Dragon Age: Inkwizycja [PC]

Dragon Age: Inquisition. Trzecia odsłona serii gier cRPG osadzonej w klimatach fantasy, stworzona przez weteranów gatunku: firmę BioWare. Wcielamy się w nowego bohatera – przywódcę tytułowej Inkwizycji – i zwiedzamy niemal całe Thedas, starając się zażegnać konflikt między magami a Templariuszami oraz powstrzymać inwazję demonów z Pustki. Alias: Dragon Age III: Inquisition.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Dragon Age: Inkwizycja data premiery gry na PC:

18 listopada 2014 ( światowa data premiery )

20 listopada 2014 ( data wydania w Polsce )

18 listopada 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dragon Age: Inquisition:

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów
Risen 2: Mroczne wody
Dark Souls III

RPG, TPP, fantasy, sandbox, multiplayer, kooperacja, klasyczne RPG

Dragon Age: Inkwizycja to trzecia odsłona sagi cRPG stworzonej przez studio BioWare. Pod wpływem opinii fanów, niezadowolonych z wielu aspektów Dragon Age II, deweloper postanowił upodobnić grę do pierwszej części cyklu. Jednocześnie zachowano pewne rozwiązania, które sprawdziły się w „dwójce”, nie zapominając przy tym o sporej garści nowości.

Dragon Age: Inkwizycja ponownie zabiera gracza do świata Thedas, który po wydarzeniach z poprzednich dwóch odsłon pogrąża się w chaosie. Akcja rozpoczyna się 10 lat po finale gry Dragon Age: Początek i kilka miesięcy po Dragon Age II. Królestwo Ferelden nie zdążyło odzyskać pełni sił po inwazji Mrocznych Pomiotów (Pladze), będącej głównym tematem „jedynki”, a imperium Orlais uwikłane jest w wojnę domową. Na całym kontynencie trwa konflikt Templariuszy z magami. Pośród tego zamieszania dochodzi do rozdarcia granicy pomiędzy światem śmiertelników a równoległym wymiarem – Pustką – doprowadzając do inwazji demonów. Temu nowemu zagrożeniu czoła stawia niezależna politycznie Inkwizycja.

Gracz wciela się w przywódcę owej organizacji, a jego zadaniem jest odkrycie tożsamości osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie potworów do świata żywych oraz zgromadzenie dostatecznej potęgi, by powstrzymać inwazję. Tworząc postać głównego bohatera, da się zdecydować nie tylko o jego klasie (wojownik, łotrzyk, mag) i płci, lecz także o imieniu, wyglądzie oraz rasie (człowiek, elf, krasnolud i nowość w serii: qunari). Wypowiadane przez protagonistę kwestie zostały w pełni udźwiękowione.

Głównemu bohaterowi towarzyszy trzech kompanów, wybieranych z puli dziewięciu postaci. Większość z nich to nowe twarze, lecz część (np. Varrik) pojawiła się już w poprzednich odsłonach. Nie tylko stanowią oni nieocenioną pomoc w walce, lecz także są ważnym elementem fabuły. Rozmawiając z nimi, gracz poznaje ich historię, motywy i cele. Co więcej, jego poczynania wpływają na to, jak towarzysze odbierają Inkwizytora. Bardzo istotnym elementem relacji z kompanami są także charakterystyczne dla serii romanse. Warto też wspomnieć, że w Inkwizycji twórcy postawili sobie za cel ukazanie stosunków interpersonalnych w bardziej naturalny i dojrzały sposób, co znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w zmodernizowanych scenach seksu.

Grający niejednokrotnie staje przed decyzjami natury moralnej, wymykającymi się tradycyjnemu podziałowi na dobro i zło. Część z nich ma duże znaczenie dla fabuły, a ich konsekwencje nie zawsze są widoczne natychmiast. Możliwość importu zapisanych stanów gry pozwala przenieść do rozgrywki część wyborów dokonanych przez weteranów serii. Z kolei osoby, które nie mają doświadczenia z poprzednimi odsłonami, a również chciałyby mieć nakreśloną samodzielnie historię świata i zamieszkujących go postaci, mogą skorzystać z usługi Dragon Age Keep, przygotowanej na okazję wydania „trójki”, by umożliwić w łatwy sposób wygenerowanie zapisu rozgrywki do zaimportowania.

Poza podążaniem za głównym wątkiem gracz wykonuje misje poboczne i ustosunkowuje się do mniejszych konfliktów toczących się w Thedas. Jako Inkwizytor podejmuje on decyzje w imieniu całej organizacji, kształtując w ten sposób jej reputację oraz politykę wobec innych ugrupowań. Postępy w rozgrywce owocują nie tylko rozwojem postaci, lecz także wzrostem znaczenia tytułowej Inkwizycji. Ponadto wysokie stanowisko daje wymierne korzyści, chociażby w postaci armii, którą da się wysłać do zdobycia twierdzy ukrywającej ważne informacje. Istotny element stanowi również zakładanie przyczółków – zwykle w formie twierdz – na poszczególnych obszarach, by zapewniać sobie w ten sposób wpływy i kontrolę nad danym rejonem. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać wygląd naszych siedzib i rozbudowywać je, a także kierować prowadzonymi przez nie działaniami (na przykład badaniami naukowymi), dysponując dostępnymi nam zasobami ludzkimi.

