Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria The Forest - seria gier

Zapoczątkowana w 2018 roku seria gier survivalowych. Cykl został wykreowany przez studio Endnight Games, tworzone przez ludzi, którzy zdobywali doświadczenie, pracując nad efektami specjalnymi do filmów Tron: Dziedzictwo czy 300 oraz tworząc mobilny projekt End Night.

Pierwsza część serii, czyli The Forest, zadebiutowała we Wczesnym dostępie Steam w maju 2014 roku; pełna wersja ukazała się blisko cztery lata później, w 2018 roku. The Forest odniósł sukces komercyjny, więc zapowiedź jego kontynuacji wydawała się jedynie kwestią czasu. W grudniu 2019 roku świat po raz pierwszy usłyszał o drugiej odsłonie cyklu, czyli Sons of the Forest. Niemniej, gracze musieli na nią zaczekać aż do lutego 2023 roku, kiedy to produkcja, zawitała we Wczesnym dostępie Steam. Tytuł odniósł spektakularny sukces – dość powiedzieć, że w ciągu 24 godzin od premiery znalazł ponad 2 miliony nabywców.

W grach spod szyldu The Forest wcielamy się w rolę rozbitka, któremu udało się przeżyć katastrofę lotniczą. Po przebudzeniu w samym środku tytułowego lasu, szybko dowiadujemy się, że okolica jest opanowana przez plemię kanibali oraz zmutowane istoty. Od tej pory naszym głównym celem jest nie tylko walka o przetrwanie, lecz również rozwikłanie zagadki tego miejsca.

W produkcjach z serii The Forest akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Gry oddają nam do dyspozycji otwarte światy, które możemy swobodnie przemierzać. Podczas zabawy musimy dbać o potrzeby naszej postaci, przede wszystkim zapewniając jej pożywienie. Ponadto ważną rolę odgrywa w nich system craftingu; gromadzone surowce (na czele z drewnem, którego mamy tu pod dostatkiem), służą nam nie tylko do wzniesienia (i rozbudowy) naszej bazy wypadowej, lecz także do tworzenia różnorodnych pułapek oraz mniej lub bardziej prowizorycznej broni (od zaostrzonego kija po łuk). Z czasem w nasze ręce trafiają bardziej skuteczne narzędzia mordu, na czele z bronią palną. Wszystko to jest o tyle ważne, że w lesie roi się od zagrożeń – na naszej drodze stają zarówno agresywne zwierzęta, jak i wspomniani już kanibale czy krwiożercze, zmutowane istoty, które nie tylko atakują nas głęboko w lesie, lecz również potrafią szturmować naszą kryjówkę.

Co prawda gry spod szyldu The Forest umożliwiają zabawę w pojedynkę, jednak rozwijają skrzydła w trybie współpracy. Ponadto druga część serii wprowadziła Kelvina – kontrolowaną przez SI postać, która w założeniach miała służyć nam pomocą, wspierając nas w gromadzeniu zasobów i budowie struktur czy ostrzegając o zagrożeniach. W praktyce, gdy gra Sons of the Forest trafiła do Wczesnego dostępu, okazało się, że w zachowaniu Kelvina roi się od błędów. Choć jego poczynania nierzadko utrudniały zabawę (Kelvin potrafił na przykład ściąć drzewo, na którym powstawało schronienie), z miejsca zyskał on sympatię graczy.

Sons of the Forest
Sons of the Forest

Akcji grudzień 2023

Sons of the Forest survival horror FPP, będący kontynuacją wydanego w 2018 roku The Forest. Dzieło studia Endnight Games ponownie zabiera nas na przerażającą wyspę, którą zamieszkują szkaradne mutanty.

PC

The Forest
The Forest

Akcji 30 kwietnia 2018

Sandboksowy survival horror z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP). The Forest jest dziełem niezależnego studia SKS Games, znanego głównie za sprawą smartfonowego hitu End Night. Gracz wciela się w rolę mężczyzny, który jako jedyny przeżył katastrofę samolotu pasażerskiego. Bohater trafia na odizolowaną od cywilizacji wyspę, zamieszkałą przez kanibalistyczne plemię mutantów. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji terenu (las, jaskinie itp.), umiejętnościach survivalowych (budowanie bezpiecznego schronienia, poszukiwanie żywności, zastawianie pułapek i inne) oraz walce lub unikaniu konfrontacji z przeciwnikami. Twórcy zadbali o żywy, dynamicznie zmieniający się świat, pozwalający na dużą swobodę działań. Od strony technicznej The Forest wykorzystuje możliwości silnika Unity 4.

PCPS4