Wiadomość gry na świecie 22 sierpnia 2014, 09:44

autor: luckie

Wiedźmin od Bagińskiego potwierdzony - fabularny film z aktorami

Firma Platige Films potwierdziła, że kinowy Wiedźmin znajduje się w produkcji. Wiemy również, że będzie to fabularny film z aktorami, a nie komputerowa animacja. Ekranizację prozy Andrzeja Sapkowskiego wyreżyseruje Tomasz Bagiński.

Tomasz Bagiński zaproponuje nam swoją wizję filmowego Wiedźmina (źródło: Platige.com) - Wiedźmin od Bagińskiego potwierdzony! Szykuje się fabularny film z aktorami - wiadomość - 2014-08-22
Tomasz Bagiński zaproponuje nam swoją wizję filmowego Wiedźmina (źródło: Platige.com)

Ku uciesze fanów rodzimego fantasy, firma Platige Films potwierdziła plany stworzenia ekranizacji Wiedźmina. Co więcej, rozwiała nasze wątpliwości co do formy produkcji, wyjaśniając, że chodzi o pełnometrażowy film fabularny z aktorami, mający powstać – tak jak informowaliśmy wcześniej – pod czujnym okiem Tomasza Bagińskiego, autora nominowanej do Oscara Katedry oraz znakomitych krótkometrażowych animacji komputerowych (m.in. zwiastuny i intra do gier z serii Wiedźmin od studia CD Projekt RED). Oficjalny komunikat w tej sprawie, zamieszczony na Facebooku wytwórni Platige Films, wygląda następująco:

Potwierdzamy. Rozpoczęliśmy przygotowania do produkcji pełnometrażowego aktorskiego filmu fabularnego Wiedźmin, za który odpowiedzialny będzie Tomek Bagiński i ekipa Platige Films. Scenariusz powstanie w oparciu o prozę Andrzeja Sapkowskiego. Projekt jest obecnie w fazie developmentu.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - Enhanced Edition Intro

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - Enhanced Edition Intro [4:15]

Jedna z najciekawszych animacji stworzonych przez Tomasza Bagińskiego.

Scenariusz filmu, zatytułowanego po prostu Wiedźmin, zostanie oparty na twórczości Andrzeja Sapkowskiego, ale nie sprecyzowano, czy chodzi o opowiadania, właściwą sagę, czy może wydany niedawno Sezon burz. Trudno sobie jednak wyobrazić, żeby film mieszczący się w ramach półtora- lub nawet trzygodzinnych zdołał dobrze oddać wszystkie wątki pięcioksiągu. Czyżby planowano kolejne produkcje? To w dużej mierze zależy pewnie od odbioru obrazu. Więcej informacji na temat nowego kinowego Wiedźmina usłyszymy na początku przyszłego roku. Twórcom z całego serca życzymy powodzenia!

Warto w tym miejscu przypomnieć, że film Marka Brodzkiego z 2001 roku skupiał się na wydarzeniach przedstawionych w opowiadaniu Kwestia ceny, stanowiących przełomowy moment w życiu Geralta. Produkcja towarzyszyła wypuszczonemu rok później serialowi, który również w dużej mierze opierał się na dwóch zbiorach opowiadań: Ostatnie życzenie i Miecz Przeznaczenia.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Platige

Komentarze Czytelników (138)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
23.08.2014 21:19
odpowiedz
Jackob1997
12
Pretorianin

Peter Jackson zrobił film na podstawie Władcy Pierścieni, bo go tym zaintrygował Eliach Wood (Frodo). Chciał zagrać na urodziny scenkę ze swojej ulubionej książki, a że spodobało się Peterowi to zrobił film. Szkoda, że do tej pory żaden aktor w Hollywood nie zrobił czegoś podobnego...

23.08.2014 21:30
odpowiedz
victripius
88
Joker

Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że za bardzo tego nie zepsują, no i wszystko będzie zależało od budżetu.

23.08.2014 21:36
odpowiedz
wysiak
95
tafata tofka

Peter Jackson zrobił film na podstawie Władcy Pierścieni, bo go tym zaintrygował Eliach Wood (Frodo). Chciał zagrać na urodziny scenkę ze swojej ulubionej książki, a że spodobało się Peterowi to zrobił film.

Pics or it didn't happen.