Ze względu na skalę wydarzeń w grze Dragon Age: Inkwizycja gracz podróżuje po znacznej części kontynentu Thedas, obejmującej Ferelden, Orlais i Dalię. Choć nie mamy tu do czynienia z otwartym światem w pełni tego słowa znaczeniu, to lokacje są dużo większe i bardziej zróżnicowane niż w poprzednich odsłonach cyklu. Przemieszczanie się pomiędzy nimi odbywa się z pozycji mapy, a po dotarciu na miejsce gracz może swobodnie eksplorować rozległe tereny pieszo lub wierzchem. Charakterystyczną cechą wirtualnego uniwersum jest jego podatność na zmiany, które wynikają z działań Inkwizytora (np. wytępianie stworzeń i roślin owocuje zastępowaniem ich przez inne gatunki, a nieudzielenie pomocy wiosce prowadzi do jej zniszczenia). Aby dostać się do obszarów kluczowych dla fabuły, należy wcześniej osiągnąć odpowiedni poziom reputacji Inkwizycji. W tym celu gracz musi wykonywać misje dodatkowe, zdobywać szacunek różnych ugrupowań poprzez dyplomację, zbierać magiczne artefakty i pokonywać niebezpieczne bestie.

Jeśli chodzi o system walki, twórcy starali się pogodzić miłośników taktyki z osobami preferującymi akcję. Gracz może samodzielnie wydawać rozkazy członkom drużyny w trakcie aktywnej pauzy lub przekazać ich w ręce sztucznej inteligencji, by skupić uwagę na jednym bohaterze i rzucić się w wir walki, sprawując bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami i atakami. Główne polecenia przyporządkowano pod skróty klawiszowe. Wrogowie przeważnie występują w zorganizowanych i zróżnicowanych grupach. Dzięki ulepszonej SI, potrafią oni wzajemnie się wspierać i reagować na sytuację na polu walki, przez co starcia wymagają od gracza spostrzegawczości i odpowiedniej taktyki.

Gra Dragon Age: Inkwizycja napędzana jest przez Frostbite 3 – silnik znany przede wszystkim ze strzelaniny Battlefield 4. Technologia ta pozwala wykreować duże otwarte przestrzenie oraz wpływać na środowisko. Możliwa jest nie tylko destrukcja niektórych elementów otoczenia (szczególnie podczas walki), lecz również ich odbudowa, na przykład celem otwarcia sobie drogi do niedostępnej wcześniej lokacji. Ponadto w grze pojawia się zmienna pogoda, wpływająca na rozgrywkę.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.4 / 10 na podstawie 2648 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.2 / 10 na podstawie 3008 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 154,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Quad Core 3.0 GHz/AMD Six Core 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon R9 270 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Quad Core 2.0 GHz/AMD Quad Core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon 4870 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [1/2] - gros rzeczy do roboty!

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [1/2] - gros rzeczy do roboty! [16:23]

Zaglądamy do otwartego świata. W pierwszej części materiału z Dragon Age: Inquisition przedstawiamy przede wszystkim rdzeń rozgrywki. Zaglądamy do jednej z lokacji żeby przyjrzeć się walce (wraz z trybem taktycznym), konstrukcji map i różnym aktywnościom, które czekają na każdym kroku. Przy okazji odwiedzamy "stół Inkwizytora", na którym czeka zupełnie osobna warstwa zawartości. Tyle rzeczy do roboty!

2:56

Video Dragon Age: Inkwizycja

klasy i specjalizacje (PL)

3:26

Video Dragon Age: Inkwizycja

Zagadka Martwej Ręki

1:27

Video Dragon Age: Inkwizycja

Game of the Year Edition

komentarze czytelników (3024)


Rumcykcyk  2015-09-02 - 11:11

DA:I ma dużo minusów ale co jak co zbieractwo raz na pół roku sprawia radość.

Kajdorf  2015-09-23 - 00:03

Podczas uruchomienia gry wyskakuje mi taki błąd, po czym grę się wiesza. Stery aktualne. Może ktoś coś podpowiedzieć co z tym zrobić?

gothmok  2015-09-23 - 12:39

Polecam odinstalowanie i przejście do pierwszej części która trzyma jako taki poziom.

