Dragon Age: Inkwizycja [PC]

Dragon Age: Inquisition. Trzecia odsłona serii gier cRPG osadzonej w klimatach fantasy, stworzona przez weteranów gatunku: firmę BioWare. Wcielamy się w nowego bohatera – przywódcę tytułowej Inkwizycji – i zwiedzamy niemal całe Thedas, starając się zażegnać konflikt między magami a Templariuszami oraz powstrzymać inwazję demonów z Pustki. Alias: Dragon Age III: Inquisition.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Dragon Age: Inkwizycja data premiery gry na PC:

18 listopada 2014 ( światowa data premiery )

20 listopada 2014 ( data wydania w Polsce )

18 listopada 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dragon Age: Inquisition:

The Witcher 2: Assassins of Kings
Two Worlds III

klasyczne cRPG, TPP, fantasy, sandbox

Dragon Age: Inkwizycja to trzecia odsłona sagi cRPG stworzonej przez studio BioWare. Pod wpływem opinii fanów, niezadowolonych z wielu aspektów Dragon Age II, deweloper postanowił upodobnić grę do pierwszej części cyklu. Jednocześnie zachowano pewne rozwiązania, które sprawdziły się w „dwójce”, nie zapominając przy tym o sporej garści nowości.

Dragon Age: Inkwizycja ponownie zabiera gracza do świata Thedas, który po wydarzeniach z poprzednich dwóch odsłon pogrąża się w chaosie. Akcja rozpoczyna się 10 lat po finale gry Dragon Age: Początek i kilka miesięcy po Dragon Age II. Królestwo Ferelden nie zdążyło odzyskać pełni sił po inwazji Mrocznych Pomiotów (Pladze), będącej głównym tematem „jedynki”, a imperium Orlais uwikłane jest w wojnę domową. Na całym kontynencie trwa konflikt Templariuszy z magami. Pośród tego zamieszania dochodzi do rozdarcia granicy pomiędzy światem śmiertelników a równoległym wymiarem – Pustką – doprowadzając do inwazji demonów. Temu nowemu zagrożeniu czoła stawia niezależna politycznie Inkwizycja.

Gracz wciela się w przywódcę owej organizacji, a jego zadaniem jest odkrycie tożsamości osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie potworów do świata żywych oraz zgromadzenie dostatecznej potęgi, by powstrzymać inwazję. Tworząc postać głównego bohatera, da się zdecydować nie tylko o jego klasie (wojownik, łotrzyk, mag) i płci, lecz także o imieniu, wyglądzie oraz rasie (człowiek, elf, krasnolud i nowość w serii: qunari). Wypowiadane przez protagonistę kwestie zostały w pełni udźwiękowione.

Głównemu bohaterowi towarzyszy trzech kompanów, wybieranych z puli dziewięciu postaci. Większość z nich to nowe twarze, lecz część (np. Varrik) pojawiła się już w poprzednich odsłonach. Nie tylko stanowią oni nieocenioną pomoc w walce, lecz także są ważnym elementem fabuły. Rozmawiając z nimi, gracz poznaje ich historię, motywy i cele. Co więcej, jego poczynania wpływają na to, jak towarzysze odbierają Inkwizytora. Bardzo istotnym elementem relacji z kompanami są także charakterystyczne dla serii romanse. Warto też wspomnieć, że w Inkwizycji twórcy postawili sobie za cel ukazanie stosunków interpersonalnych w bardziej naturalny i dojrzały sposób, co znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w zmodernizowanych scenach seksu.

Grający niejednokrotnie staje przed decyzjami natury moralnej, wymykającymi się tradycyjnemu podziałowi na dobro i zło. Część z nich ma duże znaczenie dla fabuły, a ich konsekwencje nie zawsze są widoczne natychmiast. Możliwość importu zapisanych stanów gry pozwala przenieść do rozgrywki część wyborów dokonanych przez weteranów serii. Z kolei osoby, które nie mają doświadczenia z poprzednimi odsłonami, a również chciałyby mieć nakreśloną samodzielnie historię świata i zamieszkujących go postaci, mogą skorzystać z usługi Dragon Age Keep, przygotowanej na okazję wydania „trójki”, by umożliwić w łatwy sposób wygenerowanie zapisu rozgrywki do zaimportowania.

