Dragon Age: Inkwizycja [PC]

Dragon Age: Inquisition. Trzecia odsłona serii gier cRPG osadzonej w klimatach fantasy, stworzona przez weteranów gatunku: firmę BioWare. Wcielamy się w nowego bohatera – przywódcę tytułowej Inkwizycji – i zwiedzamy niemal całe Thedas, starając się zażegnać konflikt między magami a Templariuszami oraz powstrzymać inwazję demonów z Pustki. Alias: Dragon Age III: Inquisition.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Dragon Age: Inkwizycja data premiery gry na PC:

18 listopada 2014 ( światowa data premiery )

20 listopada 2014 ( data wydania w Polsce )

18 listopada 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dragon Age: Inquisition:

The Witcher 2: Assassins of Kings
Two Worlds III

RPG, TPP, fantasy, sandbox, multiplayer, kooperacja, klasyczne RPG

Dragon Age: Inkwizycja to trzecia odsłona sagi cRPG stworzonej przez studio BioWare. Pod wpływem opinii fanów, niezadowolonych z wielu aspektów Dragon Age II, deweloper postanowił upodobnić grę do pierwszej części cyklu. Jednocześnie zachowano pewne rozwiązania, które sprawdziły się w „dwójce”, nie zapominając przy tym o sporej garści nowości.

Dragon Age: Inkwizycja ponownie zabiera gracza do świata Thedas, który po wydarzeniach z poprzednich dwóch odsłon pogrąża się w chaosie. Akcja rozpoczyna się 10 lat po finale gry Dragon Age: Początek i kilka miesięcy po Dragon Age II. Królestwo Ferelden nie zdążyło odzyskać pełni sił po inwazji Mrocznych Pomiotów (Pladze), będącej głównym tematem „jedynki”, a imperium Orlais uwikłane jest w wojnę domową. Na całym kontynencie trwa konflikt Templariuszy z magami. Pośród tego zamieszania dochodzi do rozdarcia granicy pomiędzy światem śmiertelników a równoległym wymiarem – Pustką – doprowadzając do inwazji demonów. Temu nowemu zagrożeniu czoła stawia niezależna politycznie Inkwizycja.

Gracz wciela się w przywódcę owej organizacji, a jego zadaniem jest odkrycie tożsamości osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie potworów do świata żywych oraz zgromadzenie dostatecznej potęgi, by powstrzymać inwazję. Tworząc postać głównego bohatera, da się zdecydować nie tylko o jego klasie (wojownik, łotrzyk, mag) i płci, lecz także o imieniu, wyglądzie oraz rasie (człowiek, elf, krasnolud i nowość w serii: qunari). Wypowiadane przez protagonistę kwestie zostały w pełni udźwiękowione.

Głównemu bohaterowi towarzyszy trzech kompanów, wybieranych z puli dziewięciu postaci. Większość z nich to nowe twarze, lecz część (np. Varrik) pojawiła się już w poprzednich odsłonach. Nie tylko stanowią oni nieocenioną pomoc w walce, lecz także są ważnym elementem fabuły. Rozmawiając z nimi, gracz poznaje ich historię, motywy i cele. Co więcej, jego poczynania wpływają na to, jak towarzysze odbierają Inkwizytora. Bardzo istotnym elementem relacji z kompanami są także charakterystyczne dla serii romanse. Warto też wspomnieć, że w Inkwizycji twórcy postawili sobie za cel ukazanie stosunków interpersonalnych w bardziej naturalny i dojrzały sposób, co znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w zmodernizowanych scenach seksu.

Grający niejednokrotnie staje przed decyzjami natury moralnej, wymykającymi się tradycyjnemu podziałowi na dobro i zło. Część z nich ma duże znaczenie dla fabuły, a ich konsekwencje nie zawsze są widoczne natychmiast. Możliwość importu zapisanych stanów gry pozwala przenieść do rozgrywki część wyborów dokonanych przez weteranów serii. Z kolei osoby, które nie mają doświadczenia z poprzednimi odsłonami, a również chciałyby mieć nakreśloną samodzielnie historię świata i zamieszkujących go postaci, mogą skorzystać z usługi Dragon Age Keep, przygotowanej na okazję wydania „trójki”, by umożliwić w łatwy sposób wygenerowanie zapisu rozgrywki do zaimportowania.