23.08.2014 21:46
odpowiedz
zając poziomka
78
Czarny Tulipan

No to szykuje się spektakularny kicz

23.08.2014 22:24
odpowiedz
berial6
79
Donut Hole

@Jackob1997
Tak, a T. Burton machał komiksem "Killing Joke" przed twarzą zarządcy DC Comics, a ten przez to dał mu prawa do ekranizacji Batmana.

23.08.2014 23:00
odpowiedz
Samzon
20
Chorąży

W roli Geralta tylko Mads Mikkelsen. Zahartowane rysy twarzy i poziom, który od niego bije to strzał w dziesiątkę - o ile oczywiście nie tworzą crapa, o co bardzo się boję.

24.08.2014 00:31
odpowiedz
Lothers
115
Generał

Tylko serial HBO odda Sadze sprawiedliwość. 5 sezonów po 10 odcinków i duży budżet.

24.08.2014 10:30
odpowiedz
Jackob1997
12
Pretorianin

Berial6, pamiętam to z gry o Władcy Pierścieni, dokładnie to chyba powrót króla i tam były wywiady z aktorami. Mówił o tym Eliach Wood. Nie grałem dawno, więc mogłem poprzestawiać ale jestem pewny tak na 70%, że to co mówię jest prawdą.

24.08.2014 14:53
odpowiedz
Pilav
90
Konsul

@Jackob1997
Rzucić pomysł może każdy, ale nie każdy ma 280 mln $ na nakręcenie i wypromowanie trzech filmów. Takich decyzji biznesowych nie podejmuje się jednoosobowo, a już na pewno nie podejmuje się ich tylko dlatego, że reżyserowi spodobała się scenka zagrana przez aktora. Peter Jackson dostrzegł szansę zarobienia na ekranizacji znanych książek dużej kasy, lecz z pewnością nie tylko on wpadł na ten "odkrywczy" pomysł. Filmy na podstawie bestsellerowych książek zawsze dobrze się sprzedają - te wszystkie Zmierzchy, Igrzyska Śmierci, Harry Pottery itp. to od dawna sprawdzony biznes. Jackson po prostu zdołał przekonać producentów z wytwórni filmowej, że to właśnie on najlepiej wywiąże się z zadania. Gdyby nie było Petera Jacksona, to filmy nakręciłby ktoś inny, być może za pieniądze innej wytwórni. Oczywiście całe przedsięwzięcie wymagało zgody właścicieli praw do twórczości Tolkiena, bo prawdziwym pomysłodawcą jest właśnie Tolkien, zaś powstanie filmu jest jedynie nieuniknioną konsekwencją sukcesu książki.

EDIT: Dodam jeszcze, że aktorzy często są też producentami, scenarzystami, a nawet reżyserami filmów, więc Elijah Wood raczej nie odegrał w tym procesie decyzyjnym jakiejś wyjątkowej dla aktorów roli.

PS. Imię Elijah tłumaczy się na język polski jako Eliasz, a nie jako Eliach.

24.08.2014 16:57
odpowiedz
MrocznyWędrowiec
35
aka Hegenox

Jakoś się nie napalam na ten film - generalnie jedynym polskim reżyserem, który zrobił filmy na wysokim poziomie był MOIM zdaniem Pan Wojciech Has. O aktorach już nie wspomnę. Z drugiej jednak strony - czasami ludzie potrafią zaskoczyć - więc ... poczekamy zobaczymy ;)
PS: A jak już jesteśmy przy Panu Sapkowskim - to polecam Trylogię Husycką Sapkowskiego w Superprodukcji Teatru Polskiego (Audiobook) - świetnie podłożone głosy, jak i sama książka genialna.

24.08.2014 17:41
odpowiedz
Jackob1997
12
Pretorianin

Pilav, no niby tak. Jednak czy to nie mogło być tak, że gdy kręcili sobie tą scenkę którą sobie zażyczył Eliach to właśnie cała ta ekipa widząca w tym potencjał to nie zgłosili tego do wytwórni ? Mogli tą scenkę pokazać przecież prawda ? Zauważyli, że nieźle to wszystko wygląda i tak się zaczęło. Nie znam się na "procesie" tworzenia filmów, ale wydaje mi się że to jednak jakąś większą w tym wszystkim rolę odegrało.

