Dragon Age: Inkwizycja [PC]

Dragon Age: Inquisition. Trzecia odsłona serii gier cRPG osadzonej w klimatach fantasy, stworzona przez weteranów gatunku: firmę BioWare. Wcielamy się w nowego bohatera – przywódcę tytułowej Inkwizycji – i zwiedzamy niemal całe Thedas, starając się zażegnać konflikt między magami a Templariuszami oraz powstrzymać inwazję demonów z Pustki. Alias: Dragon Age III: Inquisition.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Dragon Age: Inkwizycja data premiery gry na PC:

18 listopada 2014 ( światowa data premiery )

20 listopada 2014 ( data wydania w Polsce )

18 listopada 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dragon Age: Inquisition:

The Witcher 2: Assassins of Kings
Two Worlds III

klasyczne cRPG, TPP, fantasy, sandbox

Dragon Age: Inkwizycja to trzecia odsłona sagi cRPG stworzonej przez studio BioWare. Pod wpływem opinii fanów, niezadowolonych z wielu aspektów Dragon Age II, deweloper postanowił upodobnić grę do pierwszej części cyklu. Jednocześnie zachowano pewne rozwiązania, które sprawdziły się w „dwójce”, nie zapominając przy tym o sporej garści nowości.

Dragon Age: Inkwizycja ponownie zabiera gracza do świata Thedas, który po wydarzeniach z poprzednich dwóch odsłon pogrąża się w chaosie. Akcja rozpoczyna się 10 lat po finale gry Dragon Age: Początek i kilka miesięcy po Dragon Age II. Królestwo Ferelden nie zdążyło odzyskać pełni sił po inwazji Mrocznych Pomiotów (Pladze), będącej głównym tematem „jedynki”, a imperium Orlais uwikłane jest w wojnę domową. Na całym kontynencie trwa konflikt Templariuszy z magami. Pośród tego zamieszania dochodzi do rozdarcia granicy pomiędzy światem śmiertelników a równoległym wymiarem – Pustką – doprowadzając do inwazji demonów. Temu nowemu zagrożeniu czoła stawia niezależna politycznie Inkwizycja.

Gracz wciela się w przywódcę owej organizacji, a jego zadaniem jest odkrycie tożsamości osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie potworów do świata żywych oraz zgromadzenie dostatecznej potęgi, by powstrzymać inwazję. Tworząc postać głównego bohatera, da się zdecydować nie tylko o jego klasie (wojownik, łotrzyk, mag) i płci, lecz także o imieniu, wyglądzie oraz rasie (człowiek, elf, krasnolud i nowość w serii: qunari). Wypowiadane przez protagonistę kwestie zostały w pełni udźwiękowione.

Głównemu bohaterowi towarzyszy trzech kompanów, wybieranych z puli dziewięciu postaci. Większość z nich to nowe twarze, lecz część (np. Varrik) pojawiła się już w poprzednich odsłonach. Nie tylko stanowią oni nieocenioną pomoc w walce, lecz także są ważnym elementem fabuły. Rozmawiając z nimi, gracz poznaje ich historię, motywy i cele. Co więcej, jego poczynania wpływają na to, jak towarzysze odbierają Inkwizytora. Bardzo istotnym elementem relacji z kompanami są także charakterystyczne dla serii romanse. Warto też wspomnieć, że w Inkwizycji twórcy postawili sobie za cel ukazanie stosunków interpersonalnych w bardziej naturalny i dojrzały sposób, co znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w zmodernizowanych scenach seksu.

Grający niejednokrotnie staje przed decyzjami natury moralnej, wymykającymi się tradycyjnemu podziałowi na dobro i zło. Część z nich ma duże znaczenie dla fabuły, a ich konsekwencje nie zawsze są widoczne natychmiast. Możliwość importu zapisanych stanów gry pozwala przenieść do rozgrywki część wyborów dokonanych przez weteranów serii. Z kolei osoby, które nie mają doświadczenia z poprzednimi odsłonami, a również chciałyby mieć nakreśloną samodzielnie historię świata i zamieszkujących go postaci, mogą skorzystać z usługi Dragon Age Keep, przygotowanej na okazję wydania „trójki”, by umożliwić w łatwy sposób wygenerowanie zapisu rozgrywki do zaimportowania.

Poza podążaniem za głównym wątkiem gracz wykonuje misje poboczne i ustosunkowuje się do mniejszych konfliktów toczących się w Thedas. Jako Inkwizytor podejmuje on decyzje w imieniu całej organizacji, kształtując w ten sposób jej reputację oraz politykę wobec innych ugrupowań. Postępy w rozgrywce owocują nie tylko rozwojem postaci, lecz także wzrostem znaczenia tytułowej Inkwizycji. Ponadto wysokie stanowisko daje wymierne korzyści, chociażby w postaci armii, którą da się wysłać do zdobycia twierdzy ukrywającej ważne informacje. Istotny element stanowi również zakładanie przyczółków – zwykle w formie twierdz – na poszczególnych obszarach, by zapewniać sobie w ten sposób wpływy i kontrolę nad danym rejonem. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać wygląd naszych siedzib i rozbudowywać je, a także kierować prowadzonymi przez nie działaniami (na przykład badaniami naukowymi), dysponując dostępnymi nam zasobami ludzkimi.

