Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 marca 2019, 10:54

autor: Aquma

Nvidia zakończy wsparcie dla 3D Vision i mobilnych GPU Kepler

Firma Nvidia zakończy wsparcie dla technologii 3D Vision oraz mobilnych GPU opartych na architekturze Kepler. Firma podobno planuje też nabycie dużego podmiotu działającego w branży technologicznej.

Nvidia kończy wsparcie dla 3D Vision oraz mobilnych GPU Kepler. - Nvidia zakończy wsparcie dla 3D Vision i mobilnych GPU Kepler - wiadomość - 2019-03-11
Nvidia kończy wsparcie dla 3D Vision oraz mobilnych GPU Kepler.

W SKRÓCIE:

  1. Nvidia zakończy wsparcie dla 3D Vision oraz mobilnych GPU opartych na architekturze Kepler;
  2. krytyczne poprawki będą publikowane przez kolejny rok;
  3. koncern podobno planuje też nabyć firmę Mellanox Technologies.

Firma Nvidia poinformowała, że planuje zakończyć wsparcie dla technologii 3D Vision. Ostatnia wersja sterowników z serii 418 ukaże się w kwietniu tego roku i zaoferuje jeszcze poprawki funkcjonalności gadżetu oraz nowe profile gier, umożliwiające korzystanie z niego w kolejnych tytułach. Potem, do kwietnia 2020 r., publikowane będą tylko tzw. poprawki krytyczne. Następnie wsparcie zostanie definitywnie zakończone.

Po opublikowaniu ostatniego sterownika z serii 418 w kwietniu 2019 roku, drivery GeForce Game Ready Drivers nie będą już obsługiwać NVIDIA 3D Vision. Do kwietnia 2020 r. zespół wsparcia technicznego firmy NVIDIA będzie zajmował się krytycznymi problemami związanymi ze sterownikami 3D Vision w wydaniu 418. Ci, którzy chcą korzystać z 3D Vision, mogą nadal używać sterowników w wersji 418. Nasze oprogramowanie, które umożliwia granie w gry 3D z telewizorami 3D, 3DTV Play, jest teraz dostępne za darmo wraz ze sterownikami w wersji 418. Program nie już oferowany samodzielnie. Odtwarzacz wideo 3D Vision Video Player będzie można ściągnąć jako samodzielne narzędzie – za darmo – do końca 2019 roku – czytamy w komunikacie.

Nvidia zakończy wsparcie dla 3D Vision i mobilnych GPU Kepler - ilustracja #2

3D Vision – co to takiego?

Nvidia 3D Vision umożliwia granie i oglądanie filmów w tzw. stereoskopowym 3D, czyli formacie obrazu znanym m.in. z kin. Technologia wymaga do działania migawkowych okularów 3D oraz odpowiedniego ekranu (tzw. 3D Vision-Ready). Sprzęt pojawił się na rynku w 2008 roku, co oznacza, że był wspierany przez 11 lat. Gadżet nigdy nie zyskał jednak zbyt dużej popularności pośród graczy.

Warto odnotować, że kwietniowy pakiet sterowników zakończy również wsparcie dla mobilnych GPU opartych na architekturze Kepler, których listę znajdziecie pod tym adresem. Także w tym przypadku krytyczne poprawki będą wydawane do kwietnia 2020 roku. To dość nietypowy ruch ze strony „zielonych”, bowiem do tej pory laptopowe układy graficzne były wspierane równie długo, jak ich stacjonarne odpowiedniki. Być może firma planuje też wygaszenie „dużych” Keplerów, jednak na razie nie mamy żadnej informacji na ten temat.

Na koniec jeszcze inna wieść powiązana z Nvidią – według plotek koncern planuje nabyć firmę Mellanox Technologies, zajmującą się m.in. produkowaniem chipów dla centrów przetwarzania danych. Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to największa firma kupiona przez tego giganta rynku GPU – transakcja ma opiewać na kwotę 7 mld dolarów. Co ciekawe, nabyciem Mellanox był zainteresowany także Intel, jednak „zieloni” podobno przebili ofertę koncernu z Santa Clara.

  1. Nvidia – strona oficjalna