Poza podążaniem za głównym wątkiem gracz wykonuje misje poboczne i ustosunkowuje się do mniejszych konfliktów toczących się w Thedas. Jako Inkwizytor podejmuje on decyzje w imieniu całej organizacji, kształtując w ten sposób jej reputację oraz politykę wobec innych ugrupowań. Postępy w rozgrywce owocują nie tylko rozwojem postaci, lecz także wzrostem znaczenia tytułowej Inkwizycji. Ponadto wysokie stanowisko daje wymierne korzyści, chociażby w postaci armii, którą da się wysłać do zdobycia twierdzy ukrywającej ważne informacje. Istotny element stanowi również zakładanie przyczółków – zwykle w formie twierdz – na poszczególnych obszarach, by zapewniać sobie w ten sposób wpływy i kontrolę nad danym rejonem. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać wygląd naszych siedzib i rozbudowywać je, a także kierować prowadzonymi przez nie działaniami (na przykład badaniami naukowymi), dysponując dostępnymi nam zasobami ludzkimi.

Ze względu na skalę wydarzeń w grze Dragon Age: Inkwizycja gracz podróżuje po znacznej części kontynentu Thedas, obejmującej Ferelden, Orlais i Dalię. Choć nie mamy tu do czynienia z otwartym światem w pełni tego słowa znaczeniu, to lokacje są dużo większe i bardziej zróżnicowane niż w poprzednich odsłonach cyklu. Przemieszczanie się pomiędzy nimi odbywa się z pozycji mapy, a po dotarciu na miejsce gracz może swobodnie eksplorować rozległe tereny pieszo lub wierzchem. Charakterystyczną cechą wirtualnego uniwersum jest jego podatność na zmiany, które wynikają z działań Inkwizytora (np. wytępianie stworzeń i roślin owocuje zastępowaniem ich przez inne gatunki, a nieudzielenie pomocy wiosce prowadzi do jej zniszczenia). Aby dostać się do obszarów kluczowych dla fabuły, należy wcześniej osiągnąć odpowiedni poziom reputacji Inkwizycji. W tym celu gracz musi wykonywać misje dodatkowe, zdobywać szacunek różnych ugrupowań poprzez dyplomację, zbierać magiczne artefakty i pokonywać niebezpieczne bestie.

Jeśli chodzi o system walki, twórcy starali się pogodzić miłośników taktyki z osobami preferującymi akcję. Gracz może samodzielnie wydawać rozkazy członkom drużyny w trakcie aktywnej pauzy lub przekazać ich w ręce sztucznej inteligencji, by skupić uwagę na jednym bohaterze i rzucić się w wir walki, sprawując bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami i atakami. Główne polecenia przyporządkowano pod skróty klawiszowe. Wrogowie przeważnie występują w zorganizowanych i zróżnicowanych grupach. Dzięki ulepszonej SI, potrafią oni wzajemnie się wspierać i reagować na sytuację na polu walki, przez co starcia wymagają od gracza spostrzegawczości i odpowiedniej taktyki.

Gra Dragon Age: Inkwizycja napędzana jest przez Frostbite 3 – silnik znany przede wszystkim ze strzelaniny Battlefield 4. Technologia ta pozwala wykreować duże otwarte przestrzenie oraz wpływać na środowisko. Możliwa jest nie tylko destrukcja niektórych elementów otoczenia (szczególnie podczas walki), lecz również ich odbudowa, na przykład celem otwarcia sobie drogi do niedostępnej wcześniej lokacji. Ponadto w grze pojawia się zmienna pogoda, wpływająca na rozgrywkę.

Tryb gry: single player  
Oczekiwania czytelników: 9.2 / 10 na podstawie 2740 głosów czytelników.  

