi zabrakło to uboga liczba fryzur/zarostów ale nie uważam żeby taka pierdółka miałaby obniżyć ocene tak wspaniałej produkcji. ...

Sonic the Hedgehog Shadow  2015-06-30 - 18:13

Mój werdykt 3/10

polakcebulak  2015-07-01 - 14:19

2/10

Pseudotrevor  2015-07-01 - 20:29

A ja twoje życie oceniam 2/10 puknij się w łeb po czym włóż go do piachu i nie wyciągaj ok?

Sonic the Hedgehog Shadow  2015-07-01 - 21:38

@Pseudotrevor dorośnij

polakcebulak  2015-07-02 - 18:06

Ocena pewnie trafiona, tak jak moja dot. GTA, ale dlaczego jesteś tak niekulturalny?