Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 maja 2014, 18:55

autor: Ender

Samsung i Oculus pracują nad okularami VR dla telefonów

Samsung wspólnie z firmą Oculus ma pracować nad okularami wirtualnej rzeczywistości, które współpracowałyby ze smartfonami. Twórcy Oculus Rifta mają dostarczać koreańskiemu koncernowi oprogramowanie i know-how, a ten w zamian przekaże im swoje najnowsze ekrany OLED.

Czas pokaże czy okulary w ogóle trafią do sprzedaży i nie pozostaną jedynie w fazie prototypu - Samsung i Oculus pracują nad okularami VR dla telefonów - wiadomość - 2014-05-31
Czas pokaże czy okulary w ogóle trafią do sprzedaży i nie pozostaną jedynie w fazie prototypu

W ubiegłym tygodniu sieć obiegły informacje o tym, że koncern Samsung pracuje nad zestawem okularów wirtualnej rzeczywistości, które miałyby być przeznaczone dla telefonów komórkowych. Powołując się na sprawdzone źródła informacji, serwis Engadget podaje, że produkcja urządzenia postępuje we współpracy z firmą Oculus, która odpowiada za stworzenie okularów Oculus Rift. Amerykańska spółka, niedawno kupiona przez Facebooka za dwa miliardy dolarów, ma dostarczać Koreańczykom oprogramowanie oraz know-how związane z rozwiązaniami technologicznymi dla wirtualnej rzeczywistości. W zamian koncern udostępni Oculusowi swoje ekrany OLED wysokiej rozdzielczości (powyżej standardowego 1080p), które stworzono z myślą o najnowszych modelach smartfonów. Amerykanie użyją ich w komercyjnej wersji Rifta.

Okulary Samsunga są podłączane do telefonu za pośrednictwem kabla USB. Według doniesień, ich wczesna prototypowa wersja działa z telefonami Galaxy S4 i posiada akcelerometr, czujniki ruchu, a także przyciski, które znajdziemy w większości telefonów z systemem Android. Najdziwniejsze jest jednak to, że urządzenie nie posiada własnego wyświetlacza. Jego rolę spełnia sam telefon, który przyczepiamy lub wsuwamy do okularów (na razie nie znamy żadnych szczegółów na ten temat, ale źródła twierdzą, że zastosowane rozwiązanie świetnie się sprawdza). Co ciekawe, korzystając z kamery smartfona będziemy mogli obserwować także otaczającą nas przestrzeń. Oznacza to, że skorzystamy pewnie z aplikacji działających na zasadzie rzeczywistości rozszerzonej.

Nowe ekrany OLED od Samsunga wykorzystane zostaną w komercyjnej wersji Oculus Rifta - Samsung i Oculus pracują nad okularami VR dla telefonów - wiadomość - 2014-05-31
Nowe ekrany OLED od Samsunga wykorzystane zostaną w komercyjnej wersji Oculus Rifta

Jeżeli chodzi o oprogramowanie VR dla okularów to znajduje się ono w bardzo wczesnej fazie przygotowania. Na razie twórcy opracowali nieskomplikowany interfejs 3D, dzięki któremu przenosimy się do trójwymiarowego pokoju i możemy wchodzić w proste interakcje ze znajdującymi się w nim obiektami. Samsung chce promować swój wynalazek również jako personalne urządzenie do odtwarzania multimediów oraz gier.

Jaką przyszłość może mieć pomysł Samsunga? Okulary mają być sprzedawane bez wyświetlacza, a więc znacząco wpłynie to na obniżenie ich ceny, z drugiej strony będą współpracować pewnie tylko z wybranymi modelami najdroższych smartfonów z katalogu koreańskiego giganta. Dopóki nie zobaczymy pierwszych zdjęć lub materiałów wideo trudno wyrokować czy urządzenie spotka się z entuzjastycznym przyjęciem czy też może nie opuści laboratoriów i stadium prototypu, pozostając ciekawostką.

  1. Oficjalna strona firmy Samsung
  2. Oficjalna strona Oculus VR