Dragon Age: Inkwizycja [PC]

Dragon Age: Inquisition. Trzecia odsłona serii gier cRPG osadzonej w klimatach fantasy, stworzona przez weteranów gatunku: firmę BioWare. Wcielamy się w nowego bohatera – przywódcę tytułowej Inkwizycji – i zwiedzamy niemal całe Thedas, starając się zażegnać konflikt między magami a Templariuszami oraz powstrzymać inwazję demonów z Pustki. Alias: Dragon Age III: Inquisition.

wersja językowa:
z polskimi napisami

Dragon Age: Inkwizycja data premiery gry na PC:

18 listopada 2014 ( światowa data premiery )

20 listopada 2014 ( data wydania w Polsce )

18 listopada 2014 ( premiera w USA )

gry podobne do Dragon Age: Inquisition:

The Witcher 2: Assassins of Kings
Two Worlds III

RPG, TPP, fantasy, sandbox, multiplayer, kooperacja, klasyczne RPG

Dragon Age: Inkwizycja to trzecia odsłona sagi cRPG stworzonej przez studio BioWare. Pod wpływem opinii fanów, niezadowolonych z wielu aspektów Dragon Age II, deweloper postanowił upodobnić grę do pierwszej części cyklu. Jednocześnie zachowano pewne rozwiązania, które sprawdziły się w „dwójce”, nie zapominając przy tym o sporej garści nowości.

Dragon Age: Inkwizycja ponownie zabiera gracza do świata Thedas, który po wydarzeniach z poprzednich dwóch odsłon pogrąża się w chaosie. Akcja rozpoczyna się 10 lat po finale gry Dragon Age: Początek i kilka miesięcy po Dragon Age II. Królestwo Ferelden nie zdążyło odzyskać pełni sił po inwazji Mrocznych Pomiotów (Pladze), będącej głównym tematem „jedynki”, a imperium Orlais uwikłane jest w wojnę domową. Na całym kontynencie trwa konflikt Templariuszy z magami. Pośród tego zamieszania dochodzi do rozdarcia granicy pomiędzy światem śmiertelników a równoległym wymiarem – Pustką – doprowadzając do inwazji demonów. Temu nowemu zagrożeniu czoła stawia niezależna politycznie Inkwizycja.

Gracz wciela się w przywódcę owej organizacji, a jego zadaniem jest odkrycie tożsamości osoby odpowiedzialnej za sprowadzenie potworów do świata żywych oraz zgromadzenie dostatecznej potęgi, by powstrzymać inwazję. Tworząc postać głównego bohatera, da się zdecydować nie tylko o jego klasie (wojownik, łotrzyk, mag) i płci, lecz także o imieniu, wyglądzie oraz rasie (człowiek, elf, krasnolud i nowość w serii: qunari). Wypowiadane przez protagonistę kwestie zostały w pełni udźwiękowione.

Głównemu bohaterowi towarzyszy trzech kompanów, wybieranych z puli dziewięciu postaci. Większość z nich to nowe twarze, lecz część (np. Varrik) pojawiła się już w poprzednich odsłonach. Nie tylko stanowią oni nieocenioną pomoc w walce, lecz także są ważnym elementem fabuły. Rozmawiając z nimi, gracz poznaje ich historię, motywy i cele. Co więcej, jego poczynania wpływają na to, jak towarzysze odbierają Inkwizytora. Bardzo istotnym elementem relacji z kompanami są także charakterystyczne dla serii romanse. Warto też wspomnieć, że w Inkwizycji twórcy postawili sobie za cel ukazanie stosunków interpersonalnych w bardziej naturalny i dojrzały sposób, co znajduje swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w zmodernizowanych scenach seksu.