Poza podążaniem za głównym wątkiem gracz wykonuje misje poboczne i ustosunkowuje się do mniejszych konfliktów toczących się w Thedas. Jako Inkwizytor podejmuje on decyzje w imieniu całej organizacji, kształtując w ten sposób jej reputację oraz politykę wobec innych ugrupowań. Postępy w rozgrywce owocują nie tylko rozwojem postaci, lecz także wzrostem znaczenia tytułowej Inkwizycji. Ponadto wysokie stanowisko daje wymierne korzyści, chociażby w postaci armii, którą da się wysłać do zdobycia twierdzy ukrywającej ważne informacje. Istotny element stanowi również zakładanie przyczółków – zwykle w formie twierdz – na poszczególnych obszarach, by zapewniać sobie w ten sposób wpływy i kontrolę nad danym rejonem. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać wygląd naszych siedzib i rozbudowywać je, a także kierować prowadzonymi przez nie działaniami (na przykład badaniami naukowymi), dysponując dostępnymi nam zasobami ludzkimi.

Ze względu na skalę wydarzeń w grze Dragon Age: Inkwizycja gracz podróżuje po znacznej części kontynentu Thedas, obejmującej Ferelden, Orlais i Dalię. Choć nie mamy tu do czynienia z otwartym światem w pełni tego słowa znaczeniu, to lokacje są dużo większe i bardziej zróżnicowane niż w poprzednich odsłonach cyklu. Przemieszczanie się pomiędzy nimi odbywa się z pozycji mapy, a po dotarciu na miejsce gracz może swobodnie eksplorować rozległe tereny pieszo lub wierzchem. Charakterystyczną cechą wirtualnego uniwersum jest jego podatność na zmiany, które wynikają z działań Inkwizytora (np. wytępianie stworzeń i roślin owocuje zastępowaniem ich przez inne gatunki, a nieudzielenie pomocy wiosce prowadzi do jej zniszczenia). Aby dostać się do obszarów kluczowych dla fabuły, należy wcześniej osiągnąć odpowiedni poziom reputacji Inkwizycji. W tym celu gracz musi wykonywać misje dodatkowe, zdobywać szacunek różnych ugrupowań poprzez dyplomację, zbierać magiczne artefakty i pokonywać niebezpieczne bestie.

Jeśli chodzi o system walki, twórcy starali się pogodzić miłośników taktyki z osobami preferującymi akcję. Gracz może samodzielnie wydawać rozkazy członkom drużyny w trakcie aktywnej pauzy lub przekazać ich w ręce sztucznej inteligencji, by skupić uwagę na jednym bohaterze i rzucić się w wir walki, sprawując bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami i atakami. Główne polecenia przyporządkowano pod skróty klawiszowe. Wrogowie przeważnie występują w zorganizowanych i zróżnicowanych grupach. Dzięki ulepszonej SI, potrafią oni wzajemnie się wspierać i reagować na sytuację na polu walki, przez co starcia wymagają od gracza spostrzegawczości i odpowiedniej taktyki.

Gra Dragon Age: Inkwizycja napędzana jest przez Frostbite 3 – silnik znany przede wszystkim ze strzelaniny Battlefield 4. Technologia ta pozwala wykreować duże otwarte przestrzenie oraz wpływać na środowisko. Możliwa jest nie tylko destrukcja niektórych elementów otoczenia (szczególnie podczas walki), lecz również ich odbudowa, na przykład celem otwarcia sobie drogi do niedostępnej wcześniej lokacji. Ponadto w grze pojawia się zmienna pogoda, wpływająca na rozgrywkę.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.4 / 10 na podstawie 2136 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.2 / 10 na podstawie 3008 głosów czytelników.  

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Quad Core 3.0 GHz/AMD Six Core 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon R9 270 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Quad Core 2.0 GHz/AMD Quad Core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon 4870 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji [8:05]

Nie ma to jak w domu! W drugiej części naszego materiału z Inquisition przenosimy się do Skyhold, czyli siedziby głównego bohatera. Twierdza jest ogromna, a każdy towarzysz ma tutaj własny kącik, w którym można swobodnie pogadać. Przyglądamy się też dość obszernemu systemowi rzemiosła oraz dodatkowym modyfikacjom uzbrojenia i samej Podniebnej Twierdzy.