Ze względu na skalę wydarzeń w grze Dragon Age: Inkwizycja gracz podróżuje po znacznej części kontynentu Thedas, obejmującej Ferelden, Orlais i Dalię. Choć nie mamy tu do czynienia z otwartym światem w pełni tego słowa znaczeniu, to lokacje są dużo większe i bardziej zróżnicowane niż w poprzednich odsłonach cyklu. Przemieszczanie się pomiędzy nimi odbywa się z pozycji mapy, a po dotarciu na miejsce gracz może swobodnie eksplorować rozległe tereny pieszo lub wierzchem. Charakterystyczną cechą wirtualnego uniwersum jest jego podatność na zmiany, które wynikają z działań Inkwizytora (np. wytępianie stworzeń i roślin owocuje zastępowaniem ich przez inne gatunki, a nieudzielenie pomocy wiosce prowadzi do jej zniszczenia). Aby dostać się do obszarów kluczowych dla fabuły, należy wcześniej osiągnąć odpowiedni poziom reputacji Inkwizycji. W tym celu gracz musi wykonywać misje dodatkowe, zdobywać szacunek różnych ugrupowań poprzez dyplomację, zbierać magiczne artefakty i pokonywać niebezpieczne bestie.

Jeśli chodzi o system walki, twórcy starali się pogodzić miłośników taktyki z osobami preferującymi akcję. Gracz może samodzielnie wydawać rozkazy członkom drużyny w trakcie aktywnej pauzy lub przekazać ich w ręce sztucznej inteligencji, by skupić uwagę na jednym bohaterze i rzucić się w wir walki, sprawując bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami i atakami. Główne polecenia przyporządkowano pod skróty klawiszowe. Wrogowie przeważnie występują w zorganizowanych i zróżnicowanych grupach. Dzięki ulepszonej SI, potrafią oni wzajemnie się wspierać i reagować na sytuację na polu walki, przez co starcia wymagają od gracza spostrzegawczości i odpowiedniej taktyki.

Gra Dragon Age: Inkwizycja napędzana jest przez Frostbite 3 – silnik znany przede wszystkim ze strzelaniny Battlefield 4. Technologia ta pozwala wykreować duże otwarte przestrzenie oraz wpływać na środowisko. Możliwa jest nie tylko destrukcja niektórych elementów otoczenia (szczególnie podczas walki), lecz również ich odbudowa, na przykład celem otwarcia sobie drogi do niedostępnej wcześniej lokacji. Ponadto w grze pojawia się zmienna pogoda, wpływająca na rozgrywkę.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 9.1 / 10 na podstawie 522 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Quad Core 3.0 GHz/AMD Six Core 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon R9 270 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Quad Core 2.0 GHz/AMD Quad Core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon 4870 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji [8:05]

Nie ma to jak w domu! W drugiej części naszego materiału z Inquisition przenosimy się do Skyhold, czyli siedziby głównego bohatera. Twierdza jest ogromna, a każdy towarzysz ma tutaj własny kącik, w którym można swobodnie pogadać. Przyglądamy się też dość obszernemu systemowi rzemiosła oraz dodatkowym modyfikacjom uzbrojenia i samej Podniebnej Twierdzy.

1:33

Video Dragon Age: Inkwizycja

Wyłom (PL)

2:16

Video Dragon Age: Inkwizycja

zwiastun na premierę (PL)

2:56

Video Dragon Age: Inkwizycja

klasy i specjalizacje (PL)

komentarze czytelników (1372)


vito74m  2014-11-23 - 17:33

A.l.e.X napisałeś " sceny z gier są na silniku gry w 99%" hahaha w 90% cutscenki w grach "siedzą" w folderach "video" lub "movie" i zwykle jest to format poczciwego .bik przyklad Grid Autosport 14 filmikow w folderze video Fallen Enchantress Legendary Heroes to samo tylko mase wiecej cutscenek Heroes VI to samo ale w .wmv moge Cie tu zasypac grami ktore maja tak to rozwiazane, poza tym format .dat .fpk .cas .pkg itd itp to cos jakby zip czy rar a tam sa podfoldery tez z wmv lub bik, a jak cos zmaszcza przez konsole to masz potem efekty jak w inkwizycji, blokada do 30fps nie jest z innego powodu jak tylko przez konsole :) Poza tym ktos tam napisal ze tnie mu cutscenki i ze w 30 fps nie da sie ogladac :D muhaha w TV ma 24 fpsy i nie beczy :) ludzkie oko powyzej 17 klatek na 1 sec widzi plynny obraz * 2 oczka (na monitorach) to jest 34 fps i powyzej nie ma juz zadnej roznicy :) wniosek ?? skoro ma 30 fpsow caly czas w grze a cutscenki mi sie tna przy 30 do 0 skoro sie przycina czyli staje w miejscu, znaczy dekompresja rozwala system, ot cala filozofia:) a rozwala bo nie jest przystosowana do PCtów :) potocznie nazywa sie to optymalizacja:)

