SimCity 4 [PC]

SimCity 4 to czwarta część rozwijanego przez firmę Maxis cyklu strategii ekonomicznych. Zadanie graczy polega na tworzeniu tętniących życiem metropolii i rozwiązywaniu ich problemów. W przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon serii, twórcy postarali się o większą interakcję pomiędzy miastami, co stawia dodatkowe wyzwania przed ich budowniczymi.

wersja językowa:
pełna polska wersja

SimCity 4 data premiery gry na PC:

09 stycznia 2003 ( światowa data premiery )

07 marca 2003 ( data wydania w Polsce )

gry podobne do SimCity 4:

SimCity
Cities: Skylines
Faraon

Strategiczne, ekonomiczne, sandbox, widok izometryczny, budowa miasta

Sim City 4 to kolejna część słynnej serii, symulacji życia i rozwoju miasta, rozwijanej przez firmę Maxis już od ponad 10 lat. Jednak w odróżnieniu od poprzedniczek, gracz nie buduje jednego „cudownego”, odizolowanego od świata miasta, lecz może powiązać swoje miasto z innymi jednostkami osadniczymi i tym samym stworzyć wielką aglomerację połączoną ekonomicznie i przemysłowo. Dla przykładu, nic nie stoi na przeszkodzie by ludzie mieszkali w jednym mieście, a pracowali w drugim. To stwarza przed nami nowe możliwości i znacznie rozszerza skalę gry. Teraz akcja toczy się na niewiarogodnie (z punktu widzenia poprzednich gier z cyklu Sim City) dużych przestrzeniach.

Znaczną innowacją jest też personalizacja życia pojedynczych obywateli zamieszkujących zarządzaną przez gracza metropolię. W każdej chwili można podglądnąć mieszkańców danej dzielnicy, czy nawet ulicy i zasięgnąć od nich informacji o ich problemach, o rozwoju miasta, postępowaniu władz, itd. Można też zaimportować swoją ulubioną postać z gry The Sims i sprawdzić jak będzie sobie radzić w naszym mieście.

Sim City 4 posiada w pełni trójwymiarową grafikę z widokiem z rzutu izometrycznego. Na ekranie wyświetlane są setki szczegółowo wyrenderowanych obiektów i efektownych animacji (np. poruszających się przechodniów, pojazdów, dymu, itp.), ponadto po raz pierwszy w serii wprowadzono cykl dnia i nocy. Grę wyposażono w nowy bardziej intuicyjny interfejs oraz system informowania gracza o aktualnej sytuacji w mieście.

  • Możliwość rozbudowanego i niemal niczym nieograniczonego terraformingu obszaru, na którym powstaje nasze miasto marzeń (niwelowanie wzniesień, ustawianie typu terenu, umiejscawianie zbiorników i cieków wodnych, itp., itd.).
  • Większe, bardziej realistyczne katastrofy, którymi można utrudniać sobie zadanie stworzenia idealnego miasta.
  • Setki nowych obiektów, budynków i konstrukcji.
  • Realistycznie oddana praca i działanie służb publicznych, typu: Straż Pożarna czy Policja. W Sim City 4 widać jak wozy strażackie wyjeżdżają z remiz i przedzierają się przez korki uliczne, (co wydłuża czas dojazdu) by dotrzeć do płonącego budynku.

Tryb gry: single player   Nośnik: 2 CD  
Ocena gry 7.9 / 10 na podstawie 2123 ocen czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Pentium III 1 GHz, 256MB RAM, 32MB akcelerator 3D, 1 GB HDD

SimCity 4 - recenzja gry

SimCity 4 - recenzja gry (PC)

"W grze jedynym niezbędnym surowcem są pieniądze, w dużej mierze pozyskiwanych z podatków. Tym razem mamy większą możliwość kontrolowania wysokości opodatkowania każdej strefy, wliczając w to natężenie. Strefy o mniejszym zagęszczeniu „generują” niższe podatki w porównaniu z tą samą strefą willową o wysokim zagęszczeniu. Zarządzanie finansami jest najważniejszą rzeczą w grze, toteż podstawą sukcesu jest zwiększanie dochodów, a nie wydatków. Dobrze jest pamiętać o tym od samego początku. Z kolei rola wirtualnego burmistrza nie musi być znana wszystkim, toteż program oferuje daleko idącą pomoc w zakresie planowania miasta i doradza w sprawach związanych z edukacją, finansami, transportem itd. Kilku cyfrowych doradców służy pomocą przez cały czas, zarówno poprzez udzielanie ostrzeżeń czy sugerując w jaki sposób należy rozwiązać dany problem, ale także poprzez zachwalanie sukcesów. Możliwe jest także uzyskanie opinii na temat miasta bezpośrednio u jego mieszkańców, jednak Ci mogliby precyzyjniej określać swoje potrzeby itp. Możliwość określenia budżetu dla każdej z instytucji (szkoły, szpitale, policja, straż pożarna itp.) – np. poziomu nauczania czy zasięgu, w którym kursuje autobus szkolny (czy karetka) – ma także niemałe znaczenie w miesięcznym bilansie."  więcej

komentarze czytelników (53)


Arolek  2011-05-05 - 16:01

gra jest na steam za 2,5 euro więc kupiłem

Inventer89  2011-11-08 - 00:38

8 lat na rynku i wciąż przed konkurencją. Ta gra to mistrzostwo gier strategiczno-ekonomicznych. I polecam mody z simtropolis - wiele dodatków niemalże całkowicie zmienia grę: ronda, kładzenie ulic po łuku, tramwaje, nowe budynki... Cuda!

szyszka_PC  2012-03-09 - 18:59

Czy gra zadziała na Windows 7?