24.08.2014 19:44
odpowiedz
MISZu911
1
Junior

możemy zrobić ściepe narodową ☺☺

24.08.2014 19:46
odpowiedz
Marder
166
Generał

Pytanie podstawowe jakim budżetem będzie dysponował producent ? Gra Wiedźmin 3 kosztuje razem z reklamą ok 100 mln złotych. Wyobrażacie sobie polski film z takim budżetem, bo ja jakoś nie. A tu tak dla zobrazowania mały link http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najdro%C5%BCszych_polskich_film%C3%B3w

24.08.2014 22:40
odpowiedz
Pilav
90
Konsul

@Marder
Zauważ, że filmy z tej listy są kierowane wyłącznie do polskiej widowni, natomiast Wiedźmin 3 jest tworzony pod rynek globalny. Budżet będzie tym większy im większy jest target, bo koszty muszą się zwrócić. Miejmy więc nadzieję, że nowy film o Wiedźminie jest tworzony z myślą o tych samych odbiorcach co Wiedźmin 3. Wyznacznikiem będą oczywiście aktorzy. Jeśli będą to polscy aktorzy, to film jest przeznaczony tylko dla polskiej publiki i nie ma szans na duży budżet. Jeśli aktorzy będą anglosascy, to film ma szanse być na światowym poziomie.

24.08.2014 22:50
odpowiedz
berial6
79
Donut Hole

@Pilav
Tak, i ten 'film do całego swiata' tworzy małe studio odpowiedzialne za trailery?

24.08.2014 22:55
odpowiedz
Cyniczny Rewolwerowiec
38
Senator

Tak, i ten 'film do całego swiata' tworzy małe studio odpowiedzialne za trailery?

Nie, mózgowcu, ten film będzie tworzył odpowiedni zespół ludzi do tego zatrudnionych.

24.08.2014 23:13
odpowiedz
Bezi2598
70
Legend

berial6
Tak, całą produkcją zajmie się to małe studio. Aktorzy też są z Platige Image. A Geralta będzie grał spec od oświetlenia.

24.08.2014 23:26
odpowiedz
Pilav
90
Konsul

@berial6
Zacznijmy od tego, że Platige Image to nie jest wcale małe przedsiębiorstwo. Ich kapitał nieustannie rośnie, z roku na rok stać ich na więcej, wciąż wchodzą w nowe obszary działalności, np. ostatnio stworzyli jakąś grę mobilną. Trailery kręcą już w tak dużych ilościach, że mogą spokojnie przeskoczyć z krótkometrażowych do pełnometrażowych filmów. Jeśli film Wiedźmin uzyska duże zewnętrzne finansowanie, np. z giełdy lub od CD Projektu, to Platige może w krótkim czasie znacząco zwiększyć zatrudnienie. Prawdopodobnie właśnie dlatego założyli oddzielną spółkę Platige Films - kompletują osobny zespół specjalistów od pełnometrażowych filmów. Zerknij: http://www.platige.com/pl/films/

Przy takich projektach zwykle kontraktuje się podwykonawców. Kilka lub kilkanaście firm może brać udział w produkcji. Na stronie Platige Film czytamy: "Jesteśmy otwarci na międzynarodową współpracę w ramach koprodukcji przy projektach filmowych, tradycyjnych i eksperymentalnych." Jak widzisz wszystko zależy od tego czy znajdą się inwestorzy.

EDIT: Dodam jeszcze, że CD Projekt RED też kiedyś był małym studiem, a dziś tworzy jednocześnie dwie gry, z których każda ma budżet większy od najdroższego polskiego filmu. O ile dziadki pokroju Andrzeja Wajdy osiągnęły maksimum swoich możliwości i już się raczej nie zmienią, o tyle polskie przedsiębiorstwa zmieniają się cały czas, głównie rosną.

25.08.2014 00:46
odpowiedz
MrocznyWędrowiec
35
aka Hegenox

Spójrzcie na to z innej strony - w porównaniu z pierwszą ekranizacją Wiedźmina, gorzej już być nie może xP A jak Bagiński się do tego zabierze, to przynajmniej smok nie będzie papierowy ;]

25.08.2014 11:35
odpowiedz
Marder
166
Generał

Pilav ---- Pod jaki rynek film będzie tworzony tego nie wiemy. Pytanie o środki finansowe jednak wciąż jest otwarte i od tego będzie zależał rozmach produkcji i nazwiska jakie tam zobaczymy. Ktoś mówi o zagranicznych aktorach. Jeśli tak by miało być to koszty produkcji jeszcze bardziej wzrosną.

