Dragon Age: Inkwizycja [PC]

Dragon Age: Inquisition. Trzecia odsłona serii gier cRPG osadzonej w klimatach fantasy, stworzona przez weteranów gatunku: firmę BioWare. Wcielamy się w nowego bohatera – przywódcę tytułowej Inkwizycji – i zwiedzamy niemal całe Thedas, starając się zażegnać konflikt między magami a Templariuszami oraz powstrzymać inwazję demonów z Pustki. Alias: Dragon Age III: Inquisition.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Dragon Age: Inkwizycja data premiery gry na PC:

18 listopada 2014 ( światowa data premiery )

20 listopada 2014 ( data wydania w Polsce )

18 listopada 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dragon Age: Inquisition:

The Witcher 2: Assassins of Kings
Two Worlds III

RPG, TPP, fantasy, sandbox, multiplayer, kooperacja, klasyczne RPG

Dragon Age: Inkwizycja to trzecia odsłona sagi cRPG stworzonej przez studio BioWare. Pod wpływem opinii fanów, niezadowolonych z wielu aspektów Dragon Age II, deweloper postanowił upodobnić grę do pierwszej części cyklu. Jednocześnie zachowano pewne rozwiązania, które sprawdziły się w „dwójce”, nie zapominając przy tym o sporej garści nowości.

Dragon Age: Inkwizycja ponownie zabiera gracza do świata Thedas, który po wydarzeniach z poprzednich dwóch odsłon pogrąża się w chaosie. Akcja rozpoczyna się 10 lat po finale gry Dragon Age: Początek i kilka miesięcy po Dragon Age II. Królestwo Ferelden nie zdążyło odzyskać pełni sił po inwazji Mrocznych Pomiotów (Pladze), będącej głównym tematem „jedynki”, a imperium Orlais uwikłane jest w wojnę domową. Na całym kontynencie trwa konflikt Templariuszy z magami. Pośród tego zamieszania dochodzi do rozdarcia granicy pomiędzy światem śmiertelników a równoległym wymiarem – Pustką – doprowadzając do inwazji demonów. Temu nowemu zagrożeniu czoła stawia niezależna politycznie Inkwizycja.

Gracz wciela się w przywódcę owej organizacji, a jego zadaniem jest odkrycie tożsamości osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie potworów do świata żywych oraz zgromadzenie dostatecznej potęgi, by powstrzymać inwazję. Tworząc postać głównego bohatera, da się zdecydować nie tylko o jego klasie (wojownik, łotrzyk, mag) i płci, lecz także o imieniu, wyglądzie oraz rasie (człowiek, elf, krasnolud i nowość w serii: qunari). Wypowiadane przez protagonistę kwestie zostały w pełni udźwiękowione.

Głównemu bohaterowi towarzyszy trzech kompanów, wybieranych z puli dziewięciu postaci. Większość z nich to nowe twarze, lecz część (np. Varrik) pojawiła się już w poprzednich odsłonach. Nie tylko stanowią oni nieocenioną pomoc w walce, lecz także są ważnym elementem fabuły. Rozmawiając z nimi, gracz poznaje ich historię, motywy i cele. Co więcej, jego poczynania wpływają na to, jak towarzysze odbierają Inkwizytora. Bardzo istotnym elementem relacji z kompanami są także charakterystyczne dla serii romanse. Warto też wspomnieć, że w Inkwizycji twórcy postawili sobie za cel ukazanie stosunków interpersonalnych w bardziej naturalny i dojrzały sposób, co znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w zmodernizowanych scenach seksu.

Grający niejednokrotnie staje przed decyzjami natury moralnej, wymykającymi się tradycyjnemu podziałowi na dobro i zło. Część z nich ma duże znaczenie dla fabuły, a ich konsekwencje nie zawsze są widoczne natychmiast. Możliwość importu zapisanych stanów gry pozwala przenieść do rozgrywki część wyborów dokonanych przez weteranów serii. Z kolei osoby, które nie mają doświadczenia z poprzednimi odsłonami, a również chciałyby mieć nakreśloną samodzielnie historię świata i zamieszkujących go postaci, mogą skorzystać z usługi Dragon Age Keep, przygotowanej na okazję wydania „trójki”, by umożliwić w łatwy sposób wygenerowanie zapisu rozgrywki do zaimportowania.

