Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 stycznia 2022, 13:22

autor: Entelarmer

Nvidia wierzy w lepszą dostępność GeForce'ów w 2022 roku

Karty graficzne GeForce RTX mają być bardziej dostępne w drugiej połowie 2022 roku. Przynajmniej tak twierdzi dyrektorka finansowa firmy Nvidia.

W SKRÓCIE:
  1. Nvidia przewiduje, że dostępność kart graficznych GeForce powinna poprawić się w drugiej połowie 2022 roku;
  2. ponadto firma TSMC zapowiedziała przeznaczenie od 40 do 44 miliardów dolarów na zwiększenie produkcji chipów, ale nawet to ma nie wystarczyć do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na półprzewodniki.

Jak dotąd większość prognoz dotyczących sytuacji w branży elektronicznej była, co tu kryć, niewesoła. Nawet w obliczu raportu o rzekomo „przełomowym” dla rynku PC 2021 roku i rosnącej sprzedaży GeForce’ów oraz GPU w ogóle wydawało się, że następnych dwanaście miesięcy upłynie nam na kolejnych informacjach o brakach podzespołów w sklepach.

Jakby na przekór tym przemyśleniom, Nvidia uważa, że już w drugiej połowie 2022 roku karty graficzne będą o wiele bardziej dostępne niż w ostatnich latach. Colette Kress, dyrektorka finansowa firmy, zapewniła o tym w trakcie spotkania z inwestorami w ramach 24. edycji Annual Needham Growth Conference (transkrypt via Seeking Alpha). Jak stwierdziła, przez cały czas popyt na GeForce’y przewyższa dostępne „zapasy”, ale Nvidia wierzy, że będzie w stanie zapewnić lepsze dostawy w połowie 2022 r.:

Przez cały 2021 rok kalendarzowy obserwowaliśmy silny popyt na GeForce’y i nadal przewyższa on dostępne zapasy. […] Poprawa, jeśli chodzi o naszą sytuację z dostawami, nastąpi po wejściu w drugą połowę 2022 roku.

Kress nie sprecyzowała, dlaczego sytuacja z dostawami GeForce’ów ma się poprawić za pół roku. Niektórzy spekulują, że Nvidia planuje debiut nowych GPU z serii RTX 4000 „Ada Lovelace”. W końcu – choć łatwo o tym zapomnieć – w tym roku miną dwa lata od premiery kart z rodziny Ampere, a firma zwykle wydaje nowe serie tych podzespołów co 2 lata. Zresztą jeszcze w kwietniu 2021 roku Nvidia mówiła o debiucie nowej serii w 2022 roku, aczkolwiek można było w to wątpić w kontekście problemów z dostawami.

Karty graficzne znajdziesz tutaj

Należy też przypomnieć, że producenci półprzewodników inwestują w inicjatywy, mające pomóc w rozwiązaniu problemów z produkcją sprzętu elektronicznego. Na przykład firma TSMC – czołowy producent chipów – w 2022 r. planuje przeznaczyć od 40 do 44 miliardów dolarów na zwiększenie produkcji. Jednak prezes C.C. Wei nie wierzy, iż wystarczy to do zaspokojenia rynku, bo długoterminowe zapotrzebowanie na półprzewodniki cały czas rośnie (co współgra z m.in. wspomnianym wcześniej raportem na temat sprzedaży pecetów).

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Nvidia wierzy w lepszą dostępność GeForceów w 2022 roku - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.