8.5

tyr8338  2014-11-23 - 17:39

Poczatkowo troche mnie zawiodla walka, ale po odblokowaniu wiekszej ilosci ciosow zrobilo sie ciekawiej, musze sie zgodzic, ze brakuje finisherow i zobrazowania wagi broni, ale da sie to przezyc. Jak narazie trybu taktycznego raczej nie uzywalem, gram bardziej dla fabuly i odkrywania swiata. Grafika momentami naprawde swietna, ogolnie caly czas trzyma poziom. Optymalizacja bardzo dobra, zadnych przyciec, na i5-4670k @ 4 GHz i GF 670 caly czas bardzo dobra plynnosc, wbudowany benchmark na wszystkich opcjach max, wylaczony AA pokazal 43 fps srednio co do tego typu gry w zupelnosci wystarcza.

A.l.e.X  2014-11-23 - 18:53

--->vito74m - sceny w grze są na silniku z gry, poza tymi które są zapisane, ponieważ gram w 1600p, lub w 4K widzę różnice kiedy jest to na silniku, a kiedy jest zapisane. Poza tym sceny z gier przedstawiają twojego bohatera którego zrobiłeś + przedstawiają go w ubraniu jaki masz. Wiem że nie masz gry więc tylko informuję. Scen wyrenderowanych i zapisanych do formatu video też jest sporo, ale to kropla w morzu. Ta gra jest olbrzymia i scen nagranych może jest 1%, lub coś koło tego. Nie pisałem o innych grach tylko o Dragon Age Inkwizycja. Jeśli chodzi o modyfikację, to gratuluje za tą do Divinity:OS, jeśli będą mody na frosbite i do Dragon Age : Inkwizycja to tym bardziej się cieszę. Nie jestem moderem, nie mam na to czasu, ale kiedy mogę to z modów korzystam głównie tuningujących grafikę. Pozdrawiam

pioter7_80  2014-11-23 - 19:26

Co chwila wywala na pulpit , jakaś masakra . Mama na liczniku 10 godz i wcześniej nie było tego problemu . Dziś wywaliło mnie już 4 razy ???

AIDIDPl  2014-11-23 - 19:47

Też na najwyższych ustawieniach macie fps poniżej 60? I tr5eż Wam rwie przerywniki?

RexNebular  2014-11-23 - 20:17

@kil69 Czy ktoś wie czy/gdzie mogę znaleźć przeczytane przeze mnie notatki ze świata? W menu pauzy masz "Kodeks". Są tam wszystkie notatki, mapy i nie tylko.

RinzlerPL  2014-11-23 - 21:32

witam mam pytanie dlaczego gra mi się nie odpala wyskakuje mi tylko czarny ekran który po chwili po prostu się wyłącza i nic się nie dzieje, co prawda gram na laptopie który ma wymagania lepsze od minimalnych tej gry tak przynajmniej na średnie i gra np ryse son of rome która ma identyczne wymagania jak tak działa płynnie na średnich a ta gierka nawet nie chce ruszyć. czy mógł by mi ktoś w tym pomóc bo jestem fanem tej serii a tu dupa. :(

kacyk71  2014-11-23 - 21:33

moze ktos sie orientuje czy na i3 3,2g ,4g ramu ,gf 9600 gra bedzie dzioalac bez wiekszych problemow,czy wstrzymac sie z zakupem i czekac na jakiegos patha,odnosnie pada kiedys kupilem do ktoregos residenta i niestety nie chcial wspolgrac z gra poprawnie nie wiem czego to wina,czy tu potrzeba jakiegos konkretnego modelu czy nie koniecznie(pada mam z galkami analogowymi firmy tracer) z gory dziekuje za odp...

asasyn537  2014-11-23 - 21:51

Laptop ASUS G73JH Intel Core i7 Q740 4x1,73GHz(turbo boost 2,93 GHz) 4 GB RAM ATI Mobility Radeon HD 5870 Na jakie ustawienia mogę liczyć?

vito74m  2014-11-23 - 21:53

Alex jesli bohater w scence ma aktualne wdzianko, to oczywiscie nie ma o czym gadac :) jest to realtime rendering, natomiast napisales " sceny z gier są na silniku gry w 99%" jak widać GIER a nie tej gry, więc myslalem, ze pisze o wiekszosci gier :) Co do gry mam zainstalowana i aktywowana na orginie, ale na 2 rdzeniach nie zadziala "czarny ekran" to odpowiedz na pytania z posta wyżej :) czekam więc na części do kompa, pewnie z tydzień... Wtedy zajme sie graniem i modowaniem jak bedzie czas :) Często bywa, ze wole bawic sie w modyfikowanie gry niz w nią grać :) tu do poprawy grafiki na poczatek droga prosta, ale musze odpalic gre, a wtedy w ciagu 15 minut poprawie jakisc wszystkich tekstur w grze :) musze poprostu widzieć efekty konfigu poszczególnych opcji :) Napisz mi proszę czy jest HDR w tej grze ?? i czy dziala zamiast podstarzałych AA smaa i innych wypocin filtrowanie morfologiczne (ATI) i czy z dx11 zapodali teselacje, bo okluzja otoczenia (cieniowanie) widac na gameplayach z tych mocniejszych grafik... asasyn537 procek po takim rozkreceniu srednie a moze i wyżej śmignie, ale grafika wszystko Ci tam spowalnia:/ Nie mówie, ze jest zła, ale do tej gry to max ś ...

Kamyl  2014-11-23 - 22:38

Pytanie: Dlaczego mojego elfa wszyscy traktują jak kobietę? ;p Miał już ktoś podobny problem?

ste100  2014-11-23 - 22:43

Gra jest spier.... podczas jednej z misji głównego questa jest dużo filmików i gra się zacina; podchodziłem do tego z 12 razy i zawsze się zacięło. Cały net o tym huczy; wszystkim wywala jakieś błędy z direct x; problemy mają zarówno karty nVidii jak i AMD; na stronie EA temat za tematem bo od pewnego momentu prawie nie da się grać; od wczoraj do dziś wywaliło mnie z tym błędem jakieś 20 razy ale teraz stanąłem przez te filmiki. Kto to kur... testował ja się pytam ?! ps. problemy zaczynają się mniej-więcej po 10-15h na liczniku.

Trygław  2014-11-23 - 23:33

Co do optymalizacji...cóż mam na tyle mocny sprzęt, że mnie to wali. Fabuła wtórna na całej linii a im dalej w las tym gorzej. Konsolowość poziom legendary. Po dwóch dniach grania mogę stwierdzić, że nie myliłem się co do tej gry a jeszcze sporo "smaczków" przede mną. Dla gimnazjalistów w sam raz.

MarcoV86  2014-11-23 - 23:53

Wreszcie jakieś dobre komentarze na temat tej beznadziejnej KONSOLÓWKI.

asasyn537  2014-11-24 - 00:06

@vito74m 128 bit Niby Fifa 15 chodzi na max, BF 4 nawet na wysokich. A czy zagram komfortowo na minimalnych?

9.5

kęsik  2014-11-24 - 00:52

38h za mną więc to już oficjalnie najdłuższa gra BW ever. Końca nie widać, gra jest praktycznie genialna, najlepsza gra BW od lat. W tym roku Top3 najlepszych gier 2014 to 3 RPGi.

A.l.e.X  2014-11-24 - 01:10

--->vito74m - wszystkie najnowsze opcje graficzne są w grze zaimplementowane, poza tym ja od zawsze mam dodatkowo podbite wszystko w panelu sterowania NV. Gra oczywiście ma też tessellacje, do tego miękkie cienie i wprowadzoną fizykę widać to np. w momencie kiedy twoja postać ma płaszcz i stoi np. w azylu w kierunku wiatru, lub bokiem. Ogólnie silnik fantastyczny z dalekimi loda, dla mnie może graficznie nie jest to klasa top, jak Unity, ale jest to na pewno obecnie najładniejsza gra rpg. Poza tym BioWare odwaliło kawał doskonałej roboty, mogę się zgodzić z kęsikiem że jest to jedna z najlepszych gier tego roku. Mimo wad, wspaniała.

ste100  2014-11-24 - 02:26

Ja mam 29h na koncie i w zasadzie dopiero co dotarłem do Skyhold... stosując tricki, grę w oknie i obniżając detale by przejść błędy związane z direct x. Serio rozgrywka miód ale te wieszanie się gry na co drugim filmiku doprowadza do furii. Nowi towarzysze totalnie na + oprócz Vivienne bo ta gościówa legalnie mnie do furii doprowadza.

Zdobyslawson  2014-11-24 - 08:49

Czy w grze jest możliwość pozbycia się niektórych towarzyszy? jest opcja ich zabicia albo zrobienie czegoś żeby sami odeszli ?

MarcoV86  2014-11-24 - 08:49

W tym roku tylko ALIEN pokazał klasę!