MLODY3121  2012-03-10 - 19:11

Macie racje gra ma prawie 10 lat i ciągle jest świetna, jest bezkonkurencyjna i nie doczekala sie godnego nastepcy. Pisanie że Sim City 3000 było lepsze jest wg mnie nieporozumieniem i nie wiem skąd takie wnioski. Czasami mam wrazenie ze jest to ostatnie tak dobre Sim City jakie powstało w historii tej serii gier. Producenci teraz idą w gre online jakieś simsy, 3D i tym podobne duperele, że aż chce sie płakać. Gra działa na Windows 7 bez problemu. ...

TheCrusdater  2012-09-05 - 20:32

Moja ulubiona gra strategiczna (ogólnie nie grywam w strategie ale od tej po prostu nie mogę się oderwać!) Polecam wszystkim! (Problem z wywalaniem do Windowsa można rozwiązać częstym zapisem) 9/10

alapacino  2013-03-15 - 10:00

Jest taka możliwość, że meteoryty niszczą miasto?

HardkorMinecraft  2013-03-21 - 22:22

Super gra tylko wymagania duże

matis00  2013-03-23 - 20:58

HardkorMinecraft to są małe wymagania hyba że masz koma przed ponad 10 lat ? lub trollujesz ? A tak po za tym Fajna gra .

whiskasman  2013-03-25 - 23:02

[40] Duże wymagania? Lol to co powiesz na wymagania GTA IV. [41] "Chyba" ludzie nie rańcie języka polskiego w szczególności że Firefox ma coś takiego jak podkreślanie błędów, nie bez powodu podkreśla wam słowa na czerwono.

buddookan  2013-03-25 - 23:50

On nie "troluje" tylko Sim City 4 ma to do siebie że niestety mocno zrywa nawet na dzisiejszych komputerach. Coś jest nie tak z silnikiem gry i lepiej grać w nią na komputerach z okresu jej wydania niż na dzisiejszych.

Grajek  2013-03-26 - 16:24

Słuchajcie, mam problem i proszę o pomoc. Mam wersję box PL kupioną x-lat temu. Grałem już multi razy, tworzyłem wspaniałe regiony i ogólnie było bajerancko. Pościągałem updeaty i pluginsy od centrali. Niestety ale po ostatnim formacie kompa straciłem wszystko (moja wina i nieuwaga). Po niewypale SC5 zachciało mi się pograć a tu taki klops. Poszukuję namiarów na pomoc w postaci dużej paczki sensownych budynków dodatkowych różnej maści. Nie chce mi się bawić w ściąganie pojedyńczych budynków. Na chomiku mają małe ilości dodatków. Poradzi mi ktoś co zrobić? PS. Chętnie odkupię.

The Joker  2013-05-28 - 12:02

Mam pewien problem z rozbudową miasta. Mam miasto ok. 4 tys. mieszkańców, posterunki policji, strefy handlu i przemysłowe, bilans budżetowy minimalnie na +, ale miasto nie chce się bardziej rozbudować. A w chwili obecnej nie mam już wolnego miejsca na planszy. Czy jest coś co powoduje "blokadę" rozbudowy? W miarę upływu czasu liczba mieszkańców waha się od 3,8 - 4,1 tys., ale nie przekracza tej wartości...

grzenio1524  2013-08-21 - 14:41

Moze ktos mi wysłac link gdzie mozna zagrac na necie Sim City 4 i najlepiej po polsku ale jak nie ma to moze byc po angielsku . Z góry Bardzo Diekuje i pozdrawiam to moj e-mail MarcinMarc1524@wp.pl Pozdrawiam czekam :)

Tolo87  2013-08-23 - 16:20

Najlepiej to w promocji Origina za około 8 zł do 2. września

10

michal00066  2013-12-24 - 10:58

Gra wciąga na dłuuugie lata.I dalej nie doczekała się godnego następcy :D Moim zdaniem najlepsza gra w jaką kiedykolwiek przyszło mi grać.

7.0

BracoForOne  2014-03-23 - 00:33

Legenda simcity , lepsze niż te wszystkie tytuły nowe !

10

TheCrusdater  2014-06-10 - 20:16

Doskonała, wciągająca gra. Nie mogę uwierzyć, że jest już ze mną przez sześć lat i nie znudziła mi się ani trochę!

Nitfluad  2014-12-25 - 16:58

Dotychczas uważałem tę grę za jedną z najlepszych w jakie kiedykolwiek grałem. Godziny świetnej zabawy przepadły po przypadkowym odkryciu pewnego mrocznego "Easter Egga" (Nie wiem czym ten sekret właściwie jest...) ukrytego na liście soundtracku. Primordial Dream. Najmroczniejszy z utworów dostępnych w grze, potrafi momentalnie zniwelować jakąkolwiek przyjemność płynącą z rozgrywki oraz wszelkie związane z nią miłe wspomnienia. Chwila słuchania utworu, o którego istnieniu nie miałem nawet pojęcia potrafiła kompletnie zmienić moje odczucia. Jest to symfonia kompletnego zepsucia, zniszczenia, głodu i choroby. Okropne.

Nitfluad  2014-12-26 - 15:07

Na szczęście siła mojego przywiązania okazała się być dużo większa niż taka, którą może zerwać jedno niemiłe doświadczenie. Sim City 4 jest dla mnie nadal grą wybitną.

adam11$13  2015-03-01 - 20:18

Nie słyszałem o tym utworze... Na liście domyślnie ustawiony jest aby nie był odtwarzany... i po jego puszczeniu już chyba wiem dlaczego. Ten kawałek idealnie pasowałby do creepypast. Dołujący, wolny dark ambient... ale co on robi w Sim City?