Grający niejednokrotnie staje przed decyzjami natury moralnej, wymykającymi się tradycyjnemu podziałowi na dobro i zło. Część z nich ma duże znaczenie dla fabuły, a ich konsekwencje nie zawsze są widoczne natychmiast. Możliwość importu zapisanych stanów gry pozwala przenieść do rozgrywki część wyborów dokonanych przez weteranów serii. Z kolei osoby, które nie mają doświadczenia z poprzednimi odsłonami, a również chciałyby mieć nakreśloną samodzielnie historię świata i zamieszkujących go postaci, mogą skorzystać z usługi Dragon Age Keep, przygotowanej na okazję wydania „trójki”, by umożliwić w łatwy sposób wygenerowanie zapisu rozgrywki do zaimportowania.

Poza podążaniem za głównym wątkiem gracz wykonuje misje poboczne i ustosunkowuje się do mniejszych konfliktów toczących się w Thedas. Jako Inkwizytor podejmuje on decyzje w imieniu całej organizacji, kształtując w ten sposób jej reputację oraz politykę wobec innych ugrupowań. Postępy w rozgrywce owocują nie tylko rozwojem postaci, lecz także wzrostem znaczenia tytułowej Inkwizycji. Ponadto wysokie stanowisko daje wymierne korzyści, chociażby w postaci armii, którą da się wysłać do zdobycia twierdzy ukrywającej ważne informacje. Istotny element stanowi również zakładanie przyczółków – zwykle w formie twierdz – na poszczególnych obszarach, by zapewniać sobie w ten sposób wpływy i kontrolę nad danym rejonem. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać wygląd naszych siedzib i rozbudowywać je, a także kierować prowadzonymi przez nie działaniami (na przykład badaniami naukowymi), dysponując dostępnymi nam zasobami ludzkimi.

Ze względu na skalę wydarzeń w grze Dragon Age: Inkwizycja gracz podróżuje po znacznej części kontynentu Thedas, obejmującej Ferelden, Orlais i Dalię. Choć nie mamy tu do czynienia z otwartym światem w pełni tego słowa znaczeniu, to lokacje są dużo większe i bardziej zróżnicowane niż w poprzednich odsłonach cyklu. Przemieszczanie się pomiędzy nimi odbywa się z pozycji mapy, a po dotarciu na miejsce gracz może swobodnie eksplorować rozległe tereny pieszo lub wierzchem. Charakterystyczną cechą wirtualnego uniwersum jest jego podatność na zmiany, które wynikają z działań Inkwizytora (np. wytępianie stworzeń i roślin owocuje zastępowaniem ich przez inne gatunki, a nieudzielenie pomocy wiosce prowadzi do jej zniszczenia). Aby dostać się do obszarów kluczowych dla fabuły, należy wcześniej osiągnąć odpowiedni poziom reputacji Inkwizycji. W tym celu gracz musi wykonywać misje dodatkowe, zdobywać szacunek różnych ugrupowań poprzez dyplomację, zbierać magiczne artefakty i pokonywać niebezpieczne bestie.

Jeśli chodzi o system walki, twórcy starali się pogodzić miłośników taktyki z osobami preferującymi akcję. Gracz może samodzielnie wydawać rozkazy członkom drużyny w trakcie aktywnej pauzy lub przekazać ich w ręce sztucznej inteligencji, by skupić uwagę na jednym bohaterze i rzucić się w wir walki, sprawując bezpośrednią kontrolę nad jego ruchami i atakami. Główne polecenia przyporządkowano pod skróty klawiszowe. Wrogowie przeważnie występują w zorganizowanych i zróżnicowanych grupach. Dzięki ulepszonej SI, potrafią oni wzajemnie się wspierać i reagować na sytuację na polu walki, przez co starcia wymagają od gracza spostrzegawczości i odpowiedniej taktyki.

Gra Dragon Age: Inkwizycja napędzana jest przez Frostbite 3 – silnik znany przede wszystkim ze strzelaniny Battlefield 4. Technologia ta pozwala wykreować duże otwarte przestrzenie oraz wpływać na środowisko. Możliwa jest nie tylko destrukcja niektórych elementów otoczenia (szczególnie podczas walki), lecz również ich odbudowa, na przykład celem otwarcia sobie drogi do niedostępnej wcześniej lokacji. Ponadto w grze pojawia się zmienna pogoda, wpływająca na rozgrywkę.

