Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 stycznia 2016, 11:45

autor: Piotr Doroń

Polanie powracają! Prototyp już grywalny

Mirosław Dymek, twórca takich marek jak Polanie, Earth i Two Worlds, zabrał głos w sprawie odświeżonej wersji pierwszej części Polan. Remake kultowej pozycji z 1996 roku został już zaprogramowany i można zagrać w jego prototyp. Aktualnie twórcy (studio Home Net Games) pracują nad warstwą wizualną produkcji, zmierzającej na PC i urządzenia mobilne z systemem Android.

Czy Polanie zaliczą powrót w glorii i chwale? - Odświeżona wersja strategii Polanie grywalna. Mirosław Dymek zabiera głos w sprawie gry - wiadomość - 2016-01-27
Czy Polanie zaliczą powrót w glorii i chwale?

W ostatnich dniach mieliśmy okazję porozmawiać z Mirosławem Dymkiem, byłym prezesem studia Reality Pump oraz autorem klasycznych serii strategicznych Earth i Polanie, na temat jego przyszłych planów. Deweloper, tworzący aktualnie pod banderą Home Net Games (w dorobku m.in. popularna gra mobilna Zombie Defense), zdradził, że wydana na początku stycznia na Androidzie piracka przygoda The Pirate: Caribbean Hunt doczeka się modułu sieciowego oraz odsłon na iOS i PC, a także ujawnił kilka dodatkowych szczegółów odnośnie nowej wersji strategii czasu rzeczywistego Polanie.

Nowa wersja Polan w skrócie:
  • Producent: Home Net Games/Mirosław Dymek
  • Gatunek: RTS
  • Platformy sprzętowe: PC i Android, w dalszej przyszłości być może iOS
  • Termin premiery: 2016 (?)
  • Inne: odświeżona wersja kultowej polskiej strategii czasu rzeczywistego z 1996 roku

O tym, że Polanie doczekają się odświeżenia dowiedzieliśmy się w połowie 2014 roku. Dymek poinformował nas wtedy, że „będzie to sentymentalny remake, z grafiką i dźwiękiem z XXI wieku”. Teraz dowiedzieliśmy się, że gra została już zaprogramowana, jest grywalna w formie prototypu i twórcom pozostało jedynie dokończyć oraz dopieścić warstwę wizualną. Celem jest stworzenie remake’u, który zaoferuje nową jakość pod kątem technicznym, ale jednocześnie zachowa liczne cechy oryginału (np. nieprzenikanie jednostek, szybsze stawianie budynków przez kilku budowniczych, drwal mogący używać topora także do walki itp.). Mirosław Dymek projektuje odświeżonych Polan z myślą zarówno o dawnych fanach marki, lubiących strategie, jak i casualach. „Takich gier się już nie robi, chcę przywrócić ten stary świat” – powiedział nam deweloper.

Warto też zauważyć, że gra będzie rozprowadzana na całym świecie pod tytułem Polanie, co stanowi istotną różnicę w porównaniu do czasów drugiej części „polskiego Warcrafta”, która trafiła na Zachód pod tytułami KnightShift oraz Once Upon A Knight. Kiedy możemy spodziewać się jej premiery? Ciężko o dokładny termin, ale 2016 rok jest raczej pewny – wszak akurat teraz wypada 20. rocznica wydania pierwowzoru. Podobnie jak The Pirate: Caribbean Hunt, gra trafi najpierw na urządzenia mobilne z systemami Android, a później na pecety. Bardzo prawdopodobna jest również edycja na iOS.

Odświeżona wersja strategii Polanie grywalna. Mirosław Dymek zabiera głos w sprawie gry - ilustracja #2

Polan stworzyła w 1996 roku grupa studentów pod przewodnictwem Mirosława Dymka. Jest to strategia czasu rzeczywistego, w ogólnych założeniach przypominająca pierwszego Warcrafta. Głównym bohaterem jest Mirko, książę Polan, który musi odbudować zniszczoną osadę i dokonać zemsty na sąsiednich plemionach. Co ciekawe, podstawowym surowcem w grze jest mleko – jego odpowiedni zapas pozwala stawiać nowe budynki oraz szkolić żołnierzy. W 2003 roku na rynku ukazała się udana kontynuacja, wyprodukowana przez zarządzane przez Dymka studio Reality Pump.

Piotr Doroń

Piotr Doroń

Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.

więcej