2:56

Video Dragon Age: Inkwizycja

klasy i specjalizacje (PL)

0:22

Video Dragon Age: Inkwizycja

Świątynia Mythal #3

2:16

Video Dragon Age: Inkwizycja

zwiastun na premierę (PL)

komentarze czytelników (2942)


Irek22  2015-04-18 - 16:20

bzzq [2922] Może te upierdliwe odłamki sobie odpuścić? Nie, odłamki są suuupeeer!!!

bzzq  2015-04-19 - 10:28

Irek22 - dzięki:) A jakie kolekcje odradzasz?

7.5

kub4  2015-04-19 - 18:15

@Glockhunter Zgadzam się w 100%. Dodałbym jeszcze słabą eksplorację, nawet nie wiem czy można to nazwać eksploracją, gdyż na mapie mamy prawie wszystko pokazane gdzie co jest. Misje poboczne: pójdź w wyznaczone miejsce na mapie i zabij. Powiedziałbym, że DA:I ma w sobie elementy MMO i przez to na razie nie wróciłem do gry od paru miesięcy.

Irek22  2015-04-19 - 22:35

bzzq [2924] Normalnie bym to olał, ale chyba bym miał wyrzuty sumienia, gdybyś zastosował się do tego, co napisałem w poście [2923]... To był sarkazm - w miarę możliwości olej te gówniane zadania (kolekcje), które są zwykłymi MMOzapychaczami, bo twórcom zabrakło chęci, inwencji, pomysłu, kreatywności i czasu na zrobienie czegoś sensownego, a graczy potraktowali jak idiotów. Olewając tego typu gównozadania rozgrywkę skrócisz znacznie, a z poznawania "głębi" tej gry nic nie stracisz.

6.5

toba94  2015-04-19 - 22:58

Dziwna trochę ta gra. Niby rpg, więc powinna być super. A taka trochę nijaka. Niby otwarty świat... a w rzeczywistości duże mapy, które się zmienia. Eksploracja nudna. Albo jakiś kamien, albo zioło do zebrania... System walki też kłopotliwy, nieywgodny, taki inny, nie zachęcający do walki. Niby na padzie gra się wygodniej, ale pad do tej gry kompletnie mi nie pasuje. Gram już kilka godzin ale gra nie potrafi mnie wciągnąć. Wszystko to się jakoś kupy nie trzyma. Ktoś dobrze wcześniej napisał, że ta gra " ma elementy MMO". Myślałem że kupiłem świetnego, tak reklamowanego i zachwalonego rpg'a na długie godziny... a w rzeczywistości żałuję wydanych pieniędzy.

FanBoyFrytek  2015-04-20 - 13:14

@Toba gimbusie niby gdzie było napisane otwarty świat ? jest to w pełni zamkniety świat z ogromnymi mapami , co jest wadą , bo za to są długie ładowanie tych map co trwa 2/4 całej gry . Eksploracja jest dobra co do misji pobocznych jest sporo umysłowych ale dzieciom to się nie podoba czyli logicznych z czego w origin naliczyłem tylko 3 a w skyrimie tylko 5 a tu jest 15 :) A zapychaczy tu nie ma bo misje typu od gościówy która podaje ci co masz zebrać to nie jest misja po prostu i tak to będzierz to zbierał do zrobienia swojego eq , crafting jest tutaj na przyzwoitym poziomie i tak samo nudne zbieranie ale za to jakie eq :) Ale cóż takie dzieci jak toba czy irek tego nie zrozumieją . Z poznawaniem głebi to nie dla niego nawet w baldura by nie potrafił grać .

FanBoyFrytek  2015-04-20 - 13:28

Lepiej się gra na klaw+myszka na padzie grają tylko dzieci które jednak wolą slashery bez mózgowe . Tak ja nie lubię ludzi ułomnych jak wiele razy pisałem , czyli ludzi głupich , leniwych itp . BioWare zrobił jeden poczciwy błąd powinien zmusić do robienia misji pobocznych ...