Kajdorf  2015-09-23 - 22:59

Jedynkę skończyłem przed W3, już drugi raz. Drugie podejście ze wszystkimi dodatkami. Niedawno skończyłem dwójkę, teraz chciałem zobaczyć jak wygląda trójka, ale chyba grafa mi padła bo wszystkie gry z graficznymi bajerami mi się wieszają. Nawet w stare gry z X-Uniwersum nie mogę sobie pograć :P Zostało mi SimCity 2 :D

Szyszkłak  2015-09-23 - 23:52

@up dostaje ten sam błąd dotyczący mojej karty 750ti, z tym że okazjonalnie w grze, ale po wyskoczeniu błędu i skraszowaniu gry mogę ją uruchomić normalnie ponownie.

Imrahil8888  2015-09-24 - 09:22

Bioware z tymi dodatkami coraz bardziej przegina.

Irek22  2015-09-24 - 10:17

Imrahil8888 [3010] Bioware z tymi dodatkami coraz bardziej przegina. Nie ma takiego studia jak BioWare. Jest EA BioWare. I tym samym masz odpowiedź, dlaczego "coraz bardziej przegina".

lazap  2015-10-06 - 13:59

Gra to totalne dno... mam wrażenie że od czasu Dragon Age pierwszego bioware nie poszło w ogóle do przodu a wręcz się cofnęło... toporna grafika, walka to jakieś nieporozumienie jest questy jak i sama fabuła to też jakaś porażka. Gra nie zasługuje na więcej niż 5/10 a i to moim zdaniem jest dużo. Wytrzymałem 5h z tym DA więcej się już nie dało

gothmok  2015-10-06 - 20:35

Pojawił się ostatni patch 1.12 ale dupowanie przedmiotów wciąż nie zostało naprawione.

blade181818  2015-10-07 - 00:54

Gra jest całkiem spoko. Śmiga jak ta lala. Chociaż brakuje mi większych efektów podczas rzucania czarów i większego drzewka umiejętności.

10

ZelkaZelka  2015-10-07 - 13:51

Gra jest świetna, chociaż początki były trudne bo nie mogłam się wciągnąć i denerował mnie brak muzyki to pod koniec byłam zachwycona. Fajna fabuła, piękne lokacje, ciekawe główne zadania, ogromnym minusem są tylko zadania typu "przynieś podaj pozamiataj" po prostu nuda ileż można biegać za odłamkami. Babskim okiem - świetne wątki romansów mam nadzieję na kontynuację z Solasem w kolejnej części bo trespasser pozostawił niedomknięte drzwi ;-)

Rumcykcyk  2015-10-08 - 19:58

Ze wszystkimi DLC gra się przyjemnie, fajna gierka ale bardziej ciągnie do Wieśka który też czeka na dysku :D

Rumcykcyk  2015-10-13 - 12:17

Bardzo miłe zaskoczenie teraz każda umiejętność dostała alternatywny tryb ataku i doszły "próby" można sobie utrudnić grę a w zamian dostaniemy lepsze przedmioty.

Imrahil8888  2015-10-22 - 07:07

Za wszystkie dlc zapłaci się tyle ile teraz za całą gre z dlc. Nie opłaca się kupować po premierze. Cutscenki są zrobione tragicznie. Obraz się rozmazuje i "gwałci oczy". Lecz, jakby nie było, gra się dobrze.

TobiAlex  2015-11-01 - 12:31

@Rumcykcyk O czym mówisz? To daje jakieś DLC?

gothmok  2015-11-01 - 15:46

TobiAlex >> Nie w ostatnim patchu w opcjach gry możesz ustawić trudniejszy poziom w zamian za lepsze przedmioty. Kosmetyczne sprawy. Jest ciężej ale to nie liga Dark Souls czy Bloodborne. Próbowali zrobić bardziej konfigurowalną rozgrywkę ale skopali system uszkodzeń w grze oraz postacie z części broni nie otrzymuje bonusów.

FanBoyFrytek  2015-11-06 - 12:19

Jak gram we wieśka ciągnie do inkwizycji xD Jak gram w inkwizycje ciągnie do wiedżmina xD

ste100  2015-11-09 - 01:26

Jako że przeszedłem obie gry kilkakrotnie napiszę tylko jedno: tu w ogóle nie ma co porównywać. W3 bije DA:I całkowicie w każdym względzie poza 1 aspektem: w DA:I mamy fajną drużynę i kilka fajnie rozpisanych postaci: Iron Bull, Blackwall czy Solas. Ale jeśli chodzi o główną fabułę, postacie drugoplanowe czy sidequesty - to jakby porównywać Lamborghini do Fiata 126p.

bugsbunny69  2015-11-13 - 22:51

@ste100 Też tak uważam. Wiedźmin pozamiatał wszystko w kategorii rpg. w DA:I mamy fajną drużynę[...] Wyobraź sobie Geralta biegającego z jakimś kompanem i polują razem na potwory... Meh to nie to wiedźmini to typy samotników więc wiesz. Więc jak najbardziej DA:I jest lepsza pod tym aspektem, bo w Wiedźminie w ogóle go nie ma :D

Lejzo  2015-11-26 - 04:48

Grind, Grind, Grind :). Jeśli lubicie MMORPG, tylko takie bez żywych graczy, to gra dla Ciebie :)