Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 14 maja 2021, 17:47

szybka podróż

fast travel

Mechanika w grze wideo, pozwalająca graczowi błyskawicznie dostać się w wybrane przez niego miejsce. W wielu pozycjach szybka podróż jest dostępna w dowolnym momencie (najczęściej z poziomu mapy świata gry). W innych skorzystanie z owej funkcji wymaga dotarcia do specjalnego punktu, jak choćby teleport czy taksówka.

Najczęściej systemy szybkiej podróży spotyka się w produkcjach z otwartym światem, jednak można je znaleźć również w tytułach zawierających dużą liczbę lokacji (i umożliwiających swobodne przemieszczanie się pomiędzy nimi) bądź oferujących rozbudowane poziomy.

Choć zazwyczaj szybka podróż jest ograniczona do już odkrytych miejsc, istnieją gry pozwalające przy jej pomocy dostać się do nieodwiedzonych wcześniej lokacji. W większości gier wideo na korzystanie z szybkiej podróży nałożone są pewne ograniczenia; przykładowo w The Elder Scrolls IV: Oblivion nie jest ona dostępna wtedy, gdy prowadzona postać jest atakowana lub kiedy w jej pobliżu znajdują się przeciwnicy.

Szybka podróż jest nieodłącznym elementem niemal każdej współczesnej gry z otwartym światem. Na obrazku komunikat poprzedzający szybką podróż w grze The Elder Scrolls V: Skyrim. - 2021-05-14
Szybka podróż jest nieodłącznym elementem niemal każdej współczesnej gry z otwartym światem. Na obrazku komunikat poprzedzający szybką podróż w grze The Elder Scrolls V: Skyrim.

Warto pamiętać, że szybka podróż nie zawsze nie zajmuje czasu wewnątrz gry. Bywa, że w grach zawierających mechanikę upływu czasu szybka podróż przenosi naszą postać nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie (o tyle, ile zajęłoby jej pokonanie danego dystansu w zwykły sposób). W niektórych produkcjach szybka podróż może też zostać zakłócona przez losowe wydarzenie, jak spotkanie z przeciwnikami. W większości przypadków cały proces sprowadza się jednak do obejrzenia ekranu wczytywania, po którym zostajemy przeniesieni do miejsca docelowego i możemy wznowić rozgrywkę.