FanBoyFrytek  2015-04-20 - 13:37

@bzzq jeśli chodzi ci o misje poboczne tak jak pisałem rób wszystkie prócz tych co każą ci zbierać surowce bo to nie są misje , to robisz jak chcesz i nic na tym nie stracisz bo to nie misje choć surowce i tak będzierz szukał jak będzierz chciał samemu stworzyć jakiś przedmiot ale po 3/4 znich możesz wysłać swoich doradzców w sali narad , ale nie które dostaniesz tylko zbierając samemu ale to znajdzierz jakiś poradnik gdzie co występuje i tyle a jeżeli nie lubisz craftingu to w ogóle nic nie zbieraj i graj , ze smoków leci też bardzo dobre eq a samemu ciężko zrobić lepsze :)

Gerr  2015-04-20 - 14:00

"Zamknięty świat", "2/4", "umysłowych" (tak BTW, chodzi o zapalenie 4 pochodni w odpowiedniej kolejności?), "logicznych" (a to nie to samo co "umysłowych"?), "nie ma zapychaczy", "gościówy", "takie dzieci" "głębi"... Hehe, myślałem że już wszystko widziałem na GOLu... "slashery bez mózgowe", "Tak ja nie lubię ludzi ułomnych" (ciężko musi Ci się żyć ze sobą), ""dawają", "dostaję się", "nie powinni oceniać" (a Ci co przeszli 90% gry już mogą napisać że ta gra jest słaba?), "2/4 misji pobocznych, tych prawdziwych" (czyli misji dla drużyny, bo nic więcej tam chyba nie było), "i pewnie zagrał w nią, albo nie zagrał ale nawet jak zagrał", "to jest kompletnym idiotom" (przyganiał kocioł...)... Leżę i tarzam się po ziemi, takich bzdur dawno nie czytałem, Inkwizycja jest chyba +18?, proponuję iść do szkoły, a nie w internetach pisać, albo nie, pisz jak najwięcej, w końcu śmiech to zdrowie :P

ScovyT  2015-04-20 - 20:57

@up Popieram. Ale facet rzucił potokiem słów, po prostu jeden bełkot :-)

FanBoyFrytek  2015-04-21 - 20:12

@Scovyt lub Gerr chodzcie na skype albo ts :) W necie każdy jest mocny bo można pisać co się chcę i z tego co widzę ciebie gerr uważam za człowieka ułomnego do którego nic nie dotrze nawet jak się powie choć cóż życie :) Więcej frytek z dżemem polecam :) Co do dragon inkwizycji mam na liczniku 420 godzin co do multi ogólnie to nie ruszałem bo słabe . Co do bełkotu możliwe spać mi się chciało po zrobieniu 80 kilometrów z buta :) Lecz nie przesadzajmy właśnie tych co się czepiają i piszą o wieku itd są dziećmi którzy chodzą max do 3 klasy gimnazjum to już jest takie nudne że chyba nigdy się nie skończy jak polityka w Polsce .

FanBoyFrytek  2015-04-21 - 20:23

@Gerr też się trochę naśmiałem czytając po raz już nie wiem który bo na pewno by była 7 cyfrowa liczba tekst typu idz do szkoly i tak dalej . Widać jesteś trollem , tracisz czas na czepianie się ludzi serio nie masz nic innego do roboty ? dorośnij bo to już jest strasznie nudne czytając teksty gimnazjalistów a skąd wiesz że np kiedyś taka osoba specjalnie tego nie napiszę a ty się przyczepisz jak idiota a inni idioci cię poprą bo są bez mózgowi . Szczerze właśnie pokazałem bez pod punktów nie da się napisać tutaj czegokolwiek :) A kłócić się można tylko przez ts/skype/real . Podsumowując : To ja ci proponuję iść do szkoły , odrabiać lekcje a jak jesteś starym trollem to się ogolić i wrócić do przedszkola a nie pisać na forach . Pamiętaj śmiech to zdrowie ;)

Lord .  2015-04-21 - 20:42

Jak na razie największe wrażenie robi fajny styl graficzny i ogólnie strona audio wizualna, niestety optymalizacja chyba niezbyt dobra bo spełniam rekomendowane a gra działa raczej kiepsko na wysoki nie wspominając już o ultra ;/ Jeszcze się pobawię z ustawieniami i możne coś z tego będzie. Gra zapowiada się słodko i może wypełni pustkę po skyrimie.