Poza podążaniem za głównym wątkiem gracz wykonuje misje poboczne i ustosunkowuje się do mniejszych konfliktów toczących się w Thedas. Jako Inkwizytor podejmuje on decyzje w imieniu całej organizacji, kształtując w ten sposób jej reputację oraz politykę wobec innych ugrupowań. Postępy w rozgrywce owocują nie tylko rozwojem postaci, lecz także wzrostem znaczenia tytułowej Inkwizycji. Ponadto wysokie stanowisko daje wymierne korzyści, chociażby w postaci armii, którą da się wysłać do zdobycia twierdzy ukrywającej ważne informacje. Istotny element stanowi również zakładanie przyczółków – zwykle w formie twierdz – na poszczególnych obszarach, by zapewniać sobie w ten sposób wpływy i kontrolę nad danym rejonem. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać wygląd naszych siedzib i rozbudowywać je, a także kierować prowadzonymi przez nie działaniami (na przykład badaniami naukowymi), dysponując dostępnymi nam zasobami ludzkimi.

Ze względu na skalę wydarzeń w grze Dragon Age: Inkwizycja gracz podróżuje po znacznej części kontynentu Thedas, obejmującej Ferelden, Orlais i Dalię. Choć nie mamy tu do czynienia z otwartym światem w pełni tego słowa znaczeniu, to lokacje są dużo większe i bardziej zróżnicowane niż w poprzednich odsłonach cyklu. Przemieszczanie się pomiędzy nimi odbywa się z pozycji mapy, a po dotarciu na miejsce gracz może swobodnie eksplorować rozległe tereny pieszo lub wierzchem. Charakterystyczną cechą wirtualnego uniwersum jest jego podatność na zmiany, które wynikają z działań Inkwizytora (np. wytępianie stworzeń i roślin owocuje zastępowaniem ich przez inne gatunki, a nieudzielenie pomocy wiosce prowadzi do jej zniszczenia). Aby dostać się do obszarów kluczowych dla fabuły, należy wcześniej osiągnąć odpowiedni poziom reputacji Inkwizycji. W tym celu gracz musi wykonywać misje dodatkowe, zdobywać szacunek różnych ugrupowań poprzez dyplomację, zbierać magiczne artefakty i pokonywać niebezpieczne bestie.

Jeśli chodzi o system walki, twórcy starali się pogodzić miłośników taktyki z osobami preferującymi akcję. Gracz może samodzielnie wydawać rozkazy członkom drużyny w trakcie aktywnej pauzy lub przekazać ich w ręce sztucznej inteligencji, by skupić uwagę na jednym bohaterze i rzucić się w wir walki, sprawując bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami i atakami. Główne polecenia przyporządkowano pod skróty klawiszowe. Wrogowie przeważnie występują w zorganizowanych i zróżnicowanych grupach. Dzięki ulepszonej SI, potrafią oni wzajemnie się wspierać i reagować na sytuację na polu walki, przez co starcia wymagają od gracza spostrzegawczości i odpowiedniej taktyki.

Gra Dragon Age: Inkwizycja napędzana jest przez Frostbite 3 – silnik znany przede wszystkim ze strzelaniny Battlefield 4. Technologia ta pozwala wykreować duże otwarte przestrzenie oraz wpływać na środowisko. Możliwa jest nie tylko destrukcja niektórych elementów otoczenia (szczególnie podczas walki), lecz również ich odbudowa, na przykład celem otwarcia sobie drogi do niedostępnej wcześniej lokacji. Ponadto w grze pojawia się zmienna pogoda, wpływająca na rozgrywkę.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 2266 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.2 / 10 na podstawie 3008 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 154,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Quad Core 3.0 GHz/AMD Six Core 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon R9 270 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Quad Core 2.0 GHz/AMD Quad Core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon 4870 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji [8:05]

Nie ma to jak w domu! W drugiej części naszego materiału z Inquisition przenosimy się do Skyhold, czyli siedziby głównego bohatera. Twierdza jest ogromna, a każdy towarzysz ma tutaj własny kącik, w którym można swobodnie pogadać. Przyglądamy się też dość obszernemu systemowi rzemiosła oraz dodatkowym modyfikacjom uzbrojenia i samej Podniebnej Twierdzy.

2:56

Video Dragon Age: Inkwizycja

klasy i specjalizacje (PL)

1:23

Video Dragon Age: Inkwizycja

Zabójca Smoków DLC - trailer (PL)

3:26

Video Dragon Age: Inkwizycja

Zagadka Martwej Ręki

komentarze czytelników (2966)


thejoker102  2015-05-02 - 11:01

Po ukończeniu gry... (122h) zamierzam wystawić Inkwizycji ocenę. Na początek napiszę o grafice i optymalizacji. Grę mam od grudnia i wiem, że przeszła długą drogę... W grudniu nie było zbyt kolorowo, ale po patch'ach jest ok.. Grafika na ultra jest dobra, grałem wcześniej na wysokich i też było OK. Teraz przejdę do warstwy fabularnej, która nie jest najlepszych lotów, ale jednak chce się ją zgłębiać... Jeśli chodzi o zadania poboczne to niektóre są warte uwagi, ale większość to po prostu zapychacze czasu (tych gwiazdozbiorów i odłamków wcale nie ruszałem itp/itd). Romanse mogły być lepsze, lecz i tak wypadają dobrze. Ogólnie rzecz biorąc jest ciekawie. Mechanika rozgrywki mi się podobała (nie wiem jak innym), było dynamicznie i o to chodzi (może trochę wtórnie na końcu). Podsumowując stwierdzam, że DAI jest grom dobrą, a nawet bardzo dobrą...

Pajzon  2015-05-03 - 14:39

A wie ktoś może jak mogę naprawić most w Emprise Du Lion? Na stole narad czy gdzie? Nie ogarniam tego w c**j Proszę o pomoc

panTicTac  2015-05-03 - 20:12

Pajzon--> Podchodzisz do mostu, wbijasz flagę (oznaczenie wybudowy), wracasz do Podniebnej Twierdzy, stół narad, ustawiasz naprawę mostu i czekasz.

gothmok  2015-05-05 - 00:52

Pojawiły się już oba dodatki do gry, a konkretnie do zdychającego multiplayera.

Flyby  2015-05-05 - 12:04

Rzeczywiście, już są te dodatki ..ale Czarnego Emporium nie mogę na razie znaleźć, przeleciałem całe "Val Rojo", nowych sklepów nie znalazłem, może są w Twierdzy? (ona rozrasta się na "własną rękę" ;)) ..ee, w Twierdzy to znalazłem tylko "bug" - dodatkowe stanowisko kupieckie na dolnym dziedzińcu (koło stajni, obok stanowiska sprzedaży "umów kupieckich") którego nie widać ;)) Jest tylko napis "kup/sprzedaj" ..kupić można tylko "schematy" ;) ..żadnych dodatkowych komunikatów, także w wypadku dodatku do multiplayera. Tylko interfejs Origina podał że niby dwa dodatki zostały zainstalowane..

gothmok  2015-05-05 - 15:51

Jeżeli posiadasz oryginalną wersje gry to idziesz do stołu narad i tam masz Czarne Emporium. W multi zbroje tworzysz albo skrzynie kupujesz. Ja tylko dalej nie wiem jak się smoki przyzywa i gdzie jest ten nowy zamek ??? edit. Już mam trzeba w gong uderzyć w zamku a wcześniej stworzyć przedmiot.

Flyby  2015-05-05 - 16:12

"Jeżeli posiadasz oryginalną wersje gry" ;) Nie wiem co masz na myśli ;) Nie wyobrażam sobie aby tak złożoną i wielką grę można było "piracić" - mam pudełkową ;) Zacząłem szukanie Czarnego Emporium od Stołu Narad ;) Widocznie ślepnę - dobra, jeszcze raz sprawdzę.. ;) ..nic, co by przypominało Czarne Emporium lub nowe sklepy, nie mam ani przy Stole Narad, ani na Mapie Świata.. To jakieś kpiny? Interfejs Origin wyraźnie pokazywał instalację dwóch dodatków. Co i gdzie zainstalowali?

ScovyT  2015-05-05 - 18:06

@FlyBy Ja mam ten sam problem, nic nie ma. Wczoraj mi się pobierało coś ale z z niezłymi perypetiami. Najpierw było 1,9 GB danych i się przerwało.Wznowiłem instalację i pojawiło się 1,4 Gb i też padło. Wziąłem jeszcze raz i było 1,6 Gb, i wreszcie poszło do końca. Zanim odpaliłem grę wziąłem napraw, i pokazało że wszystko jest ok. Dziś biorę sprawdź aktualizację tak na wszelki wypadek, gra jest aktualna.No to włączam, a tam nic nie ma ehh. Oprócz tych dwóch DLC był też jakis patch, pewnie to bug nie patch :(

gothmok  2015-05-05 - 19:51

A używaliście przycisku pobierz na danym DLC ?. Prawy przyciskiem myszki na grę, następnie "pokaż szczegóły gry" i naciśnij przycisk pobierz.

ScovyT  2015-05-05 - 20:13

@gothmok Przyjacielu, każę Cie obsypać złotem normalnie :) Dzięki wielkie, podziałało!

siwyA4  2015-05-05 - 20:23

@gothmok również dziękuje xD.

Flyby  2015-05-05 - 20:27

Na wszelki wypadek piszę - wszystko się wyjaśniło, pojęcia nie miałem że bezpłatne dodatki też trzeba szukać w sklepie Origin, kupować je (na niby) i dopiero po tych wszystkich formalnościach, one się instalują.. To co wcześniej instalowało się samo - to były patch'e.. Być może metoda gothmoka, też działa ;)

ScovyT  2015-05-05 - 21:20

@FlyBy Metoda gotmhoka to nic innego jak kupowanie właśnie na niby.Tam też było zapłać 0zł :) Origin nigdy nie przestanie mnie zadziwiać. Zrobiłeś pewnie to samo tylko,że tak powiem ...... od dupy strony ;-)

Flyby  2015-05-05 - 21:41

Bo ja wiem, czy robiłem to od "strony dupy"? Jeżeli wystarczy "prawy przycisk" aby pominąć te wszystkie formalności związane z "kupowaniem na niby" - to raczej Origin jest "dupa" ;) Jednak myślę że gdyby na tym dodatku, było zamiast sumy "0,0" choćby "0,1" - to "prawy przycisk" by nie wystarczył ;) ..poza tym, "Czarny Sklepik" w stosunku do DA 2, rozczarował mnie - ale urodę sobie poprawiłem..

WidmoN7  2015-05-09 - 15:36

Ja również mam problem z tym dlc, coś się niby pobierało ale emporium jak nie było tak dalej nie ma a gdy próbuje wejść w szczegóły gry dalej pobierz to wyskakuje okienko z podsumowaniem gdzie jest przycisk "zapłać teraz" którego nie da się wcisnąć. Jeśli miał ktoś może podobny problem i mógłby się podzielić jakimś pomysłem co z tym zrobić to z góry dzięki.

Flyby  2015-05-09 - 20:04

.."zapłać .." uaktywni się po po wyrażeniu zgody na warunki (po lewej stronie) Nie ma to, jak nowe, radosne formy biurokracji.. ;) ..chociaż, jak dla mnie, to zapomnieli spytać się o hasło i rok urodzenia..

TheFrediPL  2015-05-15 - 18:40

Pójdzie mi z prockiem 2.33GHz?

Mogeto  2015-05-17 - 15:47

TheFrediPL - a czy czerwony samochod da rade rozpędzić się do 300km/h?

qbelnarpgi  2015-05-17 - 22:55

procesor: 4-rdzeniowy Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @3,10GHz karta graficzna: NVIDIA GeForce GT 520 Ram: 8 GB system operacyjny: Windows 7 (64-bit) Myślicie, że pójdzie? Chociaż na najniższych ustawieniach.

volan  2015-05-19 - 05:31

@qbelnarpgi Cienko z kartą choć sprobować możesz. Niby BF4 jakoś chodzi [link] (ten sam silnik)