Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS
Słownik gracza 8 marca 2018, 15:24

przepustnica

Specjalny kontroler (lub element kontrolera) w postaci dźwigni, służący do zmiany ciągu (mocy) oraz prędkości maszyny, wykorzystywany przede wszystkim przez symulatory samolotów oraz pociągów. Przepustnice są zazwyczaj częścią kontrolerów wykonanych w oparciu o filozofię HOTAS i sprzedawane w pakiecie z dżojstikami.

Przepustnica będąca elementem kontrolera Saitek X52 Control System posiada przyciski i przełączniki pozwalające na obsługę gry oraz nawigację po menu. - 2018-03-08
Przepustnica będąca elementem kontrolera Saitek X52 Control System posiada przyciski i przełączniki pozwalające na obsługę gry oraz nawigację po menu.

W zależności od stopnia zaawansowania, przepustnica może służyć do obsługi jednego lub kilku silników (posiada wówczas nie jedną, a kilka dźwigni). Poza tym bardziej złożone egzemplarze pozwalają na przykład na zmianę stawianego oporu. Na przepustnicach często znajdują się też przyciski i przełączniki służące do obsługi gry.