Tryb gry: single player  
Ocena gry 8.5 / 10 na podstawie 2354 ocen czytelników.  
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.2 / 10 na podstawie 3008 głosów czytelników.   Cena gry w dniu premiery: 154,90 PLN

wymagania sprzętowe

Rekomendowane: Intel Quad Core 3.0 GHz/AMD Six Core 3.2 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon R9 270 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit
Minimalne: Intel Quad Core 2.0 GHz/AMD Quad Core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/Radeon 4870 lub lepsza, 26 GB HDD, Windows 7/8.1 64-bit

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji

Gramy w Dragon Age: Inkwizycja [2/2] - system rzemiosła i siedziba Inkwizycji [8:05]

Nie ma to jak w domu! W drugiej części naszego materiału z Inquisition przenosimy się do Skyhold, czyli siedziby głównego bohatera. Twierdza jest ogromna, a każdy towarzysz ma tutaj własny kącik, w którym można swobodnie pogadać. Przyglądamy się też dość obszernemu systemowi rzemiosła oraz dodatkowym modyfikacjom uzbrojenia i samej Podniebnej Twierdzy.

2:56

Video Dragon Age: Inkwizycja

klasy i specjalizacje (PL)

3:26

Video Dragon Age: Inkwizycja

Zagadka Martwej Ręki

1:23

Video Dragon Age: Inkwizycja

Zabójca Smoków DLC - trailer (PL)

komentarze czytelników (2982)


TheFrediPL  2015-05-15 - 18:40

Pójdzie mi z prockiem 2.33GHz?

Mogeto  2015-05-17 - 15:47

TheFrediPL - a czy czerwony samochod da rade rozpędzić się do 300km/h?

qbelnarpgi  2015-05-17 - 22:55

procesor: 4-rdzeniowy Intel(R) Core(TM) i5-2400 CPU @3,10GHz karta graficzna: NVIDIA GeForce GT 520 Ram: 8 GB system operacyjny: Windows 7 (64-bit) Myślicie, że pójdzie? Chociaż na najniższych ustawieniach.

volan  2015-05-19 - 05:31

@qbelnarpgi Cienko z kartą choć sprobować możesz. Niby BF4 jakoś chodzi [link] (ten sam silnik)

6.0

mnkh  2015-06-04 - 15:37

gra nijaka, czerstwa buła przypominajaca mmo bez mmo.

hemsworth  2015-06-04 - 17:23

Nie przekonuje mnie ta gierka jak narazie..w porównaniu do jedynki wypada...dziwnie:/pograłem parę godzin ale szału nie ma..sterowanie,praca kamery beznadziejna i wogóle jakieś to wszystko zagmatwane..myślałem że rzeczywiście będzie mieć więcej wspólnego z pierwszą częścią ale dużo tego nie ma..odstawiam ją bok..może kiedy indziej dam jej szansę

FanBoyFrytek  2015-06-05 - 20:35

@hemsworth ma dużo z pierwszej części ale dopiero pod koniec fabuły ^^ Morrigan , Flemeth , Bogowie , Pustka , Stwórca . Co do sterowania cóż 1 , 2 ,3 w każdej się trochę zmienia bliżej 3 do 2 .

Justyna5245  2015-06-05 - 20:53

Gra trochę nużąca : Plusy : - Dobra Fabuła - Crafting - Misje Towarzyszy - Ogromny Świat - Sterowanie - Efekty Graficzne - Epickie Widoki - Interakcja z Otoczeniem Minusy : - Nie ciekawi towarzysze może z wyjątkiem Sery - Świat to obusieczność czyli loadingi lepszy by był świat z origin lub w pełni otwarty - Mało misji pobocznych z dobrych oprócz towarzyszy naliczyłam 6 . - Chwilami strasznie nuży odpycha choć i tak się wraca co jest dziwne . - Nie potrzebnie stracony czas na multiplayer którego mogłoby nie być bo jest zrobiony na odwal się . Ocena 9/10

Irek22  2015-06-06 - 08:54

Już wcześniej twierdziłem, że Dragon Age: Inquisition nie jest dobrym single-player cRPG, ale dopiero Wiedźmin 3 uświadomił mi jak prymitywna jest ostatnia gra EA BioWare. Boże, to się w głowie nie mieści, jak nisko upadło BioWare. Przejęcie przez EA, odejście czołowych postaci studia i w efekcie otrzymujemy takiego potworka, jak Dragon Age: Inquisition.