Graliśmy w Dragon Age: Inkwizycja – piękne widoki, rozbudowany świat i garść błędów

Graliśmy w Dragon Age: Inkwizycja – piękne widoki, rozbudowany świat i garść błędów (PC) (XONE) (PS4)

"Innym aspektem walki, tym razem już pozytywnym, jest możliwość wskrzeszania kompanów podczas samych starć. W Dragon Age do tej pory leczenie i reanimacja poległego bohatera opierała się przede wszystkim na znajomości odpowiednich czarów lub posiadaniu mikstur – tym razem w trakcie walki możemy przywrócić do życia dowolną postać, a jedyną aktywnością, jakiej gra od nas wymaga w tym zakresie, jest odpowiednio długie trzymanie wskazanego przycisku. Cały proces możemy przeprowadzić przy pomocy dowolnego członka drużyny, a sama czynność nie wymaga żadnego wcześniejszego przeszkolenia. Dla lubujących się w wymagających starciach graczy być może już na starcie zabrzmi to jak zbyteczne uproszczenie rozgrywki, jednak w praktyce cały system sprawdza się przyzwoicie i nadaje potyczkom jeszcze większego dynamizmu. Ten w największym stopniu objawił się podczas walki z głównym bossem testowego fragmentu – avaaryjskim czempionem, którego zabicie zlecono mi na samym początku. Ilość uników, uskoków oraz wskrzeszeń przekraczała wszelkie granice przyzwoitości, ale dzięki temu finalne starcie było najprawdopodobniej najmocniejszą stroną kilkudziesięciominutowego demo."  więcej

Zbliża się Dragon Age: Inkwizycja - powrót serii na dobre tory?

Zbliża się Dragon Age: Inkwizycja - powrót serii na dobre tory? [6:29]

Co wiemy na miesiąc przed premierą? Premiera Dragon Age: Inquisition zaliczyła ostatnio obsuwę, ale twórcy w zamian ujawniają kolejne informacje na temat gry. Postanowiliśmy podsumować wszystkie niuanse, o których dowiedzieliśmy się w niedawnym czasie. Jak prezentuje się wielka twierdza, w której snuje swoje plany kierowana przez gracza Inkwizycja? Czy powrót widoku taktycznego znacząco wpłynie na walkę, krytykowaną w dwójce za uproszczenia? Obejrzyjcie i zobaczcie, na co można liczyć w trzeciej odsłonie serii od BioWare.

2:01

Video Dragon Age: Inkwizycja

Bohater Thedas (PL)

2:47

Video Dragon Age: Inkwizycja

dziennik dewelopera - Cassandra Pentaghast

2:41

Video Dragon Age: Inkwizycja

walka (PL)

komentarze czytelników (545)


Altey17  2014-10-16 - 18:53

To ty czytać nie umiesz, bo mi nie chodziło o pamięć karty graficznej tylko pamięć ram kretynie. I nie ma w zalecanych karty z 3GB tylko 2. Więc najpierw jak coś napiszesz, to przemyśl to, a nie robisz z siebie idiotę.

ufo555555  2014-10-16 - 18:55

o jaki znawca

ScovyT  2014-10-16 - 21:34

@ufo555555 ależ Ty chłopie nieźle odleciałeś ojojoj. Ale z tym straszeniem hakerem to niestety źle chłopaku trafiłeś, ojjj źle........ Zresztą nieważne :) @Altey17 I właśnie Frostbite to jedyne co mnie martwi w DAI. Nigdy nie uważałem,że ten silnik nadaje się do rpg. Niby ładnie to wygląda, ale jakoś mało tajemniczo? :) Ale to moje zdanie. Tak czy inaczej czekam na DAI nawet bardziej niż na Wiesiunia 3 :)

ufo555555  2014-10-16 - 22:01

brac dragi to ty sobie mozesz z kolesiami z pod klataki

Pawłoś123  2014-10-17 - 13:09

ufo55555 kolejny trolll co pod każdą grą głupoty o hakerach wypisuje ogarnij sie..