Gerr  2015-04-21 - 21:24

FanBoy Czyli jesteś dorosły? To tylko pokazuje jak bardzo niedouczonych ludzi mamy w kraju... kompromitujesz się coraz bardziej. Up Ten śmieszny DRM strasznie spowalnia system (przynajmniej u mnie tak było), przez co gra działa dość słabo i musiałem ściągać wersję potraktowaną przez piratów, również spełniając wymagania...

seba1818  2015-04-22 - 08:40

[2934] Nikt tutaj nie trolle (chyba że Ty). Nie potrafisz poprawnie skręcić kilku zdań. To jest fakt. Czytając Twoje posty, po jednym zdaniu mózg ogłasza strajk i idzie na piwo. Nie obchodzi mnie czy masz 10 lat, czy 50. Pisząc publicznie wystawiasz się na ocenę innych, wiec pasowałoby przynajmniej się postarać i pisać w miarę poprawnie. Nikt nie wymaga polszczyzny na poziomie Miodka, ale to co sobą prezentujesz woła o pomstę do nieba.

ScovyT  2015-04-22 - 11:06

FanBoyFrytek to jest inaczej misteriolalista :) Zwróćcie uwagę na posty misteriolalisty. Ten sam język pisania. I mister też zawsze wołał na skype albo ts, żeby udowadniać,że jest dorosły. Ale zapewniał też,że nie jest polakiem i dlatego tak pisze....No cóż ,jeśli to prawda to ok.

FanBoyFrytek  2015-04-22 - 23:56

@seba też mnie nudzisz widziałem już to wiele razy :) Przebiegnij 80 km i coś napisz sensownie to podziw dla ciebie :) Trolling jest czyli masa ludzi czepiających się o czyjeś pismo to jest chore , albo masa ludzi sprzeczająca się z czyjąś opinią z dodatkiem wciskając że nie ma racji jakby nie mieli czego innego do roboty to jest poziom gimnazjum . @Scovyt nie znam gościa ale już coś wspominałeś o nim wcześniej z tego co pamiętam mam dobra pamięć ;) @Gerr już lepiej nic do mnie nie pisz bo nie mam zamiaru odpisywać takie teksty są na fb w dziale teksty trolling. Lecz tak szczerze to właśnie 2 dni temu skończyłem 21 lat ;) Ale każdy myślący przyzna że tego co się mówi nie da się tutaj napisać normalnie , jedynie w pod punktach bo się po prostu tego nie da zrozumieć ;) Dobra koniec tematu bo nie potrzebny spam , jeśli znów coś do mnie napiszecie nie pisząc nic o dragon age inkwizycji to porażka ;)

Irek22  2015-04-23 - 07:03

ScovyT [2938] FanBoyFrytek to jest inaczej misteriolalista To wiele wyjaśnia.

toba94  2015-04-25 - 07:00

@FanBoyFrytek Nie wiem co ma to wiek do tego, że gra mi się nie podoba? Gimnazjum akurat bardzo dawno skończyłem choć chętnie wróciłbym się do tych czasów. O otwartym świecie wszędzie trąbiono w reklamach wyskakujących na stronach. Ktoś woli grę na padzie to też go masz za dziecko? Masz chyba kompleks niższości wiekowej. Ale nie martw się, kiedyś też będziesz "duży". Oprócz ładnej oprawy audio-wizualnej gra niewiele oferuje. Zmieniono całkowicie system w porównaniu do poprzednich części. Nawet kamera taktyczna jest bezużyteczna przez ten beznadziejny kąt patrzenia i brak możliwości jego zmiany. A za grę zapłaciłem więc wymagam.

toba94  2015-04-25 - 07:07

@FanBoyFrytek a jeżeli narzekasz na długość wczytywania się gry to poproś rodziców żeby Ci kupili dysk SSD i problem zniknie.