Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 12 lipca 2018, 17:08

MUD

Skrót od angielskiego Multi-User Dungeon (loch dla wielu użytkowników) lub Multi-User Dimension (wymiar dla wielu użytkowników), oznaczający odmianę gier tekstowych tworzonych z myślą o multiplayerowej rozgrywce.

Tekstowe komunikaty wyświetlane w trakcie zabawy w produkcji typu MUD informują graczy o bieżących wydarzeniach, a także o szczegółach otoczenia i przedmiotów oraz postaciach neutralnych. Wchodzenie w interakcję ze światem gry oraz innymi uczestnikami odbywa się przy pomocy komend słownych.

MUD-y nie posiadają grafiki, więc o bieżących wydarzeniach gracze są informowani w tekstowych komunikatach. Na zdjęciu – gra MUD z 1978 roku.
MUD-y nie posiadają grafiki, więc o bieżących wydarzeniach gracze są informowani w tekstowych komunikatach. Na zdjęciu – gra MUD z 1978 roku.

Z uwagi na liczne elementy RPG (gracze zabijają przeciwników i wykonują zadania, zdobywając punkty doświadczenia oraz awansując na kolejne poziomy) produkcje typu MUD są uważane za protoplastę gatunku MMORPG; jego pierwszych reprezentantów nazywano zresztą „graficznymi MUD-ami”.

Gatunek MUD zawdzięcza nazwę pierwszej grze tego typu, zatytułowanej MUD, opracowanej przez Roy'a Trubshawa i Richarda Bartle'a w 1978 roku. Początkowo dostępna jedynie na komputerach uniwersytetu w angielskim Essex, w 1980 roku stała się pierwszym MUD-em pozwalającym na zabawę przez sieć ARPANET (bezpośredniego przodka Internetu).