ufo555555  2014-10-17 - 14:32

Pawłoś123 no wasnietakich debili jak ty najlatwiej okradac bo z muzgu maja siano i jeszcze pozwalaja sie okradac

Assassyn07  2014-10-17 - 14:40

Chyba raczej ktoś tobie oczy ukradł skoro nie widzisz takich błędów jak "muzg"....

ufo555555  2014-10-17 - 19:08

Assassyn07 taki z cb fachowiec ulala takich debilow latwo okradac bo mysla ze sie ich nie okrada

misteriolalista  2014-10-17 - 20:42

Omg ze wy z nim piszecie hahaha :P

Assassyn07  2014-10-17 - 21:29

@UP, masz rację. Pewien cytat: "Nie próbuj rozmawiać z idiotą gdyż, najpierw sprowadzi cię na swój poziom a następnie pokona cię doświadczeniem".

Pr0totype  2014-10-18 - 11:05

Nie rozmawia się z debilami, tylko ignoruje, niech wypisuje głupoty, ale nie odzywać się, jest upośledzony umysłowo, to się ignoruje, niech bawi się komputerem dopóty jeszcze go ma :)

ufo555555  2014-10-18 - 13:21

jak to sie mowijesien zima lato garuj przez caly rok na sniadanko chclebek i czarna kawa;]

ufo555555  2014-10-18 - 13:50

a mam lepsza propozycje dla was haker chce zebym go zakpowal bo mnie laguje podczas grania to podajcie mi jego dane jak go znacie to szybciej go podam na policje bez namierzania;]

Ruda_wiewióra  2014-10-19 - 08:06

BioWare znowu mnie nie zawiodło :) Wymagania przyzwoite, gra wygląda ślicznie, wracają starzy przyjaciele ( orientuje się ktoś, czy pojawi się Anders ? - nigdzie nie mogę tego znaleźć ). Na Dragon Age Inquisition czekam od skończenia części drugiej ( która swoją drogą miała niesamowitą grywalność ). Pre-order zamówiony, to teraz trzeba będzie wziąć jakimś cudem od 20 listopada wolne z pracy pod pretekstem jakiegoś ciężkiego choróbska he he :) Coś czuję, że ponownie na dłuższy czas wsiąknę w magiczny świat wykreowany przez twórców gry 。♥‿♥。

kacyk71  2014-10-19 - 18:24

czy ktos mi podpowie czy gra mi bedzie przyzwoicie dzialac na sprzecie- procek i3 3,2g,4g ramu,win7 64bity.karta amd radeon hd 7800 z gory dziekuje za odpowiedz

ufo555555  2014-10-19 - 23:20

to wyglada jak mmo tyle ze na single player

Kemoc  2014-10-19 - 23:40

Z zapowiedzi wynika, że musi być dobra.

Eidoloon  2014-10-20 - 02:33

kacyk gra ma chodzić na DX10 na minimum i quad 2,1 wiec lekko Ci ruszy na srednio-max

10

Adexx  2014-10-20 - 10:55

Oczekiwania na 10. Jako, że Początek podbił me serce a w Morrigan dosłownie się zakochałem i nie mogę przegapić 3 odsłony. Jedyny ból to to że postać ta nie będzie grywalna i nie będzie to kontynuacja miłosnego wątku między szarym strażnikiem a Wiedźmą z głuszy ale sentyment do Morrigan zmusza mnie do zagrania. Jest wiele ludzi co czekało właśnie na powrót tej bohaterki i ja się do nich zaliczam, A fakt że ma odgrywać ona ważną rolę w Inkwizycji to pobudza tylko zmysły. Sama gra jeśli będzie podobna do jedynki to gra zapowiada się epicko. Więc tylko czekać

ufo555555  2014-10-20 - 16:41

dobrze ze mam intel ale padaka na amd szesciordzeniowy trzeba miec na amd zeby pograc na ultra