Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 stycznia 2020, 17:56

autor: aadamus

Parlament Europejski przegłosował rezolucję dot. uniwersalnej ładowarki

Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie ujednolicenia portów ładowania dla wszystkich dostępnych na rynku smartfonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Za jej wprowadzeniem opowiedziało się 582 głosujących.

Uniwersalny port ładowania powoli przestaje być fikcją. - Parlament Europejski przegłosował rezolucję dot. uniwersalnej ładowarki - wiadomość - 2020-01-31
Uniwersalny port ładowania powoli przestaje być fikcją.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o zamiarach wprowadzenia na terenie Unii Europejskiej ujednoliconych portów ładowania dla urządzeń mobilnych takich jak smartfony i tablety w celu ograniczenia wytwarzania odpadów elektronicznych. Wczoraj rezolucja w tej sprawie została przegłosowana. W ciągu pół roku Komisja Europejska powinna przygotować odpowiednie przepisy. Na ten moment nie wiadomo, jaki port ma zostać uznany za uniwersalny.

Czwartkowe głosowanie było niezwykle jednomyślne, a za wprowadzeniem rezolucji było 3/4 Parlamentu Europejskiego. Wiceprzewodnicząca IMCO (komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów) Róża Thun stwierdziła natomiast, że:

Komisja musi wykazać się przywództwem i przestać pozwalać gigantom technologicznym dyktować nam standardy. Jeśli suwerenność cyfrowa ma znaczenie dla nowej Komisji, oczekujemy propozycji ustanowienia standardu wspólnej ładowarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Oczywiście taki obrót sprawy nie dla wszystkich jest korzystny. Do największych przeciwników rezolucji UE zalicza się Apple, które znane jest z korzystania z unikalnego portu Lightning. Amerykański gigant twierdzi, że wspólna ładowarka zahamuje rozwój tej technologii.

Ostatnia aktualizacja: 2020-01-31

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.