Mroczny---- "Gra o Tron" to z tego nie wyjdzie, ale też mam nadzieję że gorzej niż to co powstało kiedyś to nie będzie :)

25.08.2014 16:27
odpowiedz
MarC69
4
Chorąży

nie moj cyrk, nie moje zmartwienie

25.08.2014 21:30
odpowiedz
kubapol21
62
Pretorianin

Ponoć Żebrowski już wyraził zainteresowanie ponownym wcieleniem się w białego wilka, a sam Bagiński przyznał że nie mówi nie dla duetu Żebrowski-Zamachowski

27.08.2014 13:47
odpowiedz
Maddred
53
Tau Volantis

A ja myślę że można było by i zaangażować Anię Grodzką i pana Biedronia do przyszłej produkcji jako pełnoprawnych aktorów :D

28.08.2014 17:11
odpowiedz
Raven11
30
Centurion

Ja już to kiedyś pisałem. W roli Geralta widziałbym Marcina Dorocińskiego, to aktualnei jeden z najlepszych rodzimych aktorów i idealnie pasuje do ról takich outsiderów jakim jets tez przecież Wiedźmin. Co do samego filmu to ryzyko jest spore, ale Polacy potrafią robić dobre filmy. Aby się o tym przekonać trzeba jednak sięgnąć po coś innego, niż to co trafia do kin.

31.08.2014 02:01
odpowiedz
Leuthen
11
Chorąży

" Pod jaki rynek film będzie tworzony tego nie wiemy."

Wejdź sobie na podaną wyżej stronę platige films, jest tam zwiastun filmu na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia”, która opowiada o jego przeżyciach podczas rewolucji w Angoli w roku 1975. Trailer oczywiście w języku angielskim. Wiedźmin, jeśli faktycznie Platige go zrealizuje, tym bardziej będzie zatem po angielsku, strzelaniem sobie w kolano byłoby zamykanie się na rynek wyłącznie polski. Spodziewałbym się czegoś trochę w stylu Beowulf, niby film aktorski, ale z potężnym udziałem obróbki komputerowej. Tak zresztą platige films pisze o swoich celach: "Celem Platige Films jest tworzenie i opowiadanie historii za pomocą animacji komputerowej i filmów live action z szerokim użyciem VFX."

https://www.youtube.com/watch?v=jTzYlqJvzFI
Zrobiony przez platige teaser do Vikingów. A teraz wyobraźcie sobie 2-godzinną wersję tego teasera o wiedźminie ;)

01.09.2014 15:27
odpowiedz
misteriolalista
21
Generał

Beowulf fajny film oglądałem :)

06.09.2014 14:52
odpowiedz
Glandire
3
Legionista

Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że bez względu na to co powstanie, będzie lepsze od swojego poprzednika. Bo gorzej się chyba nie da. Chyba.

07.02.2015 00:10
odpowiedz
pabloNR
34
Pretorianin

W roli Geralta tylko ERYK LUBOS.

19.09.2015 09:49
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul

W role geralta bardziej by pasował aktor który ma już długie włosy i ma już blizny oraz wygląda strasznie no ale cóż .
Co do pierwszego serialu wiedzmin mi się podobał 4 razy ogladałem całego 2001 rok ale pamietajcie polska zawsze w tyle z technologia jak u nas był 2001 to w USA rok 1980 ^^
Więc czego wy wymagacie nie wiadomo jakiego graficznie smoka ^^
Ale i tak dla mnie najlepsza postacia w tym serialu jest jasper i muzyka .

19.09.2015 10:12
odpowiedz
NEMROK19
92
Senator

Fakt akurat muzyka w Wiedzmnie (serial) była bardzo dobra, klimatyczna, i dobrze oddawała słowiański klimat, lecz na tym plusy się niestety kończą, bo jeśli chodzi o efekty specjalne np ten niszczęsny smok który wszystkim najbardziej chyba zapadł w pamięć wywoływał raczej śmiech

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze