Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 18 marca 2013, 21:22

znajdźka

Wirtualny przedmioty w grze wideo, które samodzielnie nie przedstawia większej wartości dla gracza, jednak po skompletowaniu kolekcji pozwala zdobyć atrakcyjną nagrodę. Znajdźki są z reguły sprytnie ukryte na planszach, przez co ich poszukiwania zajmują sporo czasu i wymagają wiedzy na temat świata gry – choć często spotykanym rozwiązaniem jest również zaznaczenie części z nich na mapie, co ma zachęcić gracza do eksploracji.

Pomysł kolekcjonowania wirtualnych przedmiotów jest charakterystyczny dla gier z otwartą strukturą rozgrywki (sandbox), które pozwalają graczowi na swobodną eksplorację lokacji. Najczęściej znajdźki wiążą się też tematycznie z daną produkcją lub jej twórcami (np. strony komiksów w The Amazing Spider-Man albo numery magazynu „Playboy” w Mafia II).

Zabranie wszystkich znajdziek nie jest warunkiem niezbędnym do ukończenia gry. Nagroda może jednak umożliwić dostęp do bonusowych materiałów lub powiększyć finalny wynik zabawy.