Justyna5245  2015-06-08 - 16:38

@Irek22 Ale ty płaczesz właśnie z ciekawości zobaczyłam twoje posty . Płaczesz przy dragon age ? przy grze ? to się leczy ale pewnie już jest za pózno bo uważasz , że jest inaczej (trolling dragon age od samego początku) Wiedzmin 3 ? Tak go chwaliłeś nawet jak jeszcze nie wyszedł a jak już wyszedł to (O Bogowie) Tyle postów odnośnie jaki jest perfekcyjny , zaślepiony jesteś jak 3/4 graczy ale w przeciwieństwie do nich to ty jakbyś mógł to byś redkom/wiedzminowi dupę lizał i nie tylko .... trochę mi przypominasz mojego byłego chłopaka miał tu nick assassin czy coś w ten deseń . Wez wróć do realnego życia zobacz jakie jest piękne . Zauważyłam też że do niektórych ludzi odzywasz się tak ,że w realnym życiu byś za to dostał że się tak niegrzecznie wyrażę ( po mordzie ) To może być przyczyną twojej choroby .

4.5

xsellos  2015-06-10 - 21:09

1 SKOŃCZYŁEM 3 RAZY - 2 dwa razy - 3 ani razu gra sztywna bez klimatu jakby ktoś wsadził jej kij w D....

bzzq  2015-06-19 - 10:40

Mam pytanko, czy to normalne, że po wybraniu perka "zaawansowane skupienie /koncentracja " możliwość zbierania skupienia na 2 pasku dotyczy tylko części towarzyszy? Zdaje się, że ta umiejętność działa u mnie tylko dla drużyny, którą miałem w momencie wybierania umiejętności. To chyba bug.....

sich  2015-06-20 - 14:49

BRAK POLSKIEGO DB Do dupy z tym gównem

wariat111111  2015-06-22 - 23:32

Kto przeszedł wiedźmina 3 i dragon age inkwizycje ? Krótka piłka która lepsza gra?

T20  2015-06-23 - 04:21

Zdecydowanie Wiedzmin. Inkwizycja zła nie jest, ale cholera...w wiesku nawet quest poboczny ze znalezieniem babci jej patelni jest ciekawszy niż wszystkie poboczne z Inq. Tam tylko biegam cos zabic i przeczytać zupelnie bez sensu i składu. Nie pamietajac nawet po co a, w wiesku niby jest w rezultacie podobnie ale otoczka jest zupelnie inna. Różnorodne misje z życiem i fabułą niszczą gre od BioWare.

Predi2222  2015-06-23 - 07:39

Przeszedłem dragona i gra fajna, później przeszedłem (no może jeszcze nie do końca) Wieśka i dragon wypada słabiutko, nie ma w ogóle startu.

Wodzuu  2015-06-23 - 19:31

Dokładnie jak poprzednicy, grę kupiłem po premierze, z 2 dni pograłem i odłożyłem, jakoś kurczę no nie wciąga, a o obecnie gram w Wiedźmina i nie ma podbitki żadnej Dragon Age do niego.. . O Wiedźminie można by dużo pisać, ja tylko napiszę, jedna z najlepszych jak nie najlepsza gra w jaką grałem dotychczas.

panTicTac  2015-06-25 - 08:23

Oczywiście że Wiedźmin 3, ta gra ma najlepsze questy poboczne w historii, a jeszcze lepszy główny wątek. Inkwizycja to syf-co najwyżej na 5/10.

7.5

Sewan  2015-06-26 - 13:45

Jeden krótki komentarz do tej gry: Dupy nie urywa.

polakcebulak  2015-06-27 - 18:59

To ty chyba lubisz jak coś urywa ci dupę.